کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خودروهای خودگردان

به گزارش مک‌کینزی یکی از فناوری‌های ساختارشکن آینده، خودروی خودگردان خواهد بود. خودروی خودگردان خودرویی است که قابلیت حرکت بدون راننده را از هر مبدایی به هر مقصدی داشته باشد.

خودگردان

همین حالا همه‌ی هواپیماها، توانایی پرواز در حالت اتوپایلوت را دارند، یعنی بیشتر جنبه‌های پروازشان توسط رایانه‌ها مدیریت می‌شود. هم چنین کشتی‌های باربری به حدی خودکار هستند که می‌توانند با تعداد اندکی خدمه‌ی کشتی به حرکت در بیایند. حالا نوبت زمین است.

خودروهای خودگردان هم می‌توانند با مقررات‌گذاری مناسب در خیابان‌ها و جاده‌ها تردد کنند. شتاب، ترمز و عمل رانندگی در این خودروها توسط یک نرم افزار رایانه‌ای کنترل می‌شود و می‌تواند با امنیت و سرعت بیشتری به حرکت درآیند.

بنابر گزارش‌های جهانی، وقوع بیشتر تصادفات به علت خطاهای انسانی است. پس حذف راننده می‌تواند امنیت عبور و مرور، کاهش مرگ‌ها، آسیب‌ها و خسارات را فراهم کند.

خودروهای خودگردان باید با زیرساخت‌های جاده و خودروهای دیگر در ارتباط باشند، بنابراین هر خودرویی در جلو ترمز بگیرد، خودروی پشتی هم فرمان ترمز را صادر می‌کند و هر ماشینی در جلو شتاب بگیرد خودروی پشتی هم سرعتش را با آن تنظیم می‌کند و شتاب می‌گیرد. بدین ترتیب امنیت خودروها حفظ می‌شود، ضمن اینکه می‌توانند با فواصل کمتری نسبت به هم حرکت کنند.پس بدون نیاز به عریض تر کردن جاده‌ها خودروهای بیشتری در مسیرها جای می‌گیرند. به علت فاصله‌ی کم بین خودروها، کشش آیرودینامیک بینشان کاهش می‌یابد که همین باعث کاهش مصرف سوخت می‌شود. هم چنین شتاب‌ها و ترمزهای بهینه نیز موجب کاهش مصرف سوخت می‌شوند. هم چنین، سرنشینان این خودرو می‌توانند در هنگام رسیدن به مقصدشان به کارهای شخصی برسند یا استراحت کنند، صرفه جویی در زمان یکی از ویژگی‌های خودروهای خودگردان است.

در هر صورت، خودروهای خودگردان می‌آیند. همین الان هم بخشی از ویژگی‌های خودگردانی روی خودروها هست. مثل پارک خودکار. پس، در اینجا فناوری مانع بزرگی نیست. در واقع با وجود سنسورها و فناوری‌های هوش مصنوعی و سابقه‌ی بیست سال فعالیت روی سیستم‌های پیشرفته‌ی ماشینی، فناوری ساخت خودروهای خودگردان در دسترس است و خودروهای آزمایشی هم موید این موضوع هستند. چیزی که موجب کندی پذیرش این خودروها می‌شود، چارچوب مقررات گذاری، پشتیبانی عمومی و هم چنین مسائل زیرساختی است.

باید بتوانیم به پرسش‌های حقوقی و اخلاقی موجود در این باره پاسخ دهیم: اگر خودروهای خودگردان تصادفی انجام دهند چه کسی مسئول این تصادف است؟ چه طور باید یک رایانه را برنامه‌ریزی کرد تا برای مزگ و زندگی انسان‌ها تصمیم بگیرد؟

بنابر پژوهش‌های مک کینزی، درآمد حاصل از خودروهای خودگردان تا ۲۰۲۵ سالانه بین ۲۰۰ میلیارد دلار تا ۱.۹ تیلیارد دلار است، که این صرفاً ارزشی است که از به کارگیری مستقیم این فناوری حاصل می‌شود. آزادسازی وقت راننده‌ها، افزایش امنیت جاده‌ها، و کاهش هزینه‌های ماشین‌ها ارزش بیشتری را تولید می‌کنند. در سال ۲۰۲۵ بین ۳۰ هزار تا ۱۵۰ هزار نفر در اثر کاهش تعداد تصادفات جانشان نجات می‌یابد. هم چنین، مصرف دی اکسید کربن در ۲۰۲۵ سالانه ۳۰۰ میلیون تن کاهش می‌یابد.

بنابر مطالعات انجام شده، قیمت تجهیزات خودگردانی خودروها از ۵۰ هزار دلار در ۲۰۱۵ به ۱۰ هزار دلار در ۲۰۲۵ و هزار دلار در ۲۰۳۰ خواهد رسید. این کاهش هزینه هم موجب فراگیری استفاده از این تجهیزات خواهد شد.

سطوح خودکارسازی

بنابر تعریف انجمن بین‌المللی مهندسان خودرو (SAE)، سطوح خودکارسازی در شش سطح مشخص می‌شوند. این سطوح از L۰ شروع می‌شوند و تا L۵ ادامه می‌یابند. این سطح به ترتیب زیر هستند:

 • سطح صفر، فقط راننده: راننده دائماً کنترل سرعت و مسیر را به عهده دارد.
 • سطح یک، دستیار: رانندگی دائماً فعالیت رانندگی پویای عرضی و طولی را به عهده دارد.
 • سطح دو، نیمه خودکار: راننده باید فعالیت رانندگی پویا و محیط رانندگی را همواره پایش کند.
 • سطح سه، خودکار شرایطی: نیازی نیست که راننده فعالیت راندگی و محیط رانندگی را پایش کند ولی همواره باید در موقعیت به‌دست گرفتن دوباره‌ی کنترل خودرو باشد.
 • سطح چهار، بسیار خودکار: به جز در برخی موارد تعریف شده، نیازی به راننده نیست.
 • سطح پنج، کاملاً خودکار: در همه‌ی وضعیت‌های کل سفرهای درون شهری و برون شهری، سیستم، فعالیت رانندگی پویا عرضی و طولی را انجام می‌دهد، دیگر نیازی به رانند نیست.

هرچه از سطح یک به سمت سطح پنج پیش می‌رویم، از دستیاری رانندگی به خودکارسازی کامل حرکت می‌کنیم. هم اکنون در سطح دنیا خودروهای سطح یک و دو جا افتاده‌اند، و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ نیز سطح چهار را پشت سر بگذرانیم. و در سال‌های بعد از ۲۰۳۰ بتوانیم در حالیکه روی تخت خواب خودرویمان دراز کشیده‌ایم به سفری امن و به صرفه برویم.

تجهیزات خودروهای خودگران

خودروهای خودگردان نیاز به تجهیزاتی برای عملکرد خودگردانی‌شان دارند:

 • سیستم انتقال قدرت خودکار
 • حسگرهای مختلف و متنوع بصری، رادار، لیزر فراصوت و فرو سرخ
 • شبکه‌های بی‌سیم. سیستم‌های ارتباط کوتاه برای ارتباطات وسیله‌ی نقلیه به وسیله‌ی نقلیه، و سیستم‌های ارتباط دور برای دستیابی به نقشه‌ها، به روز رسانی‌های نرم افزاری، گزارش شرایط جاده‌ها، و پیام‌های اضطراری
 • سیستم‌های جی پی اس و نقشه‌های وی‍ژه
 • کنترل‌های خودکار (ترمز، شتاب، سیگنال‌ها)
 • سرویس دهنده‌ها و نرم افزارهایی با استانداردهای اتکاپذیری بالا (امنیت سایبری)، رایانه‌هایی مختص پایش جاده‌ها

مزایا و چالش‌های خودروهای خودگردان

بی نیازی به راننده، امکان کار یا استراحت در هنگام جابه‌جایی از مکانی به مکانی دیگر را فراهم می‌کند و بدین ترتیب استرس رانندگان کاهش می‌یابد. کاهش ریسک‌های تصادف، موجب کاهش مرگ‌های ناشی از تصادف می‌شود و همین امر، سبب افزایش امنیت می‌شود. از این رو، هزینه‌های ناشی از تصادف‌ها و بیمه‌های خودرو کاهش می‌یابد. به خاطر حرکت نزدیک به هم خودروها، می‌توان از ظرفیت جاده‌ها استفاده‌ی بهینه نمود. خودروی خودگردان، سرنشینش را در محل مورد نظر پیاده می‌کند و خودش می‌تواند به دنبال جای پارکمناسب بگردد، بنابراین پارک‌های خودرو کاراتر می‌شود و هزینه‌های پارکینگ کاهش می‌یابد. افزایش کارایی مصرف سوخت (به دلیل کشش آیرودینامیکی کمتر) موجب کاهش آلودگی هوا می‌شود. مفهوم به اشتراک‌گذاری خودرو مطرح می‌شود. این مفهوم به خودی خود می‌تواند انقلابی در نحوه‌ی استفاده از خودرو است. یعنی در آینده‌ای نزدیک دیگر نیازی به مالکیت خودرو نیست، خودروها می‌توانند مسافران را به مقاصدشان برسانند و هر خودرو توسط چندین نفر در روز استفاده شود.

برای بهره‌مندی از مزایای فوق، باید متحمل هزینه‌هایی گزاف شد. هزینه‌های تجهیزات خودگردانی خودروها و هم چنین آماده‌سازی زیرساخت جاده‌ها برای تردد چنین خودروهایی بسیار بالاست. هم چنین باید ریسک‌های خرابی سیستم و ناامنی‌های شرایط خاص را نیز پذیرفت. ریسک از بین رفتن برخی مشاغل به مرور زمان وجود دارد. با خودکارشدن کامل خودروها، دیگر نیازی به راننده نیست، پس شغل رانندگی از گردونه‌ی مشاغل حذف خواهد شد. با بالا رفتن امنیت و کاهش تعداد تصادفات نیز، مشاغل بیمه گزاران خودرو و تعمیرکاران در خطر است. هم چنین به خاطر سهولت در رانندگی و میسر شدن امکان کار و استراحت در هنگام جابه‌جایی، پیش‌بینی می‌شود میزان جابه‌جایی‌ها افزایش یابد. هم چنین امکان رانندگی برای کسانی فراهم می‌شود که تاکنون نمی‌توانستند رانندگی کنند. کودکان بدون داشتن گواهی نامه می‌توانند رانندگی کنند. هم چنین افراد نابینا یا تمام معلولانی که امکان رانندگی برایشان فراهم نبود می‌توانند در حالت خودکارسازی کامل در خودروهای شخصی‌شان بنشینند و حرکت کنند. این هم یک مزیت است و هم تردد خودروها در جاده‌ها را افزایش می‌دهد.

انتقادها

مخالفان خودروهای خودگردان، ریسک‌های حضور چنین خودروهایی را بالا می‌بینند. آنان می‌گویند با وجود نابرابری‌های اجتماعی، عده‌ای شروع به استفاده از این خودروها می‌کنند ولی عده‌ای هنوز از خودروهای قدیمی راننده محور استفاده می‌کنند. وجود این دو نوع خودروی با راننده و بی‌راننده در کنار یکدیگر در اتوبان‌ها احتمال تصادفات را افزایش می‌دهد.

کاهش نسبی تراکم و کاهش هزینه‌های پارک، صرفه‌جویی‌های انرژی و کاهش انتشار گازها هم از نظر منتقدان، موضوع نامطمئنی است. برای مثال، توانایی کار و استراحت در هنگام سفر، ممکن است برخی خودرو‌سواران را به این فکر بیندازد که خودروهای بزرگ‌تری را انتخاب کنند تا به عنوان دفاتر کاری و تختخوابشان نیز باشد و سالانه هم مسافت بیشتری را بپیمایند.

پیش‌بینی می‌شود خودروهای خودگردان، مالکیت خودرو را تا ۴۳% کاهش دهند (استفاده از خودروهای اشتراک‌گذاری شده) ولی جابه‌جایی به ازای هر خودرو را تا ۷۵% افزایش می‌دهند. در استفاده از خودروهای به اشتراک گذارده شده، هرکسی با استفاده از یک کارت اعتباری می‌تواند قفل ماشین را باز کند به مقصد مورد نظرش برود، خودرو را در همان جا پارک کند، نفر بعدی که در همان محله می‌خواست از یک خودرو استفاده کند، با کارت خودش قفل ماشین را باز می‌کند و به مکان مور نظر خودش می‌رود و این چرخه همین طور ادامه دارد. بحث‌های تأمین انرژی، پاکیزگی و تعمیرات این خودروها به عهده‌ی بنگاه‌های مخصوص به خودشان است. بدین ترتیب میزان مالکیت خودروها کاهش یافته است ولی هر خودروی به اشتراک گذارده شده مسافت بیشتری را می‌پیماید.

نقشه‌های راه کشورهای پیشرفته این نوید را می‌دهد که دنیا به سمت تولید و استفاده از خودروهای خودگردان گام بر می‌دارد، و برای همگامی با دنیا باید از همین حالا شروع کرد. فراهم کردن بستر زیرساختی و حقوقی، زمان بر و پر هزینه است و نیاز به برنامه‌ای بلند مدت و جامع دارد.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده -آیدا پوریانسب

منبع: بیزنس اینسایدر

 

 

 

مطالب مرتبط
کیفیت پایین خدمات پس از فروش خودرو در ایران
روحانی: انتقال سرمایه و فناوری به ایران اولویت‌مان در تجارت با کشورهای اروپایی است
قیمت ۳ خودروی داخلی کاهش یافت
طرح ویژه‌ی تعویض خودروی دست‌دوم با نو
۱۰ قابل اطمینان ترین برند خودرو
محبوب ترین برند های خودرو در جهان
هزینه معاینه فنی خودروها در سال ۹۵
این خودرو با نمایش نور به شما خوشامد می‌گوید
۲۳ مقرون‌ به صرفه ترین خودرو ۲۰۱۶
مدیریت منابع
۱۰ سریعترین خودرو جهان
۸ گام برای راه اندازی تجارت الکترونیک در همین هفته

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی