کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گزارش 20:بورس تهران در گرما شکوفه زد

بازده: ظاهرا روزهایی که بازار سرمایه به انتظار آن نشسته بود در حال رسیدن است و شکوفه های سبز تالار شیشه ای در فصل تابستان سبز شده‌اند.

امروز اگر چه بسیاری از تحلیل گران  از عرضه های پر حجم  خبر می دادند اما روند عرضه ها بجز یکی دو گروه منطقی و قابل درک بود . ارزش معاملات سهام و حق تقدم در معاملات عادی به ۲۶۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان رسید که هرچند هنوز جلب توجه نمی کند اما پرش قابل قبولی نسبت به ارزش معاملات ۵۰ تا ۷۰ میلیاردی طی روزهای هفته های اخیر دارد. به طور سنتی در دهه دوم و سوم ماه مبارک رمضان شاهد افت ارزش معاملات  بودیم اما شور و هیجان شکل گرفته در تالار شیشه ای اجازه افت ارزش معاملات را نمی دهد.

امروز شاهد پذیره نویسی واحدهای یک صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) به عنوان اولین صندوق قابل معامله مختلط در سال ۹۴ بودیم این صندوق با نماد “سخنم” در معاملات حضور پیدا کرد .

ریسک سیاسی بازده را بالا می برد ؟

شور و هیجان توافق هسته ای به اوج خود رسیده است و بسیاری از منابع رسمی و غیر رسمی در حال مخابره اخبار مثبت از توافق محتمل ایران و گروه ۱+۵ هستند این گمانه زنی ها در حالی ادامه دارد که بورس تهران همچون دوره های قبل به استقبال توافق هسته ای رفته است . پیام ویدئویی ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان در ایجاد خوش بینی مضاعف در تالار شیشه ای اثر قابل ملاحظه ای داشت . حافظ نشینان اگر چه در دورهای قبل خاطره خوبی از استقبال از توافق هسته ای ندارند ولی با اخبار پر رنگ این روزها امیدوارند تا  نتیجه صبر و استقامت خود پشت صفحات قرمز و ویرانگر مانیتور را ببینند .

در واقع کسانی که در این مقطع دست به خرید می زنند روی مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ شرط بندی را آغاز کرده اند به اعتقاد بسیاری پس از انجام توافق بازار سرمایه در کوتاه مدت حداقل ۲۰ درصد بازدهی را عاید ریسک پذیران خواهد کرد ( برابر با سود سالانه بانک)

حقیقی بازیگر نقش اول خرید

امروز با دو موج عرضه مواجه شدیم یکی از موج ها در اواسط معاملات و با رسیدن به زمان معاملاتی بین ۱۰ تا ۱۰ و ۳۰ دقیقه و دیگری در پایان معاملات بود . عمده این عرضه ها از جانب حقوقی ها و بیشتر در گروه بانک انجام شد . امروز حقیقی ها با حضور ۸۹ درصدی در بخش خرید و ۵۰ درصدی در بخش فروش (از حیث ارزش ریالی) بیش از ۱۰۱ میلیارد تومان نقدینگی را صرف سنگین تر کردن سبد سهام خود کردند  . حقوقی ها هم که روز پر عرضه ای داشتند ۵۰ درصد از عرضه ها در مقابل ۱۱ درصد از خریدهای امروز از حیث ارزش ریالی را بر عهده گرفتند

چهارضلعی پر ارزش معاملات

امروز چهار صنعت بانک و موسسات اعتباری ، خودرو و قطعات ، فرآورده های نفتی و گروه شیمیایی در صدر ارزش معاملات قرار گرفتند و به ترتیب ۳۷ ، ۱۵ ، ۶ و ۶ درصد ارزش معاملات روز جاری را به خود اختصاص دادند تا در مجموع این ۴ صنعت ، دو سوم ارزش معاملات امروز، شنبه را از آن خود کنند .

حقوقی ها از این گروه نقدینگی می مکند

باز هم در آستانه یک رویداد بزرگ قرار داریم و حقوقی ها به جان صف های خرید در گروه بانک افتادند . مشارکت حقوقی ها در وبصادر ۸۳ درصد ، در وبملت ۶۰ درصد ، در بانک دی ۷۱ درصد ، در وانصار ۷۷ درصد ، در وگردش ۷۷ درصد ، در وسینا ۶۵ درصد و در وعسکر ۹۱ درصد بود .

حقوقی ها با فروش بی امان خود در نمادهای گروه بانکی بیش از ۶۱ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان نقدینگی را از دست حقیقی ها جمع آوری کردند .

امروز به جز دو نماد ومهر و وعسکر سایر نمادهای صنعت بانکداری سبز رنگ بودند . وبصادر با ارزش معاملات ۵۳ میلیارد و ۶۰۶ میلیون تومان در صدر ارزش معاملات نمادها قرار گرفت و ۲۱ درصد از ارزش معاملات روز را به خود اختصاص داد . صادرات با عبور از مقاومت ۱۰۰ تومانی حالا باید خود را برای عبور از سد بتنی ۱۲۰ تومان آماده کند . مقاومتی که به نظر نمی رسد جز خبر توافق و لغو تحریم ها ، محرک دیگری وبصادر را از این سد سخت به سلامت عبور دهد . وبملت دیگر نماد این گروه بود که موفق شد ارزش بیش از ۱۰ میلیارد تومان را در معاملات به خود ببیند .

بحث لغو تحریم ها و اتصال به شبکه سوئیفت در کنار کاهش سود بانکی باعث شده ، حقیقی ها این گروه را به عنوان یکی از مامن های سرمایه های خود بشناسند . با وجود عرضه های همه جانبه از جانب حقوقی ها شاهد بودیم که در پایان معاملات در چند نماد گروه بانک صف خرید باقی بود . وسینا پس از ثبت ارزش معاملات ۴میلیارد و ۳۲۱ میلیون تومانی با صف ۶٫۷ میلیون سهمی خود ، سرآمد صف های خرید گروه بانکی در پایان معاملات امروز بود .

ویراژ خودروسازان در جاده مخصوص

خودرو سازان امروز از همان ابتدای کار مورد توجه قرار گرفتند و صف های خرید برای نمادهای خودرو و قطعه ساز تشکیل شد هر چند در ادامه زمان معاملاتی صف ها عرضه شدند اما در پایان کار مجددا صف های خرید در چند نماد مانند : ورنا ، خودرو و خساپا تشکیل شد .

در خبرهای امروز این گروه ، جدیدترین آمار تولید خودرو منتشر شد. تولید انواع خودرو در کشور در خرداد ماه امسال ۱۴٫۲ و در سه ماهه نخست امسال ۱۶٫۲ درصد افزایش یافته است.

گام های لرزان پالایشگاه ها بر نردبان صعود

امروز در اخبار مرتبط با گروه پالایشگاه ، سقوط قیمت نفت را داشتیم . خبری که برخی آن را برای اقتصاد کشور خوب و برخی دیگر بد توصیف کردند . خبر بد سقوط قیمت نفت آن است که دوباره بحث کسری بودجه و بحث های پیرامونش سر باز خواهند کرد و البته تحلیل گران مثبت اندیش افت قیمت نفت  را حرکت به سوی توافق هسته ای و محتمل شدن حضور قدرتمند ایران در عرصه صادرات نقت می دانند .

به هر ترتیب امروز خیز مثبت در نمادهای پالایشگاهی ایجاد شد . شاید بتوان حرکت پالایشگاه لاوان را پر قدرت تر از سایرین توصیف کرد . همانطور که پیش از این هم در گزارش روزهای قبل مطرح کردیم این گروه با اما و اگر های خاص خود دست و پنجه نرم می کند . عدم شفافیت در نرخ خوراک دریافتی از شرکت پالایش و پخش و میزان یارانه پرداختی به این شرکت ، افت شدید قیمت نفت و تاثیر منفی بر محصولات و فراورده های پالایشگاه ها ، بحث حل نشده “سهم صندوق توسعه ملی از درآمد نمادهای پالایشگاهی ” ، موضوع کیفی سازی پالایشگاه ها و نحوه قیمت گذاری دستوری محصولات ، ابهام در خصوص مشخص کردن محموله های مشابه تنها بخشی از ابهامات اساسی در نمادهای پالایشگاهی است .

پیشنهادی روی نمادهای پالایشگاهی  تا مشخص شدن ابهامات گسترده این گروه نداریم .

حال “شیمیایی ” ها خوب نیست !!!

نفت پس از سقوط قیمتی و رفتن به تعطیلات آخر هفته گروه شیمیایی بورس تهران را هم با معضلات عدیده ای مواجه ساخته است حالا در آستانه توافق افت قیمت نفت و به تبع آن افت ارزش کالاهای شیمیایی باعث خواهد شد تا این گروه شتاب لازم برای رشد قیمتی را نداشته باشند امروز در معاملات گروه شیمیایی دو نماد شکربن و شدوص  موفق تر از سایرین ظاهر شدند این دو نماد که اخباری در خصوص وضع تعرفه واردات بر کربن را یدک می کشند امروز تا پایان معاملات صف خرید را به خود دیدند . از طرفی از اردوی شیمیایی ها خبر می رسد که گزارش های سه ماهه چندان قابل توجه نیست و در حالت خوب بودجه در نظر گرفته محقق خواهد شد شاید یکی از دلایلی که فارس پر عظمت امروز در حاشیه این گروه بین مثبت و منفی معامله می شد این موضوع باشد .

توصیه برای روزهای پیش رو

با معامله نمادها در نوسان مثبت هر روز بر قیمت آن ها افزوده می شود و این ریسک خرید پیش از توافق را ، روز به روز افزایش می دهد بهترین کار دید منطقی به نمادها و پرهیز از خریدهای هیجانی و به خصوص خرید های اعتباری است . اگر تا کنون خرید نکردید و بیرون از بازار هستید درگیر اعداد پر طمطراق ۹۹۹ واحد و رشد های سریع نشوید و با خیال آسوده پس از انجام توافق هسته ای احتمالی در ۷ جولای خریدهای خود را تکمیل کنید . در حال حاضر هر روز به ریسک خرید در معاملات افزوده می شود و در صورت عدم توافق شاهد صف های سنگین فروش خواهیم بود . در صورتی هم که اصرار به خرید پیش از تاریخ ۷ جولای دارید گروه های کم حاشیه که توان خوبی پس از توافق هسته ای دارند مانند: گروه انفورماتیک و حمل ونقل و البته بیمه (با توجه به ثبات نسبی قیمتیشان نسبت به گروه هایی چون بانک و خودرو ) گزینه های امن تری به نظر می رسند .

سایت کسب و کار بازده

مطالب مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی