کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP)

برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) چیست ؟

برنامه ریزی منابع سازمانی یا Enterprise Resource Planning ، یا به اختصار ERP، برنامه‌ی نرم‌افزاری جامعی است که برای کمک به یک کسب و کار جهت اداره‌ی کارآمدتر و موثرتر، از طریق خودکار کردن فرآیندها، استفاده می‌شود.

یک سیستم ERP، می‌تواند از مشتریان سفارش بگیرد، سوابق مالی را مدیریت کند، پس از هر فروش موجودی را به‌روزرسانی کند، و نیازهای کاری را بر مبنای سطح سفارش‌های دریافت شده پیش‌بینی کند. علاوه بر فرآیندهای مدیریت، سیستم‌های ERP نیز داده‌ها را از کارکردهای داخلی، مثل بازاریابی، تولید، حسابداری، تسهیلات، و تحقیق و توسعه جمع‌آوری، ذخیره، و تحلیل می‌کند.

آنچه یک سیستم ERP انجام می‌دهد

سیستم‌های ERP واحدهای متفاوت بسیاری را ادغام، یا به هم متصل می‌کند که روی هم سیستم را تشکیل می‌دهند. در مرکز این سیستم یک پایگاه داده‌های مشترکِ عظیم هست که تمام بخش‌های شرکت می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند و از آن استفاده کنند. آن پایگاه داده‌ها می‌تواند اطلاعاتی در رابطه با موارد زیر فراهم کند:

  • مشتریان
  • تامین کنندگان
  • محصولات
  • سفارش‌ها
  • ترابری‌ها
  • پرداخت‌ها

بزرگ‌ترین مزیت

درحالی‌که سیستم‌های ERP پیچیده و چندوجهی هستند، بزرگترین مزیت‌شان این است که با متصل کردن تمام جنبه‌های یک کسب و کار در یک سیستم مدیریت کسب و کار ، بسیار کارآمد هستند.

فرآیند درگیر در فروش یک محصول را تصور کنید. یک مشتری از فروشگاه وسایل خواب‌تان یک راحتی می‌خرد. سیستم ERP شما اطلاعات تمام مشتریان را می‌گیرد، و همین‌طور جزییات کارت اعتباری‌شان را. به صورت خودکار چک می‌کند تا مطمئن شود که راحتی در بین موجودی‌ها وجود دارد و واقعا آن را برای انتقال به مشتری کنار می‌گذارد. سیستم ERP بخش ترابری را از سفارشی که صورت گرفته است مطلع می‌کند و نشانی را که باید به آن ارسال صورت بگیرد، و همچنین یک روکش بسته‌بندی و یک برچسب حمل‌ونقل را می‌فرستد. همین که سفارش برای ترابری آماده می‌شود، بخش دیگری از سیستم ERP موجودی را توسط یکی، با چک کردن فروش پیش‌بینی شده، و آگاه کردن واحد تولید که به پارچه‌های بیشتری برای ساختِ آن راحتی‌های مطلوب جهت برآوردن تقاضا نیاز است کاهش می‌دهد.

با خودکار کردن فرآیند به اشتراک‌گذاری اطلاعات توسط سیستم، نام و نشانی مشتری نیازی نیست مکررا در هر مرحله‌ی فروش وارد شود. موجودی لازم نیست چک و بازچک شود. و مواد خام به سبکِ درست-به-موقع سفارش داده می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که راحتی‌های جدید به همان سرعتی درست می‌شوند که نمونه‌های تکمیل شده به آن‌ سوی درها فرستاده می‌شوند.

یک ابزار شرکت

درحالی‌که سیستم‌های ERP امروزه برای بیشتر شرکت‌های بزرگ ضروری هستند، نوعا در کسب و کارهای کوچک و متوسط دیده نمی‌شوند. مسئله این نیست که آنها نمی‌توانند به خودکار کردن فرآیندهای حیاتی کمک کنند، فقط این‌که بهای آنها برای بسیاری از شرکت‌های کوچک‌تر گزاف است.

 

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_کامروا ابراهیمی

منبع:shopify

برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) چیست ؟

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی