کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خودروسازان گرفتار رکود

آمار تولید خودروهای داخلی طی فروردین‌ امسال، در حالی اعلام شد که طبق آن، خودروسازان بزرگ کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهشی ۲/ ۶ درصدی را در محصولات سواری تجربه کردند.

خودروسازان طبق این آمار، غول‌های جاده مخصوص همچنین با کاهش تیراژ نسبت به اسفندماه ۹۴ نیز مواجه شدند؛ به‌نحوی‌که تولید ۳ خودروساز بزرگ کشور ۶/ ۴۱ درصد افت کرده است. این میزان افت البته از نظر خودروسازان چندان مساله عجیب و غیرمنتظره‌ای به شمار نمی‌رود، زیرا به گفته آنها، دلیل اصلی کاهش تولید خودرو در اولین ماه امسال و کلا هر سال (نسبت به اسفندماه)، تعطیلات نوروز است. به گفته خودروسازان، تعطیلات نوروز سبب پایین آمدن تیراژ می‌شود و این افت طبیعی، در ماه‌های بعدی جبران می‌شود. هرچند این گفته خودروسازان منطقی است، اما با توجه به کاهش تیراژ در فروردین امسال و نسبت به ماه مشابه سال گذشته، مشخص می‌شود غول‌های جاده مخصوص امکان افزایش تولید را نداشته‌اند.

در این مورد دو فرضیه وجود دارد؛ اول اینکه خودروسازان به دلایل فنی (مثلا کمبود قطعه) دچار کاهش تولید شده‌اند و دوم اینکه شرایط رکودی بازار اجازه بالا رفتن تیراژ را به آنها نداده است. در این بین، فرضیه دوم قوی‌تر به‌نظر می‌رسد، چه آنکه نخست با توجه به لغو تحریم‌ها، شرایط تامین قطعه، مناسب‌تر از گذشته شده و دیگر اینکه بازار در رکودی کم‌سابقه به‌سر می‌برد. به‌عبارت بهتر به‌نظر می‌رسد این رکود سبب شده خودروسازان در تولید احتیاط کرده و افزایش تیراژ را به آینده (هر زمان که بازار روی خوش نشان داد و از سنگینی رکودش کم شد) موکول کنند. در حال حاضر بازار به دلایل مختلف از جمله قیمت‌های بالا، قدرت خرید پایین مشتریان و البته خوش‌بینی آنها به آینده، در رکود به‌سر می‌برد و مشخص نیست این شرایط تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

اما به سراغ آمار برویم و ببینیم خودروسازان بزرگ کشور در اولین ماه امسال چه کرده‌اند.

در مجموع طی فروردین امسال ۴۷ هزار و ۷۷۷ دستگاه محصول سواری در سه خودروساز بزرگ کشور به تولید رسیده که در این بین، ایران خودرویی‌ها با تیراژی ۲۸ هزار و ۶۹۳ دستگاهی، ۶/ ۳ درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته کاهش را تجربه کرده‌اند. سایپا و پارس‌خودرو نیز به ترتیب تیراژی ۱۲ هزار و ۴۸۲ دستگاهی و ۶ هزار و ۶۰۲ دستگاهی داشته‌اند که اولی با افتی ۲۰ درصدی روبه‌رو شده و دومی ۷/ ۱۸ درصد افزایش را به خود می‌بیند. سه خودروساز بزرگ کشور همچنین در مقایسه با اسفند سال گذشته، در مجموع ۶/ ۴۱ درصد کاهش تولید را تجربه کرده‌اند و در حالت تفکیکی نیز ایران خودرو ۲/ ۴۲، سایپا ۶/ ۳۷ و پارس‌خودرو ۹/ ۴۵ درصد افت تولید را در کارنامه خود به ثبت رسانده‌اند. اما در بین خودروهای تولیدی، تیراژ پژو ۲۰۶ (در مجموع مدل‌های ‌هاچ‌بک و صندوقدار) کاهشی ۹/ ۵ درصدی را تجربه کرده و پارس نیز افتی ۷/ ۱۱ درصدی را به خود می‌بیند. با این حال اما دیگر محصول پژویی ایران‌خودرو به نام ۴۰۵، صاحب افزایش تیراژ ۲/ ۸ درصدی شده است.

ایران خودرویی‌ها در تولید سمند نیز با افزایش تولید روبه‌رو شده‌اند، چه آنکه طی فروردین‌ماه امسال بیش از چهار هزار و ۷۰۰ دستگاه از این محصول به تولید رسیده و در نتیجه ۱/ ۱۰ درصد به تیراژ آن اضافه شده است. آمارها از دنا و رانا نیز خبر می‌دهند که اولی با تیراژی ۹۳۱ دستگاهی، ۵/ ۴۵ درصد کاهش تولید را تجربه کرده و دومی نیز که ۹۲۹ دستگاه تولید داشته، ۴/ ۴۵ درصد افت را به خود می‌بیند. اما به مشهد برویم و ببینیم ایران خودرویی‌ها در این سایت خود چه کارنامه تولیدی را به جا گذاشته‌اند. آن‌طور که آمار می‌گوید، سایت خراسان ایران‌خودرو در اولین ماه امسال حتی یک دستگاه سوزوکی گرندویتارا نیز به تولید نرسانده تا این مونتاژی ژاپنی، افتی ۱۰۰ درصدی را تجربه کند.

نکته دیگر در مورد سایت خراسان این است که نام‌هایما (شاسی بلند چینی و مونتاژی جدید ایران خودرو) از لیست محصولات تولیدی آن حذف شده است. از ایران خودرو به سایپا برویم، جایی که محصولات مونتاژی آن با افزایش تیراژ روبه‌رو و پراید و تیبایش کاهش تولید داشته‌اند. در این بین، آریو که محصولی چینی به شمار می‌رود، ۶/ ۳۳ درصد افزایش تیراژ داشته و سراتو کره‌ای هم ۸/ ۱۲ درصد به تیراژش اضافه شده است. سایپایی‌ها همچنین یک خودرو چینی دیگر به نام برلیانس را مونتاژ می‌کنند که تیراژ آن را در فروردین‌ماه به ۲۷۲ دستگاه رسانده‌اند. این محصول البته در پارس‌خودرو نیز مونتاژ می‌شود که تیراژ آن ۳۳۵ دستگاه گزارش شده است.

در مجموع سایپا و پارس‌خودرو توانسته‌اند تولید این محصول چینی را در مقایسه با فروردین سال گذشته، بیش از ۵/ ۱۲ برابر کنند. بر اساس آمار منتشره اما سایپا و پارس‌خودرو در مجموع ۱۰ هزار و ۵۸۴ دستگاه پراید را طی اولین ماه سال جاری تولید کرده‌اند که این آمار نشان از کاهش ۴/ ۲۶ درصدی تولید این محصول نسبت به فروردین ۹۴ دارد. در کنار پراید اما تیبا نیز با افت تیراژ روبه‌رو شده، چه آنکه سایپایی‌ها در فروردین‌ماه امسال چهارهزار و ۳۴۳ دستگاه تیراژ داشته و نسبت به ماه مشابه سال گذشته، ۳/ ۲۴ درصد کاهش را تجربه کرده است. تیبا علاوه‌بر خطوط تولید مرکزی سایپا، در سایت کاشان این شرکت نیز به تولید می‌رسد.

نگاهی هم به آمار تولید تندر-۹۰ بیندازیم، خودرویی که آمار می‌گوید با افزایش تیراژ طی فروردین‌ماه امسال روبه‌رو شده است. بر این اساس، تیراژ تندر-۹۰ در بازه زمانی موردنظر به سه هزار و ۶۰۳ دستگاه رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۴/ ۸۸ درصد افزایش را به خود می‌بیند. در حالت تفکیکی، ایران خودرویی‌ها با تیراژی ۸۵۷ دستگاهی، توانسته‌اند تولید تندر-۹۰ خود را هفت برابر کنند. این در شرایطی است که پارس‌خودرو نیز توانسته با تیراژی دو هزار و ۷۵۶ دستگاهی، تولید تندر-۹۰ را ۹ برابر کند. ۸۷۸ دستگاه از تندرهای تولیدی پارس‌خودرو، مدل ‌هاچ بک یا همان ساندرو بوده‌اند.

سایت کسب و کار بازده

منبع: الف
مطالب مرتبط
۳ اشتباه حسابداری مرسوم کارآفرینان
موفقیت در فروش: ۱۰ قانون طلایی موفقیت در فروش
۳۰ روش که نشان دهید همیشه حق با مشتری است
۲۴ قضاوت اشتباه که شغل تان را نابود می‌کند
۹ روش برای این که باهوش ­ترین فرد در محل کار باشید
۲۵ برترین شغل برای برقراری تعادل بین زندگی و کار
چطوری سریع پولدار شویم: ۱۰ کار که با سرعت ثروتمند شویم
۲۰ رمز موفقیت از دیدگاه ۲۰ کارآفرین موفق
۱۳ عکس جادویی از کارآفرینان شیکاگو
۱۴ نشانه هوش هیجانی بالا در وجود شما که نمی دانستید
کار اشتباه با پول: ۱۷ کار اشتباه که شما با پول تان انجام می‌دهید
چطور بیل گیتس شویم: ۶ راه که مثل بیل گیتس موفق شویم

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی