کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خواص قهوه :۲۰ بهترین خواص قهوه برای سلامتی

قهوه معمولا به دلایلی فراوان، از کافئین موجود در آن گرفته تا لکه‌هایی که روی دندان‌ها به جای می‌گذارد، شهرت خوب ندارد. ولی حقیقت این است که میزان خواص قهوه از آثار منفی منتسب به این نوشیدنی خوشمزه بیش‌تر است. آن‌چه در این میان نادیده گرفته شده، این است که قهوه چیزی فراتر از کافئین است.

خواص قهوه

قهوه به شکل اصلی و اولیه‌ی خود، غذایی کامل محسوب می‌شود که مملو از آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی مفید است. نکته‌ی کلیدی این است که چگونه می‌توان به قهوه‌ی باکیفیت دسترسی پیدا کرد و چگونه از هدر دادن هر یک از فواید آن برای سلامتی جلوگیری کرد؛ معمولا آدم‌ها با از بین بردن مواد مغذی موجود در قهوه یا افزودن مواد مضر نظیر افزودنی‌های مصنوعی به آن، خود را از فواید قهوه محروم می‌کنند.

از آن‌جا که نویسنده‌ی این مقاله مهاجری است که در نواحی نظیر پاناما و کاستاریکا، مبدا برخی از بهترین انواع قهوه در جهان، زندگی کرده است، به برخی از خوش طعم‌ترین قهوه‌هایی دسترسی داشته است که می‌توانید در دنیا پیدا کنید. دسترسی به چنین دانه‌های شگفت‌انگیز، انتخاب قهوه را به عنوان نوشیدنی مفید و دوست‌داشتنی بسیار آسان می‌کند.

ولی در ادامه به چند دلیل مهم اشاره می‌کنیم که صرف‌نظر از محل زندگی‌تان، شما را متقاعد مي‌كند این نوشیدنی خوشمزه را هرگز کنار نگذارید.

مطلب مرتبط: ۵ دلیل که نوشیدن قهوه شما را سالم‌تر می‌کند

۱. نوشیدن قهوه کمک می‌کند بیش‌تر کالری بسوزانید

بر اساس نتایج مطالعه‌ای که در کشور اسپانیا به عمل آمد، ورزشکارانی که پیش از شروع فعالیت ورزشی‌شان معادل حدود۳۴۰ میلی‌لیتر قهوه می‌نوشند، در طول سه ساعت پس از فعالیت بدنی‌ تقریبا ۱۵ درصد کالری بیش‌تر می‌سوزانند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند، حتی اگر فعالیت ورزشی‌ هم نداشته باشید، باز هم با مصرف روزانه یک تا دو فنجان قهوه سوخت‌وساز بدن‌تان ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت.

۲. قهوه گردش خون‌تان را بهبود می‌بخشد

بر اساس یافته‌های پژوهشگران ژاپنی، نوشیدن حدود ۱۴۰ میلی‌گرم قهوه تا ۳۰ درصد باعث افزایش گردش خون در مویرگ‌ها می‌شود. این سطح از افزایش گردش خون باعث بهبود اکسیژن رسانی به بافت‌های بدن می‌شود که از فواید ناشی از آن، می‌توان به بهبود عملکرد فرد در فعالیت‌های بدنی اشاره کرد.

مطلب مرتبط : یافته های اخیر محققان: جلوگیری از مرگ زودهنگام با نوشیدن قهوه

۳. قهوه می‌تواند باعث کاهش درد شود

نتایج پژوهشی در دانشگاه ایلینوی نشان داد، مصرف دو تا سه فنجان قهوه توانست میزان احساس درد ناشی از فعالیت ورزشی شرکت‌کنندگان را در این مطالعه کاهش دهد. این یافته‌ها طی پژوهشی در دانشگاه جورجیا نیز تکرار شدند که در آن، شرکت‌کنندگان با مصرف قهوه تا ۴۸ درصد از درد ماهیچه‌ای‌شان را کاهش دادند؛ این در حالی است که میزان کاهش درد توسط داروهای ناپروکسن و آسپیرین به ترتیب ۳۰ و ۲۵ درصد بوده است.

۴. نوشیدن قهوه می‌تواند بنیه‌تان را نیز قوی کند

قهوه نه تنها می‌تواند میزان احساس دردتان را در طول یک فعالیت بدنی کاهش دهد، بلکه می‌تواند میزان احساس صرف انرژی در طول فعالیت بدنی را نیز کاهش دهد. با کاهش میزان احساس انرژی صرف شده (به اندازه‌ی بیش از ۵ درصد)، انجام فعالیت بدنی در حقیقت برای‌تان آسان‌تر می‌شود. در نتیجه، نوشیدن قهوه پیش از فعالیت بدنی می‌تواند عملکرد ورزشی‌تان را تا بیش از ۱۱ درصد بهبود ببخشد؛ زیرا با مصرف قهوه احساس می‌کنید برای انجام فعالیت بدنی به صرف انرژی کم‌تر نیاز دارید.

مطلب مرتبط : اثرات قهوه روی سلامتی شما که نمی دانستید

۵. قهوه می‌تواند به حفظ بافت ماهیچه‌های‌تان کمک کند

وقتی قهوه می‌نوشید، مغزتان ماده‌ای به نام عامل نورون‌زای مغزی (BDNF) ترشح می‌کند که باعث تقویت نیروی ماهیچه‌های‌تان می‌شود. ماهیچه‌ها بدون وجود این عامل مهم در معرض ضعف بنیه قرار می‌گیرند. کافئین موجود در قهوه اساسا به جلوگیری از کاهش نیرو بر اثر کهولت سن کمک می‌کند؛ و از این طریق، خطر وارد آمدن جراحات و آسیب‌ها را نیز کاهش می‌دهد.

۶. قهوه باهوش‌ترتان می‌کند

علاوه بر این‌که قهوه باعث می‌شود مغز مواد مهم شیمیایی را ترشح کند، در توقف ترشح برخی مواد شیمیایی دیگر نیز نظیر پیام‌رسان عصبی بازدارنده‌ی آدنوزین تاثیرگذار است. این مسئله به افزایش ترشح پیام‌رسان‌های عصبی دیگر نظیر نوراپینفرین و دوپامین منجر می‌شود که در نهایت باعث افزایش فعالیت سلول‌های عصبی مغز می‌شود. در نتیجه‌ی این اتفاقات، شاهد بهبود عملکرد بخش‌های مختلف مغز از جمله سرعت واکنش، چالاکی، و عملکرد شناختی کلی خواهیم بود.

۷. از خواص قهوه تقویت حافظه است

حافظه از دیگر عملکردهای مهم مغز است که مصرف قهوه آن را تقویت می‌کند و آن قدر مهم است که لازم بود جداگانه عنوان شود. پژوهش‌ها نشان داده‌اند نوشیدن دو فنجان قهوه‌ی ۲۳۰ میلی‌لیتری در هر روز باعث تقویت حافظه‌ی بلند مدت می‌شود.

مطلب مرتبط: قهوه خطر این سرطان را کاهش می‌دهد

۸. قهوه خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می‌دهد

مصرف قهوه هم‌چنین با کاهش خطر ابتلا به افسردگی، به ویژه در زنان، در ارتباط است. بر اساس نتایج پژوهش‌ها، آن‌هایی که روزانه به اندازه‌ی ۴ فنجان ۲۳۰ میلی‌لیتری قهوه می‌نوشند خطر ابتلا به افسردگی را تا ۲۰ درصد در خود کاهش می‌دهند. قابلیت قهوه در کاهش خطر ابتلا به افسردگی از تاثیر آن بر تولید مواد شیمیایی مغزی نظیر سروتونین و دوپامین ناشی می‌شود.

۹. قهوه می‌تواند خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها را نیز کاهش دهد

هم‌چنین، پژوهشگران دریافتند میان مصرف قهوه و کاهش خطر ابتلا به سرطان‌های کبد و روده‌ی بزرگ، به عنوان سومین و چهارمین سرطان رایج در دنیا، ارتباط وجود دارد. به نظر می‌رسد آن‌هایی که روزانه چهار تا پنج فنجان قهوه می‌نوشند خطر ابتلا به سرطان کبد را تا ۴۰ درصد و خطر ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ را نیز تا ۱۵ درصد در خود کاهش می‌دهند. هم‌چنین میان مصرف قهوه و کاهش خطر ابتلا به سرطان سلول پایه‌ای، نوعی از سرطان پوست، نیز ارتباط وجود دارد.

‌۱۰. قهوه نه تنها باعث بروز بیماری قلبی نمی‌شود، بلکه خطر آن را نیز کاهش می‌دهد

به ادعای مطالعاتی که طی سال‌های متمادی به انجام رسیده‌اند، مصرف کافئین می‌تواند فشار خون را افزایش دهد؛ علی‌رغم درستی این ادعا، باید خاطرنشان کرد تاثیر مصرف کافئین بر فشار خون بسیار ناچیز است و عموما در میان آن‌هایی رخ می‌دهد که مرتبا قهوه نمی‌نوشند. تاکنون هیچ مطالعه‌ای تاثیر مصرف قهوه را بر افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی تایید نکرده است؛ بلکه در واقع، شواهدی نیز وجود دارند که نشان می‌دهند قهوه می‌تواند در برخی افراد، به ویژه زنان، باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی شود. هم‌چنین خطر سکته‌ی مغزی در آدم‌هایی که قهوه می‌نوشند تا ۲۰ درصد کم‌تر می‌شود.

۱۱. قهوه از کبدتان نیز محافظت می‌کند

پژوهش‌ها نشان داده‌اند مصرف قهوه علاوه بر آن‌که می‌تواند از سرطان کبد پیشگیری کند، باعث پیشگیری از بیماری‌های رایج کبدی نظیر هپاتیت و کبد چرب نیز می‌شود. قهوه هم‌چنین می‌تواند از شما در برابر سیروز کبدی نیز محافظت کند؛ در این بیماری بافت‌های آسیب دیده به صورت گسترده جایگزین بافت‌های سالم کبد می‌شود. شواهد نشان داده‌اند مصرف روزانه بیش از چهار فنجان قهوه می‌تواند خطر ابتلا به سیروز را تا ۸۰ درصد کاهش دهد.

۱۲. از خواص قهوه مبارزه با نقرس هم است

نقرس نوعی بیماری است که در اثر افزایش اسید اوریک در خون ایجاد می‌شود. طی یک پژوهش، مصرف ۶ فنجان قهوه خطر نقرس را در مردان به اندازه‌ی قابل توجه ۵۹ درصد کاهش داد.

۱۳. نوشیدن قهوه خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می‌دهد

دیابت نوع ۲ نوعی بیماری است که در حال حاضر باعث درد و رنج بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا شده است. با وجود این، قهوه‌خورها این توانایی را دارند که با هر فنجان قهوه خطر ابتلا به این بیماری را در خود کاهش دهند. نتایج حاصل از پژوهش‌های مختلف این گونه نشان می‌دهد که مصرف هر فنجان قهوه می‌تواند تا ۷ درصد خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد؛ بر این اساس، قهوه‌‌خورهای حرفه‌ای تا بیش از ۶۷ درصد از ابتلا به هپاتیت نوع ۲ مصون هستند.

۱۴. قهوه باعث می‌شود کم‌تر احساس خستگی کنید

به نظر می‌رسد این خواص قهوه بسیار مشهور و بدیهی باشد. اساسا به همین دلیل است که بسیاری از آدم‌ها صبح‌شان را با یک فنجان قهوه آغاز می‌کنند. و بدون شک نوشیدن قهوه می‌تواند قدرت و انگیزه‌ی اضافه‌ی مورد نیازتان را تامین کند، به ویژه اگر شب گذشته نیز خوب نخوابیده باشید. این خاصیت قهوه به خاطر وجود کافئین است که مانند یک محرک کمک‌تان می‌کند هشیاری و تمرکزی بیش‌تر داشته باشید. هم‌چنین مصرف قهوه باعث افزایش انرژی‌تان می‌شود و هنگامی که دچار کاهش قدرت و توانایی می‌شوید، کمک‌تان می‌کند مدتی بیش‌تر کار کنید.

مطلب مرتبط : ۷ عادت نادرست در مصرف قهوه

۱۵. قهوه خطر آلزایمر را کاهش می‌دهد

پژوهشگران دانشگاه‌های میامی و فلوریدای جنوبی طی مطالعاتی جداگانه دریافتند میان مصرف قهوه و کاهش خطر ابتلا به زوال عقل، که آلزایمر نیز یکی از انواع آن است، رابطه‌ی مستقیم وجود دارد. در واقع، آن‌هایی که روزانه حدود ۳ فنجان قهوه مصرف می‌کنند تا ۶۵ درصد کم‌تر از سایرین در معرض آلزایمر قرار می‌گیرند. هم‌چنین احتمال ابتلای قهوه‌خورها به پارکینسون، از دیگر انواع بیماری زوال سلول‌های عصبی، حدود ۳۲ تا ۶۰ درصد کم‌تر از دیگران است.

۱۶. نوشیدن قهوه می‌تواند به طول عمرتان کمک کند

با این‌که در مورد چگونگی تاثیر نوشیدن قهوه بر کاهش خطر مرگ دلایل و شواهدی دقیق در دست نیست، به نظر می‌رسد میان این دو، قطعا رابطه‌ای مثبت وجود داشته باشد. پژوهشی که در موسسه‌ی ملی سرطان ایالات متحده (NCI) به عمل آمد نشان داد، خطر مرگ آدم‌هایی که روزانه بیش از سه فنجان قهوه می‌نوشند تا ۱۰ درصد نسبت به سایرین کم‌تر است. البته شاید مهم‌ترین نتیجه‌ی این مطالعه این باشد که نوشیدن قهوه ظاهرا عوارض مخرب بر سلامتی انسان نمی‌گذارد؛ به نظر می‌رسد پژوهش‌های قبلی نیز این ادعا را تایید کرده‌اند.

۱۷. قهوه حاوی مواد مغذی و آنتی‌اکسیدان‌های فراوان است

قهوه به غیر از کافئین چیزهای دیگر نیز دارد که آن را بیش از پیش مفید و دوست‌داشتنی کرده‌اند. در واقع، خواص قهوه بسیار زیاد و این نوشیدنی بسیار مغذی است. پژوهشگران دریافتند قهوه مقدار به اندازه‌ای توجه حاوی آنتی‌اکسیدان است. در واقع، بسیاری از آدم‌ها در فرهنگ غرب، بیش از آن‌که آنتی‌اکسیدان مورد نیازشان را از طریق میوه‌ها و سبزی‌ها تامین کنند، از راه نوشیدن قهوه این کار را انجام می‌دهند! از دیگر مواد مغذی مهم در قهوه می‌توان به ریبوفلاوین (۱۱ درصد از میزان مصرف روزانه‌ی توصیه شده[RDA])، پتاسیم (۳ درصد)، منیزیوم و نیاسین (هر کدام ۲ درصد) اشاره کرد. چنان‌چه روزانه بیش از یک فنجان قهوه بنوشید، بالطبع این مقادیر بیش‌تر خواهند شد.

مطلب مرتبط : ۶ دلیل که کره در قهوه برای سلامتی شما مفید است

۱۸. نوشیدن قهوه برای ارتقاء سطح پایداری آدم‌ها نیز فایده‌ای مضاعف دارد

در سال‌های اخیر شاهد افزایش محبوبیت تجارت منصفانه‌ی قهوه بوده‌ایم که خود باعث پشتیبانی و حفاظت از کشاورزان مزارع کوچک قهوه در سراسر جهان شده است. سازمان‌های حامی تجارت منصفانه نه تنها باعث رسیدن کشاورزان به حق خود و بهبود درآمد بالقوه‌شان می‌شوند، بلکه آن‌ها سطح پایداریِ زیست‌محیطی، اقتصادی، و اجتماعی افراد را نیز ارتقاء می‌دهند. این سازمان‌ها هم‌چنین کشاورزان را به کشت ارگانیک و زیر سایه‌ی درختان دیگر ترغیب می‌کنند که بخشی از این تلاش‌ها باعث شده‌‌اند مزارع قهوه در نواحی مانند کاستاریکا زنده بمانند و بتوانند نسبت به پخش‌کنندگان بزرگ صنعتی دنیا قهوه‌ای باکیفیت‌تر تولید نمایند.

۱۹. فقط با بوییدن قهوه می‌توانید استرس‌تان را کاهش دهید

قهوه حتی برای آن دسته از افرادی که از طعم‌اش خوش‌شان نمی‌آید نیز می‌تواند هم‌چنان مفید باشد. پژوهشگران دانشگاه ملی سئول دریافتند مغز موش‌های آزمایشگاهی که برای مدتی از خواب محروم شده بودند، با قرار گرفتن در معرض بوی قهوه تولید پروتئین‌های عامل استرس را کاهش داد. البته باید این نکته را در نظر گرفت که این تاثیر تنها و به شکل ویژه با استرس ناشی از کم‌خوابی در ارتباط است.

۲۰. قهوه باعث می‌شود خوشحال‌تر شوید

شادی باعث سلامتی می‌شود؛ غیر از این است؟ برای عاشقان قهوه هیچ چیز نمی‌تواند بهتر از آن طعم و گرمای آشنا و دوست‌داشتنی باشد که هر روز صبح، ‌یا هر وقت دیگر، به آن‌ها آرامش می‌بخشد.

مطلب مرتبط : مصرف همزمان قهوه و مشروبات الکلی چه تاثیری بر کبد دارد

این نکات را باید در مورد قهوه رعایت کنید

برای بهره‌مند شدن از حداکثر خواص قهوه  چند نکته‌ی مهم وجود دارد که باید به آن‌ها دقت کنید. ابتدا باید خاطرنشان کرد،‌ از آن‌جا که بسیاری از خواص قهوه مستقیما از کافئین موجود در آن سرچشمه می‌گیرد، قطعا با نوشیدن قهوه های عاری از کافئین از بسیاری از این فواید محروم خواهید شد. هم‌چنین با افزودن چیزهایی نظیر شیرین‌کننده‌ها یا خامه‌های مصنوعی از فواید قهوه برای سلامتی‌تان کاسته خواهد شد. به علاوه، با این‌که مصرف قهوه مسلما در میزان مقاومت‌تان در برابر خستگی تاثیر مثبت دارد، مصرف بیش از اندازه‌ی آن به خستگی آدرنال منجر می‌شود.

علاوه بر این‌ها، قهوه ادرارآور است، بنابراین نوشیدن بیش از اندازه‌ی آن باعث کم شدن آب بدن می‌شود. برای آن‌که بتوانید از تمامی خواص قهوه بهره‌مند شوید، بهتر آن است که دانه های قهوه را بخرید، خودتان آن را آسیاب نمایید و سپس دم کنید. هم‌چنین باید دانه‌ی قهوه‌ی ارگانیک خریداری کنید، زیرا قهوه‌های غیر ارگانیک ممکن است مملو از سموم و حشره‌کش‌ها باشند.

برای اطلاع از خواص و فواید تغذیه ای و درمانی انواع میوه ها، سبزیجات ، خوراکی ها و … اینجا کلیک کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: lifehack

خواص قهوه :۲۰ بهترین خواص قهوه برای سلامتی


 

مطالب مرتبط
چگونه خوشتیپ باشیم: ۱۶ گام که همیشه خوشتیپ باشیم
چرا آدم هایی که زیاد گریه می‌کنند سالم‌تر، آزادتر، و از نظر ذهنی قوی‌تر هستند
۵ خاصیت روغن نارگیل که شما را ۱۰سال جوانتر می‌کند
۱۰ دلیل که چرا پیدا کردن عشق برای زنان باهوش دشوار است
فواید دانه چیا و دانه کتان
۱۲ توصیه برای مدیریت زمان و برنامه ریزی که زندگی‌تان را تغییر می‌دهد
جوانه یونجه: ۲۶ فایده شگفت‌انگیز برگ و جوانه یونجه برای سلامتی
خواص تخم کرفس: ۳۳ فایده تخم کرفس که بسیار شگفت انگیز هستند
۱۰ فایده آب خیار برای سلامتی، پوست و مو
۸ مهمترین خواص درمانی سنبل الطیب که شگفت‌انگیز هستند
رژیم غذایی آب و کرفس: تاثیر این رژیم بر لاغری سریع بدن چیست؟
کریپتو چیست: چقدر باید در ارز رمزپایه سرمایه‌ گذاری کنید

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی