کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

جمله‌ی وقت طلا است چگونه منجر به تصمیمات بد می‌شود

ما شنیده‌ایم ” وقت طلا است “، و اغلب برای این‌که بفهمیم وقت‌مان چه‌قدر ارزشمند است از طلا استفاده می‌کنیم. مشکل این‌جا است که وقت طلا نیست. بلکه خیلی ارزشمندتر از طلا است و همان‌طور که یک وب‌گاه تامین مالی با عنوان Done By Forty اشاره کرده‌است، تعیین کردن ارزش مالی برای وقت می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

وقت طلا است

مطلب مرتبط: ۸ روش برای وقت شناسی

مشغله شما در طول هفته چقدر است؟

اگر شما هم مانند اکثر آدم‌ها باشید، احتمالا احساس می‌کنید دائم سرتان خیلی شلوغ است. اما پژوهش‌ها از جمله پژوهشی از ماهنامه‌ی نیروی کار در ۲۰۱۱ حاکی از آن است که آدم‌ها به‌طور چشمگیری درباره‌ی میزان مشغله‌شان اغراق می‌کنند. مثلا این پژوهش نشان داده‌است افرادی که برآورد کرده‌اند بیش از ۷۵ ساعت در هفته کار می‌کنند حدودا ۲۵ ساعت اشتباه تخمین زده‌اند. همان‌طور که در وب‌گاه Done By Forty توضیح داده شده‌است بخش اعظم مشکل این است که ما ارزش وقت را بر اساس طلا تعیین می‌کنیم:

… وقتی نسبت به قبل در ازای هر ساعت پول بیش‌تری به دست می‌آوریم، هر یک ساعت را ارزشمندتر و کم‌یاب‌تر از قبل می‌بینیم. برای همین وقتی مجبور هستیم آن یک ساعت را طوری سپری کنیم این‌طور به نظر می‌رسد که چیز بیش‌تری از دست می‌دهیم… جایی در میانه‌ی راه این ایده در ذهن‌مان شکل می‌گیرد که وقت طلا است. و وقتی این دو مفهوم را برابر قرار می‌دهیم، این ایده را تقویت می‌کنیم که هر دوی آن‌ها کم‌یاب است. برای همین نسبت به پول و وقت صرفه‌جو می‌شویم، با وجود این واقعیت که هر دوی آن‌ها را با فراوانی بیش‌تر داریم.

مطلب مرتبط: ۱۲ توصیه برای مدیریت زمان و برنامه ریزی که زندگی‌تان را تغییر می‌دهد

همیشه وقت طلا است

و این ذهنیت تصور پرمشغله بودن را دائمی می‌کند. از این گذشته ذهنیت کم‌یاب بودن پول و وقت را نیز تقویت می‌کند. وقت قابل قیمت‌گذاری نیست، اما ما به آن برچسب قیمت می‌زنیم تا بتوانیم کمیت آن را بسنجیم، و هنگام این سنجش فکر می‌کنیم می‌توانیم وقت بیش‌تری بخریم. برای همین دائم در تکاپو هستیم. با این حال موضوع فقط پرمشغله بودن نیست:

باور داشتن به این که وقت طلا است سبب بروز برخی رفتارهای ناپسند دیگر می‌شود. برای مثال وقتی تصور می‌کنیم یک ساعت از وقت ما ارزش بیش‌تری دارد، کم‌تر احتمال دارد آن را صرف کارهای عام‌المنفعه بکنیم و وقتی می‌توانیم در هر ساعت ۱۰۰ دلار به دست بیاوریم، دشوارتر است که خودمان را متقاعد کنیم یک ساعت از وقت‌مان را به کارهای خیریه اختصاص دهیم، هرچند این روشی فوق‌العاده برای شاد شدن شما است و هم‌چنین به شما این احساس را می‌دهد که حتی وقت بیش‌تری دارید. به علاوه، هنگامی که وقت محدودتان را از منظر ارزش پولی می‌بینید حتی احتمال این‌که کارهایی مانند تفکیک و بازیافت زباله را انجام دهید کم‌تر می‌شود و با خودتان فکر می‌کنید: این کار ارزش وقت گران‌بهای من را ندارد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مینا بنادکوکی

منبع: twocents.lifehacker

جمله‌ی وقت طلا است چگونه منجر به تصمیمات بد می‌شود


 

مطالب مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی