کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

جزییات ابلاغیه‌ی شرایط پیش فروش خودرو

رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به ابلاغ آیین نامه اجرایی قانون حمایت از مصرف‌کنندگان خودرو گفت: عرضه‌کنندگان خودرو اجازه ندارند در پیش فروش ارقامی بیش از ۵۰ درصد قیمت خودرو را دریافت کنند.

خودرو

سید محمود نوابی افزود: در آئین نامه جدید به چگونگی پیش فروش، خدمات پس از فروش، ارتقاء رتبه نمایندگی‌ها، نحوه رسیدگی به شکایات، خواب و توقف‌خودرو در تعمیرگاهها و نمایندگی‌های مجاز شرکت‌های خودروساز توجه شده درحالیکه در آئین نامه قدیمی فقط به موضوع خدمات پس از فروش توجه شده بود.

وی شمول این آئین نامه را که از ۲۸ فروردین ۹۵ برای اجرا به دستگاهها ابلاغ شد همه خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت دانست و گفت: نقطه قوت آئین نامه توجه به حقوق مصرف‌کننده‌خودرو است، پیش از این خودروسازان، عرضه‌کنندگان و واسطه‌های مجاز اقدام به پیش فروش می‌کردند.

نوابی با بیان اینکه در این آئین نامه جدید شرایط تحویل فوری، تحویل قطعی، پیش فروش قطعی و عادی، مشارکت در تولید همچنین خودروهای سفارشی مشخص شده است افزود: برخلاف ائین نامه قبلی که در روش پیش فروش ارقام متفاوتی از مشتریان دریافت می‌شد، در آئین نامه جدید عرضه‌کنندگان‌خودرو اجازه ندارند ارقامی بیش از ۵۰ درصد قیمت خودرو دریافت کنند.

وی حداکثر مدت زمان انتظار برای تحویل فوری خودرو‌ را ۳۰ روز اعلام کرد و گفت: درصورت تاخیر در تحویل‌خودرو، خودروساز به ازای هر روز تاخیر باید مطابق آنچه در آئین نامه قید شده جریمه پرداخت کند، براساس آئین نامه جدید حداقل سود پیش‌فروش‌خودرو برای تحویل در ۹ ماه آینده سودی است که نظام بانکی می‌پردازد.

نوابی با بیان اینکه مشتری حق دارد در هر مرحله‌ای از تحویل‌خودرو شکایت کند افزود: اگر خودروساز رضایت مشتری را جلب نکرد شاکی می‌تواند به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت در استانها شکایت کند و مراجع ذیصلاح حداکثر ۲۰ روز فرصت دارند به شکایت رسیدگی و رضایت شاکی را جلب کنند، اگر رضایت شاکی جلب نشد می‌تواند به هیات حل اختلاف مستقر در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و در مرحله آخر به دادگاه شکایت کند.

وی گفت: مصرف‌کنندگان خودرو می‌توانند شکایات خود را در هر زمینه‌ای اعم از خودرو و سایر موارد، در هر ساعت از شبانه روز (۲۴ ساعته) به سامانه آنلاین ۱۲۴ سازمان حمایت اعلام تا کارشناسان به ان رسیدگی کنند.

نوابی افزود: اگر مشتری هنگام تحویل‌خودرو متوجه نقص و ایرادی (فنی، رنگ و سایر موارد) در خودرو شد می‌تواند به خودروساز اعلام و خودروساز نقص را بنحوی که به قیمت خودرو لطمه‌ای وارد نشود برطرف کند، اگر رفع نقص باعث افت قیمت خودرو شد خودروساز باید خودرو‌ را تعویض کند.

وی با بیان اینکه خودروساز مکلف است بابت توقف بیش از دو روز خودرو‌ در تعمیرگاه جریمه پرداخت یا خودرو جایگزین تحویل مشتری دهد گفت: خودروساز ملزم است بابت هر روز توقف اضافی خودروسواری در تعمیرگاه (۰/۰۰۱۵) پانزده ده هزارم بهای خودرو را پرداخت یا خودرو جایگزین تحویل مشتری دهد.

نوابی افزود: همچنین خودروساز مکلف است برای توقف هر روز اضافی خودروهای عمومی و تاکسی (۰/۰۰۲) دو هزارم، خودروهای سنگین و موتورسیکلت (۰/۰۰۱) یکهزارم و بیش از یکماه برای خودروهای سنگین (۰/۰۰۰۲) دو ده هزارم بهای خودرو جریمه پرداخت کند.

وی با بیان اینکه در آئین نامه جدید ضمانت رنگ، قطعات و خدمات پس از تعمیرهم دیده شده است گفت: در این آئین نامه برای هر قطعه تعویضی ۶ ماه یا ۱۰ هزار کیلومتر گارانتی (ضمانت) در نظر گرفته شده و اگر خودرو دوبار بابت نقصی به تعمیرگاه مراجعه کرد، خودروساز مکلف به محاسبه و پرداخت جریمه تاخیر از همان لحظه ورود خودرو به تعمیرگاه است.

نوابی افزود: متن آئین نامه اجرایی قانون حمایت از مصرف‌کنندگان‌خودرو در پایگاه اطلاع رسانی سازمان حمایت قرار دارد و مصرف‌کنندگان‌خودرو برای آشنایی با حقوق خود می‌توانند به ان مراجعه کنند.

منبع: تسنیم

سایت کسب و کار بازده
مطالب مرتبط
عرضه‌ی خودروی ارزان رنو در ایران
پرداخت وام ۲۵ میلیونی خودرو به خریداران
چه کسانی می‌توانند وام ۲۵ میلیونی خودرو دریافت کنند؟
خودروی خودران با همکاری ولوو و مایکروسافت ساخته می‌شود
۱۲ چشمگیرترین نوآوری خودرو در ۲۰۱۶
آغاز پیش فروش برلیانس H330
۱۰ بهترین شاسی بلند کوچک یا کراس اوور کوچک  ۲۰۱۷
پرطرفدارترین شاسی بلندها در ایران در ۱۳۹۶
۵ برند برتر خودرو ۲۰۱۶
۲۳ مقرون‌ به صرفه ترین خودرو ۲۰۱۶
مبلغ قانونی پیش فروش خودرو مشخص شد
۱۱ خودروی داخلی آلاینده که دیگر شماره‌گذاری نمی‌شوند

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی