کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

تحریم‌‌های بانکی ۳ تا ۵ ماه پس از اجرای توافق لغو می‌شود

رئیس کل بانک مرکزی از رفع تحریم نظام بانکی ۳ تا ۵ ماه پس از عملیاتی شدن رفع توافق خبر داد و گفت: معادل ریالی ۲۳ میلیارد دلار پول بانک مرکزی قبلاً به دولت پرداخت شده است.

به گزارش بازده و به نقل از فارس، ولی‌الله سیف در برنامه تلویزیونی نگاه یک با اشاره به آغاز یک دوره جدید برای نظام بانکی پس از رفع تحریم‌ها اظهار داشت: بانک مرکزی در دوران تحریم توانست با کنترل نوسانات نرخ ارز ۵۲ درصد از سطح نوسانات را کاهش دهد.

seyf.jpg

وی افزود: هر زمان که توافقات عملیاتی شود رفع محدودیت‌های نظام بانکی ۳ تا ۵ ماه محقق خواهد شد. بنابراین اگر توافقات تا دو ماه و نیم آینده اجرا شود رفع تحریم‌های نظام بانکی نهایتاً تا ژانویه عملی خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: از هم‌اکنون اقدامات اولیه برای ایجاد هماهنگی و رفع موانع اجرای توافقات در نظام بانکی در حال انجام است و در جلسه روز گذشته با مدیران عامل بانک‌ها ضمن تشریح دستاوردهای توافقات که ورای تصورات ما بود بانک‌ها از شرایط کشور و اقداماتی که باید بعد از توافق اجرایی شود، آگاه شدیم.

وی با اشاره به راه‌اندازی کمیته‌ای در شبکه بانکی برای بررسی مشکلات تک تک بانک‌ها گفت: با توجه به اینکه قطع ارتباط بین بانک‌های داخلی و خارجی نظام بانکی را از اقدامات و شرایط جدید بین‌المللی بانکی عقب انداخته است باید اقداماتی در جهت رفع این عقب‌ماندگی‌ها در بانک‌های کشور اجرا شود و این کمیته چنین وظیفه‌ای را بر عهده دارد.

سیف در مورد پیمان‌های پولی دو جانبه بدون ذکر پیمان مشخصی، گفت: در این مدت پیمان‌های پولی متعددی منعقد کردیم و مسائل محدودکننده مبادلاتی را به حداقل رساندیم.

رئیس کل بانک مرکزی در مورد رقم دقیق پول‌های بلوکه شده ایران گفت: به نظرم می‌رسد در این زمینه اختلاف نگاه از پول‌های بلوکه شده موجب برداشت‌های متفاوتی شد. کل دارایی‌های ارزی خارجی کشور با میزان پول‌های بلوکه شده و یا پول‌های بلوکه شده که جزو دارایی‌های بانک مرکزی است تفاوت‌های اساسی دارد.

وی ادامه داد: در قبل هم توضیح دادم که میزان دارایی‌های بلوکه شده بانک مرکزی ۲۳ میلیارد دلار است و به علاوه بر ۶ یا ۷ میلیارد دلار دارایی متعلق به دولت است که از محل صادرات نفت حاصل شده است.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص برخی حدس و گمان‌ها در مورد ارقام پول‌های بلوکه شده گفت: اینکه برخی با حدس و گمان اعداد و ارقام را اعلام می‌کنند برای بنده هم جای تعجب دارد. ممکن است یک شرکت دولتی یا خصوصی در خارج از کشور پول داشته باشد که رقم دقیق آن در اختیار بانک مرکزی نیست،ما دو ماه قبل بخشنامه‌ای به همه شرکت‌ها ارسال کردیم که رقم دقیق دارایی‌های خارجی که بلوکه شده است را اعلام کنند. رقم پول‌های بلوکه شده بخش غیردولتی و شرکت‌های دولتی زیر یک میلیارد دلار است.

سیف افزود: ۲۲ میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی به عنوان وثیقه تسهیلات (فاینانس) در چین سپرده‌گذاری شده که به آن سود هم تعلق می‌گیرد و ۲۵ میلیارد دلار در شرکت نیکو (شرکت نفتی دولتی) سرمایه‌گذاری شده و همچنین ۱۵ میلیارد دلار نزد بانک‌های ایرانی سپرده‌گذاری شده است.

وی در خصوص فاینانس چین گفت: این ۲۲ میلیارد دلار ظاهرش فاینانس است چرا که در قراردادهای فاینانس حداکثر معادل ۱۵ درصد رقم فاینانس سپرده‌گذاری می‌شود اما به دلیل شرایط تحریم معادل ۱۰۰ درصد فاینانس سپرده‌گذاری شد که البته در دوره گذشته قرارداد آن منعقد شده است.

 

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص رقم ۱۵۰ میلیارد دلاری که رئیس جمهور آمریکا گفته است، اظهار داشت: این رقم هیچ مبنایی برای صحت آن وجود ندارد و به نظر می‌رسد از روی عدم احساس مسئولیت و شبهه‌افکنی بوده است.

سیف در پاسخ به این سؤال که آیا معادل ۲۳ میلیارد دلار پول‌های بلوکه شده که متعلق به بانک مرکزی ریال به دولت پرداخت شده است؟ چراکه مدتی پیش این مطلب اعلام شد که معادل ریالی آن به دولت داده نشده است، گفت: بله، معادل ریالی ۲۳ میلیارد دلار قبلاً به حساب خزانه واریز شده و استفاده از این پول دیگر نقدینگی جدید ایجاد نمی‌کند، در واقع این پول متعلق به بانک مرکزی است و استفاده از آن دو مرتبه نقدینگی با پایه پولی افزایش نخواهد یافت.

وی تصریح کرد: از رقم ۶ تا ۷ میلیارد دلاری که درآمد نفت است ۳۰ درصد آن به حساب صندوق توسعه ملی نزد بانک مرکزی و ۵۴٫۵ درصد به حساب خزانه باید واریز شود.

سایت کسب و کار بازده

 

 

مطالب مرتبط
کنگره‌ی امریکا لغو تحریم ایران را به پرداخت غرامت به قربانیان تروریسم مشروط کرد/ اوباما: وتو می‌کنم
خوش‌آمدگویی بانک‌های ایرانی به مسترکارت و ویزا کارت
اولین بانک تمام آنلاین جهان تاسیس می شود
بهترین بانک: ۱۰ معیار انتخاب بهترین بانک جهت سپرده گذاری
اولین بانك کره جنوبی در ايران افتتاح شد
سقف وام‌های بانکی شکست
۳ تغییر رفتار سود بانکی از ۲ نگاه
۸ بانک تسهیلات خرید مسکن می‌دهند
۲میلیون تومان وام قرض‌الحسنه با ۲۰۰ گرم طلا
وام خودرو، کالا و جعاله از تسهیلات شبکه بانکی حذف می‌شوند
این ۳ بانک ایرانی در آلمان شعبه می‌زنند
رأی مثبت سنای آمریکا به تحریم‌ ایران و روسیه

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی