کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

برنامه‌ریزی دولت برای دوره‌ی اقتصادی بدون شغل و بدون کارگر

با این‌که این اتفاق به این زودی‌ها رخ نخواهد داد، ولی بهتر است رهبران کسب‌وکار آماده‌ی سخنرانی در مورد این حرف‌ها باشند.

7aa7344ca.jpg

مهم‌ترین وظیفه‌ی هر رهبری آن است که تصمیم بگیرد کدام یک از ایده‌های عجیب و غریب را جدی بگیرد. این مسئله در فناوری بسیار مشهود است. اینترنت؟ توییتر؟ کندی کراش ساگا؟ همه‌ی این‌ها واقعا عجیب و غریب به نظر می‌آیند، مگر این‌که خلاف‌اش ثابت شود. چنین اصلی بر اقتصاد، فرهنگ و گرایش‌های اجتماعی نیز حاکم است؛ مثلا با پیشنهاد دیوانه‌کننده‌ی کشور فنلاند مواجه می‌شویم که می‌خواهد به هر کدام از شهروندان‌اش ماهانه ۸۰۰ یورو (حدود ۷۸۵ دلار) به عنوان حقوق پایه‌ی بلاعوض (universal basic income )پرداخت کند. الان این یک پیشنهاد است، ولی می‌تواند جدی شود؛ جوها سیپیلا، نخست‌وزیر فنلاند این پیشنهاد را حمایت می‌کند. فکر می‌کنم این یکی از ایده‌های غیرعادی است که حکومت و رهبران کسب‌و‌کار باید مراقب‌اش باشند.

به هر دلیلی اگر این پیشنهاد به صورت گسترده به یک گزینه‌ی سیاسی معتبر تبدیل شود، لزوما با دلایل مورد نظر کشور فنلاند یکسان نخواهد بود. بلکه، به این دلیل خواهد بود که کم کم پیش‌بینی‌های هشداردهنده در مورد تاثیر فناوری بر اشتغال درست از آب درمی‌آیند.

البته این نیز تصور عجیب و غریب دیگری است – فناوری در این روزها آن‌قدر سریع پیشرفت می‌کند که برای نخستین بار در تاریخ، اشتغال را با سرعت بیشتری نسبت به تولید آن، از بین می‌برد. البته افرادی که معتقدند باید برای جلوگیری از بی‌کاری با فناوری مخالفت کرد (واقعه‌ی تاریخی لودایت)، استدلال اشتباهی دارند و این تفکر از ۲۰۰ سال پیش هم به وضوح اشتباه بوده است. نادرستیِ این مسئله به یکی از استوارترین عرف‌های اقتصاد تبدیل شد. ولی در مقابل، شماری از اقتصاددانان مشهور از لری سامرزِ چپ‌گرا گرفته تا تیلر کاونِ راست‌گرا به‌تدریج نسبت به نادرستیِ مسئله‌ی فوق دچار شک و تردید شدند. بسیاری از فناوران معتبر نظیر مایکل رابرتز، پیش‌گام در عرصه‌ی اینترنت و مارک نال مدیر برنامه‌ریزی ناسا نیز در این مسئله نظر مشابه‌ای دارند.

ولی اقلیتی از دانشگاهیان در این مورد حتی شک هم ندارند؛ بلکه باور دارند ما در آستانه‌ی ورود به دوره‌ی “اقتصاد بدون کارگر” هستیم که در آن فناوری جای بسیاری از شغل‌هایی نظیر شغل‌های پردرآمد را می‌گیرد و آنها را بسیار بهتر و موثرتر از انسان‌ها انجام می‌دهد، و تعداد زیادی از آدم‌ها دیگر نمی‌توانند شغلی بیابند که با آن زندگی‌شان را تامین کنند. این شمار از دانشگاهیان نتیجه می‌گیرند که ناگزیر واکنشِ سیاسی به این پدیده – حدس بزنید – پرداخت حقوق پایه‌ی بلاعوض خواهد بود که از سودهای کسب‌وکاری تامین می‌شود که به سبب عدم اشتغال می‌توانند پول‌های هنگفتی درآورند.

نگاهی به نرخ بی‌کاری ۵ درصدی در ایالات متحده می‌توان به راحتی ثابت می‌کند کسانی که به دوره‌ی اقتصاد بدون کارگر اعتقاد دارند، افراد دیوانه‌ای هستند. ولی درنظر بگیرید میانگین دست‌مزدها در ایالات متحده طی سال‌های متمادی نقصان یابد و مدیرانی در دنیای واقعی نظیر هنری پولسن، وزیر سابق خزانه‌داری و مدیرعامل گولدن‌سکز، مهم‌ترین دلیل این مسئله را فناوری بداند. سپس بحران اقتصادی بعد از آن را در نظر بگیرید، که بی‌کاری افزایش می‌یابد و فناوری‌های پیشرفته‌ی مشهور نظیر خودروهای بدون راننده جای تعداد قابل ملاحظه‌ای از شغل‌ها را می‌گیرند. البته هم‌چنان راه طولانی تا راه‌اندازی حقوق پایه‌ی بلاعوض وجود دارد، ولی احتمال دارد این فکر از حاشیه به متن بیاید.

کلمه‌ی کلیدی در جمله‌ی‌ قبلی “احتمال دارد” بود. من هنوز فکر می‌کنم این مسئله یکی از ایده‌های عجیب و غریبی است که واقعا عجیب است. شرط می‌بندم این مسئله در طول زندگی فرزندان‌مان هم اتفاق نمی‌افتد. ولی اگر بتواند وارد محاورات روزمره‌ی آدم‌ها شود، بهتر است رهبران کسب‌وکار معنی‌اش را بدانند و خود را برای سخنرانی در موردش آماده کنند. زیرا اگر از موفقیت‌های غیرممکن در بازی‌های تیندر و ورلدآووارکرفت یک درس یاد گرفته باشیم، این است که هیچ چیز از آینده نمی‌دانیم.

ترجمه:تحریریه نشریه بازده_امیررضا مصطفایی

منبع: فورچون

نویسنده: جیوف کالوین

 //بازده//

“مطالب پیشنهادی”

چرا زنان به داعش می‌پیوندند؟

حقوق بدون کار: فنلاند به شهروندانش حقوق ماهانه می‌دهد.

راهی ساده برای طول عمر بیشتر

 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۴۸ نفر)

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی