کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خواص روغن آووکادو: ۷ فایده شگفت انگیز روغن آووکادو برای سلامتی

آووکادو اخیرا در کشورمان طرفداران زیادی پیدا کرده اما هنوز هم طعم قوی و کره‌ای آن چیزی است که برخی از جوانان یا افراد مسن علاقه چندانی به مصرفش ندارند . گذشته از طعم قوی آووکادو که عده ای را عاشق خودش کرده و عده ای را گریزان، باید دید چرا در سراسر جهان شهرت خواص سلامتی این میوه پیچیده است و همان قدر که میوه آووکادو پرطرفدار است روغن آووکادو هم طرفداران خودش را پیدا کرده است. پس در این مقاله با ما همراه باشید تا خواص روغن آووکادو را بیشتر بشناسید و از خواص تغذیه ای خود آووکادو هم باخبر شوید.

خواص روغن آووکادو

 

برخلاف اکثر روغن‌ها که از پرس کردن دانه‌ها به دست می‌آیند، روغن آووکادو مانند به روغن زیتون از پرس شدن میوه به دست می‌آید. نتیجه آن، یک پروفایل اسید چرب است که تقریبا با آن برابر است؛ حدودا ۷۰٪ تک غیر اشباع، ۱۲٪ اشباع و ۱۳٪ چند غیر اشباع. در نتیجه، بسیاری از خواص روغن زیتون برای آشپزی را دارد، به علاوه این‌که برای پوست و مو نیز مفید است.

روغن آووکادو چه طعمی دارد؟ روغن خالص هیچ مزه‌ای ندارد. این بافت تری گلیسیرید روی زبان شماست که طعمی لذت بخش دارد. چون روغن بالای ۹۹٪ چربی دارد، ترکیبات طعم دهنده خیلی کمی از میوه باقی می‌ماند. مزه آووکادوی تازه نمی‌دهد. مزه آن، تقریبا آجیلی و کره‌ای است، اما آن‌قدر ملایم است که بسیاری افراد، آن را روغن “پاک  “توصیف می‌کنند.

بسته به میزان تصفیه شدن آن، حقایق تغذیه‌ای روغن آووکادو حدودا ۱۲۴ تا ۱۳۰ کالری در هر قاشق غذاخوری دارد. این عدد تقریبا با روغن زیتون فرابکر و هر روغن تصفیه شده دیگری برابر است، زیرا تمام آن‌ها حدود ۱۲۰ کالری دارند، چون چربی خالص هستند.

مطلب مرتبط: خواص آووکادو :۱۹ برترین فایده آووکادو برای سلامتی و زیبایی

بخش تاریک روغن آووکادو؟ کالری، چربی و دیگر حقایق شناخته شده نیستند.

در واقع، مسئله بسیار ترسناکی درباره این میوه وجود دارد که در تحقیقات آزمایشگاهی مشخص شده است و اگر مطالعات دیگر، وقوع آن در بدن انسان را نیز تایید کنند، این ابرغذا می‌تواند از هله هوله‌ نیز بدتر باشد.

اما قبل از این‌که تصاویر میکروسکوپی درمورد این‌که ۰۳٪ عصاره آووکادو با سلول‌های خونی انسان چه می‌کند را در ظرف پتری به شما نشان دهیم، اجازه دهید نقاط مثبت این چربی تصفیه شده را بررسی کنیم.

در ادامه ۷ خاصیت روغن آووکادو برای سلامتی آمده است

۱. بالاترین نقطه دود برای آشپزی

حرارت آشپزی، نه تنها مواد مغذی موجود در روغن‌ها را از بین می‌برد، بلکه می‌تواند ترکیبات خطرناکی ایجاد کند، مثلا: تركيبات گليكوزيله نهايي (AGE). برخی تركيبات گليكوزيله نهايي، ترکیبات سرطان‌زا هستند و مدارک محکمی وجود دارد که نشان می‌دهد این ترکیبات در التهاب و حتی پیری پوست نیز نقش دارند.

خواص روغن آووکادو

روغن تصفیه شده آووکادو، نقطه دود ۵۲۰ درجه فارنهایت دارد و به این معناست که در فرآیندهای سرخ کردن و پختن با دمای پایین تا متوسط، مقدار کمی AGE به وجود می‌آید. این نقطه دود از نقطه دود روغن‌های دیگر بالاتر است و روغن دانه آفتابگردان  تصفیه شده (۴۸۶°) و دیگر روغن‌های محبوب مانند روغن بادام (۴۲۸°)، کانولا (۴۲۸°)، زیتون فوق بکر (۴۰۵°) و روغن نارگیل تصفیه شده (۴۰۰°)، بعد از آن می‌آیند .

دلیل مقاومت روغن آووکادو در برابر حرارت ، پایین بودن میزان چربی چند غیر اشباع است که ناپایدار است و به راحتی اکسید می‌شود.

مطلب مرتبط: خواص پسته: ۱۷ فایده پسته برای پوست، مو و سلامتی

آیا می‌توانید از روغن آووکادو برای  سرخ کردن استفاده کنید؟ از روغن تصفیه شده می‌توانید اما به هر حال، استفاده از روغن تصفیه نشده برای آشپزی خوب نیست. روغن تصفیه نشده، نقطه دودی پایین‌تر از ۳۰۰-۳۷۵ درجه دارد. حتی اگر شعله شما پایین باشد، به یاد داشته باشید که در تابه خود، نشان‌گر گرما داشته باشید که بالا رفتن دما را نشان ‌دهد.

۲. فشار خون پایین‌تر

اسیدهای چرب تک غیر اشباع (MUFA) که به امگا۹ نیز معروف هستند، در مقایسه با چربی‌های اشباع دارای زنجیره بلند،  تاثیرات مفیدی بر فشار خون دارند .

یک مطالعه جامع، ۱۲ مطالعه انسانی مربوط به این مسئله را مورد بررسی قرار داد. آن‌ها دریافتند که به طور متوسط، در رژیم‌های دارای MUFA بالا، ۲.۲۶ درجه کاهش در فشار سیستولیک و ۱.۱۵ کاهش در دیتستولیک مشاهده شد.

اگرچه هیچ کدام از آن‌ها خیلی قابل توجه نیستند، اما زمانی که فشار خون دارید، بهبود کم، از هیچ بهتر است.

۳. خواص کاهش وزن

همین مطالعه، نتایج تمام مطالعات را بررسی کرد تا دریابد که وزن، دور کمر و توده چربی شرکت کنندگان،  قبل و بعد  از مطالعه چگونه بوده است.

در مقایسه رژیم‌های غذایی دارای MUFA بالا و پایین، تفاوت قابل توجهی در وزن بدن مشاهده نشد. به هر حال، محققان در مقایسه کلی رژیم‌های غذایی با MUFA بالا با رژیم غذایی کم چرب، پیشرفت قابل توجهی را مشاهده کردند.

خواص روغن آووکادو

به طورمتوسط،  در رژیم‌های غذایی با MUFA بالا در مقایسه با چربی پایین، کاهش وزن ۱.۷۱ کیلوگرمی مشاهده شد.

مطلب مرتبط: ۱۲ مهمترین خواص بادام‌ هندی برای سلامتی 

این مطالعه، منبع غذاهایی که MUFA از آن گرفته می‌شد را در نظر نگرفت، اما در ۷۰٪، روغن آووکادو یکی از غنی‌ترین منابع طبیعی است. روغن زیتون کمی از ۷۳٪ بالاتر است اما اکثر بقیه روغن‌ها پایین‌ترند؛ روغن بادام زمینی ۴۸٪ است، کنجد ۴۰٪، ذرت ۲۵٪، روغن دانه سویا و سبزیجات (که در اکثر موارد سویاست) ۲۴٪۷ ، در حالی که روغن آفتابگردان و هسته انگور ۱۶٪ هستند.

روغن نارگیل با ۶٪ MUFA از همه پایین‌تر است، اما منصفانه نیست که آن را با بقیه برابر دانست. روغن نارگیل یک روغن MCT (زنجیره متوسط) است که نوع خوبی از چربی اشباع است. این روغن به شکلی کاملا متفاوت از روغن‌های با زنجیره بلند، هضم می‌شود.

۴. کاهش کلسترول LDL

نوع بد کلسترول- LDL- در هیچ گونه غذای گیاهی یافت نمی‌شود. فقط منابع حیوانی مانند گوشت و لبنبات حاوی آن است. بنابراین، بدون در نظر گرفتن این‌که از روغن زیتون یا آوواکادو یا هر نوع دیگری استفاده کنید، نگران افزوده شدن کلسترول به غذای خود به دلیل استفاده از آن‌ها نباشید.

مدارک زیادی وجود دارد که نشان می‌دهند که خوردن چربی چند غیر اشباع به جای چربی اشباع ، ممکن است در مقدار LDL خون خود اثر کند. در مطالعه‌ای که یک رژیم غذایی با MUFA بالا را با رژیم غذایی با MUFA پایین‌تر و چربی اشباع بالاتر مقایسه کرد، کاهش ۱۰٪ در کلسترول کل و ۱۴٪ در کلسترول LDL مشاهده شد.

مطلب مرتبط:خواص گردو :۱۶ فایده گردو برای سلامتی که نمی‌دانستید

۵. افزایش کلسترول HDL

این، نوع خوب کلسترول است، بنابراین بالا بودن آن را می‌خواهید.

یک مطالعه جامع  از ۶۰ آزمایش کنترل شده به این نتیجه رسید که زمانی که چربی‌های غیر اشباع (مانند تک غیر اشباع) برای کاهش مصرف کربوهیدرات به کار می‌رود، کلسترول HDL افزایش یافت.

جدای از آن‌ها، یک مطالعه جالب وجود دارد که ۴۵ فرد بزرگسال دارای اضافه وزن و چاق را مورد مطالعه قرار داد. آن‌‌ها از روغن خالص آووکادو استفاده نکردند اما یک گروه، هر روز آووکادو خوردند در حالی که به گروه دیگر، روغن‌های با اولئیک بالا داده شد تا پروفایل اسید چرب را تقلید کند.

نسبت کلسترول LDL به HDL در گروهی که میوه خوردند، بهتر بود. این نشان می‌دهد که ممکن است چیز دیگری در گیاه  وجود داشته باشد که در میزان کلسترول نقش دارد، زیرا یه گروه بعدی یک پروفایل اسید چرب مشابه داده شد اما این حد از بهبودی را تجربه نکردند.

 ۶. مفید برای پوست

در یک درجه ۰ تا ۵- که ۰ نشان دهنده بهترین است و ۵  نشانه بدترین-  رتبه کامدوژنیک (ضد جوش) روغن آووکادو، ۲ گزارش داده شده است. یعنی، خطر انسداد منافذ توسط آن، تقریبا پایین است.

خواص روغن آووکادو

این، برای پوست، از روغن جوجوبا و بادام که رتبه ۲ را دارند بهتر نیست. بهترین‌ها، کره شی، روغن آرگان و چند روغن دیگر هستند که درجه ۰ دارند اما پوست افراد متفاوت است، بنابراین ۱درجه یا ۲ ضرورتا بد نیست. برای بسیاری افراد، حتی آن‌هایی که پوست مستعد آکنه دارند، استفاده از ماسک‌های صورت، کرم‌ها و محصولات مو حاوی آووکادو مشکلی ندارد.

دیگر خاصیت خوب آن برای پوست، ویتامین E است، البته این بیشتر یک افسانه است. حتی اگر یک میوه کامل بخورید، فقط ۴.۱۶ میلی‌گرم ویتامین E دریافت می‌کنید. در روغن‌های فرآوری شده که از آووکادو گرفته می‌شود، میزان ویتامین E که دریافت می‌کنید، نزدیک صفر است.

روغن آووکادو، چه ویتامین‌هایی دارد؟ ویتامین زیادی ندارد. علی رغم اغراق بازاریابی که ممکن است هر جا ببینید،  خود حقایق تغذیه‌ای، بازگوکننده همه چیز هستند. تحلیل دقیق وبسایت  USDA، جنبه‌های مهم را مورد بررسی قرار داده و شما هیچ ویتامین C،A، K یا B را در آن نمی‌بینید. همه مقادیر حدود صفر هستند. این مسئله درمورد مواد معدنی مانند آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم و روی نیز صدق می‌کند. تعجب آور نیست زیرا پروفایل تمام روغن‌های خالص مانند زیتون و نارگیل نیز به همین شکل است.

چون روغن آووکادو، باعث انسداد منافذ پوست بسیاری از افراد  نمی‌شود و خواص مرطوب کننده دارد، ماده خوبی برای مراقبت از پوست محسوب می شود.

۷. مبارزه با آرتریت و التهاب

آووکادو غیر صابونی سویا (ASU)، یک عصاره گرفته شده از ۳/۱ آووکادو و ۳/۲ روغن دانه سویاست. در فرانسه، این فرمول به عنوان درمانی برای استئوآرتریت به کار می‌رود. مطالعات بسیاری دریافتند که این در مقایسه با دارونما و برای افراد مبتلا به آرتریت زانو و لگن مفید بود و نیاز آن‌ها به مسکن‌های NSAID مانند آسپرین را کاهش داد.

حتی بدون اضافه کردن دانه سویا، تحقیقات نشان می‌‌دهند که آنتی اکسیدان‌های موجود در آووکادو به کاهش واکنش‌‌های التهابی در بدن کمک می‌کند.

گوشت، در هنگام پختن، پراکسید لیپید (AGE) تولید می‌کند. در مطالعه‌ای در UCLA، محققان، در افرادی که همبرگر را با یا بدون تکه‌های آووکادو خوردند، شاخص‌های التهابی را بررسی کردند.

دو ساعت بعد از خوردن همبرگر، آریتمی به وجود آمد اما این اتفاق در مورد خوردن خود میوه رخ نداد. گفته می‌شود که این به دلیل کاهش فعالیت مسیر التهابی NF-kappa B (NFKB) است و به خاطر وجود آنتی اکسیدان در آووکادو است.

آووکادوی خام، در هر ۱۰۰ گرم،  ارزش ORAC  ۱۹۲۲ دارد که نشان دهنده آنتی اکسیدان بیشتر نسبت به همان مقدار کلم است که ارزش  ORAC ۱۷۷۰ دارد. خبر بد این‌که روغن آووکادو در مقایسه با میوه تازه، آنتی اکسیدان بسیار کمی دارد.

حالا خبرهای بد….

قبل از این‌که بطری روغن زیتون فرابکر خود را دور بیندازید و روغن آووکادو را بخرید، باید در مورد عوارض جانبی ژنوتوکسیک و موتاژنیک آن که در آزمایشگاه مشاهده شده‌اند، چیزهایی بدانید.

اگر به مطالعات مثبتی که روی این میوه انجام شده است نگاه بیندازید، اگر به آخرین بخش در مورد افشاگری‌ها بروید، سرمایه دریافتی زیادی از شرکت هس آووکادو می‌بینید. این مشکلی ندارد زیرا یک کار تجاری گروهی- برای افزایش محبوبیت محصول- است.

همان گونه که ممکن است انتظار داشته باشید، آن‌ها از تحقیقاتی که بر عوارض منفی تاکید کنند، حمایت نمی‌کنند.

اگر به هند بروید، چنین تحقیقی را خواهید یافت. اگرچه سال‌ها پیش چاپ شده است، اما هیچ تحقیقی برای رد این یافته‌ها انجام نگرفته است.

یک ژنوتوکسین، هر چیزی است که توانایی آسیب رساندن به کروموزوم‌ها و اطلاعات ژنتیکی در DNA شما را دارد.

پس از آن، ممکن است سلول آسیب دیده بمیرد یا اگر قابل ترمیم نباشد، توسط بدن از بین برود ( هر دوی این‌ها، شرایط مناسبی هستند) یا این‌که جهش یافته و زنده بماند( نتیجه‌ای وحشتناک). جهش، دائمی است و به نسل‌های سلول‌های بعدی که از آن ایجاد می‌شوند منتقل می‌شود.

زمانی که ژنوتوکسین باعث این جهش‌ها می‌شود، در گروه موتاژن قرار می‌گیرد.

جهش DNA اصلا خوب نیست. این مسئله، هر روز و برای هر کدام از ما اتفاق می‌افتد و تاثیرات آن قابل اندازه گیری نیستند. به هر حال، یکی از شرایطی که می‌توان آن را سنجید، سرطان است- همه سرطان‌ها ابتدا از یک جهش سلول به وجود آمدند.

ممکن است آووکادو، به DNA شما آسیب برساند یا بدتر این‌که باعث جهش در آن شود؟

دانشمندان هندی خواستند با استفاده از سلول‌های سفید خون انسان ( لنفوسیت‌های جانبی در محیط کشت) این را بفهمند.

آن‌ها آووکادو را در یک محلول، رقیق کردند. غلظت‌ها بسیار پایین بودند؛ ۱۰۰، ۲۰۰ و ۳۰۰ میلی‌گرم/کیلوگرم. این فقط ۰.۰۱٪ تا  ۰.۰۳٪  آووکادو است.

خوب زمانی که این محلول رقیق شده با سلول‌های سفید خون در محیط کشت در تماس باشد، چه اتفافی می‌افتد؟

خواص روغن آووکادو

DNA جهش می‌یابد! و برخی از این جهش‌ها واقعا بد هستند.

یافته‌ها حتی بدتر هم می‌شوند زیرا تعداد جهش‌های DNA با میزان مصرف، ارتباط مستقیم دارد. این، تصادفی بودن این مسئله را رد کرد.

خواص روغن آووکادو

سه میله بالا، غلظت آووکادوی ۰.۰۳٪، ۰.۰۲٪ و ۰.۰۱٪ را نشان می‌دهد. میله چهارم، گروه کنترل (بدون افزودنی) و برای مقایسه است.

پس از آن‌ها می‌بینید که این مسئله در عصاره گیاهان برگ‌دار نیز مشاده شده است که در غلظتی مشابه میوه مورد آزمایش قرار گرفته است.

آیا روغن آووکادو سالم است؟

با این یافته‌ها، آیا کسی می‌تواند ادعا کند که این روغن برای شما خوب است؟ برای پاسخ به این سوال، ۳ سوال زیر را در نظر بگیرید:

۱. این مسئله با سلول‌های انسان در ظرف پتری اتفاق می‌افتد اما آیا همین مسئله، زمانی که میوه یا عصاره آن در بدن هستند و با سلول‌های ما تماس دارند نیز اتفاق می‌افتد؟ این مسئله تا کنون بررسی نشده است.

۲. اگر ترکیبی در میوه وجود داشته باشد که می‌تواند باعث فعالیت موتاژنیک شود، آیا در روغن تصفیه شد نیز یافت می‌شود؟ این نیز ناشناخته است.

۳. آیا این مسئله در مورد دیگر روغن‌های پخت و پز و آشپزی نیز صدق می‌کند؟

شاید پاسخ سوال آخر، بهترین بحث  برای عدم استفاده از روغن آووکادو – تا زمانی که تحقیقات عمیق‌تری درمورد آن انجام شود- باشد. دلیل آن در این‌جا آمده است..

در مطالعه‌ای، روغن زیتون بکر خوراکی به لارو مگس سرکه  خورانده شد اما حتی بعد از حرارت دیدن نیز فعالیت موتاژنیک از خود نشان نداد. یک مطالعه دیگر به این نتیجه رسید که روغن زیتون فوق بکر کاملا غیر ژنوتوکسیک است.

یک مطالعه با استفاده از سلول‌های مغز استخوان، زمانی که از روغن نارگیل در کنار ژنوتوکسین استفاده شد، نشان داد که نارگیل، خاصیت ژنوتوکسیک ندارد:

« فعالیت آنتی ژنوتوکسیک روغن، خیلی بالاتر از روغن سویا بود. روغن نارگیل رژیمی (۲۰ درصد) فعالیت ژنوتوکسیک را در برابر شش ژنوتوکسین نیز نشان داد که از روغن سویا نیز جلو زد».

و بله، حتی روغن سویا نیز آنتی ژنوتوکسیک بود.

این چه معنایی دارد

تحقیقات کافی در زمینه خطرناک بودن میوه آووکادو یا روغن آن وجود ندارد. اگر بر اساس نتایج مطالعه، آن را  موتاژنیک بدانید، بنابراین سوال بعدی این است که چه چیزی باعث عوارض جانبی می‌شود.

پروفایل اسید چرب روغن آووکادو و روغن زیون، خیلی متفاوت نیستند و این نشان می‌دهد که این چربی‌ها مشکل‌ساز نیستند. اگر بودند، انتظار داریم که نتایج موتاژنیک روغن زیتون را در روغن آووکادو نیز ببینیم.

روغن‌های تصفیه شده این‌گونه – چربی بسیار تصفیه شده- هستند ، و این نشان می‌دهد که اگر ترکیب مشکل سازی در این میوه وجود داشته باشد، فقط مقادیر کمی از آن  ترکیب در روغن تولید شده از آن نیز وجود دارد.

خلاصه، آن مطالعه مورد قوی‌تری درمورد خوردن آووکادوی کامل یا آشپزی با روغن  آن است.

اما به یاد داشته باشید، همه این‌ها تئوریک هستند. تنها چیزی که با اطمینان می‌دانیم این است که مطالعه‌ای که در بیمارستان سرطان هند انجام شد دریافت که میوه و برگ‌های آووکادو – با غلظت‌هایی به اندازه ۰.۰۱٪- باعث جهش‌های شگفت‌آوری در DNA در سلول‌های سفید خون انسان در محیط کشت شد. این مسئله قابل تامل است اما بررسی آن در بدن انسان، مسئله متفاوتی است که تا کنون انجام نشده است.

 


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مژگان گوران

منبع: superfoodly

خواص روغن آووکادو: ۷ فایده شگفت انگیز روغن آووکادو برای سلامتی


 

مطالب مرتبط
۲۳ بهترین ماسک مو خانگی برای تقویت رشد مو
سفت شدن پوست : ۲۹ درمان خانگی سفت‏ کردن پوست صورت
خواص فلفل هندی: ۱۳ فایده فلفل هندی برای سلامتی و پوست
خواص انگور قرمز: ۱۴ فایده انگور قرمز برای سلامتی، پوست و مو
۳۹ شگفت‌انگیزترین خواص پاپایا برای سلامتی، پوست و مو
خواص بامیه: ۳۵ فایده بامیه برای سلامتی، پوست و مو
خواص قارچ: ۴۱ موثرترین فایده قارچ برای پوست، مو و سلامتی
مضرات بادام: ۷ عارضه جانبی بادام که نمی‌دانستید
خواص کاکائو: ۱۷ فایده شگفت‌انگیز کاکائو برای سلامتی، پوست و مو
زن سالاری در حیوانات: ۱۰ گونه حیوانی ماده سالار
خواص کلم قرمز: ۲۷ فایده کلم قرمز برای سلامتی
۲۵ ماسک خانگی برای سفت شدن پوست صورت که معجزه می‌کند

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی