کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

جایزه مصطفی چیست؟

جایزه مصطفی که به صورت دوسالانه به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود، به اثری نوآورانه در مرزهای دانش تعلق می‌گیرد که توسط افرادی شاخص در حوزه‌های علم و فناوری ارائه شده و زمینه‌ساز بهبود زندگی بشريت باشد.

جایزه مصطفی چیست؟

جایزه مصطفی، نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام است که هر دو سال یک بار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود. این جایزه به نام حضرت محمد (ص) و به دلیل تأکید بسیار ایشان بر علم‌آموزی، به نام یکی از القاب ایشان، مصطفی، به معنای برگزیده نام‌گذاری شده است. مبلغ پرداختی به برنده این جایزه ۵۰۰،۰۰۰ دلار آمریکا است که از راه‌هایی چون وقف دارایی‌های مؤسسات بزرگ اقتصادی و دانش‌بنیان، صاحبان سرمایه، یا عموم علاقه‌مندان به رشد علمی جوامع اسلامی تأمین می‌شود.

جایزه مصطفی در سال ۱۳۹۱ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است. مطابق این مصوبه، شورای سیاستگذاری متشکل از دانشگاه‌ها و مراکز بزرگ علمی ایران و جهان اسلام بر روند اعطای این جایزه نظارت می‌کند و مسئولیت ایجاد دبیرخانه و برگزاری جایزه مصطفی بر عهده پارک فناوری پردیس است.

جایزه مصطفی در حوزه‌های علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات، علم و فناوری نانو، کلیه زمینه‌های علم و فناوری، علم و فناوری زیستی و پزشکی داده می‌شود.

برندگان جایزه مصطفی در سال ۹۴ پروفسور عمر یاغی (امریکایی-اردنی) و پرفسور جکی ای- رو اینگ (تایوان) در حوزه نانوتکنولوژی و در سال ۹۶ پروفسور سامی گلنبی (ترکیه) و پرفسور محمدامین شکرالهی (ایرانی – آلمانی) در حوزه فناوری ارتباطات بوده‌اند.

منابع مالی جایزه از کجا تامین می‌شود؟

در سایت مربوط به این جایزه نوشته شده که تامین مالی جمعی با تکیه بر جامعه خادم المصطفی است و این جامعه “شامل اشخاصی است كه با نيت خيرخواهانه” و “با ارائه خدماتی متقابل به جامعه در راستای تحقق اهداف بنياد مشاركت دارند.”

علی عمرانی می‌گوید: «جایزه مصطفی از ابتدا هم از طریق منابع واقفین، خیرین و به صورت مردمی تامین شد و شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشمندان، افراد خیر، نهادهای مالی و اقتصادی خصوصی تامین مالی این فعالیت را به تناسب توامندی‌شان بر عهده گرفتند. منابع دور اول به همین شکل تامین شد، دور دوم هم همچنین. غیر از ایران افراد و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی هم داریم که ازکشورهای دیگر در تامین مالی مشارکت کردند».


سایت کسب و کار بازده

جایزه مصطفی چیست؟


خبرخوان هفته

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی