کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

برخورد نزدیک یک ستاره دنباله دار با زمین در ۲۰۱۸

دانشمندان دانشگاه باکینگهام می‌گویند، چندین ستاره دنباله دار بزرگ با مدارهای ناپایدار در خارج از سامانه‌ی خورشیدی (منظومه‌ی شمسی) در حال نزدیک شدن به سیاره‌ی ما هستند. ستاره‌شناسان رصدخانه‌ی آرما(واقع در ایرلند شمال .م) هشدار می‌دهند بخش‌های خاصی از دنباله‌دارهایی معروف به ‘قنطورس‌ها’ به شکل خطرناکی به زمین نزدیک می‌شوند؛ و این دنباله‌دارها یک ‘خطر جدی’ برای زندگی انسان‌ها هستند.

برخورد دنباله‌دار با زمین

قنطورس یک توپ غول‌پیکر از یخ و گرد و غبار با پهنای بیش از ۹۶ کیلومتر است که خارج از مدار مشتری مشاهده شده است. محققان می‌گویند حجم هر یک از این‌ها بیش‌تر از کل سیارک‌هایی است که معمولا به زمین نزدیک می‌شوند.

این دنباله‌دارهای عظیم گه‌گاه از مدار غول‌های گازی نظیر مشتری، زحل، اورانوس و نپتون عبور می‌کنند و کشش گرانشی این سیارات مسیرشان را به سمت زمین منحرف ‌می‌کنند. این اتفاق هر۴۰.۰۰۰ تا ۱۰۰.۰۰۰ سال یک بار پیش می‌آید.

این یافته‌ها که در مجله‌ی ستاره‌شناسی و ژئوفیزیک انجمن سلطنتی ستاره‌شناسی منتشر شد، می‌گویند هرگاه یک قنطورس وارد سامانه‌ی خورشیدی می‌شود، از هم می‌پاشد، سنگ‌های داخل آن به همراه خاکسترها و باقی‌مانده‌های‌اش به سمت سیاره‌ها هجوم می‌آورند؛ و این یعنی، چنین اتفاق و پیامدی برای زمین بیش‌وکم اجتناب‌ناپذیر است.

پروفسور بیل نِیپیِر از دانشگاه باکینگهام می‌گوید: “در سه دهه‌ی اخیر تلاش‌های زیادی درباره‌ی پیگیری و کاوش خطر برخورد میان زمین و یک سیارک انجام داده‌ایم”.

وی ادامه می‌دهد: ” طبق آن‌چه از تحقیقات‌مان نتیجه گرفتیم، باید برای یافتن قنطورس‌ها فراتر از اطراف زمین و حتی فراتر از مدار مشتری را نیز جست‌وجو کنیم. اگر این نتایج درست باشند، این دنباله‌دارهای به ظاهر دور می‌توانند برای زمین به یک خطر جدی تبدیل شوند، و از همین حالا باید آنها را بهتر بشناسیم”.

ستاره‌شناسان تخمین می‌زنند آخرین باری که یک قنطورس پس از فروپاشی در فضای نزدیک به زمین، به سیاره‌مان نزدیک شد، به حدود ۳۰.۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد. محققان می‌گویند: “این دنباله‌دار غول‌پیکر در سامانه‌ی داخلی سیاره از هم فروپاشید و باقی‌مانده‌‌های آن که اندازه‌ی آنها از یک گرد و غبار تا توده‌هایی به پهنای چندین کیلومتر می‌رسید به سطح زمین نزدیک شد”.

به علاوه، آنها معتقدند این یافته‌ها به اسرار رویدادهای انقراض بزرگ پیش از تاریخ بشر بر زمین پرتوی جدیدی افکنده‌اند. آنها بر این باور هستند یکی از اقمار زحل به نام فیبی قنطورسی بود که جذب میدان گرانشی عظیم این سیاره شد، ولی به گفته‌ی آنها تاکنون از نزدیک از هیچ قنطورسی عکس‌برداری نشده است.

فضاپیمای ناسا با نام نیو هورایزنز در نظر دارد حدود اواخر ۲۰۱۸ طبق یک پرواز برنامه‌ریزی شده به نزدیکی قنطورسی به پهنای ۴۵ کیلومتر برود و از آن عکس‌برداری کند.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: اسپریت ساینس

موضوع محوری:

برخورد ستاره دنباله دار با زمین

بازده

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی