کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

جشن شب جادوگران در سراسر اروپا

این نوشتار درباره جشن شب جادوگران که هر سال در اول آوریل برگزار می شود بحث می کند.

گاهی عقاید و تمدن‌های کهن آن‌قدر جذاب هستند و با تفکر و اندیشه خلق شده و ادامه یافته‌اند که پس از گذشت قرن‌ها از آن‌ها هنوز هم طرفداران زیادی دارند و عده زیادی راه و روش اجدادشان را هم‌چنان دنبال می‌کنند.

جشن, جشن شب جادوگران

برخی از این عقاید جزئی از فرهنگ، آداب و رسوم و زندگی روزمره‌ی آن ملت شده‌اند و همه ساله با یادواره و جشنواره هنوز هم جشن گرفته می‌شوند و حتی بعضی از این جشنواره‌ها که ریشه در عقاید کهن دارند آن قدر در سراسر جهان محبوب شده‌اند که به قطب گردشگری تبدیل شده‌اند.

یکی از جشنواره‌هایی که در اروپا بسیار محبوب است و بر گرفته از عقاید آلمانی‌ها است، جشن شب جادوگران می‌باشد، در این شب همه لباس‌هایی شبیه به جادوگران به تن می‌کنند و ادعا می‌کنند جادوگر هستند، این شب شبی پر از شادی و تفریح است.

Witches’ Night

جشن شب جادوگران

شب جادوگران که به واپورگینچ ( باید به آلمانی خوانده شود Walpurgisnacht ) یا ( Witches’ Night ) معروف است جشنی پر سر و صدا و شلوغ با شکل و شمایلی عجیب و بسیار شبیه به هالووین است. این جشن در ۳۰ آوریل یعنی یک شب پیش از شروع فصل بهار برگزار می‌شود و تا یک مِی ادامه دارد؛ همه‌ی سنین در این پای‌کوبی برای فرارسیدن بهار شرکت می‌کنند، کودکان با لباس‌های بچه‌گانه و بزرگ‌ترها با پوشیدن لباس‌های ترسناک و رنگارنگ به استقبال این فصل می‌روند.

قرار است جشنی باشد برای مبارزه با پلیدی‌ها و ناپاکی‌ها همه با هم متحد می‌شوند تا با شمایلی سحرآمیز به جنگ جادوگران پلید بروند، تا چشم کار می‌کند آدم‌هایی را می‌بینیم که با صورت‌هایی نقاشی شده و کلاه‌هایی جادوگر مانند رژه می‌روند و پای‌کوبی می‌کنند.

در اصل این جشن اولین بار در بالای کوه هارز ( HARZ ) که تقریبا در مرکز آلمان است برپا گشت و بعدها به مکان‌های دیگر آلمان و امروزه در دیگر کشورهای اروپایی رواج پیدا کرد، بعضی‌ها می‌گویند آلمانی‌ها بالاخره بهانه‌ای برای شاد بودن و جشن و میهمانی گرفتن پیدا می‌کنند و این جشن هم تنها بهانه‌ای است برای شاد بودن و سرگرم کردن جوانان.

در واقع ملت معتقد به این جشن با لباس پوشیدن شبیه جادوگران سعی دارند تا با جادوگران خبیث که اجازه‌ی ورود بهار را نمی‌دهند مبارزه کنند، شب جادوگران رقص و پای‌کوبی خاصی دارد و انواع نوشیدنی‌های غیر الکلی هم بخش می‌شود و آتش روشن می‌کنند و دور آن می‌رقصند و شاد هستند.

شب جادوگران
Witches’ Night

یک روز پیش از شب جادوگران

شور و هیجان میان مردم موج می‌زند، اغلب جوانان یا نوجوانانی که توانایی‌اش را دارند یک روز پیش از شروع جشن به جمع‌آوری چوب و تنه‌ی درخت از روستاهای اطراف اقدام می‌کنند و وظیفه دارند هرکدام تا جایی که می‌توانند بزرگ‌ترین توده‌ی چوبی را از شاخه‌ها و چوب‌ها بسازند، آن‌ها اغلب برای جابجایی تنه‌های بزرگ‌تر درختان از تراکتور استفاده می‌کنند.

آن‌ها پس از جمع‌آوری چوب از روستاهای اطراف، آن‌ها را مانند خیمه‌های سرخپوستان کنار هم قرار می‌دهند و داخل آن را با لاستیک، زباله یا بوته‌هایی که آتش‌زا هستند پر می‌کنند و روی آن‌ها بنزین و آتش‌زنه می‌ریزند.

جوانان در مناطقی که قرار است جشن شب جادوگران در آن برپا شود عروسکی زشت نصب می‌کنند که نمادی از جادوگران باشد و همه بدانند که آن مکان شوم است و رقابت برای ساخت بزرگترین آتش ادامه دارد و تا فردا همه‌جا شوم تر و سحرآمیزتر می‌شود …

اهالی منطقه بر در خانه‌های‌شان اشکال پلید نمدی یا ساخته شده با جوراب را آویزان می‌کنند و منتظر آمدن شب و جادوگران می‌شوند.

شب جادوگران
Witches’ Night

آداب و مقررات مراسم

جشن شب جادوگران در سراسر اروپا برپا می‌شود در برخی نقاط بیشتر به آن اهمیت می‌دهند و در برخی دیگر نه. اما همین وسیع بودن مناطقی که جشن در آن‌ها برگزار می‌شود یکی از دلایل ایجاد تغییرات در این مراسم است.

به طور کلی در این مراسم افراد از همه‌ی سنین شرکت می‌کنند، آن‌ها باید شکل و ظاهرشان را شبیه به جادوگران کرده باشند. لباس‌هایی جادوگر مانند، موهای رنگی و آرایش‌های ترسناک و استفاده از کلاه‌های جادوگران از واجبات شرکت در جشن جادوگران است.

برخی با خود عروسک‌های ترسناک و خبیث می‌آورند و به سحرآمیزتر شدن این شب کمک می‌کنند، از دیگر عناصری که حتما باید در این جشن باشد آتش است و موسیقی، در شب جادوگران خیمه‌های چوبی را آتش می‌زنند و در اطراف آن‌ها به رقص و آواز می‌پردازند.

شب جادوگران
Witches’ Night
شب جادوگران

برگزاری مراسم شب جادوگران در آلمان

کوه‌های هارز ( Harz ) که کوهی بلند و انبوه از درختان سرسبز است و حدودا در مرکز آلمان قرار گرفته‌است، کوهی است که با عقاید و خرافات آلمان‌ها در هم تنیده است، شب جادوگران از جادوگرانی که روی این کوه زندگی می کرده‌اند نشأت گرفته است و این کوه به نوعی کوه شوم برای آلمان‌ها شده است.

جشن شب جادوگران مراسم و مراحل مختلفی دارد و هر کس در هر سنی که هست کارهای به‌خصوصی را انجام می‌دهد؛ مثلا جوانان با لباس‌های ترسناک و نقاشی کردن روی دیوارهای شهر با دیگران شوخی می‌کنند و بزرگ‌ترها فرزندان‌شان را به این جشن می‌آورند و در کنار خانواده با هم شادی می‌کنند، این جشن با این که آتش و شیطنت در آن موج می‌زند اما جشنی امن است و پلیس در جای جای این مراسم حضور دارد تا امنیت شرکت کنندگان را تأمین کند.

Witches’ Night
شب جادوگران
Witches’ Night

شب جادوگران در دیگر کشورها

در حال حاضر شب جادوگران در بسیاری از کشورها به‌خصوص کشورهای اروپایی برگزار می‌شود و به نام‌های مختلفی هم مشهور شده‌است اما بیشتر کشورها شب جادوگران را با نام سنت والپوگی ( Saint Walpurga ) که یک قدیسه‌ی انگلیسی تبار بوده است یا والپوگیس ( walpurgis ) یا شب جادوگران ( Witches’ Night ) می‌شناسند، در ادامه به این مراسم در برخی از دیگر کشورها می‌پردازیم.

Witches’ Night
مراسم شب جادوگران

۱ ) جمهوری چک

جمهوری چک کشوری اروپایی و همسایه‌ی شرقی آلمان می‌باشد، شب جادوگران در این کشور هم طرفداران زیادی دارد و همه ساله در شب ۳۰ آوریل، این کشور پر می‌شود از شور و هیجان و آتش.

در چک این شب با نام سوزاندن جادوگران Burning of Witches ) هم معروف است، این شب نزد مردمان این سرزمین بسیار محبوب است و در آن شب اهالی دور هم جمع می‌شوند و باربیکیو برپا می‌کنند و سوسیس کباب می‌کنند و می‌رقصند و لباس‌های قدیمی‌شان را به تن می‌کنند و پلیدی‌های جادوی جادوگران را در آتش می‌سوزانند تا فصل بهار از راه برسد.

یکی دیگر از تفاوت‌های جشن شب جادوگران در جمهوری چک آتش‌های غول پیکر ۸ متری آن‌ها است، ساکنان این منطقه آتش‌های بلندی بر پا می‌کنند که ارتفاع‌شان به ۸ متر می‌رسد و تا نیمه‌های شب و گاهی تا نزدیکی صبح آتش‌ها شعله‌ور هستند، پس از پایان مراسم جوانان و عشاق به دنبال درختان گیلاس می‌گردند، درختان گیلاسی که شکوفه‌های‌شان روئیده باشد و نویدبخش آمدن بهار و فصلی نو باشند، این روز به دلیل این رسم زیبا به روز ” عاشقان یا کسانی که درگیر عشق هستند ” هم معروف است.

Burning of Witches
Burning of Witches
شب جادوگران

۲ ) استونی

استونی کشوری است در شمال اروپا که از سمت جنوب با لتونی همسایه می‌باشد این کشور یکی از مکان‌هایی است که شب جادوگران در آن بسیار محبوب است و مردمانش همه ساله با شور و شوق زیادی منتظر فرا رسیدن فصل بهار و این جشن هستند.

روز ۳۰ آوریل به مناسبت فرارسیدن فصل بهار در استونی تعطیل رسمی است و آن‌ها این روز را روز بهار نام گذاری کرده‌اند،ساکنان استونی با فراگیری رسومات این جشن از آلمان‌ها لباس‌هایی ترسناک و شبیه به جادوگران می‌پوشند و در کوچه و خیابان‌ها پرسه می‌زنند و کارناوال‌هایی ترسناک در عین حال سرگرم کننده را در سراسر کشور به راه می‌اندازند.

این رسم در جنوب استونی و در منطقه‌ی تارتو ( Tartu ) که ناحیه‌ای دانشگاهی است طرفداران زیادتری دارد و در شب جادوگران جوانان که خود را شبیه به جادوگران کرده‌اند در کارناوالی در خیابان‌ها حرکت می‌کنند و پیش دوستان و آشنایان می‌روند تا آن‌ها را هم با خود همراه کنند و باهم از این جشن لذت ببرند.

شب جادوگران
walpurgis night

۳ ) فنلاند

فنلاند کشوری است در شمال اروپا که از غرب به دریای بالتیک و سوئد می‌رسد و از شرق هم با روسیه همسایه است، فنلاند هم یکی از کشورهایی است که به شدت دوستدار مراسم شب جادوگران است.

جشن شب جادوگران در فنلاند به جشن بهاران معروف است، این مراسم یکی از چهار جشن بزرگ این کشور است. در فنلاند هم کارناوال‌های جادوگران در ۳۰ آوریل در سراسر شهرها در جنب و جوش هستند و با چهره‌های گوناگون و خبیث ظاهری منحصر به فرد به فنلاند می‌دهند، کارناوال‌های جادوگران که در این شب در سراسر کشور در حرکت هستند بزرگ‌ترین کارناوالی هستند که در طی سال در فنلاند به راه می‌افتند، خوب است بدانید به دلیل وجود دانشگاه‌های زیاد در این کشور و جمعیت زیاد جوانان، جوانان بسیاری در جشن شب جادوگران شرکت می‌کنند و برخی دانشجویان و حتی فارغ التحصیلان دبیرستانی همان سال هم با لباس‌های مخصوصشان در این جشن شرکت می‌کنند و در واقع برای آنان این جشن نوعی پیک نیک است که به دور از درس کمی شادی کنند.

بد نیست بدانید در فنلاند شب جادوگران کمی سیاسی هم شده است و برخی رژه ها و کارناوال‌هایی که در ۳۰ آوریل به راه می‌افتند را در حمایت از احزاب چپ‌گرا یا سوسیالیستی می‌دانند و حتی بعضی از چپ گرایان هم کارناوال‌های مخصوص به خودشان را برپا می‌کنند، همین اتفاقات و برخی عقاید کهن باعث شده تا عده‌ای از مردم این جشن را با پیک نیک رفتن و گذراندن وقت با خانواده‌های‌شان جشن بگیرند، این عقیده در میان کسانی که از کم خوابی واهمه دارند و نمی‌توانند صبح زود بیدار شوند هم محبوب است چون پیک نیک‌ها اغلب صبح‌ها به پا می‌شوند و دیگر نیاز نیست تا دیر وقت بیدار بمانند.

شب جادوگران

۴ ) سوئد

سوئد کشوری است در شمال اروپا که از غرب با نروژ همسایه است، در این کشور جشن شب فصل بهار یا شب جادوگران مکانی برای شادی و تفریح خانوادگی نیست و در آن اغلب جوانان شرکت می کنند و عموم شرکت کنندگان از اقشار بالا و مرفه جامعه هستند اما در سال های اخیر تلاش شده است که همه ی اقشار جامعه و همه ی اماکن مثل روستاهای کوچک و دور افتاده هم در این جشن شرکت داشته باشند و کنار هم شادی کنند و در حال حاضر در تمام شهر های سوئد این جشن برگزار می شود.

در زمان های کهن هم در سوئد این مراسم برای همه ی اقشار جامعه نبوده و فقط تاجران و صنعتگران و اقشار غنی جامعه این مراسم را برپا می کرده اند و با رقص و شادی و پوشیدن لباس های جادوگران آمدن بهار را به دیگر اقشار جامعه نوید می داده اند.

خواندن آواز دسته جمعی Choral singing ) که یکی از محبوب ترین نوع موسیقی و آواز در سوئد است هم در این جشن اجرا می شود و تماشاگران زیادی را به خود جلب می کند، بسیاری از جوانان و فارغ التحصیلان با پوشیدن لباس های فارغ التحصیلیشان در جشن شب جادوگران شرکت می کنند تا شادی خود را با دیگران تقسیم کنند.

این جشن در سوئد همه ساله در حال مدرن شدن است و برخی جزئیات آن در حال تغییر می باشد برای مثال پس از پایان جشن به روستاها و مناطق سرسبز می روند و به جمع آوری برخی گیاهان سبز شده می پردازند تا پیام آمدن بهار را به یکدیگر بدهند.

شب جادوگران
walpurgis night

۵ ) هلند

برای یادآوری بد نیست بدانید هلند کشوری در غرب اروپا و آلمان است، در هلند ۲۷ آوریل روز ملی ملکه یا روز پادشاه نام گذاری شده است و اغلب جشن پادشاهان هم، هم زمان با همین روز برپا می گردد، این روز بین ۲۷ تا ۳۰ آوریل تغییر می کند و هر سال در یکی از این چهار روز برپا می شود،  هلندی ها جشن ملکه و جادوگران را با هم جشن می گیرند و آتش روشن می کنند و به رقص و پای کوبی با چهره های عجیب و غریب می پردازند و به دلیل هم زمانی دو مناسبت در یک روز در این کشور این جشن بسیار شلوغ و پر صدا است و شور و هیجان خاصی دارد.

در هلند شب جادوگران دردسرهایی هم با خود داشته است برخی این جشن را مراسمی برای رواج شیطان پرستی می دانند و برخی دیگر خواستار جدا شدن این دو جشن از یکدیگر هستند و بعضی ها هم این مراسم را شرک و مخالفت با دین مسیحیت می دانند.

walpurgis night
شب جادوگران

رشته کوه هارز

کوه های هارز یا هارتس آلمان ( harz mountains germany )، رشته کوهی در شمال آلمان است و بلندترین نقطه‌ی این کوه ۱،۱۴۱ متر ارتفاع دارد ، این رشته کوه در پارک جنگلی ملی به همین نام در منطقه‌ی هارز واقع شده است.

علاوه بر داستان جشن شب جادوگران که از این کوه ها سرچشمه گرفته و عقیده بر آن بوده که جادوگران روی این کوه ها گرد هم می آمدند و مانع از ورود بهار به آلمان می شدند، این کوه ها منطقه ای بسیار سرسبز و زیبا است و یکی از مکان های عالی گردشگری آلمان می باشد، در دره های این کوه ها ۶۰۰,۰۰۰ نفر زندگی می کنند و خانه هایی زیبا با سقف هایی شیب دار و جذاب دارند و در میان کوه هایش رودخانه ای زلال و خیره کننده جاری است .

عطر درختان انبوه و هوای پاک همیشه در این رشته کوه پیچیده است و پذیرای توریست‌هایی است که به این منطقه می آیند.

harz mountains national park
harz mountains national park
harz mountains national park

تاریخچه شب جادوگران

عقیده ی شب جادوگران به سال های بسیار دور و قرون وسطی بر می گردد اما به دلیل این که تا سال ها بعد این مراسم جشن گرفته نمی شد در تاریخ دقیق آن شک و شبه وجود دارد و برخی تاریخ این جشنواره را اوایل قرن ۱۷ میلادی می دانند؛ اما عقیده شکل گرفتن جشنواره این بوده است که جادوگران که خواهان فصل زمستان هستند دوست ندارند بهار بیاید و در این شب کنار هم جمع می شوند تا جلوی فرارسیدن بهار را بگیرند و اگر مردم با هم متحد نباشند، بهار نخواهد آمد، به همین دلیل مردم باید باهم متحد شوند.

هارتس منطقه ای در آلمان است که این جشنواره برای اولین بار از آنجا نشات گرفته است و تا به امروز به همه‌ی مناطق اطرافش و سراسر این کشور و شهرهای بزرگ اروپا رخنه کرده است.

شب جادوگران در سال ۲۰۰۲ میلادی برای اولین بار به صورت جشن و پایکوبی اجرا شد و بهانه ای بود برای شادی و دور هم جمع شدن جوانان، همگی جمع می شوند و روی صورت هایشان نقاشی می کشند و مراسمی مثل شرط بندی، غواصی و رقص و اجرای موسیقی دارند.

شب جادوگران

آثار برگرفته شده از شب جادوگران

به دلیل جذابیت و منحصر به فرد بودن ایده و عقایدی که پشت این جشن است در برخی کتاب ها و فیلم ها و آثار هنری از این شب یاد شده و یا حتی داستان هایشان را بر مبنای این شب ساخته اند.

در کتاب هایی مثل شب جادوگران جلد اول ( Walpurgis Night: Volume One 1919 – ۱۹۳۳ ) و یا پوستر شیطان لوئیس موریسون ( Lewis Morrison ) یا شب تفریح جادوگران ( Witches’ night out ) یا جادوگران شب ( Night Witches ) و یا شب ترس جادوگران ( Witches’ night of fear ) و… از این شب الهام گرفته شده است و یا فیلم هایی که با نام شب جادوگران ( night witches ) ساخته شده اند هم حکایت به همین شب و اعتقادات آلمانی های قدیم دارند.

کتاب شب جادوگران
پوستر شیطان

 سایت کسب و کار بازده

موضوع محوری:

شب جادوگران

جشن شب جادوگران

نویسنده: زهرا میرزایی

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی