کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خواص قارچ: ۲۱ موثرترین فایده قارچ برای پوست، مو و سلامتی

خواص قارچ برای پوست، مو و سلامتی بسیار زیاد است. و همانطور که قارچ معجزه ای در زندگی ماریو قارچ خور در بازی های معروف و قدیمی برادران ماریو بود در زندگی واقعی هم، قارچ نوعی ابرغذاست.

قارچ، به‌دلیل فواید زیادی که برای سلامتی دارد، درحال محبوب‌شدن است. قارچ، سرشار از مواد مغذی است. باید هنگام خریدن قارچ، بسیار مراقب‌باشید و آن را فقط از فروشگاه‌های معتبر تهیه‌کنید زیرا بعضی قارچ‌ها مانند قارچ آمانیتا موسکاریا، سمی هستند.

خواص قارچ

چرا قارچ بخوریم؟

– قارچ‌های خوراکی، منبع خوبی از فیبر و اسیدهای چرب غیراشباع هستند اما کالری پایینی دارند.

– این قارچ‌ها، سرشار از مواد مغذی مانند ویتامین B و مواد معدنی مانند سلنیوم، مس و پتاسیم هستند.

رایج‌ترین نوع قارچ، قارچ دکمه‌ای سفید است که در بسیاری از غذاها و سس‌ها به‌کارمی‌رود. قارچ، خواص دارویی نیز دارد و در چین، کره و ژاپن در درمان اختلالاتی مانند حساسیت، التهاب مفاصل و برونشیت و سرطان‌های معده، مری و ریه به‌کاررفته‌است.

مطلب مرتبط : ۱۵ شگفت‌انگیزترین خواص قهوه سبز برای سلامتی، پوست و مو

خواص قارچ برای سلامتی

ممکن است عجیب به‌نظربرسد اما خوردن قارچ می‌تواند برای پوست‌تان مفید باشد. قارچ، سرشار از ویتامین D، سلنیوم و آنتی‌اکسیدان است که از پوست‌تان محافظت‌می‌کند. امروزه، قارچ، یکی از مواد فعال درکرم‌های موضعی، سرم‌ها و محصولات صورت است زیرا عصاره آن، یک آنتی‌اکسیدان قوی و مرطوب‌کننده طبیعی محسوب‌می‌شود. برخی از خواص قارچ برای پوست در زیر آمده است:

۱. آبرسانی پوست

اسیدهیالورونیک، مرطوب‌کننده داخلی بدن محسوب‌می‌شود زیرا پوست را پر و سفت‌می‌کند. این ماده، چین‌وچروک‌ها و خطوط مربوط به پیری را کاهش‌می‌دهد. قارچ، حاوی یک پلی‌ساکارید است که در آبرسانی و پرکردن پوست، موثر است. پوست، نرم و انعطاف‌پذیر می‌شود.

۲. آکنه را درمان‌می‌کند:

قارچ، سرشار از ویتامین D است. زمانی‌که به‌صورت موضعی بر آکنه قراربگیرد، خواص درمانی دارد. بنابراین، عصاره قارچ معمولا در محصولات مراقبت از پوست مخصوص آکنه، کاربرددارد.

۳. روشن‌کننده طبیعی پوست:

بعضی قارچ‌ها، اسیدکوجیک دارند که یک روشن‌کننده طبیعی برای پوست است. این اسید، از تولید ملانین بر سطح پوست جلوگیری‌می‌کند. اسیدکوجیک، سلول‌های جدید پوست را که بعد از لایه‌برداری سلول‌های مرده تشکیل‌شده‌اند، روشن‌می‌کند. این ماده، جایگزینی عالی برای روشن کننده‌های شیمیایی سمی مانند هیدروکینین که خطر ایجاد سرطان را دارد، است.

۴. فواید ضدپیری:

قارچ، دارای خواص ضدپیری است. اسیدکوجیک، به‌عنوان درمانی برای علائم پیری مانند لکه‌های کبد، لکه‌های پیری، تغییر رنگ و رنگ پوست نامناسب ناشی از آسیب نوری، معمولا در کرم‌ها، لوسیون‌ها و سرم‌ها به کارمی‌رود. قارچ، دفاع طبیعی پوست را افزایش‌داده و با سالم‌کردن آن، ظاهر پوست را خوب‌می کند.

مطلب مرتبط: تاماریلو: ۹ مهمترین خواص تاماریلو برای سلامتی

۵. مشکلات پوست را درمان‌می‌کند:

مشکلات پوستی، اکثرا به دلیل التهاب و فعالیت زیاد رادیکال آزاد به‌وجودمی‌آیند. قارچ، حاوی آنتی‌اکسیدان و ترکیبات دارای خواص ضدالتهابی است. استفاده موضعی از این ترکیبات طبیعی، درمان را سرعت‌داده و با التهاب مبارزه‌می‌کند. عصاره قارچ معمولا در محصولات پوست و برای درمان مشکلات پوستی مانند اگزما، رزاسه و آکنه به‌کارمی رود.

خواص قارچ برای مو

موی سالم نیز، درست‌ مانند بقیه بدن، نیازمند دریافت مواد مغذی حیاتی برای فولیکول‌های خود است. کمبود این مواد مغذی، همچنین عوامل خارجی مانند درمان‌های شیمیایی قوی، سبک‌زندگی ناسالم و بیماری‌های‌ مزمن، می‌توانند باعث مشکلات مو شوند. قارچ، منبع خوبی از ویتامین D، آنتی‌اکسیدان و مواد معدنی مانند سلنیوم و مس است.

۶. با ریزش مو مبارزه می‌کند:

کم‌خونی یکی از معمول‌ترین دلایل ریزش مو است. کم‌خونی به‌دلیل کمبود آهن در خون به‌وجودمی‌آید. قارچ، منبع خوبی از آهن است و می‌تواند با ریزش مو مبارزه‌کند. آهن، یک ماده معدنی حیاتی است و در تشکیل سلول‌های قرمز خون نقش‌دارد، بنابراین مو را تقویت می‌کند.

۷. فواید مس:

قارچ، مس دارد که برای موی شما مفید است زیرا جذب آهن غذا را تسهیل‌می‌کند. مس در تولید ملانین، نقش‌دارد. ملانین، بر رنگ مو اثرمی‌کند. قارچ، دارای مقادیر فراوان آهن نیز هست. مس و آهن در افزایش سلامت و تقویت مو نقش‌دارند.

۸. سلنیوم فراوان:

قارچ، مقدار زیادی سلنیوم دارد که برای سلامت مو مفید است. این ماده مغذی، یک آنتی‌اکسیدان قوی است که بدن را از رادیکال‌های آزاد، خلاص‌کرده و سیستم ایمنی را تقویت‌می‌کند. سلنیوم، اغلب در پروتئین‌های حیوانی یافت‌می‌شود و بنابراین، قارچ می‌تواند جایگزین خوبی برای گیاه‌خواران، دردریافت این ماده حیاتی باشد. سلنیوم به رشد مو کمک‌کرده و از شوره سر جلوگیری‌می‌کند.

ترکیبات سلنیومی می‌توانند قارچی به‌نام مالاسزیا که در پوست سر وجوددارد و مسئول ریختن پوست‌های خشک‌ است را بکشد. سلنیوم، در ترکیب با روی، در جلوگیری از ریزش مو موثر است.

خواص قارچ برای سلامتی

۹. کلسترول را می‌سوزاند

چون قارچ سرشار از پروتئین، فیبر و آنزیم است و کربوهیدارات پایین و کلسترول و چربی صفر دارد، می‌تواند با سوزاندن کلسترول پس از هضم، سلامت‌تان را حفظ‌کند.

۱۰. از سرطان سینه و پروستات جلوگیری‌می‌کند:

قارچ، دارای بتاگلوکان و اسیدلینولئیک ترکیب‌شده با عوامل ضدسرطان‌ است. این‌ها به جلوگیری از سرطان سینه و پروستات کمک‌می‌کنند. اسیدلینولئیک، در زنان یائسه، به سرکوب استروژن برای جلوگیری از سرطان سینه و بتاگلوکان به جلوگیری از سرطان پروستات کمک‌می‌کند. سلنیوم، بیشتر به سرکوب این سلول‌های سرطانی کمک‌می‌کند.

۱۱. رژیمی عالی برای افراد دیابتی:

قارچ، هیچ‌گونه چربی ندارد و دارای کربوهیدارات کم، پروتئین بالا، آنزیم‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر است. بنابراین، برای بیماران دیابتی، عالی است. آنزیم‌های طبیعی موجود در آن به شکستن قندها و نشاسته کمک‌می‌کنند. همچنین، عملکرد غدد درون‌ریز را بهبودمی بخشند. به‌علاوه، آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی موجود در قارچ، به مبارزه با عفونت‌هایی که افراد دیابتی، مستعد ابتلا به آنها هستند، کمک‌می‌کنند.

۱۲. به ساخت ایمنی کمک‌می کند:

ترکیب ویتامین‌های A، B و C در قارچ، می‌تواند سیستم ایمنی خوبی بسازد. آنتی‌بیوتیک‌های قوی موجود در قارچ، به مبارزه با عفونت‌ها کمک‌می‌کند. آنتی‌اکسیدان ارگوتیونین، دربرابر رادیکال‌های آزاد، از بدن محافظت‌می‌کند.

۱۳. به کاهش وزن کمک‌می‌کند:

همه می‌دانند برای کاهش چربی و کلسترول، باید چربی اضافی که برای هضم پروتئین‌ها در بدن به‌کارمی‌رود را بسوزانید. در زمان رژیم، همیشه، رژیم غذایی با پروتئین بالا، کربوهیدرات پایین و بدون چربی که همگی از خواص قارچ هستند، توصیه‌می‌شود.

۱۴. ویتامین D:

قارچ، تنها سبزیجاتی است که ویتامین D دارد. قارچ، دارای کلسیم، آهن، پتاسیم، مس و سلنیوم است.

۱۵. ویتامین B۱:

قارچ، منبع خوبی از ویتامین B۱ یا تیامین است. تیامین، مسئول کنترل آزادشدن انرژی از کربوهیدرات است. این ماده، برای عملکرد طبیعی سیستم عصبی و مغز ما لازم است.

۱۶. ویتامین B۲:

قارچ، سرشار از ریبوفلاوین یا ویتامین B۲ است. این ویتامین، بینایی و سلامت چشم را افزایش‌می‌دهد. نه‌تنها این، بلکه سلامت سلول‌های قرمز خون که سیستم ایمنی ما را تقویت‌می‌کنند را نیز حفظ‌می‌کند. ویتامین B۲ موجود در قارچ، وظیفه سلامت پوست را نیز برعهده‌دارد.

۱۷. ویتامین B۳:

نیاسین یا ویتامین B۳ نوع مهم دیگری از ویتامین B است که در قارچ یافت‌‌می‌شود. این ویتامین، به کنترل آزادسازی انرژی از کربوهیدرات، چربی و پروتئین کمک‌می‌کند. ویتامین B۳، سیستم عصبی و گوارشی بدن‌مان را در وضعیت مناسبی قرارمی‌دهد.

۱۸. ویتامین B۵:

ویتامین B۵ که اسیدپنتاتونیک نیز نام‌دارد، به‌طورطبیعی، در قارچ یافت‌می‌شود. اسیدپنتاتونیک، ویتامین بسیار مهمی است که برای نقش‌های متعدد متابولیک، در بدن ما ضروری است. اسیدپانتاتونیک، به تولید هورمون‌ها در بدن نیز کمک‌می‌کند.

۱۹. ویتامین B۶:

ویتامین B۶ نیز در قارچ یافت‌می‌شود. این ویتامین به بهبود خلق‌وخوی شما کمک‌می‌کند. ویتامین B۶، ساعت درونی بدن را که برای عملکرد و پیشرفت مغز بسیار مهم است، تنظیم‌می‌کند. این ویتامین، مسئول کاهش نوسانات خلقی و افسردگی نیز هست.

۲۰. ویتامین B۹:

قارچ، سرشار از ویتامین B۹ است که اغلب به‌نام فولات شناخته‌می‌شود. ویتامین‌ B۹ به تشکیل سلول‌های سفید و سلول‌های قرمز خون در مغر استخوان کمک‌می‌کند. فولات، برای رشد سالم بدن نیز بسیار ضروری است. حتی زنان باردار نیز به مصرف فولات، توصیه‌می‌شوند، زیرا باعث رشد مناسب جنین‌ می‌شود.

۲۱. ویتامین H:

ویتامین H یا بیوتین نیز یکی از انواع ویتامین B موجود در قارچ است. این ویتامین برای سوخت‌وسازکربوهیدرات و پروتئین، بسیار ضروری است. بیوتین، با افزایش ایمنی، سلامت داخلی بدن‌مان را افزایش‌می‌دهد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مژگان گوران

منبع: stylecraze

خواص قارچ: ۲۱ موثرترین فایده قارچ برای پوست، مو و سلامتی


 

 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۴۹ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی