کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بورس تهران از وین می‌پرد؟

بازده: طی معاملات دیروز حقیقی‌ها بار دیگر در قامت یک خریدار تمام عیار ظاهر شدند و در بسیاری از صنایع تقاضا برای خرید را بالا بردند.

به گزارش بازده، اگر چه معاملات سه روز ابتدایی هفته‌ی جاری رنگ و بویی از فرارسیدن خبری مهم نداشت و بیشتر فعالان بازار سرمایه در لاک دفاعی فرو رفته بودند اما روز سه‌شنبه شاهد ورود نقدینگی امیدوار کننده‌ای به بورس بودیم. طی معاملات دیروز حقیقی‌ها بار دیگر در قامت یک خریدار تمام عیار ظاهر شدند و در بسیاری از صنایع تقاضا برای خرید را بالا بردند.

شانس توافق به اوج رسید
روز سه‌شنبه از گوشه و کنار دنیا اخبار مثبت از توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ مخابره شد. از شبکه‌ی ملی چین تا خبرگزاری‌های غربی همگی روی بازی برد – برد ایران و قدرت‌های جهانی متفق‌القول بودند. این اخبار وقتی امیدوارکننده‌تر می‌شود که مخالفت‌های گروه‌های داخلی نیز کمتر بروز پیدا کرده است.
حضور علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد در چین و امضای تفاهمنامه‌های اقتصادی در کنار اخبار تایید نشده‌ای از حضور کاروان‌های تجاری غربی پس از توافق هسته‌ای همه و همه از عنوان‌هایی است که امید را به شریان بازار سرمایه تزریق کرد.
به نقل از برخی خبرگزاری‌ها تمدید چند روزه مهلت توافق هم نمی‌تواند در ایجاد یک توافق مثبت خللی ایجاد کند.

ارزش معاملات هم قد کشید
ارزش معاملات سهام و حق تقدم در نوع عادی خود پس از سه بار در جا زدن طی روزهای شنبه تا دوشنبه، در روز سه‌شنبه به بیش از ۱۶۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان رسید که در نوع خود امیدوار‌کننده به نظر می‌رسد.

هیجان حقیقی برتر از عرضه‌ی حقوقی
دیروز حقیقی‌ها در خرید سنگ تمام گذاشتند. حقیقی‌ها ۸۰ درصد از خریدها و ۵۲ درصد از فروش‌ها را از حیث ارزش ریالی به خود اختصاص دادند. بحران نقدینگی حقوقی‌ها اما تحمل چند روزه را هم از این گروه سلب کرده و از هر فرصتی برای نقد کردن سهم‌های خود استفاده می‌کنند. حقوقی‌ها دیروز معاملات را در شرایطی به پایان بردند که مشارکت ۲۰ درصدی در خرید و ۴۸ درصدی در فروش از حیث ارزش ریالی را بر جای گذاشتند. به این ترتیب حقوقی‌ها در حدود ۴۹.۵ میلیارد تومان از سبد سهام خود را طی معاملات روز سه‌شنبه نقد کردند.

چهارضلعی برتر
دیروز ۴ صنعت بانک، خودرو، فرآورده‌های نفتی و محصولات شیمیایی سردمداران ارزش معاملات در بین صنایع مختلف بودند. این چهار صنعت در مجموع بیش از ۵۶ درصد از ارزش معاملات سه‌شنبه را به خود اختصاص دادند. البته در این بین ارزش معاملات صنعت بانکداری تفاوت فاحشی با سایرین داشت.

وبصادر پرچمدار بانکی‌ها
دیروز کمتر فعال بورسی از مشاهده تابلو معاملات خسته شد. شاید یکی از گروه‌هایی که کمتر گذر زمان را متوجه شدند سرمایه‌گذاران گروه بانک و موسسات اعتباری بودند. نمادهای بانکی به جز بانک سامان و کارآفرین مثبت و گاهی صف خرید بودند. بانک صادرات با ثبت ارزش معامله ۱۳ میلیارد و ۴۴۴ میلیون تومان برترین ارزش معامله، در بازار سرمایه را به‌دست آورد. (البته ثمسکن را به دلیل معامله بلوکی دو حقوقی در معاملات عادی کنار می‌گذاریم) وبصادر بار دیگر به قیمت ۱۰۰ تومانی نزدیک می‌شود.
بانک سینا اگر چه ۸۵۸ میلیون تومان معامله شد اما تا پایان زمان معاملاتی صف خرید بیش از ۱۰ میلیونی خود را حفظ کرد.

خودرویی‌ها یکدست سبز پوشیدند
هرچند صنعت خودرو در ایران فعلا نمی‌تواند حرف خاصی برای گفتن داشته باشد و این صنعت با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو است اما در صورت حصول توافق هسته‌ای، انتظار یک بازدهی مناسب در کوتاه‌مدت از خودروسازان بعید نیست هرچند نباید به نمادهای این گروه برای بلندمدت دل بست.
در خبرها به نقل از سایپا نیوز داشتیم که ظاهرا مجموعه‌ی سایپا قصد صادرات محصول به تایوان دارد. بازار صادراتی سایپا اگرچه از محصولات کشور همسایه‌ی تایوان خالی است و چینی‌ها سهمی از این بازار ندارند اما حضور برندهای معتبری چون تویوتا، هوندا، کیا موتورز، فورد و جنرال موتورز کار ساده‌ای را برای دومین خودروساز کشورمان ایجاد نمی‌کند. سایپا با ارسال محموله‌ای شامل خودروهای سواری و تجاری در فکر محک زدن نخستین بازار هدف خارجی خود در جنوب شرق آسیاست.
در گزارش قبلی و در شرایطی که خریخت صف خرید داشت، پیش‌بینی کردیم که خریخت نتواند از سد ۶۰۰ تومان بربیاید، دیروز در شرایطی که بسیاری از نمادها صف خرید بودند صف فروش خریخت هارمونی گروه را بر هم زده بود. خریخت تا پایان معاملات صف فروش خود را حفظ کرد و در پایان معاملات برای تصمیم‌گیری در خصوص افزایش سرمایه متوقف شد. تلاش نصفه و نیمه‌ی حقوقی‌ها هم نتوانست شرایط خریخت را تغییر دهد.

پالایشگاه‌ها فارغ از تحلیل
پیش‌بینی وضعیت این گروه در میان‌مدت یکی از مشکل‌ترین کارهای بازار سرمایه‌ی ماست. گروهی که موج صعودی را همراه با بازار سرمایه در کوتاه مدت خواهد داشت. اما به واقع ارزیابی دقیق نمادهای پالایشگاهی بدون تصمیماتی که مجموعه پالایش و پخش می‌گیرد تحلیل‌ها را به بیراهه خواهد برد.
نکته‌ی مثبت این گروه افزایش آرام نرخ دلار مبادله‌ای است که در صورت انجام توافق و تک نرخ شدن دلار روی ۳۱۰۰ تومان شاهد تعدیل مثبت در نمادهای پالایشگاهی خواهیم بود.
در خبری از هند داشتیم که دهلی نو به پالایشگاه‌های خود دستور داده تا نسبت به گشایش حساب “نوسترو” و انتقال ارزهای دلار و یورو که باقی‌مانده‌ی طلب ایران از این پالایشگاه‌ها است، اقدام کنند. دهلی نو از فوریه‌ی ۲۰۱۳ که کانال‌های انتقال ارز به ایران توسط امریکا بلوکه شد، ۴۵ درصد از پول نفت را از طریق بانک یوسی‌آ به روپیه به ایران پرداخت کرده است و ۵۵ درصد باقی‌مانده در قالب یورو و دلار نزد پالایشگاه‌های هند نگهداری می‌شود.

نمادهای صنعت پتروشیمی احیا می‌شوند؟
گروه پتروشیمی نسبت به سه گروه که در بالا عنوان شد روند متعادل‌تری داشت. در این گروه افزایش تقاضا باعث شد تا چند نماد با صف خرید رویت شوند هرچند که عموم نمادهای گروه پتروشیمی در نوسان مثبت خرید و فروش شدند و حتی صف فروش در شپارس رویت شد.

تمرکز اخبار خوب روی وپترو
در ابتدای معاملات شاهد افزایش تقاضا و تشکیل صف خرید در وپترو بودیم. مطمئنا بهبود وضعیت پلوله یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش تقاضا در وپترو است. بهای تمام شده هر سهم پلوله برای وپترو ۱۴۲۰ ریال است. این در حالی است که در صورت وضعیت پرتفولیو وپترو در خرداد ماه ارزش هر سهم ۵۵۲ ریال لحاظ شده و قیمت معاملاتی حدود ۳۰۰ ریالی سهم در نظر گرفته نشده است. وپترو که مالک بیش از ۴۸ درصد از سهام پلوله است حالا با خروج از زیان پلوله علاوه بر رشد ارزش پرتفولیوی خود، انتظار کسب سود از این شرکت را دارد. نکته قابل توجه این است که وپترو هر سال برای پلوله کاهش ذخیره در نظر گرفته است، که با سودده شدن شرکت گازلوله باید این ذخیره را آزاد کند. در این صورت شاهد تغییرات زیاد در ارزش پلوله و سود آن در صورت‌های مالی وپترو خواهیم بود. همچنین این شرکت قصد دارد سهام وساخت را نیز به فروش برساند، در صورت تحقق این موضوع شاهد افزایش مضاعف سودآوری در وپترو خواهیم بود.

مبین سنگین و پر ظرفیت پس از روزها در جا زدن دیروز تحرک مثبتی را آغاز کرد. مبین در آستانه‌ی تعدیل مثبت از جانب فروش آب سنگین DM در بازار فرعی بورس کالا قرار دارد. البته در بررسی مبین باید تاثیر مثبت افزایش قیمت دلار مبادله‌ای را هم در نظر داشت. مبین در پیش‌بینی سال ۹۴ نرخ دلار را ۲۸۰۰ تومان لحاظ کرده است در صورتی که نرخ ارز رسمی دلار ۲۹۲۰ تومان است. هر ۵ درصد افزایش در نرخ ارز، باعث افزایش ۷ تومانی سود هر سهم مبین خواهد شد البته به شرطی این افزایش سودآوری اتفاق خواهد افتاد که شاهد تغییر در نرخ‌های فروش مبین نباشیم.

به گروه فلزات اساسی امیدوار باشیم؟
دیروز معاملات فلزی‌های بازار سرمایه هم دیدن داشت. گروهی که فعلا با یکه تازی ذوب پیش می‌رود. ذوب‌آهن طی معاملات روز گذشته با جو مثبت ایجاد شده و البته به لطف خبر افزایش سرمایه‌ی خود دوباره صف خرید شد تا به بازدهی بیش از ۳۳ درصدی از ابتدای خرداد ماه تا به دیروز دست یابد.
فملی هم پس از اعلام تعدیل منفی به معاملات بازگشت و ۵ درصد از قیمت خود را از دست داد. فملی از معدود ناکامان بزرگ معاملات روز سه‌شنبه بود.
در بین فلزی‌ها به خاطر داریم که با خبر افزایش سرمایه‌ی ۱۲۳۰ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها فنوال در کمتر از ۵ ماه یعنی طی بازه زمانی ۲۱ دی ماه سال ۹۳ تا ۱۲ خرداد امسال موفق به کسب بازدهی خیره کننده‌ی ۶۵۰ درصدی شد. در آن مقطع البته فنوال همواره صف خرید بود اما به یکباره ورق برگشت و عده‌ای صف‌های خرید را عرضه کردند. حالا صف‌های فروش برای ۱۹ امین روز متوالی تشکیل شده است. متاسفانه داستان فنوال بارها در بورس تهران برای نمادهای زیادی بازخوانی شده است.

قندی‌ها زود آب شدند
شایعات تعدیل مثبت قندی‌ها بر اثر افزایش تقاضا خیلی زود تکذیب شد. قیمت هر کیلو شکر ۲۲۰۰ تومان است که با تخفیف ۱۰۰ تومانی، ۲۱۰۰ تومان عرضه می‌شود. دیروز برخی شایعات از کاهش این تخفیف به ۵۰ تومان و طبیعتا افزایش قیمت شکر شنیده می‌شد البته این شایعه خیلی زود از جانب مسئولان امر تکذیب شد.
با توجه به وضعیت بحرانی آب کشور و قیمت بالای قند و شکر در مقایسه با نرخ‌های جهانی این صنعت به هیچ وجه برای سرمایه‌گذاری توصیه نمی‌شود.

گینس به دنبال رکورد بسویچ!!!
شرکت پارس سویچ یکی از شرکت‌های پرظرفیت و بنیادی بازار سرمایه است. این شرکت قصد افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محلی آورده‌ی نقدی را داشت. این افزایش سرمایه پس از سه بار برگزاری مجمع فوق‌العاده و اعلام تنفس سرانجام مورد موافقت یکی از سهامداران عمده قرار نگرفت. بسویج پس از عدم موفقیت در افزایش سرمایه روز سه‌شنبه به معاملات بازگشت. بسویچ با تشکیل سه مجمع فوق‌العاده ناموفق در چند هفته یکی از رکوردهای جالب بورس تهران را به نفع خود تغییر داد.

بازدهی بادآورده را باد می‌برد!!!
سخزر از اواخر فروردین ماه روند نزولی خود را آغاز کرد و پس از صف‌های فروش متوالی به منظور تشکیل مجمع عمومی در ۱۹ اردیبهشت متوقف شد. اما در کمال تعجب سخزر پس از مجمع و در بازگشت به معاملات با معامله تنها ۸ هزار سهمی موفق به ثبت ۶۷ درصد بازدهی شد. پس از این پرش قیمتی صف فروش در سخزر تشکیل شد و تا پایان معاملات روز سه‌شنبه بیش از ۲۲ درصد از قیمت سخزر تبخیر شده است!!
البته قیمت سهام سیمان خزر آنقدر بی‌محابا و اتفاقی بالا رفت که ناظر بازار به دلیل صف فروش پایدار این شرکت برای چهارمین بار پس از مجمع عمومی عادی سخزر را مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی کرد. اما حتی یک برگه‌ی سهم از این شرکت هم معامله نشد.

 

تحریریه سایت کسب و کار بازده

 

 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۳۲ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی