کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

تولید داروی درمان مسمومیت با قرص برنج توسط یک ایرانی

یک استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد که برای نخستین بار در دنیا موفق شده داروی درمان مسمومیت با قرص برنج (فسفید آلومینیوم) را تهیه و تولید کند.

funchiz.com22174.jpg

به گزارش بازده به نقل از ایسنا، دکتر حسین نیک‌ نهاد که مطالعه بر روی درمان مسمومیت با قرص برنج را از سال ۱۳۸۸ در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شیراز آغاز کرده گفت: با مصرف قرص برنج، ترکیب آلومینیوم فسفید با اسید معده و آب واکنش نشان داده و تولید گاز فسفین می‌کند که سمی بسیار مهلک برای سلول‌های بدن است و به سرعت تولید انرژی سلول را متوقف کرده و سالانه تعداد بسیاری را به کام مرگ فرو می‌برد.

وی با بیان اینکه مسمومیت با قرص برنج تاکنون درمان خاصی نداشته و بالغ بر ۷۰ درصد افرادی که دچار مسمومیت می‌شوند جانشان را از دست می‌دهند، گفت: درمان این مسمومیت عمدتاً به صورت حمایتی و عمومی است و پس از هند، ایران بیشترین آمار مرگ و میر در اثر مسمومیت با قرص برنج را در دنیا دارد، به‌ طوری که سالیانه بیش از ۷۰۰ نفر در کشور در نتیجه مسمومیت با این قرص جان خود را از دست می‌دهند.

استاد دانشکده داروسازی شیراز، ادامه داد: نخستین مطالعات برای درمان این مسمومیت بر روی سلول آغاز شد و با توجه به مکانیسم سمیت فسفین، ترکیبات مختلف مورد مطالعه قرار گرفت سپس ترکیب موثر در سلول ابتدا بر روی حیوانات آزمایشگاهی مطالعه شد و پس از کسب نتیجه موفقیت آمیز و مطالعه بی‌ضرر بودن این ترکیب برای بدن، فرمولاسیون قابل مصرف برای انسان از داروی DHA تهیه شد.

وی با بیان اینکه ترکیب به‌دست آمده از نوع طبیعی است که مشتق آن در بدن تولید می‌شود، افزود: در هفته‌های اخیر با تزریق دارو به هفت بیمار مبتلا به مسمومیت با قرص برنج که پنج نفر از آنان در یکی از مراکز مسمومیت‌های تهران و دو نفر نیز در مرکز مسمومیت‌های شیراز بودند موفق به نجات جان هر هفت نفر از مرگ شدیم که این نتیجه کاملا رضایت بخش و امیدوارکننده بود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصریح کرد: مصرف این دارو در انسان توسط کمیته اخلاق دانشگاه علوم پزشکی شیراز به تایید رسیده است و امیدواریم پس از مطالعه در موارد بیشتری از مسمومان به مرحله تولید انبوه در کشور برسد.

دکتر نیک‌ نهاد کشف این دارو را حاصل پنج تز تحقیقاتی دانشجویان دانشکده داروسازی شیراز در رشته‌های داروسازی و کارشناسی ارشد سم شناسی عنوان و اضافه کرد: داروی تولید شده باید به صورت چند ساعت متوالی و تا زمان دفع کامل سم از بدن تزریق و تجویز شود.

 

سایت کسب و کار بازده

مطالب مرتبط
ایرانی‌ها از اروپاییان بیشتر "صرع" می‌گیرند/ دلایل ابتلا و توصیه‌های درمانی
شمار کشته‌شدگان ایران از لگدکوبی حج تقریبا به ۲ برابر و ۴۶۴ رسید
مردی ایرانی که می‌کوشد میلیاردها دلار دارایی کشورش را در نیویورک زنده کند
یک ایرانی جزو چهار دانشمند جوان برجسته در ۲۰۱۵
کاهش تحریم دارو و کالاهای پزشکی؛ نخستین ثمره‌ی اجرای برجام
۱۵ موفق ترین زنان ایرانی در جهان
نگرانی ترکیه و بی‌علاقگی گردشگران ایرانی
سرطان خون با این روش جدید درمان می‌شود
خطر مرگ با دارو:این ۶ دارو خطر مرگ دارند ولی شما همیشه می خورید
درمان با زردچوبه:زردچوبه قوی تر از ۱۴ داروی پرمصرف
سم زدایی ریه ها با زنجبیل ، زردچوبه و پیاز
درمان خشکی بینی: ۱۵ سریع ترین درمان خانگی خشکی بینی

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی