کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

تعرفه گمرکی

تعرفه گمرکی چیست ؟

تعرفه  گمرکی ، Tariff ، مالیاتی است که دولت بر کالاها و خدمات وارد شده از دیگر کشورها تحمیل می‌کند که هدف از آن افزایش قیمت است و نامطلوب‌تر کردن یا تضعیف واردات، یا دست‌کم کمتر رقابتی کردن آن‌ها، در مقابل کالاها و خدمات داخلی. تعرفه‌های گمرکی عموما به عنوان وسیله‌ی محدود کردن داد و ستد از کشورهای خاصی یا کاهش ورود انواع خاصی از کالاها و خدمات معرفی می‌شود.

به عنوان مثال، دولت امریکا برای تضعیف خرید کیف دستی‌های چرم ایتالیایی، می‌تواند یک تعرفه‌ی گمرکی ۵۰% وضع کند که قیمت خرید آن کیف‌ها را آن‌قدر بالا ببرد که استطاعت خرید جایگزین‌های داخلی بسیار بیشتر شود. امید دولت آن است که قیمت افزوده کالاهای وارداتی را نامطلوب‌تر کند.

تعرفه‌های گمرکی بین‌المللی

در همین راستا، دولت‌های دیگر هم می‌توانند به دلیل مشابه تعرفه‌های گمرکی را به کار ببندند. یک مقاله‌ی بیزنس اینسایدر در ۲۰۱۰ اعلام کرد که تعرفه‌ی ۱۰۵.۴% چین بر گوشت مرغِ امریکایی به عنوان یک وضعیت به بیراهه رفت و بر مرغداران امریکا تاثیری منفی گذاشت. اما تعرفه‌ی گمرکی چین پاسخ مستقیمی به تعرفه‌ی گمرکی جدیدِ ایالات متحده بر لاستیک‌های چینی بود، که از ۳۵% در سال اول شروع شد و به ۲۵% در سال سوم به عنوان راهی برای تقویت صنعت لاستیک‌سازی ایالات متحده کاهش یافت.

یک منبع بودجه‌بندی پیش از مالیات بر درآمد

تعرفه‌های گمرکی علاوه بر تضعیف خرید کالاهای وارداتی، در یک زمان منبع عمده‌ای از درآمد دولت بودند. تا زمانی که در ۱۹۱۳ مالیات بر درآمد وضع شد، عایدات تعرفه‌ی گمرکی ۹۵% از بودجه‌ی دولتی را تشکیل می‌داد. در آن زمان، تعرفه‌های گمرکی معمول ۲۰% از ارزش محصول بود.

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی