کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

جهان سیاست‌ در هفته‌ی گذشته

نشریه‌ی بازده در نظر دارد از این پس ستونی را تحت عنوان “جهان سیاست‌‌ در هفته‌ی گذشته” به ترجمه‌ی مقاله‌ای از اکونومیست اختصاص دهد که تمامی اخبار مهم سیاسی جهان را در طول هفته‌ی گذشته پوشش می‌دهد.

سیاست

در هفته‌ی گذشته پاپ فرانسیس سفری به امریکا داشت؛ کشوری که در آن جنجال‌های داخلی بسیاری بر سر تغییرات آب‌وهوا، فقر، مهاجرت، حقوق همجنسگرایان و نیز نقش کلیسای کاتولیک وجود دارد. باراک اوباما شخصا در مراسمی باشکوه در کاخ سفید از پاپ استقبال به‌عمل آورد. پاپ پیش از عزیمت به واشنگتن چهار روز را در کوبا گذرانده بود و با فیدل کاسترو و برادر او رائول که رییس‌جمهور این کشور است دیدار داشت، ‌اما در این مدت انتقادی به گذشته‌ی این کشور در رابطه با مسائل حقوق بشر ایراد نکرد.

اسکات واکر نیز از رقابت برای تصاحب نامزدی جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری امریکا کناره‌گیری کرد. فرماندار ایالت ویسکانسین یکی از بخت‌های اصلی نامزدی در این انتخابات به‌شمار می‌رفت؛ البته تا پیش از مناظره‌های ضعیفش و ورود دونالد ترامپ به این عرصه – کسی که در این رقابت درون‌حزبی گوی سبقت را از سایرین ربوده‌است.

علاوه بر این، ‌دولت اوباما اریک فانینگ را گزینه‌ی خود برای تصدی مقام وزیر ارتش این کشور اعلام‌کرده‌است. او نخستین همجنسگرایی خواهد بود که به بالاترین مقام ارشد نیروهای نظامی امریکا دست خواهد یافت.

 خوش‌آمدید، آقای رییس جمهور

در هفته‌ی گذشته از رییس‌جمهور ژی جین پینگ – رهبر چین – نیز در واشنگتن استقبال به‌عمل آمد. ژی جین پینگ برای نخستین بار از زمان تصدی مقام خود در ۲۰۱۲ به امریکا سفر کرده‌است. او سفر خود را از سیاتل آغاز کرد و در این شهر اعلام‌کرد که کشورش برای افزایش صادرات، ارزش واحد پولش را کاهش نخواهد داد. وی همچنین ادعاهای طرح‌شده مبنی بر دست‌داشتن چین در هک‌کردن وب‌سرورهای سایر کشورها را نادرست دانست و از همکاری کشورش با امریکا در زمینه‌ی حل این مشکل سخن گفت.

امریکا نیز در این هفته یکی از تحت‌تعقیب‌ترین متهمان چین را به این کشور بازگرداند. رسانه‌های دولتی اعلام کرده‌اند که یانگ، فرد مذکور، به اتهام رشوه‌خواری و اختلاس تحت تعقیب بوده‌است. او یکی از صد فرد متواری است که اسامی آنها در ماه آوریل توسط دولت این کشور اعلام شده‌بود. گفته می‌شود که این افراد در فساد نقش داشته‌اند.

علاوه بر این، هند نیز تصمیم گرفته‌است که ۳۷ دستگاه هلیکوپتر نظامی به‌ارزش ۲.۵ میلیارد دلار از بوئینگ خریداری‌کند. نیروی هوایی این کشور سه سال پیش هلیکوپترهای آپاچی و شنوک را برای خرید انتخاب کرده‌بود، اما نگرانی پیرامون قیمت این هلیکوپترها خریدشان را به تاخیر انداخته‌بود.

حزب‌های مخالف دولت در مالزی اتحاد جدیدی تشکیل دادند. آنها امیدوارند که به‌دنبال اتهام فساد علیه نخست‌وزیر این کشور، نجیب رازک، بتوانند فشارها را بر روی او افزایش دهند و او را مجبور به کناره‌گیری از قدرت کنند. البته رازک هرگونه اتهام در این رابطه را نادرست می‌داند.

تراژدی همیشگی

در جریان بخشی از مناسک حج، صدها نفر کشته و صدها نفر دیگر نیز زخمی‌شدند. عربستان سعودی امسال تلاش بسیار زیادی کرده‌است تا امنیت این رویداد سالانه را – که پیش‌تر نیزی فاجعه‌های مرگ‌باری در آن اتفاق افتاده‌بود – افزایش دهد.

با شروع مناسک حج، رییس‌جمهور مصر عبدالفتاح سیسی ۱۰۰ نفر را مورد عفو قرار داد؛ در میان این افراد سه خبرنگار تلویزیون الجزیره (که دو نفرشان از کشورهای دیگر بودند) نیز وجود داشتند که به مجازات زندان محکوم شده‌بودند.

روسیه با کمک به رژیم بشار الاسد و اعزام ۲۴ هواپیمای جنگی خود به پایگاهی هوایی در جنوب لاتاکیا، بزرگترین فرودگاه سوریه، جایگاه خود در این کشور را بیش از پیش مستحکم کرد. البته شاید روسیه به پایان‌دادن به جنگی که بیش از چهار سال و نیم در این کشور به طول انجامیده‌است نیز کمک کرده‌باشد.

رییس‌جمهور مشهور یمن، عبدربه منصور هادی، شش ماه پس از این‌که به‌دنبال فشارهای نیروهای حوثی مجبور به فرار از طریق فرودگاه جنوب عربستان شد، به عدن بازگشت. ائتلافی به رهبری عربستان سعودی از مارس گذشته مناطق تحت‌کنترل نیروهای حوثی را بمباران کرده‌است و حملات مرگ‌باری نیز به پایتخت این کشور صنعا داشته‌است.

دنیس ساسو نگسو، رییس‌جمهوری کنگو، خواستار برگزاری رفراندومی درباره‌ی قانون اساسی شد که به او امکان می‌دهد برای بار سوم در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شرکت‌کند. در همین حال، در بورکینافاسو نیز رییس‌جمهوری موقت این کشور که پس از برکناری رهبر آن روی کار آمده بود (و به‌دنبال تصدی این مقام برای یک دوره‌ی دیگر بدون چنین رفراندومی بود)، خود قربانی کودتای دیگری شد.

نخستین سیستم ریلی پرسرعت منطقه‌ی افریقای سیاه در آدیس‌آبابا، پایتخت اتیوپی، افتتاح‌شد (گفتنی است برخی شهرهای افریقای جنوبی درحال‌حاضر از خدمات ریلی بین‌شهری برخوردار هستند). چین منابع مالی و انسانی لازم برای احداث این سیستم را فراهم‌کرده‌بود.

صلح در زمان ما؟

خوآن مانوئل سانتوس رییس‌جمهور کلمبیا، و تیمولیون خیمنز رهبر سازمان چریکی نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا، در هاوانا اعلام کردند که به توافقی کلی بر سر چگونگی مجازات نیروهای شورشی و سایرین به‌دلیل تخطی از حقوق بشر دست‌یافته‌اند. این توافق پس از نیم قرن درگیری و خشونت، ‌راه را برای دستیابی به پیمان صلح میان طرفین هموار می‌کند؛ پیمانی که سانتوس و خیمنز امید دارند آن را تا ۲۳ مارس سال آینده به امضا برسانند.

با ادامه‌یافتن نگرانی‌ها پیرامون آینده‌ی اقتصادی برزیل، ارزش رئال این کشور در مقابل دلار به یکی از پایین‌ترین رقم‌هایی که در یک روز ثبت‌شده‌است، سقوط کرد. بانک مرکزی برزیل در راستای افزایش ارزش واحد پول این کشور، امضای قراردادهای معاوضه‌ی ارز را در دستور کار خود قرار داده‌است؛ قراردادهایی که از کاهش بیشتر ارزش واحد پول این کشور جلوگیری خواهند کرد.

به از هیچ

اتحادیه‌ی اروپا با طرحی موافقت‌کرد که بر اساس آن، ۱۲۰ هزار پناهجوی دیگر نیز افزون بر ۳۲ هزار پناهجویی که با اسکان آنها در کشورهای این قاره در جولای موافقت شده‌بود، ‌در این قاره پذیرفته خواهند شد. این طرح برای کشورهایی که با آن مخالف بودند (جمهوری چک، ‌مجارستان، ‌رومانی و اسلواکی) مشکل‌ساز خواهد بود.در نشست رهبران کشورهای این اتحادیه نیز اهدای کمکی ۱ میلیارد یورویی (۱.۱ میلیارد دلاری) به پناهجویان سوری که در اردن، لبنان و ترکیه به سر می‌برند نیز به تصویب رسید.

الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان، که توانسته‌بود برخلاف نظر غالب کارشناسان با اختلاف قابل‌توجهی نسبت به سایر رقبایش در انتخابات پیروز شود، کابینه‌ی کمابیش میانه‌رویی برای دوره‌ی دوم حضور خود در این مقام انتخاب‌کرد. وزرای جدید کابینه، سیپراس و حزب چپ‌گرایش سیریزا را یاری خواهند کرد تا سیاست‌های ریاضت اقتصادی دشواری که کشورهای وام‌دهنده به یونان خواهان‌شان هستند را به سرانجام برسانند.

دو وزیر پان‌کُرد حزب دموکراتیک خلق‌ها که از اعضای کابینه‌ی موقت ترکیه بودند از مقام خود کناره‌گیری کردند. این دو اظهارکردند که بیش از این نمی‌توانند با حزب حاکم عدالت و توسعه، ‌که به جنگ این کشور با گروه نظامی کردی حزب کارگران کردستان دامن‌زده‌است، کار کنند. یکی از وزرای حزب دموکراتیک خلق‌ها دولت ترکیه را به ایجاد فضای «کودتامانند» متهم‌کرد.

اجساد تزار نیکلای دوم و همسرش الکساندرا در روسیه برای انجام آزمایش‌هایی بر روی دی‌ان‌ای آنها از خاک بیرون کشیده‌شدند. کلیسای ارتدکس به‌دنبال تایید هویت این دو عضو خانواده رومانوف است. این دو پیش از این‌که برای بار دوم با سایر اعضای خانواده‌شان در کلیسای جامع سنت پترز و پل در سنت‌پترزبورگ به خاک سپرده‌شوند، در ۱۹۱۸ توسط بلشویک‌ها اعدام شده‌بودند.

 

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: اکونومیست

 

 

 

مطالب مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی