کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

تهرانِ مُد‌گرا: زنان کارآفرین ایرانی که محدودیت‌ها را درمی‌نوردند

در این نوشتار با دو تن از زنان کارآفرین ایرانی آشنا می شویم که محدودیت‌ها را درمی‌نوردند و به کسب و کار خودشان رونق می دهند. این مقاله در اینترنشنال بیزینس تایمز انتشار یافته است و توسط تحریریه نشریه بازده به فارسی برگردان شده است.

زنان کارآفرین

یکی از زنان کارآفرین به نام مهسا رضازاده هفت سال پیش کافه‌اش را در تهران راه انداخت و امروز درآمدش از شوهرش که یک وکیل است، بهتر است. او موفقیت‌اش در اقتصاد تحریم‌زده‌ی ایران را به سخت کار کردن و این حقیقت نسبت می‌دهد که هرچند چیزهای ناخوشایندی در ایران رخ می‌دهد ولی ایرانی‌ها نمی‌توانند در برابر بوی یک غذای خانگی و قهوه‌ای تازه‌دم مقاومت کنند. رضا‌زاده، که مادر دو فرزند است از کافه خانگی کوچک‌‌اش در مرکز تهران، به “آی بی‌تایمز انگلستان” می‌گوید “مردم شاید از هزینه‌های دیگرشان بزنند ولی از شکم‌شان دریغ نمی‌کنند.”

هرچند کسب‌و‌کار او خوب پیش می‌رود، رضازاده می‌گوید اداره این کافه، به بهای گذشتن از برخی چیزها تمام می‌شود که کار دشواری‌ است. او خیلی کمتر از آنچه می‌خواهد، فرزندانش را می‌بیند و می‌گوید به اندازه‌ی کافی توان مالی لازم را ندارد تا بتواند به استخدام نیرو بپردازد و از سنگینی کارهایش بکاهد. او این را هم فهمیده که مشتریان خواهان کیفیت بالاتر هستند، بی‌آنکه رغبتی برای پرداخت هزینه‌ای برای آن داشته باشند.

رضازاده هم، مانند بسیاری از کارآفرینان ایرانی امیدوار است که برداشته شدنِ تحریم‌ها در پی توافق هسته‌ای میان ایران و ایالات متحده، شرایط او را نیز بهبود بخشد بلکه افرادی که به کافه‌اش رفت‌و‌آمد دارند پول بیشتری داشته باشند تا برای غذا و قهوه صرف کنند. او می‌گوید “اگر تحریم‌ها برداشته شود و مشتریان من بتوانند پول بیشتری بپردازند، من هم خواهم توانست کارهای بیشتری انجام دهم.”

محدودیت برای زنان، در کسب‌و‌کار کمتر از حوزه‌های دیگر همچون سیاست و ورزش است.

برای آنها که تنها اخبار رسانه‌های بین‌المللی درباره بازماندن زنان فوتبالیست ایران از شرکت درمسابقه‌های قهرمانی آن‌هم به‌دلیل مخالفت شوهرهایشان را می‌بینند یا آنها که می‌دانند زنان در ایران ملزم به پوشاندن سرشان هستند، مایه شگفتی خواهد بود که این برتری زنان کارآفرین را در ایران ببینند.

و واقعیتی که هست این‌که جایگاه زنان درمیان نیرو‌های کار و به‌طور‌کلی در جامعه، مسئله‌ای جنجال‌برانگیز در ایران است. نرخ بیکاری زنان دو برابر مردان است، این در‌حالی است که ضربه‌ی تحریم‌ها بر نیروهای کار زن سخت‌تر بوده است چرا که کارفرمایان، نیروهای کار مرد را بر زن ترجیح می‌دهند.

لیلا که ۳۹ ساله است، سال پیش، از کارش در یک کارخانه، مرخصی زایمان گرفت ولی زمانی که می‌خواست به کارش برگردد، به او گفته شد که کارِ او به یک مرد واگذار شده است. او می‌گوید “من تا آن زمان هرگز فکر نمی‌کردم که استفاده‌ام از مرخصی زایمان به از دست دادن کارم می‌انجامد.”

این به‌ویژه موجب دلسردی زنان مجردی خواهد شد که با خانواده زندگی می‌کنند و درآمدی از سوی شوهرشان ندارند تا بر آن تکیه کنند، با رییس‌جمهور شدن حسن روحانی که مواضع اصلاح‌گرایانه دارد و همچنین امضای توافق هسته‌ای، فرصت‌های بسیاری پیش روی نسل جوان‌تر قرار گرفته است.

منا مه‌پیما، ۲۵ ساله است، او دانش‌آموخته‌ی طراحی گرافیک و یک طراح مُد است، او در تهران، بازارِ خودش را دارد. زمانی که کسب‌و‌کارش را راه می‌انداخت، با نگاه تردید‌آمیز خانواده و دوستانش درباره کسب‌و‌کارش روبه‌رو شد، نگاهی که از سنت‌های اجتماعی و محافظه‌کارانه ناشی شده بود.

او گفت “در آغاز برخی فکر می‌کردند که من به عنوان یک زن نمی‌توانم چنین کاری را انجام دهم…محدودیت‌ها نمی‌توانستند جلوی مرا بگیرند. محدودیت برای زنان، در کسب‌و‌کار کمتر از حوزه‌های دیگر همچون سیاست و ورزش است، ” “محدودیت اصلی در انجام کسب‌و‌کار، مسئله‌‌ی مالی است، چیزی که برای مردان و زنان به یک اندازه مطرح است.”

تحریم‌ها برای مه‌پیما مسئله‌ساز شده بود چرا‌که قیمت مواد خام مورد نیازِ او را افزایش داده بود. او امیدوار است که صنعت پارچه‌ی ایران بتواند رشد کند تا هزینه‌‌های او پایین بیاید.

“در آن زمان‌ که ما تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفتیم، بازار پوشاک و مُد، پول‌ساز نبود. الان اگر من تصمیم بگیرم که در نبودِ تحریم‌ها، کسب‌و‌کارم را در سطح بین‌المللی گسترش دهم، این فرصت را خواهم داشت تا خودم را به عنوان یک طراح بین‌المللی ایرانی معرفی کنم. امروز امیدوارم تغییرات مثبتی در انتظار زنانی همچون خودم باشد، زنانی که شرکت‌های نوبنیاد خودشان را راه انداخته‌اند. ”

از این نوشتار چنین نتیجه گرفته می شود که  زنان کارآفرین در ایران با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و همه کارآفرینان منتظر بهتر شدن اوضاع پس از برداشتن تحریم ها هستند. با برداشتن تحریم ها، زنان و مردان کارآفرین دغدغه های کمتری خواهند داشت.

نویسنده:مریم بابک- روزنامه‌نگار آزاد

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- محمد حسین میرهاشمی

منبع:آی بی تایمز

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۶۰ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی