کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

حضور ۸ دانشگاه ایرانی در بین ۸۰۰ دانشگاه برتر رتبه بندی تایم

حضور ۸ دانشگاه ایرانی در بین ۸۰۰ دانشگاه برتر رتبه بندی تایم

در این نوشتار به حضور ۸ دانشگاه ایرانی در بین ۸۰۰ دانشگاه برتر بر اساس رتبه بندی مجله تایمز پرداخته می شود. هم چنین  تحلیلی از کل رتبه بندی تایم ارائه می شود.

در این رتبه بندی در مجموع ۳۴۵ دانشگاه برتر در اروپا، ۲۰۳ دانشگاه برتر در آسیا، ۱۷۴ دانشگاه برتر در امریکای شمالی، ۳۸ دانشگاه برتر در قاره اقیانوسیه، ۲۷ دانشگاه در امریکای جنوبی و ۱۴ دانشگاه در افریقا قرار دارند.

colleges (1).jpg

به گزارش بازده و به نقل از میزان، جعفر مهراد با بیان اینکه نتایج رتبه‌بندی تایمز در ساعت چهار و سی دقیقه صبح روز پنج شنبه نهم مهرماه منتشر شده است، گفت: برتری امریکا در رتبه‌بندی تایمز تا حدود زیادی کاهش یافته است، هر چند که این کشور تقریباً یک پنجم مؤسسات موجود در جدول رتبه‌بندی را به خود اختصاص داده است. با وجود این نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد دانشگاه‌های سنتی غربی جایگاه برتر خود را از دست داده‌اند.

وی با بیان اینکه امریکا اکنون در این رتبه‌بندی، ۶۳ دانشگاه در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر دارد، افزود: درحالی که تعداد این دانشگاه‌ها در سال قبل ۷۴ دانشگاه و در سال قبل تر از آن ۷۷ دانشگاه در بین برترین دانشگاه‌های جهان در رتبه‌بندی تایمز بود.

حضور ۶ دانشگاه امریکایی در جمع ۱۰ دانشگاه برتر

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با اشاره به اینکه شش دانشگاه امریکایی در بین ۱۰ دانشگاه برتر قرار دارد، ادامه داد: دانشگاه استنفورد با رتبه سوم، انستیتوفناوری ماساچوست با رتبه پنجم، هاروارد با رتبه ششم، پرینستون با رتبه هفتم و دانشگاه شیکاگو با رتبه دهم از جمله دانشگاه‌های برتر دنیا محسوب می‌شود. همچنین دانشگاه‌های انگلیسی آکسفورد موفق به کسب رتبه دوم، کمریج رتبه چهارم، امپریال کالج لندن رتبه هشتم و موسسه فناوریETH زوریخ در سوئیس رتبه نهم شده است.

استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز با بیان اینکه کشور انگلستان موقعیت خود را در این رتبه‌بندی ارتقاء داده است، گفت: از تعداد ۷۸ دانشگاه انگلستان در بین ۸۰۰ دانشگاه ممتاز جهان، در حدود ۳۴ دانشگاه در بین یک چهارم دانشگاه‌های برتر قرار دارد که این تعداد در سال قبل ۲۹ دانشگاه بود.

حضور ۲۰ دانشگاه آلمانی در بین ۲۰۰ دانشگاه ممتاز دنیا

وی با اشاره به اینکه سایر کشورها در اروپا نیز موقعیت خود ارتقاء داده‌اند، تصریح کرد: کشور آلمان دارای ۲۰ دانشگاه در بین ۲۰۰ دانشگاه ممتاز است که نسبت به سال قبل ۸ دانشگاه افزایش نشان می‌دهد. تعداد دانشگاه‌های هلند در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر به ۱۲ دانشگاه می‌رسد که در سال قبل تعداد آنها ۱۱ مورد بود.

به گفته مهراد در حالیکه دانشگاه توسعه فناوری زوریخ سوئیس ETH تنها دانشگاه غیر امریکایی است که یک دهه متوالی در بین ۱۰ دانشگاه برتر جهان جای دارد.

چهره ماندگار علم اطلاعات و دانش شناسی درخصوص تقسیم بندی مناطق جغرافیایی دانشگاه‌های برتر جهان گفت: سه دانشگاه برتر قاره امریکای شمالی شامل کالتک (رتبه اول)، استنفورد(رتبه سوم) و انستیتو فناوری ماساچوست(رتبه پنجم) و سه دانشگاه برتر انگلستان شامل دانشگاه آکسفورد با رتبه دوم، دانشگاه کمبریج با رتبه چهارم و امپریال کالج لندن با رتبه هشتم است.

وی افزود: همچنین سه دانشگاه برتر قاره اروپا به جزء انگلستان شامل موسسه فناوری ETHزوریخ با رتبه نهم، انستیتو کارولنیسکا با رتبه ۲۸ و LMU مونیخ با رتبه ۲۹ است.

دانشگاه ملی سنگاپور در جایگاه نخست آسیا

به گفته بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام سه دانشگاه برتر قاره آسیا شامل دانشگاه ملی سنگاپور با رتبه ۲۶، دانشگاه پکن با رتبه ۴۲ و دانشگاه توکیو با رتبه ۴۳ است.

مهراد تصریح کرد: در امریکای جنوبی سه دانشگاه ممتاز شامل دانشگاه سائوپولو با رتبه‌ای در دامنه ۲۵۱ تا ۳۰۰، دانشگاه پالمو در آرژانتین با رتبه‌ای در دامنه ۳۵۱ تا ۴۰۰ و دانشگاه ایالتی کامپیناس با رتبه‌ای در دامنه ۳۵۱ تا ۴۰۰ است. همچنین قاره افریقا هم دارای سه دانشگاه برتر کیپ تاون با رتبه ۱۲۰، دانشگاه وایت واترسرند با رتبه‌ای در دامنه ۲۰۱ تا ۲۵۰ و دانشگاه استلین بوش با رتبه‌ای در دامنه ۳۰۱ تا ۳۵۰ است.

وی ادامه داد: درنهایت سه دانشگاه قاره اقیانوسیه شامل دانشگاه‌های ملبورن با رتبه ۳۳، دانشگاه ملی استرالیا با رتبه ۵۲ و دانشگاه سیدنی با رتبه ۵۶ است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در مجموع ۳۴۵ دانشگاه برتر در اروپا، ۲۰۳ دانشگاه برتر در آسیا، ۱۷۴ دانشگاه برتر در امریکای شمالی، ۳۸ دانشگاه برتر در قاره اقیانوسیه، ۲۷ دانشگاه در امریکای جنوبی و ۱۴ دانشگاه در افریقا قرار دارند.

مهراد با بیان اینکه در رتبه‌بندی تایمز در مجموع از ۷۰ کشور جهان تعداد ۲۹ دانشگاه نسبت به سال قبل افزایش مشاهده می‌شود، افزود: تعدادی از کشورها اندونزی، بنگلادش و کنیا برای نخستین بار در این رتبه‌بندی حضور دارند.

وی با اشاره به اینکه در قاره آسیا تغییرات قابل توجهی در رتبه‌بندی دانشگاهی مشاهده می‌شود، گفت: دانشگاه ملی سنگاپور در جایگاه نخست این قاره نشسته است و رتبه ۲۶ جهان را به خود اختصاص داده است؛ رتبه دانشگاه‌های پکن و توکیو در آسیا به ترتیب دوم و سوم و در سطح جهان به ترتیب ۳۲ و ۳۳ است. کشور چین در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۵-۲۰۱۶ تایمز دارای ۳۷ دانشگاه ممتاز در بین ۸۰۰ دانشگاه برتر جهان است.

مهراد ادامه داد: ژاپن و کره جنوبی در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر به ترتیب دارای دو و یک دانشگاه ممتاز است که نسبت سال قبل موقعیت خود را از دست داده است. در سال قبل تعداد دانشگاه برتر ژاپن و کره جنوبی در بین ۲۰۰ دانشگاه ممتاز به ترتیب ۵ و سه دانشگاه بود. با وجود این، ژاپن از نظر تعداد دانشگاه‌های ممتاز در بین سایر کشورهای جهان با ۴۱ دانشگاه در بین ۸۰۰ دانشگاه برتر رتبه سوم را در اختیار دارد.

وضعیت دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی تایمز ۲۰۱۵۲۰۱۶

نام دانشگاه رتبه آموزش چشم‌انداز بین‌المللی پژوهش استناد درآمد صنعتی
علم و صنعت ۴۰۱-۵۰۰ ۲۵.۹ ۱۲.۲ ۲۶ ۴۲.۳ ۶۱.۲
صنعتی شریف ۴۰۱-۵۰۰ ۲۶.۶ ۱۵.۹ ۳۰.۱ ۳۳.۷ ۸۸.۸
امیرکبیر ۵۰۱-۶۰۰ ۲۴.۵ ۷.۷ ۲۵.۷ ۳۴.۸ ۵۵.۷
صنعتی اصفهان ۵۰۱-۶۰۰ ۱۸.۱ ۱۷.۲ ۲۳ ۳۹.۵ ۹۹.۵
علوم پزشکی تهران ۵۰۱-۶۰۰ ۵۱.۸ ۱۴.۱ ۲۰ ۹.۳ ۳۰
خواجه نصیر‌الدین طوسی ۶۰۱-۸۰۰ ۲۰.۹ ۷.۱ ۱۸.۱ ۲۲.۵ ۴۵.۵
شهید بهشتی ۶۰۱-۸۰۰ ۲۰.۵ ۱۳.۵ ۱۹ ۱۱.۴ ۵۸.۹
تهران ۶۰۱-۸۰۰ ۲۶.۱ ۱۶.۵ ۱۶.۹ ۱۵.۸

وی با بیان اینکه در رتبه‌بندی تایمز برای سال ۲۰۱۵-۲۰۱۶، از ایران، دانشگاه علم و صنعت در جایگاه نخست قرار دارد، گفت: دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه صنعتی شریف به عنوان دو دانشگاه اول کشور در این رتبه‌بندی در رتبه‌ای در دامنه ۴۰۱ تا ۵۰۰ قراردارند.

استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز ادامه داد: نکته قابل تأمل در این رتبه‌بندی حضور دانشگاه تهران در رتبه‌ای در دامنه ۶۰۱ تا ۸۰۰ است که متاسفانه بر اساس جدول رقمی برای درآمدهای صنعتی این دانشگاه اعلام نشده است.

مهراد با بیان اینکه رتبه‌بندی تایمز از ۱۳ شاخص استفاده می‌کند، گفت: شاخص‌های استفاده شده در جدول بالا دلالت بر شاخص‌های عملکردی دارد و سایر شاخص‌ها شامل نسبت استادان دارای مدرک دکتری به کل اساتید، نسبت دانشجو و استادان خارجی به ترتیب به کل دانشجویان و استادان است.

دانشگاه‌های برتر ترکیه و عربستان در رتبه‌بندی تایمز

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تصریح کرد: پنج دانشگاه برتر ترکیه شامل دانشگاه‌های کوچ( در دامنه ۲۵۱ تا ۳۰۰ )، بیلکنت، سابانچی با رتبه‌هایی در دامنه ۳۵۱ تا ۴۰۰ و دانشگاه بوغازچی و استانبول با رتبه‌ای در دامنه ۵۰۱ تا ۶۰۰ می‌باشد.

وی در خاتمه افزود: سه دانشگاه برتر عربستان سعودی شامل دانشگاه ملک عبدالعزیز (دامنه ۲۵۱ تا ۳۰۰) و دانشگاه نفت و معدن ملک فهد در دامنه ۵۰۱ تا ۶۰۰ و دانشگاه ملک سعود با دامنه ۵۰۱ تا ۶۰۰ است.


سایت کسب و کار بازده

حضور ۸ دانشگاه ایرانی در بین ۸۰۰ دانشگاه برتر رتبه بندی تایم


*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی