کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵۵ حقیقت جالب در مورد قتل های زنجیره ای دنیا

قتل های زنجیره ای همیشه یکی از انواع بسیار خطرناک قتل ها به شمار می روند زیرا تا زمانی که قاتل دستگیر نشود این سریال خطرناک و مخوف ادامه دارد و رنگ آرامش به جامعه برنمی گردد. در این نوشتار ۵۵ حقیقت جالب در مورد قتل های زنجیره ای دنیا را برایتان بیان میکنیم.

قتل های زنجیره ای

۱. قاتل در قتل های زنجیره ای کسی است که سه نفر یا بیش‌تر را طی یک دوره‌ی زمانی بیش از یک ماه به قتل رسانده باشد؛ و البته یک دوره استراحت بین قتل‌ها نیز داشته باشد. این قتل‌ها معمولا بر اساس ارضاء روانی (اغلب جنسی) صورت می‌گیرند، هر چند ممکن است با انگیزه‌ای مثل خشم، هیجان، پول، و جلب توجه نیز صورت بگیرند.

۲. بنا به گزارش‌های پلیس فدرال امریکا (FBI)، بیش از ۷۰٪ از قاتلان قتل های زنجیره ای دچار مشکلات مربوط به سوء مصرف مواد بوده‌اند. هرچند تنها تعدادی از قاتلان در قتل های زنجیره ای به الکل و مواد معتاد بوده‌اند، اما بسیاری از آنها این دو را در دوران جوانی خود تجربه کرده‌اند.

۳. بسیاری از قاتلان زنجیره‌ای رویدادهای استرس‌زای جنسی را در دوران کودکی تجربه کرده‌اند.

۴. دکتر هارولد شیپمن (۱۹۴۶-۲۰۰۴ ) کسی است که بیش‌ترین تعداد قتل های زنجیره ای در تاریخ مدرن را انجام داده‌است؛ بیش از ۲۵۰ قتل به او نسبت داده شده‌است. او یک دکتر انگلیسی بود که بیماران خود را به قتل می‌رساند: مسن‌ترین قربانی وی یک بانوی ۹۳ ساله بود، و جوان‌ترین قربانی، مردی ۴۱ ساله بود. او در سال ۲۰۰۴ یک روز قبل از تولد ۵۸ سالگی‌اش، خود را در سلول خود به دار آویخت.

۵. فیلم پرفروشِ هفت (Se۷en) یک تریلر وحشتناک است در مورد یک قاتل در قتل های زنجیره ای که نقشه می‌کشد قربانیان خود را با توجه به هفت گناه کبیره (شکم‌پرستی، طمع، تنبلی، خشم، غرور، شهوت و حسادت) به قتل برساند. فیلم‌ موفق دیگری که در مورد یک قاتل زنجیره‌ای ساخته شد، فیلم “سکوت بره‌ها” بود که برنده‌ی جایزه‌ی اسکار شد.

۶. نخستین قاتل قتل های زنجیره ای در امریکا دکتر هنری هوارد هولمز است، که به ۲۷ قتل در اواخر دهه‌ی ۱۸۹۰ اعتراف کرده‌است. او ادعا کرد که نمی‌تواند در این واقعیت که او یک قاتل است، تغییری ایجاد کند، درست مانند یک شاعر که نمی‌تواند از الهاماتی که برای سرودن شعر دریافت می‌کند، فرار کند!

۷. تقریبا تمام قاتلان زنجیره‌ای اعتراف می‌کنند که آنها اقدام به قتل خود را ابتدا در حیوانات کوچک امتحان کرده‌اند و سپس سراغ انسان‌ها رفته‌اند. آنها اذعان می‌دارند که شکنجه کردن حیوانات لذت زیادی برای آنها داشته‌است. با توجه به این‌که بسیاری از قاتلان زنجیره‌ای از خانواده‌های به هم ریخته هستند، چنین رفتار غیرطبیعی و پاتولوژیکی (بیمار گونه) ممکن است نادیده گرفته شود. پدر جفری داهمر، به عنوان مثال، اصلا نگران نبوده از این‌که پسرش حیوانات را تشریح می‌کند.

۸. مامور سابق اف‌بی‌آی “رابرت کی رسلر” (۱۹۳۷-۲۰۱۳) کسی است که اصطلاح ” قاتل زنجیره ای ” را در سال ۱۹۷۱ ابداع کرد.

۹. استیون اگِر، در کتاب خود به نام “قتل در میان ما”، اشاره می‌کند که قاتلان سریالی غالبا رابطه‌ای غیر معمول یا غیر طبیعی با مادران خود داشته‌اند (شخصیت نورمن بیتس در فیلم “روانی” اثر هیچکاک مثالی برای این مورد است).

۱۰. هرچند بسیاری از قاتلان قتل های زنجیره ای در زمان کودکی مورد آزار یا ضرب و شتم قرار گرفته‌اند، اما استثنائایی نیز وجود دارد. جفری داهمر تربیتی به ظاهر طبیعی داشته‌است ولی با این حال به یکی از وحشتانک‌ترین قاتلان جنسی در فرهنگ عامه تبدیل شد. پدر او یک کتاب به نام “داستان یک پدر” نوشت. او با نوشتن این کتاب به دنبال توضیحاتی برای انحراف پسرش بود.

مطلب مرتبط: تست سایکوپت شناسی :۲۰ سوال برای تشخیص یک سایکوپت

۱۱. پژوهشی که روی یک گروه از سایکوپت‌ها که به فرزندخواندگی پذیرفته شده بودند، انجام شد نشان داد که احتمال سایکوپت شدن بستگان بیولوژیکی سایکوپت‌ها ۴-۵ بار بیش‌تر از آدم‌های معمولی است. محققان متوجه شدند که به‌عمل آمدن دانه‌های بد در محیط بد آسان‌تر است.

۱۲. بسیاری از قاتلان قتل های زنجیره ای گزارش می‌دهند که میل جنسی قوی و غیر طبیعی داشته‌اند و بسیاری از آنها رابطه با زنان مرده را به زنان زنده ترجیح می‌داده‌اند.

۱۳. کرایم تایمز (Crime Times) گزارش می‌دهد که بیماران روانی ‌آستانه‌ی ترس بزرگ‌تری دارند و کم‌تر احتمال دارد که در برابر محرک‌های ترس‌آور از خود واکنش نشان بدهند. به عبارت دیگر، آنها در برابر ترس ایمن هستند. علاوه بر این، واکنش “یکه خوردن” در آنها به طور قابل توجهی کم‌تر از آدم‌های معمولی است، یعنی آنها نیاز به سطح بالاتری از هیجان یا تحریک دارند برای این‌که یک واکنش احساسی شدید از خود بروز بدهند.

۱۴. اغلب قاتلان قتل های زنجیره ای در زمان کودکی مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند. غفلت و سوء استفاده از کودکان نه تنها اعتماد به نفس آنها را از بین می‌برد، بلکه روی توانایی آنها برای داشتن رفتار درست در جامعه، موفقیت آکادمیک آن‌ها، و ایجاد رابطه‌ای سالم با سایر آدم‌ها تاثیر می‌گذارد.

۱۵. چرخه‌ی قاتل زنجیره‌ای شش مرحله دارد: ۱) مرحله‌ی تجلی، که در آن قاتل قتل های زنجیره ای کم‌کم از واقعیت دور می‌شود؛ ۲) مرحله‌ی تور انداختن و شکار، زمانی که قاتل به دنبال قربانی می‌شود؛ ۳) مرحله‌ی جلب توجه، که در آن قاتل در کمین است برای به دام انداختن قربانی. ۴) مرحله‌ی اسارت، که در آن قربانی زندانی می‌شود. ۵) مرحله‌ی قتل که احساسات قاتل در آن بسیار بالا است، و در نهایت، ۶) مرحله‌ی افسردگی، که پس از کشته شدن رخ می‌دهد.

۱۶. بسیاری از قاتلان قتل های زنجیره ای یک “یادگاری” از جنایات خود نگه می‌دارند. برای مثال، وقتی از تد باندی پرسیده شد که چرا با دوربین پولاروید از قربانیان‌اش عکس می‌گرفته‌است، او گفت، “هنگامی که شما برای انجام کاری سخت تلاش می‌کنید، دوست ندارید آن را فراموش کنید! ”

۱۷. تعداد بسیار کمی از قاتلان قتل های زنجیره ای تسلیم پلیس می‌شوند. فقط اد کمپر با پلیس تماس گرفت تا اعتراف کند. او در یک کیوسک تلفن منتظر ماند تا زمانی که بازداشت شود.

۱۸. بین ۳۰٪ تا ۳۸٪ از بیماران روانی الگوهای مغزی یا EEG (نوار مغزی) غیر طبیعی دارند.

۱۹. بیش‌تر روانپزشکان متوجه هستند که بیماران روانی را نمی‌توان با موفقیت درمان کرد.

۲۰. طبق برآورد جرم شناسان حداقل ۸۶ درصد از قاتلان زنجیره‌ای دگرجنس‌گرا هستند. در حالی که تعداد قاتلان سریالی همجنس‌گرا کم‌تر است، اما این قاتلان مرتکب قتل‌های بسیار وحشتناکی شده‌اند، مانند جان وین گیسی (۱۹۴۲-۱۹۹۴) و جفری داهمر (۱۹۶۰-۱۹۹۴).

مطلب مرتبط: انواع اختلال شخصیتی: ۱۰ نوع اختلال شخصیتی از خودشیفته تا سایکوپت

۲۱. جان ای. رابینسون “نخستین قاتل زنجیره ای اینترنتی” نامیده می‌شود. او بعد از اینکه از زندان در سال ۱۹۹۳ به جرم اداره‌ی یک گروه فحشا آزاد شد، با استفاده از نام “ارباب و برده” شروع به فریب زنان در چت‌روم‌ها کرد و آنها را به خانه‌اش کشاند و در همان جا به قتل رساند.

۲۲. کتابچه‌ی طبقه‌بندی جرایم که بر اساس تحقیقات اف‌بی‌آی منتشر شده‌است، قاتلان زنجیره‌ای را به سه دسته تقسیم می‌کند: سازماندهی شده، آشفته، و ترکیبی از هر دو مورد (کسانی که هر دو ویژگی اول را از خود نمایش می‌دهند). قاتلان زنجیره‌ای سازمان یافته اغلب به لحاظ اجتماعی موجه هستند، ممکن است زن یا بچه داشته باشند، و جنایات خود را طبق متد خاصی برنامه‌ریزی کنند. قاتلان زنجیره‌ای آشفته بسیار درون‌رانشی هستند و دوستان کمتری دارند.

۲۳. یکی از قاتلان زنجیره‌ای بدنام تاریخی، اشراف‌زاده‌ی قرن ۱۵ “ژیل د رایس” است که در طول جنگ صد ساله در کنار ژاندارک جنگید. پس از آن‌که ژاندارک اعدام شد، او خدمتکاران‌اش را وادار می‌کرد که پسران کم سن و سال را به قلعه‌اش بیاورند و در آن‌جا آنها را مورد شکنجه و تجاوز جنسی قرار می‌داد و در نهایت آنها را قتل می‌رساند.

۲۴. سرِ حدود ۷۰ درصد از قاتلان زنجیره‌ای در زمان کودکی یا نوجوانی آسیب جدی دیده‌است، برای همین بسیاری از محققان معتقدند که بین نوع چنین صدماتی و قتل‌های زنجیره‌ای ارتباط وجود دارد. برخی از محققان معتقدند که قشر جلوی مغز (منطقه درگیر در برنامه‌ریزی و قضاوت) به درستی در بیماران سایکوپت عمل نمی‌کند.

۲۵. در امریکای قرن بیستم، قاتل‌های زنجیره‌ای باعث بروز نوعی اضطراب دائمی در افراد جامعه شده بود- اضطراب در مورد مجرمان و جانیان فراری، خشونت جنسی، و اختلال در رفتار مدنی.

۲۶. اگر چه پیش‌بینی این‌که یک کودک در آینده تبدیل به قاتل زنجیره‌ای خواهد شد یا نه غیر ممکن است اما سه علامت هشدار دهنده‌ی سایکوپت بودن در آینده عبارتند از ۱) شکنجه‌ی حیوانات، ۲) شب‌ادراری طولانی مدت، و ۳) جنون آتش‌افروزی در زمان نوجوانی. جرم شناسان این علائم را “سه گانه‌ی سایکوپتی” می‌نامند.

۲۷. هرچند بسیاری از کودکان شب ادراری دارند، اما این رفتار می‌تواند نشانه‌ای از یک آسیب شناسی‌ (پاتووژی) عمیق‌تر باشد اگر که تا بعد از سن ۱۲ سالگی ادامه پیدا کند. بیش از ۶۰ درصد از قاتلان زنجیره‌ای در بزرگسالی هم رخت‌خواب‌شان را خیس می‌کردند.

۲۸. از میان تمام ایالت‌ها در ایالات متحده، کالیفرنیا با ۱۶ درصد از قتل‌های سریالی رخ داده در کل امریکا، دارای بالاترین تعداد قتل سریالی در قرن ۲۰ بود. ایالت مین هیچ گونه قتل سریالی را به خود ندیده‌است.

۲۹. ایالات متحده با ۷۶ درصد از کل قتل‌های زنجیره‌ای جهان، دارای بیش‌ترین تعداد قاتلان زنجیره‌ای است. اروپا با ۱۷٪ رتبه‌ی دوم را در این زمینه از آن خود می‌کند.

۳۰. ۲۸ درصد از قاتلان سریالی در اروپا را انگلستان، ۲۷ درصد را آلمان و ۱۳ درصد را فرانسه تشکیل می‌دهد.

مطلب مرتبط: ۱۰ نشانه‌ پنهان اختلال دو قطبی

۳۱. اغلب قاتلان زنجیره‌ای در ایالات متحده نژاد قفقازی (۸۴٪) دارند. حدود ۱۶٪ از قاتلان افریقایی-امریکایی هستند.

۳۲. اکثریت قریب به اتفاق قاتلان زنجیره‌ای را مردان با آمار بیش از ۹۰٪ تشکیل می‌دهند.

۳۳. زنان فقط درصد بسیار کمی از قاتلان زنجیره‌ای را تشکیل می‌دهند. در واقع آنها اکثریت قربانیان (۶۵ درصد) را تشکیل می‌دهند.

۳۴. نخستین قاتل زنجیره‌ایی جنسی از دوران مدرن جک قاتل (جک قصاب) بود، که پنج زن فاحشه را سلاخی کرد.

۳۵. به ندرت پیش می‌آید که قاتلان زنجیره‌ای افرادی را از نژاد دیگری شکار کنند. در نتیجه، از آن‌جایی که بیشتر قاتلان زنجیره‌ای سفید هستند، بنابراین اغلب قربانیان آنها (۸۹٪) نیز سفید هستند.

۳۶. در ایالات متحده، اکثریت بزرگی از قاتلان زنجیره‌ای مجرد هستند، مردانی سفید پوست از طبقه‌های پایین تا متوسط. با این حال، قاتلان زنجیره‌ای اسپانیایی، آسیایی، و افریقایی نیز در این کشور وجود دارند. اما، بنا به گزارش‌های اف‌ّ‌بی‌آی، سفید پوستان (بر اساس آمارها) به احتمال زیاد بیش از هر نژاد دیگری تبدیل به قاتلان زنجیره‌ای می‌شوند.

۳۷. انگیزه‌های قاتلان زنجیره‌ای به طور کلی به چهار دسته تقسیم می‌شود: ۱) توهم (کسی که احساس می‌کند توسط اشخاصی مانند خدا یا شیطان برای به قتل رساندن دیگران تشویق می‌شود)؛ ۲) ماموریت‌گرایی (پاکسازی جهان از همجنس‌گرایان یا روسپیان یا درمان بیماری اجتماعی)؛ ۳) لذت‌جویی (کسی که از کشتن لذت می‌برد)؛ و ۴) تشنه‌ی قدرت بودن. البته این دسته‌بندی‌ها با هم به طور قابل توجهی هم‌پوشانی دارند.

۳۸. بررسی تاریخی قاتلان زنجیره‌ای دست کم باید از زمان امپراتور روم کالیگولا آغاز شود که از شکنجه کردن و کشتن آدم‌ها لذت وافری می‌برد.

۳۹. بیشتر قاتل زنجیره‌ای توسط ماموران گشتی دستگیر شدند که در حال انجام وظایف روزمره‌ی خود بودند و ارتباطی به تحقیقات در حال انجام درباره‌ی قتل سریال نداشتند. به عنوان مثال، لری یِلِر زمانی دستگیر شد که در قسمت توقف ممنوع خیابان ماشین‌اش را پارک کرده بود و تد باندی توسط افسر گشت بزرگراهی در گرنجر در یوتا، بازداشت شد. دستگیری پس از آن اتفاق افتاد که باندی به فرمان توقف پلیس که به دلایل کاملاً ترافیکی صادر شد، توجه نکرد.

۴۰. اغلب قاتلان زنجیره‌ای جوان هستند: ۴۴ درصد در سنین بیست و اندی سالگی کارشان را شروع کردند، ۲۶٪ در سنین نوجوانی، و ۲۴٪ در سنین سی و اندی سالگی.

مطلب مرتبط: ۱۱ نشانه اختلال شخصیت مرزی

۴۱. تقریبا در ۱۵٪ از موارد قتل‌های زنجیره‌ای، قربانیان به طور کاملا تصادفی انتخاب شده‌اند.

۴۲. بسیاری از قاتلان زنجیره‌ای از سال‌های اولیه‌ی زندگی‌شان به شدت به تماشاگری جنسی و فتیشیسم و هیمن طور سایر انحرافات جنسی علاقمند بوده‌اند. بسیاری از آنها قبلا از آنکه ورود به خانه‌ی شخصی دیگر و قتل و تجاوز را آغاز کنند، دزدکی روابط جنسی دیگران را تماشا می‌کرده‌اند.

۴۳. اف‌بی‌آی در تلاش برای طبقه‌بندی دقیق جنایی، قتل‌های زنجیره‌ای و قتل‌های سریالی مقطعی را از هم متمایز می‌کند. یک قاتل زنجیره‌ای همیشه یک دوره “آرامش” عاطفی را بین جنایات خود تجربه می‌کند، و این وقفه ممکن است از چند روز تا چند سال طول بکشد. “قاتل سریالی مقطعی” در مقابل، در چند مکان متفاوت و در یک دوره‌ی کوتاه زمانی چند نفر را به قتل می‌رساند و هیچ دوره‌ی استراحتی ندارد.

۴۴. قاتلان زنجیره‌ای معمولا از خانواده‌های به هم ریخته هستند. علاوه بر این، هکلاسی‌های‌شان به ندرت آنها را به یاد می‌آورند، زیرا در دوران مدرسه دوست نزدیک نداشته‌اند. آنها اغلب تنها و جدا از باقی آدم‌ها بزرگ می‌شوند.

۴۵. یک قاتل زنجیره‌ای بدون هیچ گونه ساختار اجتماعی در زندگی خود، نمی‌تواند روابط جنسی طبیعی داشته باشد و بنابراین مجبور می‌شود به فعالیت‌های جنسی انفرادی روی بیاورد. در برخی از موارد، آنها به استمناء (خودارضایی) وسواسی روی می‌آورند، مانند قاتل زنجیره‌ای شوروی آندره چیکاتیلو (۱۹۳۶-۱۹۹۴)، که ناحیه تناسلی‌اش به دلیل استمناء زخم شده بود.

۴۶. بر خلاف برخی از افراد مبتلا به اختلالات روانی، مانند اسکیزوفرنی، سایکوپت‌ها می‌توانند نرمال و اغلب جذاب به نظر برسند. روانپزشکان این حالت را “ماسک سلامت عقل” می‌نامند.

۴۷. مطالعات نشان می‌دهند که قاتلان سریالی ضریب هوشی ( IQ) متوسط یا پایین دارند، اما این طور تصور می‌شود که آنها ضریب هوشی بالاتر از حد متوسط دارند. فقط قاتلان زنجیره‌ای که از بمب استفاده کرده‌اند ضریب هوشی بالاتر از آدم‌های عادی دارند.

۴۸. هرچند بسیاری از قاتلان سریالی ضریب هوشی متوسط دارند، اما استثنائایی نیز وجود دارد. هارولد شیپمن، برای مثال، یک حرفه‌ای موفق بود (یک پزشک عمومی که برای سرویس سلامت همگانی[NHS] کار می‌کرد). او حتی برای کلینیک آسم کودکان برنده جایزه شد. با این حال، با بیش از ۲۵۰ قتلی که به شیپمن نسبت داده شده است، او یکی از پرکارترین قاتلان زنجیره‌ای جهان است.

۴۹. چند سال پیش یک بازی تخته‌‌ای به نام “قاتل زنجیره‌ای” به بازار عرضه شد و سبب بروز بحث و جدل‌هایی شد. برنده‌ی بازی کسی بود که بالاترین تعداد آدم را در پایان بازی کشته باشد. این بازی در یک بسته‌ی پلاستیکی به شکل بدن بسته‌بندی شده بود.

۵۰. پرکارترین قاتل زنجیره‌ای زن در تاریخ الیزابت باتوری (۱۵۶۰-۱۶۱۴) است. او پس از مرگ همسرش، همراه با ۴ نفر هم‌دست‌اش به شکنجه و قتل صدها نفر از دختران و زنان جوان متهم شد. یک شاهد اظهارکرده است که تعداد قتل‌های این خانم ۶۰۰ مورد بوده‌است، هر چند او و همکاران‌اش به ۸۰ قتل محکوم شدند.

مطلب مرتبط: ۱۵ مهمترین خصوصیات افراد سایکوپت(روان پلید) را بشناسید

۵۱. مورخان می‌نویسند که افسانه‌هایی مانند گرگ‌نماها و خون‌آشام‌ها از قاتلان زنجیره‌ای قرون وسطی الهام گرفته شده‌اند.

۵۲. چندین خرده فرهنگ وجود دارند که حول محور صدها قاتل زنجیره‌ای می‌چرخند. این خرده فرهنگ‌ها شامل فروش، جمع‌آوری، و نمایش یادگاری‌های قاتل‌های زنجیره‌ای می‌شود.

۵۳. یک گروه موسیقی از شیکاگو به نام “مکابرا” (ترسناک) کل کاتالوگ آهنگ‌های‌شان را به قاتلان زنجیره‌ای اختصاص دادند. این گروه، موسیقی خود را “مردِر متال” (murder metal) می‌نامند.

۵۴. بسیاری از قاتلان قتل های زنجیره ای عاشق این هستند که قدرت و اختیار داشته باشند. آنها سعی کرده‌اند که افسر پلیس یا نیروی امنیتی بشوند و یا در ارتش خدمت کرده‌اند. همچنین بسیاری از آنها با پوشیدن لباس مبدل خود را به عنوان مامور قانون جا می‌زده‌اند تا به قربانیان دسترسی داشته باشند، مانند تد باندی، خفه‌کنندگان دامنه‌ی کوه، و جان گیسی.

۵۵. قاتلان سریالی به این دلیل که ذاتا سایکوپت هستند، نمی‌دانند که چه‌طور با دیگران احساس همدردی کنند. آنها با مشاهده‌ی دیگران رفتار طبیعی را یاد می‌گیرند، اما این کاملا ظاهرسازی است. هنری لی لوکاس توضیح می‌دهد که یک قاتل زنجیره‌ای بودن مانند “ستاره‌ی فیلم بودن است… شما در حال بازی در بخشی از فیلم هستید.” آنها تمایل بسیار زیادی دارند که در نقش یک آدم دارای اختیار خاصی فرو بروند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: factretriever

۵۵ حقیقت جالب در مورد قتل های زنجیره ای دنیا


 

مطالب مرتبط
کم حرف زدن: چه‌طور می‌توانیم کم‌تر حرف بزنیم ولی بیش‌تر بگوییم
کاهش وزن آسان با نوشیدنی رازیانه
۱۰ فایده روغن نارگیل که شگفت‌‌انگیز هستند
۱۳ عکس که ثابت می‌کند زاکربرگ کاندید ریاست جمهوری ۲۰۲۰ است
۱۷ دلیل برای سم زدایی بدن با آب و لیمو و فلفل هندی
درمان تب: ۳۳ درمان خانگی تب که بسیار موثر هستند
رتبه ایران :رتبه بندی بین المللی ایران در ۹ دسته موضوعات مهم جهان
خواص تخم کرفس: ۳۳ فایده تخم کرفس که بسیار شگفت انگیز هستند
آبله مرغان: ۱۶ بهترین درمان خانگی آبله مرغان
انواع قهوه: ۱۵ نوع قهوه و طرز تهیه آنها که باید امتحان کنید
۲۰ عجیب ترین قانون درباره موضوعات جنسی در سراسر جهان
علت خارش پوست: ۱۵ بیماری مسبب خارش پوست و راه های درمان آن ها

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی