کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گزارش ۲۰: بررسی ۴ صنعت خاص

بازده: معاملات امروز بازار سرمایه هم چنگی به دل نزد و در ادامه‌ی روند کسل‌کننده‌ی هفته‌ی قبل قدم برداشت. البته امروز نوبت نوسان اندک مثبت در معاملات بود. امروز هم خبری از حضور هیات اقتصادی دیگری این بار از ایتالیا بودیم. ایتالیایی‌ها قصد دارند پس از فرانسوی‌ها برای جا نماندن از عافله‌ی اقتصادیون غربی، سهمی از بازار پرظرفیت ایران داشته باشند. در روزهای قبل هم عنوان کرده بودیم که ظرفیت صعود در بسیاری از نمادها وجود دارد و مطمئنا در ماه‌های پیش رو اخبار مثبت بیشتری در خصوص وضعیت اقتصادی کشور خواهیم شنید. ارزش معاملات امروز حدود ۱۸ درصد نسبت به روز گذشته کاهش را تجربه کرد.

گروه خدمات فنی و مهندسی

امروز هم شاهد فروش بلوک دیگری از مپنا توسط شرکت آینده نگر توسعه d خاورمیانه (سهامی خاص) بودیم. این شرکت که از زیر مجموعه‌های بانک پاسارگاد محسوب می‌شود در معاملات عادی امروز مانند روز گذشته ۹۹ میلیون سهم مپنا را از پرتفولیو خود اخراج کزد. امروز مشخص شد بانک پاسارگاد خریدار هر دو بلوک ۹۹ میلیون سهمی بوده است تا بانک پاسارگاد هم جزو سهامداران بالای یک درصدی مپنا قرار بگیرد. البته این خرید و فروش را نباید زیاد جدی گرفت چون معامله درون گروهی محسوب می‌شود. این معامله بیش از هر چیزی به نفع ارزش معاملات گروه خدمات فنی و مهندسی بود.

قرارداد ۲.۵ میلیون دلاری مپنا با شرکت شامارا عراق اگر چه در امسال سودی را به حساب مپنا واریز نمی‌کند ولی می‌تواند این شرکت را در ۱۳۹۵۵ با تعدیل مثبت خوبی روبه‌رو کند. این قرارداد در زمینه ی طراحی، تامین تجهیزات، حمل، نصب و راه‌اندازی، و ارائه خدمات مربوط به احداث نیروگاه ۳۰۰۰ مگا واتی ترکیبی است. ظاهرا این نیروگاه در ۴ فاز و طی ۶ سال به بهره‌برداری خواهد رسید.

سبز پر رنگ برای انبوه سازان

امروز اگر چه در صنایع پیشرویی چون خودرو چندان رنگ سبز مشاهده نشد اما گروه در حاشیه مانده ی انبوه‌سازی به خوبی جبران وضعیت قرمز گروه خودرو را انجام کرد. برخی نمادهای گروه انبوه سازان مانند ثمسکن، و ثتران امروز رکوردهای حجم‌ معاملات قابل توجهی بر جای گذاشتند. ارزش معاملات ثمسکن یک میلیارد و ۷۲۹ میلیون تومان و ثتران یک میلیارد و ۴۵۲ میلیون تومان بود. وضعیت بنیادی ثمسکن از ثتران بهتر ارزیابی می‌شود. ثتران در ۹ ماهه ۵۶ ریال زیان به بار آورده است.

این صنعت در معاملات امروز به حمایت‌های تکنکالی خود رسید و  حمایت شد. در این گروه برخی نمادها چون وساخت از ابتدای مرداد اصلاح قیمتی خوبی را انجام داده‌اند. به عنوان مثال وساخت از ابتدای مرداد تا امروز حدود ۱۵ درصد اصلاح قیمت کرده است. کیسون ۱۰ درصد و ثنوسا ۸ درصد از قیمت‌های خود را از ابتدای مرداد ماه از دست داده‌اند. در انبوه سازان، ثرود امروز پس از افزایش سرمایه ۱۵۰ درصدی به معاملات بازگشت که نتوانست پرش قیمتی را تجربه کند و با در نظر گرفتن افزایش سرمایه‌اش در همان محدوده ی قیمتی بازگشایی شد.

خودرویی‌ها استراحت کردند

خودرو سازان که در روزهایی که صنایع دیگر قرمز رنگ بودند گوی سبقت را از دیگر صنایع ربوده بودند. امروز روند معاملاتی مثبتی نداشتند اغلب نمادهای این گروه با کاهش تقاضا روبه‌رو شدند. در این گروه خبرهای خوب همچنان منتشر می‌شود. از تولید خودروهای جدید تا ورود سرمایه‌گذاران خارجی به صنعت خودرو باعث می‌شود این صنعت را در کانون توجهات قرار دهد. از خودرو شنیده می‌شود بجز بنز، فولکس هم قصد همکاری بلندمدت با ایران خودرو دارد. البته از ایران خودرو خبر می‌رسد این شرکت، تولید خودروی شاسی بلند هایما ۷ را توسط خط تولید خراسان رضوی خود راه‌اندازی و استارت زده است. با توجه به این که این خط صفر کیلومتر است و به تازگی شروع به کار ک رده استو درحال‌حاضر کشش بازار برای خرید این محصول نامشخص است، نمی‌توان به طور دقیق در زمینه ی میزان تولید و سود حاصل از تولید این محصول نظر داد. تولید این خودرو بر عهده ی خراسان رضوی است و بالطبع سود مستقیم حاصل از آن نیز به همین شرکت تعلق دارد و به طور غیر مستقیم سودی نیز به ایران خودرو تعلق نخواهد گرفت.

محصولات غذایی ترش می‌شوند؟

امروز معاملات محصولات غذایی جز چند نماد مانند غشان و غگرجی تازه و باطراوت نبود. در این گروه خبر افزایش قیمت ۱۵ درصدی گندم خبر جالبی به حساب نمی‌آید. این افزایش قیمت گندم در صورتی که نتواند باعث افزایش نرخ فروش شرکت‌های مصرف‌کننده این محصول شود باعث تعدیل منفی در آنها خواهد شد. شرکت‌های بیسکویت‌سازی یکی از مهم ترین مصرف کننده‌های گندم هستند.

//بازده//

 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۳ نفر)

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی