کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

  برجام از امروز وارد فاز اجرایی می‌شود

مسئله بی‌اعتمادی درباره برداشتن گام‌های حساسی که از امروز قرار است در ایران و کشورهای ۱+۵ برداشته شود، همچنان دشوارترین مسئله در روند اجرایی شدن عملی برجام است.

barjam.jpg

اما این فاز اجرایی به معنای لغو عملی تحریم‌ها نیست ؛ بلکه به این معنا است که با گذشت ۳ ماه پس از صدور قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در تأیید توافق هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵، دو طرف پس از تأیید این توافق در چارچوب‌های حقوقی لازم در عرصه داخلی و بین‌المللی، در خط آغاز اقداماتی قرار دارند که می‌بایست در انتها به صورت توامان به لغو عملی تحریم‌ها همزمان با اجرایی شدن تعهدات ایران در قالب توافق هسته‌ای بینجامد.

پرواضح است که برای ایران مسئله لغو تحریم‌ها اهمیت بسزایی دارد و از همین رو رسانه هاو افکار عمومی و دولتمردان در ایران بیشتر از این زاویه به موضوع می‌نگرند و در نقطه مقابل در کشورهای طرف مذاکره با ایران (۱+۵) دولتمردان و رسانه‌ها بیشتر از زاویه عملی شدن تعهدات ایران در قالب توافق هسته‌ای به موضوع نگاه می‌کنند و دستاورد توافق هسته‌ای را از این زاویه مورد بررسی قرار می‌دهند.

البته در هر دو طرف توافق (ایران و ۱+۵ به ویژه امریکا) مخالفان توافق از زاویه‌ای به موضوع می‌نگرند که طرف مقابل به آن می‌نگرد؛ به بیان دیگر مخالفان توافق هسته‌ای در ایران در ماه‌های گذشته بیشتر از این زاویه به موضوع توافق نگریسته‌اند که با توافق هسته‌ای چه امتیازاتی داده شده است – نیمه خالی لیوان-، در امریکا نیز جمهوریخواهان و محافل مخالف توافق بیشتر از زاویه رفع تحریم‌ها و اینکه با برداشته شدن آنها چه امتیازات اقتصادی عاید ایران خواهد شد، توافق هسته‌ای را مورد نقد و نکوهش قرار می‌دهند.

اما در نگاهی متوازن و همه جانبه باید هر دو زاویه را مد نظر دارد و اساساً بر همین اساس است که دیپلمات‌های مذاکره‌کننده در بیش از ۲ سال مذاکره توانستند در نهایت به خواسته‌ای مرضی الطرفین دست یابند و برنامه جامع اقدام مشترک به جمع بندی دو طرف رسید.

ایران از امروز در قالب توافق برجام باید تعداد سانتریفیوژ‌های خود در مرکز غنی‌سازی نطنز را از حدود ۱۶ هزار به ۵ هزار کاهش دهد، راکتور هسته‌ای اراک (که البته هنوز راه‌اندازی نشده بود) را بازطراحی کند، تعداد سانتریفیوژ‌های مستقر در تاسیسات فردو را از ۳ هزار به هزار کاهش دهد و تنها در این مرکز یک خط سانتریفیوژ برای تولید ایزوتوپ‌های رادیو اکتیو برای استفاده در مصارف پزشکی (تشخیص سرطان و..) بماند و در نهایت ۱۰ هزار کیلو گرم ذخیره اورانیوم غنی شده زیر ۵ درصد ایران باید در هفته‌های آتی به ۳۰۰ کیلوگرم کاهش یابد.

این اقدامات و گام‌هایی است که ایران باید طبق توافق برجام از امروز (یکشنبه ۱۸ اکتبر ۲۰۱۴) تا زمان ارائه گزارش آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در ۱۵ دسامبر (۲۶ آذر) انجام دهد و همزمان با این اقدامات ایران طرف‌های مذاکره‌کننده در گروه ۱+۵ نیز(امریکا و اتحادیه اروپا) باید اقدامات عملی و قانونی لازم را برای لغو تحریم‌های ایران در همه ابعاد مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران به مورد اجرا گذارند به نحوی که به طور تقریبی از روزهای آغازین سال جدید میلادی (میانه‌های دی ماه امسال) دو طرف در شرایطی باشند که به صورت همزمان بتوانند تحریم‌ها را در ازای تعهدات هسته‌ای ایران مبادله کنند.

بدیهی است که مهم‌ترین مانع در برداشتن گام‌هایی که قرار است از امروز برداشته شود مسئله “بی اعتمادی” است، اما این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که توافق هسته‌ای یک دستاورد در عرصه دیپلماسی بین‌المللی است و جهانی شاهد نحوه رفتار و کردار کشورهای طرف مذاکره با ایران و البته ایران هستند و در چنین وضعیتی خلف وعده و بد عهدی هر طرفی آشکارا در چشم همه جهانیان خواهد بود.

وانگهی “آژانس بین‌المللی انرژی هسته ای” و “سازمان ملل متحد” به عنوان دو نهاد بین‌المللی ناظر بر توافق هسته‌ای – به ویژه آژانس- در این زمینه مسئولیت دارند تا به عنوان نهادهایی بی‌طرف اعتماد طرفین توافق هسته‌ای را جلب کنند و به عنوان نهادهایی داور بر حسن انجام تعهدات متقابل نظارت کنند.

از نگاه طرف امریکایی از ۱۸ اکتبر ایران باید تعهدات خود را در قالب توافق برجام تکمیل و عملیاتی کند و در نهایت این اقدامات ایران باید به تأیید آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای برسد و سپس تحریم‌های مرتبط به فعالیت‌های هسته‌ای ایران در امریکا و اتحادیه اروپا لغو شود؛ اما ایران نیز تاکید دارد اطمینان یابد در طی چند هفته‌ای که از اکنون تا زمان اجرای کامل تعهدات ایران و تأیید آژانس زمان می‌برد، امریکا و اتحادیه اروپا همه گام‌های عملی لازم را برای تضمین لغو تحریم‌ها در روز اجرایی شدن عملی برجام (implementation day) بردارند.

مسئله بی‌اعتمادی درباره برداشتن گام‌های حساسی که از امروز قرار است در ایران و کشورهای ۱+۵ برداشته شود، همچنان دشوارترین مسئله در روند اجرایی شدن عملی برجام است، اما نتیجه حاصل و نهایی از توافق هسته‌ای برای هر دوطرف معامله می‌تواند محرکی قوی برای برداشته شدن گام‌های بعدی در هر دوطرف باشد.

منبع: عصر ایران

سایت کسب و کار بازده

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی