کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

تحقیقات بازار چیست ؟

تحقیقات بازار چیست ؟

در این مدخل به این پرسش داده می شود که تحقیقات بازار چیست ؟ تحقیقات بازار یا Market Research متشکل است از جمع‌آوری سامان‌مند داده‌ها درباره‌ی آدم‌ها یا شرکت‌ها- یک بازار- و سپس تحلیل آن برای درک بهترِ این که آن گروه از آدم‌ها چه چیزی نیاز دارند. نتایج تحقیقات بازار، که معمولا در یک گزارش خلاصه می‌شوند، سپس برای کمک به مالکان کسب‌ و کارها در تصمیم‌گیری‌های آگاهانه‌تر درباره‌ی استراتژی‌های شرکت، عملیات‌ها، و پایگاه مشتریان بالقوه استفاده می‌شوند.

درکِ تغییرات صنعت، نیازها و ترجیحات مصرف کننده‌ی متغیر، و روند قانون‌گذاری، علاوه بر سایر چیزها، می‌تواند محل تمرکز تلاش‌ها و منابع یک کسب و کار را شکل بدهد. این ارزش تحقیقات بازار است.

یعنی، به عنوان مثال، اگر تحقیقات‌تان به شما گفت دانشمندان اخیرا نوع جدیدی از پارچه درست کرده‌اند که فقط با پوشیدنش به شخص کمک می‌کنند وزن کم کند، فروشگاه خرده‌فروشی لباس شما ممکن است بخواهد طرح خریدش را تعدیل کند تا طراحی‌ها با استفاده از این پارچه‌ی جدید را بیازماید. یا اگر پی پردید که خرید‌کنندگان در منطقه‌ی شما برای تصمیم‌گیری خرید به شدت به کوپن‌ها تکیه دارند، ممکن است تصمیم بگیرید با ایمیل کردن یک کوپن تبلیغاتی به فهرست مخاطبان‌‌تان آن را بیازمایید.

تحقیقات بازار می‌تواند به کسب و کارها کمک کند تا کارآمدتر اداره و به نحو موثرتری بازاریابی شوند.

انواع تحقیقات بازار

درحالی که تعدادی ابزار تحقیقات بازار وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید، در حقیقت فقط دو نوع داده‌ی تحقیقات بازار وجود دارد:

 • اولیه- داده‌های اولیه اطلاعات دسته‌اولی هستند که خودتان، یا با کمک یک شرکت تحقیقات بازار، جمع‌آوری می‌کنید. شما می‌توانید آن را کنترل کنید.
 • ثانویه- داده‌های ثانویه اطلاعاتِ عمومی از پیش موجود است، مانند داده‌های به اشتراک گذاشته شده در مجلات و روزنامه‌ها، گزارش‌های دولتی یا صنعتی. شما می‌توانید این داده‌ها را به روش‌های جدیدی تحلیل کنید، اما این اطلاعات در دسترس شمار کثیری از آدم‌ها است.

با استفاده از داده‌های اولیه یا ثانویه، دو نوع مطالعات تحقیقاتی وجود دارد:

 • اکتشافی. تحقیقات بازاری اکتشافی داده‌های باز بسیاری را از آدم‌های بسیاری جمع‌آوری می‌کند تا یک مشکل یا فرصت را بهتر درک کند. هدف آن جمع‌آوری مشاهدات و عقاید در رابطه با یک مسئله است، بنابراین شرکت‌تان می‌تواند در رابطه با چگونگی برخورد با آن تصمیم بگیرد. اما ابتدا شما باید بفهمید بازارتان این مسئله را چگونه می‌بیند.
 • اختصاصی. وقتی که مسائل بازار بزرگ‌تر را درک کردید، یا فرصت‌ها، می‌توانید از پرسش‌های اختصاصی برای جمع‌آوری اطلاعاتی که می‌تواند به محصول یا خدمت جدیدی بینجامد استفاده کنید. شرکت‌های تحقیقات بازار اغلب از پرسش‌های اختصاصی برای جمع‌آوری بازخورد درمورد یک کمپین تبلیغاتی جدید، یا پالودن یک محصول جدید استفاده می‌کنند.

 

ابزارهای تحقیقات بازار اولیه

درحالی‌که تحقیقات اولیه وقت‌گیرتر و پرهزینه‌تر است، گاهی اوقات تنها روش دستیابی به اطلاعاتی است که نیاز دارید. رایج‌ترین ابزارهای تحقیقات اولیه عبارتند از:

 • نظرسنجی‌ها. پرسیدن یک سری سوال‌ها از مشتریان برای درک بهترِ چگونگی احساس آنها درباره‌ی مشخصه‌های یک محصول، یا درباره‌ی تجربه‌ای که مثلا در طول اقامتشان در هتل داشته‌اند دو استفاده‌ی ممکن از یک نظرسنجی است. نظرسنجی شامل فهرستی از پرسش‌ها می‌شود که می‌تواند با یک فرد از طریق تلفن به اشتراک گذاشته شود، به شخصه، روی یک کارت یا کاغذ، یا به صورت برخط با استفاده از نرم افزار نظرسنجی.
 • گروه‌های تمرکز. گرد هم آوردنِ گروه‌هایی از آدم‌ها با مشخصه‌های مشترک، مانند سن، سرگرمی، یا عادات خرید، برای درکِ بهتر از آنچه آنها دوست دارند و دوست ندارند یک گروه تمرکز است. گروه‌های تمرکز نوعا از ۸-۱۲ نفر با یک واسطه تشکیل می‌شود که پرسش‌ها را جهت بحث در گروه مطرح می‌کند. این‌ها روشی مفید برای بازخورد گرفتن از یک محصول جدید، ویژگی‌های جدید، یا کمپین تبلیغاتی جدید هستند.
 • مشاهده. وقتی محقق اطلاعات را به سادگی توسط مشاهده‌ی این که یک شخص چگونه با یک محصول تعامل می‌کند جمع‌آوری کند، نام این تکنیک مشاهده است. این روش اغلب در مقایسه‌ی ترجیحات برای چند نوع محصول استفاده می‌شود.
 • مصاحبه‌های عمیق. تکنیک تحقیقات بازارِ دیگر مصاحبه‌ی تک به تک با هر فرد است، که طی آن پرسش‌های عمیقی جهت درک بهترِ ترجیحات مخصول آن شخص مطرح می‌شوند.

منابع داده‌های ثانویه

هنگام انجام تحقیقات بازار برای درک بهترِ روند صنعت و تغییرات گسترده‌تر، تحقیقات ثانویه اغلب جای خوبی برای شروع است. بعضی از فایده‌مندترین منابع عبارتند از:

 • انجمن‌های صنعتی و گروه‌های تجاری- بیشتر انجمن‌ها دورنمای سالانه‌ منتشر می‌کنند
 • مجلات تجاری مختص صنعت‌تان
 • گزارش‌های دولتی- مثل سنسوس Census یا نتایج خریدهای سالانه‌ی فدرال
 • تحلیل‌گرانِ صنعت- این افراد عملکرد شرکت‌های عمومی را در فضای شما تحت نظارت می‌گیرند
 • اعضای هیات علمی دانشگاه- نگاه به گزارش‌های تحقیقاتی که ممکن است منتشر کرده باشند
 • وب‌گاه‌ها- در حالی که ویکی‌پدیا منبع معتبری نیست، ممکن است منابع دیگری وجود داشته باشند که شما را به گزارش‌ها و منابع معتبر هدایت کنند
 • وب‌گاه‌ها و اطلاعات رقبا- برای متقاعد کردنِ مشتریان بالقوه جهت خرید از آن‌ها، ممکن است آمار یا گزارش‌های فایده‌مندی را به اشتراک بگذارند

مقصودِ تحقیقات بازار این است که اطلاعاتی را فراهم آورید که به شما در تصمیم‌گیری بهتر کمک خواهد کرد، تا به شرکت‌تان جهت موفق‌تر بودن کمک کند.

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع:shopify

تحقیقات بازار چیست ؟

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۷۷ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی