کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

تمدید ممنوعیت صید ماهیان خاویاری تا سال ۲۰۱۹

پنچ کشور حاشیه دریای خزر در یک نشست سه‌روزه در باکو تصمیم گرفتند ممنوعیت صید ماهیان خاویاری را تا سال ۲۰۱۹ تمدید کنند. این کشورها فقط به منظور “بازسازی و تحقیقات” می‌توانند این گونه از آبزیان خزر را صید کنند.

تمدید ممنوعیت صید ماهیان خاویاری تا سال ۲۰۱۹

نمایندگان پنج کشور حوزه دریای خزر، ایران، روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان در سی و هفتمین نشست “کمیسیون حفاظت و بهره‌برداری بهینه از منابع زنده دریای خزر” ممنوعیت صید ماهیان خاویاری را تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید کردند.

این نشست سه‌روزه در روز جمعه (سوم آذر/۲۴ نوامبر) پایان یافت. مرتضی مهران پور، رئیس امور بین‌الملل سازمان شیلات در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اعلام کرده است که مهمترین دستاورد نشست کشورهای ساحلی تمدید صید ماهیان خاویاری تا آغاز سال ۲۰۱۹ بوده است.

به گفته این مقام ایرانی که در نشست باکو هم شرکت کرده سهمیه صید منابع آبزی مشترک کشورهای ساحلی خزر هم در نشست باکو تعیین شده است و بنا به تصمیم اعضای کمیسیون، صید فقط به منظور بازسازی و تحقیقات انجام می‌شود.

کشورهای شرکت‌کننده در نشست باکو گزارش صید، حفاظت و بازسازی ماهیان خاویاری و منابع آبزی مشترک دریای خزر را هم ارائه کرده‌اند.

پیش‌نویس توافقنامه صید غیرمجاز هنوز تصویب نشده است

ممنوعیت صید ماهیان خاویاری به ۷ سال پیش برمی‌گردد. کشورهای ساحلی خزر در ۱۸ نوامبر ۲۰۱۰ توافق کردند که صید ماهیان خاویاری ممنوع شود.

قاچاق خاویار و صید بی‌رویه‌ی ماهیان خاویاری پس از فروپاشی شوروی، نسل برخی از گونه‌های با ارزش ماهیان خزر را با انقراض مواجه کرد.

بیش از دو دهه است که مسئله‌ی انقراض نسل ماهیان خاویاری برای کشورهای ساحلی به یکی از مشکلات بزرگ آنها تبدیل شده است.

با وجود این که ممنوعیت صید ماهیان خاویاری برای ایران ضرر اقتصادی به همراه دارد، به دلیل خطر نابودی نسل این نوع ماهی این کشور نیز با ممنوعیت صید این ماهیان موافقت کرده بود.

به‌رغم همه این تلاش‌ها هنوز پیش‌نویس یک موافقتنامه در مورد مقابله و مبارزه با صید غیرمجاز و غیر قانونی از طرف این کشورها تصویب نشده است. حتی در نشست سه‌روزه باکو نیز این موضوع به نشست آتی کشورهای ساحلی در ترکمنستان (۲۰۱۸) موکول شده است.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

تمدید ممنوعیت صید ماهیان خاویاری تا سال ۲۰۱۹


خبرخوان هفته

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی