کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ تصور رایج و غلط پزشکی که همین امروز باید بدانید

برخی تصورات رایج و غلط پزشکی سالهای سال در ذهن ما باقی می‌مانند و باعث می‌شوند در شیوه درمان یا مواجهه ما با مشکلات روزمره خللی ایجاد شود. در این نوشتار ۱۰ تصور رایج و غلط پزشکی آمده است که همین امروز باید بدانید.

۱۰ تصور رایج و غلط پزشکی که همین امروز باید بدانید

۱- بوی بد دهان از معده برمی‌خیزد

این نظر که بوی بد دهان ناشی از بوی بد معده است، اشتباه است. دلیل اصلی بوی بد دهان، ناشی مشکلات در دهان، بینی، دندان‌ها و حلق است. این موضوع به عدم رعایت پاکیزگی دهان و دندان‌ها برمی‌گردد. به گفته پزشکان تنها در موارد بسیاری نادری بیمارهای معده می‌تواند دلیلی برای بوی بد دهان باشند.

۲- مادران شیرده نمی‌توانند باردار شوند

این نظر که مادران شیرده نمی‌توانند باردار شوند، درست نیست. به لحاظ پزشکی زنان در دوران شیردهی میزان هورمون پرولاکتین آنان افزایش می‌یابد. این هورمون وظیفه شیرسازی در بدن مادر را دارد و از باروری تخمک‌ها جلوگیری می‌کند. در دوران شیردهی امکان حاملگی زن کمتر است، اما به این معنا نیست که زنان در دوران شیردهی اصلاً نمی‌توانند حامله شوند.

۳- واکسن آنفلوانزا از سرماخوردگی جلوگیری می‌کند

این تصور رایج و غلط پزشکی اشتباه است. واکسیناسیون تنها مانع رشد ویروس‌های معینی در بدن می‌شود و قادر به جلوگیری از انواع مختلف سرماخوردگی نمی‌شود. شمار ویروس‌ها و ناقلان این بیماری حدود ۲۰۰ مورد است، که سرماخوردگی‌هایی شبیه آنفلوانزا را سبب می‌شوند.

۴- سرخک خطرناک نیست

این نظر نادرست است. سرخک بیماری خطرناکی است که می‌تواند، عارضه‌های مهمی را در پی داشته باشد. برای مثال سرخک می‌تواند سبب عفونت در مغز شود. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند که کودکان حتماً در مقابل بیماری سرخک واکسینه شوند.

۵- برای جلوگیری از خونریزی بینی، باید سر را بالا نگاه داشت

این توصیه اشتباه است. در زمان خونریزی بینی باید سر را پایین نگاه داشت تا خون از بینی جاری شود. در غیر این صورت امکان دارد که خود وارد معده شود و حالت تهوع ایجاد شود.

۶- شپش سر ناشی از عدم رعایت بهداشت است

این نظر صحیح نیست. بر خلاف نظر رایج شپش سر تنها ناشی از نادیده گرفتن امور بهداشتی نیست. به‌طور معمول شپش سر مستقیماً از مو به مو سرایت می‌کند و ربطی به میزان پاکیزی مو یا سر ندارد.

۷- زخم‌ها بدون چسب‌زخم بهتر و زودتر درمان می‌شوند

این درکی نادرست است. چسب‌زخم سبب درمان بهتر جراحت می‌شود. چسب‌زخم محل زخم را مرطوب نگاه می‌دارد و از خشک‌شدن و به جای ماندن ناخوشایند اثر زخم بر پوست جلوگیری می‌کند.

۸- بهترین راه برای جدا کردن کنه از بدن روغن یا چسب مایع است

این تصور رایج و غلط پزشکی نادرست است. بر خلاف تصور رایج کنه (یا غریب‌گز) در زمان مرگ می‌کوشد هر چه سریع‌تر محتوای روده‌ی خود را به بدن انسان وارد کند. این امر سبب عفونت جدی و خطرناک می‌شود. برای جدا کردن کنه از بدن بهترین راه گرفتن آن با موچین یا وسیله‌ای مشابه است. کنه باید زنده، به آرامی و بدون چرخاندن از بدن جدا شود.

۹- واکسیناسیون به مدت چند سال از بیماری آنفلونزا جلوگیری می‌کند

این نظر نیز درست نیست. هر سال ما شاهد ویروس‌های جدیدی هستیم که سبب گونه‌های مختلف بیماری آنفلوانزا می‌شوند. به همین دلیل نیز واکسیناسیون باید هر ساله تجدید شود.

۱۰- کودکان نباید به هیچ‌وجه بر روی زمین‌های کثیف بازی کنند

این گفته به نظر کارشناسان درست نیست. به گفته متخصصان کودکان باید از دوران نوزادی با آلودگی‌ها و بیماری‌ها مواجه شوند، تا سیستم دفاعی بدن تقویت شود. البته میزان آلودگی و نوع بیماری باید در حد معمول و متعارف باشد. سیستم دفاعی کودکان از طریق این تمرین‌ها در آینده مقاومت بیشتری در قبال آلرژی‌ها و آسم نشان می‌دهد.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

۱۰ تصور رایج و غلط پزشکی که همین امروز باید بدانید


خبرخوان هفته

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۳۱ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی