کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

جمع آوری سانتریفیوژها آغاز شد؟

ایران اجرای تعهدهای خود بر اساس متن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را آغاز کرده است.

san.jpg

این خبر را حسن روحانی، رییس دولت یازدهم در همایش سفرا و روسای دفاتر و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور به شکل رسمی اعلام کرد: «ما مطابق با چارچوب‌های موجود و به ویژه ملاحظات مقام معظم رهبری اجرای برجام را به پیش می‌بریم و تلاش ما برای آغاز مراحل اجرایی نیز ناشی از آن است که هزینه کمتری از جیب مردم در اثر تداوم تحریم‌ها صرف شود.» همزمان با انتشار این خبر ٢١ نماینده مجلس شورای اسلامی هم در نامه‌ای به رییس‌جمهور خواهان توقف جمع‌آوری سانتریفیوژها در نطنز و فردو شدند. علاوه بر رییس‌جمهور، علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی که در سفر به توکیو به سر می‌برد و سیدعباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه نیز اعلام کردند که ایران عمل به تعهدات خود را آغاز کرده است.

در پیوست توالی اقدامات مشخص شده برای ایران و ١+٥ در ذیل تعهدات دو طرف به محض ورود به روز قبول توافق آمده است که از این روز برجام واجد اثر خواهد شد و مشارکت‌کنندگان برجام که ٩٠ روز گذشته از روز نهایی شدن یا همان جمع‌بندی مذاکرات را صرف عبور از سدهای قانونی در کشورهای خود کرده‌اند باید از این روز به بعد ترتیبات و تمهیدات لازم از جمله تمهیدات حقوقی و اداری برای اجرای تعهدات خود طبق توافق هسته‌ای را اتخاذ کنند.

علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی در مصاحبه با خبرگزاری کیودو در این خصوص می‌گوید: «ایران اجرای توافق هسته‌ای را با جمع‌آوری شماری از سانتریفیوژهای خود در تاسیسات هسته‌ای نطنز آغاز کرده است. ما کار مقدماتی را که شامل کاهش تعداد سانتریفیوژها است آغاز کرده‌ایم. به طور خاص ما در حال کم کردن تعداد سانتریفیوژها از جمله در تاسیسات هسته‌ای نطنز هستیم. البته اجرای کامل توافق زمان خواهد برد.»

سیدعباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده نیز در این خصوص به خبرنگاران گفت: تلاش بر این است تا ظرف مدت دو ماه آینده به مرحله اجرایی کامل برجام با در نظر گرفتن الزامات مورد تاکید مقام معظم رهبری برسیم و روند اجرایی شدن این مسئله آغاز شده است. پس از گذشت ٩٠ روز از روز جمع‌بندی مذاکرات دو طرف عملا با ورود به روز قبول توافق اعلام کردند که مراحل بعدی برای ورود به روز اجرا را آغاز خواهند کرد. در این روند ابتدا اتحادیه اروپایی و دولت‌های عضو آن یک آیین‌نامه اجرایی را تصویب که به موجب آن اعلام کردند که کلیه مفاد آیین‌نامه اجرایی اتحادیه اروپایی که کلیه تحریم‌های مالی و اقتصادی مرتبط هسته‌ای را اجرایی کرده است، لغو خواهند کرد.

همین دستور از سوی رییس‌جمهور امریکا وفق اختیارات وی نیز صادر شد. پس از این اقدام‌ها با تایید برجام از سوی مقام معظم رهبری، رییس‌جمهور هم دستور اجرای تعهدات ایران را اعلام کرد و به نظر می‌رسد که روند اجرای تعهدات از قریب به ١٠ روز پیش در ایران آغاز شده است. از میان تعهدهای ایران در قالب برجام دو مسئله آغاز مدرن‌سازی رآکتور اراک و انتقال سوخت به خارج از کشور منوط به مختومه اعلام شدن پرونده مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای ایران در حال و گذشته شده که به گفته عراقچی این پرونده هم تا یک ماه
و نیم آتی بسته خواهد شد.

 تکلیف سانتریفیوژها بر اساس برجام

بر اساس آنچه در متن برنامه جامع اقدام مشترک آمده است در حالی که ایران می‌تواند غنی‌سازی را در مدت‌زمان اجرای برجام و پس از آن به راحتی ادامه دهد، در خصوص ظرفیت غنی‌سازی محدودیت‌هایی برای تهران در طول زمان ١٠ ساله آن در نظر گرفته شده که در برجام در این خصوص آمده است:

ایران تمایل دارد تمامی سوخت مصرف شده خود را برای تمام نیروگاه‌های قدرت و تحقیقاتی در حال و آینده، برای پسماندداری یا فرآیندهای بعدی که در قرارداد مربوطه‌ای که به موقع خود، وفق قوانین و قواعد ملی، با کشور دریافت‌کننده منعقد خواهد شد، به خارج از کشور ارسال کند.

ایران سطح غنی‌سازی خود را به مدت ١٥ سال در حد ٦٧/٣ درصد حفظ خواهد کرد.

ایران ماشین‌های سانتریفیوژ و زیرساخت‌های ذیل را که با ٥٠٦٠ ماشین سانتریفیوژ IR-١ در تاسیسات نطنز مرتبط نیستند، از محل نصب شده خارج و در سالن Bسایت نطنز تحت نظارت پیوسته آژانس قرار خواهد داد.

تمام ماشین‌های سانتریفیوژ مازاد از جمله ماشین‌های IR-٢m. ماشین‌های سانتریفیوژ مازاد IR-١ برای جایگزینی ماشین‌های برخورد کرده یا خراب شده بر مبنای یک به یک مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

به مدت ١٥ سال، ایران در فردو، فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم و تحقیق و توسعه مربوط به غنی‌سازی اورانیوم نخواهد داشت و هیچ‌گونه مواد هسته‌ای نگهداری نخواهد کرد.

ایران به مدت ١٥ سال تا ١٠٤٤ عدد ماشین سانتریفیوژ IR-١ را در یکی از سالن‌های فردو نگهداری خواهد کرد که از آن دو زنجیره که قبلا UF٦ به آنها تزریق نشده است، برای تولید ایزوتوپ‌‌های پایدار اصلاح خواهند شد. برای چهار زنجیره‌ای که با تمام زیرساخت‌های مربوطه، به جز لوله‌هایی که اتصال‌های کوپل کردن زنجیره‌ها را میسر می‌‌سازند، باقی می‌‌مانند، دو عدد در وضعیت بدون کار، بدون چرخش نگهداشته می‌شوند. دو زنجیره دیگر به چرخش ادامه می‌‌دهند.

ایران ماشین‌های دو زنجیره باقی مانده در همین سالن را با خارج کردن تمام سانتریفیوژها و لوله‌های UF٦ شامل خطوط فرعی، شیر آلات، فشارسنج‌ها در سطح زنجیره و مبدل‌های فرکانس و UF٦ جمع‌آوری خواهد کرد. ایران متعاقبا کابل‌های برق زنجیره، تابلوهای مخصوص کنترل زنجیره و پمپ‌های خلأ را جمع‌آوری خواهد کرد. تمام این ماشین‌های سانتریفیوژ اضافی و زیرساخت‌های آنها در سالن B تحت نظارت پیوسته آژانس قرار خواهد گرفت.

ایران تمام ماشین‌های سانتریفیوژ و زیرساخت‌های مرتبط با غنی‌سازی اورانیوم را در سالن دیگر فردو، خارج خواهد کرد. این کار شامل برچیدن تمامی لوله‌های انتقال گاز UF٦ از جمله خطوط فرعی، شیرآلات، فشارسنج‌ها در سطح زنجیره و مبدل‌های فرکانس و تجهیزات مربوط به ایستگاه‌های تزریق خوراک و جمع‌آوری مواد UF٦ خواهد بود.

علاوه بر اقدام‌های گفته شده ایران در حوزه‌های ذخایر اورانیوم و سوخت، پروتکل الحاقی و کد اصلاحی ١/٣ و شفافیت در خصوص ساخت قطعات سانتریفیوژ هم تعهداتی دارد که باید تا روز اجرا آنها را نیز عملی کند.

اجرای برجام را متوقف کنید!

برنامه جامع اقدام مشترک پس از گذشت بیش از ١٠٠ روز از حصول توافق میان ایران و ١+٥ در وین با برخورداری از مجوز مجلس شورای اسلامی، شورای‌عالی امنیت ملی، شورای نگهبان و مقام معظم رهبری وارد فاز عمل به تعهدات شده است. مقام معظم رهبری هم در نامه‌ای به رییس‌جمهور که از سوی رسانه‌ها به تایید مشروط شهرت یافت، شروطی را تعیین کرده و دو مسئله خروج قلب رآکتور اراک و انتقال ذخایر سوخت را به مختومه اعلام شدن پرونده پی‌ام دی منوط کردند که این دو مسئله هم به همان زمان موکول شده است.

با این‌همه روز گذشته ٢١ نماینده مجلس شورای اسلامی در تذکری کتبی از رییس‌جمهور خواستند دستور جمع‌آوری سانتریفیوژهای نطنز و فردو را متوقف کند. محمد دهقان در نشست علنی روز گذشته (دوشنبه ١١ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی، تذکر کتبی نمایندگان مجلس به مسوولان اجرایی را قرائت کرد و گفت: «کریمی قدوسی به رییس‌جمهور تذکر داد تا دستور جمع‌آوری سانتریفیوژهای نطنز و فردو را تا زمانی که شروط مندرج در نامه مقام معظم رهبری و بند یک آن محقق نشده است متوقف کنند.»

به گفته عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی این تذکر توسط حسینیان، کارخانه‌ای، هاشمی، میرکاظمی، عارفی، پژمان‌فر، سلیمانی، کوچک‌زاده، نوباوه، کوثری، جوکار، سالک، قاضی‌زاده، جراره، افضلی‌فرد، فتاحی، طبیب‌زاده نوری، آلیا و طلا امضا شده است. این درخواست در حالی از سوی ٢١ نماینده مجلس شورای اسلامی مطرح شده است که متن برجام در مدت زمان ٩٠ روز پس از تهیه آن در وین ساعت‌ها در کمیسیون امنیت و کمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی و همین طور صحن علنی مورد بررسی قرار گرفت و اعضای تیم مذاکره‌کننده نیز ساعت‌ها با حضور در مجلس شورای اسلامی در خصوص الزامات و تعهدات ایران در برجام توضیحات مبسوطی داده‌اند.

ایران با توجه به منوط شدن اجرای لغو تحریم‌ها به راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از اقدام‌های ایران درصدد است که هرچه سریع‌تر و در بازه زمانی دو ماه پس از روز قبول توافق (٢٣ مهر) وارد روز اجرا شود تا اتحادیه اروپا، ایالات متحده و شورای امنیت سازمان ملل هم رسما لغو تحریم‌های خود را اجرایی کنند.

با توجه به آنکه تا مدت زمان رسیدن به روز اجرا، با ایران همچنان با توجه به مفاد توافقنامه موقت ژنو برخورد می‌شود ورود هرچه سریع‌تر ایران به فاز پس از روز اجرا می‌تواند درهای بسته شده به روی اقتصاد ایران را گشوده و در ورود ایران به بازارهای جهانی و ورود سرمایه‌گذاران خارجی به ایران گام جدی محسوب شود.

منبع: اعتماد

سایت کسب و کار بازده

 

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی