کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴۰ حقیقت مهم و جالب در مورد بازیافت

بازیافت از هدر رفتن منابع سودمند و سرمایه‌های ملی جلوگیری می‌کند و مصرف مواد خام و مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. با این کار، تولید گازهای گلخانه‌ای نیز کاهش می‌یابد. بازیافت مهم‌ترین مفهوم و ساختار در مدیریت پسماند است. در اواخر دهه‌ی ۱۸۰۰، دستفروشان به عنوان نخستین بازیافت کننده ها فعالیت می‌کردند. آنها کیسه اقلامی را که دوباره قابل استفاده بودند در ارابه‌شان جمع می‌کردند و به فروشگاه‌ها می‌فروختند. در ادامه ۴۰ حقیقت مهم و جالب در مورد بازیافت را می خوانیم.

۴۰ حقیقت مهم و جالب در مورد بازیافت

۱.مردم سراسر جهان طبق برآوردها ۱ تریلیون کیسه‌ی پلاستیکی استفاده می‌کنند. این مقدار با ۱۰۰ میلیون بشکه نفت برابر است. به طور تقریبی ۳۸۰ میلیون از این کیسه‌ها از ایالت متحده هستند.

۲. اگر همه‌ی قوطی‌های آلومینیومی بازیافت شده‌ی جهان را در سال ۲۰۱۰ به صورت ردیفی و مماس کنار هم بگذاریم، طول آن ۱۶۹ برابر دور کره‌ی زمین خواهد بود.

۳.قبل از قرن بیستم استخوان یکی از قابل بازیافت‌ترین موارد بود. استخوان اغلب برای ساخت دکمه و ژلاتین، که در پردازش مواد غذایی استفاده می‌شد، عکاسی، و تولید چسب و کاغذ استفاده می‌شد.

۴.  یک میلیون سال طول می‌کشد تا شیشه به طور کامل در محل دفن زباله تجزیه شود.

۵. تنها در ایالات متحده، آدم‌ها ۲.۵ میلیون بطری پلاستیکی در ساعت دور می‌ریزند. تجزیه‌ی هر کدام از این بطری‌ها ۵۰۰ سال طول می‌کشد.

حقیقت جالب درباره بازیافت۶. بازیافت کاغذ ۷۰ درصد کم‌تر از بازیافت مواد خام انرژی می‌خواهد.

۷.  شرکت‌هایی مانند اسکارلت گرل (Scarlet Girl) در اورگن و لاو هانی (Love Honey) در انگلستان در بازیافت اسباب و آلات جنسی استفاده شده تخصص دارند.

۸. در طول ۱۰۰ سال گذشته، میزان ضایعاتی که انسان تولید کرده‌است بیش از ۱۰، ۰۰۰٪ افزایش یافته‌است.

۹. تجزیه‌ی کیسه‌ی پلاستیکی فروشگاه‌های مواد غذایی بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ سال طول می‌کشد.

۱۰. حدود ۴۶۰۰۰ قطعه‌ پلاستیک شناور در هر ۲.۵ کیلومتر مربع از اقیانوس‌ها وجود دارد.

۱۱. امریکایی‌ها با تعداد بطری و قوطی‌هایی که دور می‌ریزند می‌توانند به کره‌ی ماه بروند و برگردند – ۲۰ بار!

۱۲. بیش از ۱ میلیون پرنده‌ی دریایی هر سال در اثر آلودگی اقیانوس جان خود را از دست می‌دهند.

۱۳. در “زباله‌دان بزرگ اقیانوس آرام ” واقع در اقیانوس آرام، برای هر۱۰۰۰ گرم پلانکتون، حدود ۶ کیلوگرم زباله، از جمله ته سیگار، قوطی، کیسه‌های پلاستیکی، بطری، فوم، مسواک، بادکنک، و غیره وجود دارد.

۱۴. دفن تابوت نیز به این معنی است که ۹۰۲۷۲ تن فولاد، ۲۷۰۰ تن مس و برنز، و بیش از ۹۱۴۴ کیلومتر چوب سخت پوشیده با ورقه‌های سمی هر سال به خاک سپرده می‌شود. با این حال، یک شرکت انگلیسی به نام “Ecopod” تابوت‌هایی را ارائه می‌دهد که از کاغذ ۱۰۰٪ بازیافتی تهیه شده‌است.

۱۵. هر سال، بیش از ۵۰ میلیون تن زباله‌ی الکترونیکی (مانند کامپیوتر و تلفن همراه) تولید می‌شود. این مقدار برای پر کردن یک ردیف کامیون حمل زباله به طول نیمی از قطر کره‌ی زمین کافی است.

حقیقت جالب درباره بازیافت

۱۶. زنان معمولا بیش‌تر از مردان برای محیط زیست ابراز نگرانی می‌کنند و در بازیافت بهتر از مردان عمل می‌کنند. علاوه بر این، زنان، به طور متوسط، کم‌تر از مردان گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنند.

۱۷. شرکت‌ها محصولاتی می‌فروشند که یک بار مصرف نامیده می‌شوند. به عنوان مثال، اپل آگاهانه باتری‌ای طراحی کرده که عمر آن پس از یک یا دو سال تمام می‌شود، تا مردم یک مدل باتری جدیدتر بخرند.

۱۸.در ایالات متحده، بیش از ۲۰ میلیارد پوشک دور انداخته می‌شود، و این مقدار مسئول تولید بیش از ۳.۵ میلیون تن زباله است.

۱۹. اگر امریکایی‌ها فقط ۱۰/۱ از روزنامه‌های خود را بازیافت کنند، بیش از ۲۵ میلیون درخت در سال نجات می‌یابند.

۲۰. یک کاپیتان نیوزیلندی پس از انجام لیپوساکشن چربی داخل بدن خود را به عنوان زیست‌سوخت برای تامین نیروی قایق‌اش استفاده کرد.

۲۱. میزان بازیافت ایالات متحده در حدود ۳۴.۵٪ است. اگر این نرخ تا ۷۵٪ بالا برود مانند این است که ۵۰ میلیون خودرو را از جاده‌های ایالات متحده حذف کنیم.

حقیقت جالب درباره بازیافت۲۲. پیش از قرن بیستم، بیش‌تر امریکایی‌ها و اروپایی‌ها به استفاده‌ی مجدد و بازیافت عادت داشتند. این کار به خصوص در جوامع کشاورزی بسیار رایج بود. برای مثال، در قرون وسطی، دباغان اغلب ادرار را برای استفاده در دباغی پوست حیوانات و یا ساخت باروت جمع‌آوری می‌کردند.

۲۳. سالانه بیش از ۱۱ میلیون تن لباس، کفش و منسوجات قابل بازیافت در محل‌های دفن زباله دور ریخته می‌شود. این مقدار معادل ۷۰ میلیارد تی‌شرت است.

۲۴.  از آن‌جا که محل دفن زباله‌‌ها به شدت پر هستند، بسیاری از تجزیه‌ها به صورت غیرهوازی، یا بدون هوا رخ می‌دهند. فرآیندهای بی‌هوازی میزان بسیار زیادی گاز متان تولید می‌کنند که یکی از عوامل اصلی گرمایش جهانی است.

۲۵. از آن‌جایی که پس از انقلاب صنعتی تعداد کمی از آدم‌ها خودشان کالای خودشان را تولید می‌کردند، دانش تخصصی مهارت‌های دستی و مواد منسوخ شد. باقی‌مانده‌ها و خورده ریزه‌ها که یک زمانی با ارزش در نظر گرفته می‌شد و دوباره قابل استفاده بود، حالا تبدیل به زباله شده بود. نخستین زباله‌سوزی سازمان یافته در سال ۱۸۷۴ در انگلستان آغاز شد.

۲۶. بیش از ۷۰ درصد از زباله‌های الکترونیکی به چین می‌رسند، که در آن‌جا بسیاری از آنها در کارگاه‌های آموزش خانواده بازیافت می‌شوند. روش بازیافت آنها اغلب ابتدایی هستند و می‌تواند آلاینده‌های زیست‌محیطی و خطرات بهداشتی جدی ایجاد کنند.

۲۷. تجزیه‌ی ته سیگار و فیلتر سیگار ۱۲ سال طول می‌کشد. تجزیه‌ی یک قوطی آلومینیومی بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ سال طول می‌کشد. بین ۵۰۰-۸۰۰ سال زمان لازم است تا پوشک‌های پلاستیکی و پدهای بهداشتی زنان تجزیه شوند. تجزیه‌ی فوم نیز بیش از ۵۰۰۰ سال طول می‌کشد.

۲۸. نخستین زباله‌دانی شهری در سال ۴۰۰ قبل از میلاد مسیح در شهر باستانی آتن ایجاد شد.

۲۹. یک فرد معمولی در امریکا حدود ۹۰۰۰۰ پوند زباله در طول عمر خود تولید می‌کند.

۳۰. شرکت شکلات هرشی (Hershy) حدود ۳۴۵ کیلومتر مربع آلومینیوم به کار می‌برد برای بسته‌بندی ۲۰ میلیون بوسه‌ای (نوعی شکلات) که هر روز تولید می‌کند. در حالی که بسته‌بندی این شکلات‌ها قابل بازیافت است، بیشتر مردم به بازیافت چیزهای کوچکی مانند پوست شکلات فکر نمی‌کنند.

۳۱. فقط در ایالات متحده، سالانه بیش از ۱۴۰ میلیون تلفن همراه به محل دفن زباله ریخته می‌شود. اگر تمام تلفن‌های همراه بازیافت شوند، به اندازه‌ای انرژی می‌توان ذخیره کرد که به ۲۵۰۰۰ خانوار به مدت یک سال برق رساند.

۳۲. بازیافت دو برابر سوزاندن زباله در دستگاه زباله‌سوز، موجب صرفه‌جویی در انرژی می‌شود.

۳۳. در اقیانوس آرام، یک “زباله‌دان بزرگ اقیانوس آرام” وجود دارد که حدودا به اندازه‌ی تگزاس است. این زباله‌دان ۲۰ فوت (۶ متر) در آب گسترش یافته‌است و شامل بیش از ۳.۵ میلیون تن زباله است. طبق برآوردها در ۵ سال آینده این مقدار دو برابر خواهد شد.

حقیقت جالب درباره بازیافت

۳۴. با اندازه گیری نرخ بازیافت مشخص می‌شود که سوئیس با ۵۲٪. رتبه‌ی اول را دارد. استرالیا (۴۹.۷٪)، آلمان (۴۸٪)، هلند (۴۶٪)، و نروژ (۴۰٪) در ۵ رتبه‌ی اول قرار می‌گیرند. ایالات متحده نیز با ۳۱.۵٪ وارد این فهرست می‌شود.

۳۵. امریکایی‌ها هر سال به اندازه‌ی ساخت تمام اتومبیل‌های جدید ساخته شده در امریکا فولاد دور می‌ریزند.

۳۶. فقط در ایالات متحده، مردم سالانه ۲۵ میلیارد فنجان یونولیت قهوه دور می‌اندازند.

۳۷. بازیافت، استفاده‌ی مجدد، و کمپوست در مقایسه با دفن زباله و زباله‌سوزی ۱۰ تا ۶ برابر فرصت شغلی ایجاد می‌کند.

۳۸. از هر ده نفر، نه نفر می‌گویند که بازیافت خواهند کرد اگر این کار آسان‌تر باشد.

۳۹. سالانه، ۲.۶ تریلیون پوند در جهان زباله تولید می‌شود.

۴۰.ایالات متحده امریکا سالانه به ارزش ۱۱.۴ میلیارد دلار ظروف نگهداری و بسته‌بندی قابل بازیافت دور می‌اندازد.


 

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: factretriever

۴۰ حقیقت مهم و جالب در مورد بازیافت


 

مطالب مرتبط
پاکسازی کبد: ۲۳ بهترین خوراکی برای پاکسازی کبد از تمام سموم
خواص آویشن: ۲۸ برترین فایده آویشن برای سلامتی
پاکسازی روده بزرگ: ۴۵ درمان خانگی سم زدایی و پاکسازی روده بزرگ
۹ نشانه اختلال شخصیت خودشیفتگی که حتما باید بدانید
۲۶ درمان خانگی استفراغ در کودکان و بزرگسالان
۲۵ درمان خانگی آفتاب سوختگی که بسیار موثر هستند
۱۱ درمان خانگی سرطان روده بزرگ (کولون)
۱۰ درمان طبیعی سرطان پانکراس یا سرطان لوزالمعده
سیروز کبدی چیست و ۷ درمان خانگی سیروز کبدی
آبله مرغان: ۱۶ بهترین درمان خانگی آبله مرغان
تاول خونی: ۱۰ درمان خانگی تاول خونی که واقعا موثر است
کولیت زخمی: ۱۴ خوراکی خطرناک برای بیماری کولیت زخمی

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی