کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ برترین دانشمند که جهان را تغییر دادند

اگر به دنیای نوابغ و فیلسوفان و دانشمندان علاقه دارید در این نوشتار با بازده همراه باشید تا با ۱۰ برترین دانشمند که جهان را تغییر دادند آشنا شوید.

۱۰ برترین دانشمند که جهان را تغییر دادند

درست از همان نخستین مراحل رشد و توسعه‌ی جوامع انسانی،‌ آدم‌های زیادی با ایده‌ها، فلسفه‌ها، باورها، تجربه‌ها، پژوهش‌ها، باز طراحی افکار، و بررسی‌های مختلف‌شان توانستند بسیاری از افسانه‌ها را به حقیقت تبدیل کنند. بسیاری از آدم‌ها با مطالعه‌ی جنبه‌های مختلف طبیعت برای رشد و سعادت بشر کمک‌های زیادی به عمل آوردند. این انسان‌های نابغه از همان آغاز کودکی، علاقه‌ی شدیدی را به هر پدیده‌ای نشان می‌دادند. شور، اشتیاق، تعهد، کار سخت، و تلاش زیادی که آن‌ها برای انجام کارهای‌شان به خرج می‌دادند،‌ کمک‌شان کرد چیزهای جدیدی را درباره‌ی دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، کشف کنند.

دنیای امروز بر اساس پیشرفت‌های علمی در بخش‌های مختلف علوم پزشکی، مهندسی، و فناوری ساخته شده است که این دانشمندان آن‌ها را پایه‌ریزی کردند. تصویر امروزی دنیایی که شاهدش هستیم،‌ بدون تلاش‌ها و ممارست‌های این آدم‌های بزرگ، نمی‌توانست این چنین دگرگون یافته و پیشرفته باشد.

مطلب مرتبط: ۱۰ عجیب‌ ترین فرهنگ ها در سراسر جهان

از فیلسوفان و نوابغ بزرگی که در عصر یونان باستان زندگی می‌کردند تا دانشمندان امروزی، همگی دارای توانایی‌های غیر قابل توصیفی هستند که کمک‌مان می‌کنند بتوانیم وجود خود و زندگی بشری را توصیف کنیم. به خاطر تلاش‌های‌شان در جهت رفاه بشر و با اختراعات مختلفی که زندگی مدرن را برای‌مان آسان‌تر کرده‌اند، نام‌های‌ این نوابغ روی هر برگ از تاریخ ثبت شده‌اند. در این مقاله، به فهرستی از ۱۰ بزرگ‌ترین دانشمندانی اشاره می‌کنید که توانستند جهان را تغییر دهند.

۱۰. ارسطو (۳۲۲ تا ۳۸۴ قبل از میلاد)

۱۰ برترین دانشمند که جهان را تغییر دادند

ارسطو، شاگرد افلاطون و آموزگار الکساندر کبیر، فیلسوف نابغه‌ی یونانی و دانشمند عصر باستان بود. ارسطو که در ۳۸۴ قبل از میلاد چشم به جهان گشود، ‌یک زیست‌شناس، جانورشناس، متخصص اخلاق، دانشمند مسائل سیاسی، و استاد بلاغت و منطق بود. وی هم‌چنین نظریه‌هایی نیز درباره‌ی فیزیک و متافیزیک ارائه داد. ارسطو با ذهن باز خود توانست در حوزه‌های مختلفی به کسب دانش بپردازد و نوشته‌های شگفت‌انگیزی از خود به جای بگذارد. اگر چه، تنها بخشی از نوشته‌های‌اش تا کنون به جای مانده است. ارسطو مجموعه‌هایی از گونه‌های گیاهی و جانوری جمع‌آوری کرد و آن‌ها را بر اساس خصوصیات‌شان، به گونه‌ای دسته‌بندی کرد که به استانداردی برای آینده تبدیل شد.

وی هم‌چنین، درباره‌ی فلسفه‌ی علوم نیز به نظریه‌پردازی پرداخت. به علاوه، ارسطو به تعمق درباره‌ی اندازه‌ی زمین و تخمین آن پرداخت؛ افلاطون پیش از وی زمین را کروی در نظر گرفته بود. ارسطو زنجیره‌ی زندگی را از طریق مطالعات‌اش در مورد زیاگان و گیاگان توضیح داد؛ این زنجیره از موارد ساده تا موارد پیچیده‌تر ترتیب یافته است.

برترین دانشمند جهان ۹: ارشمیدس (۲۱۲ تا ۲۸۷ قبل از میلاد)

۱۰ برترین دانشمند که جهان را تغییر دادند

ارشمیدس، که به عنوان بزرگ‌ترین ریاضی‌دان تاریخ شناخته می‌شود، به شکل عمیق و تاثیرگذاری دانش فیزیک ریاضی و مهندسی را به گونه‌ای توسعه داد که از این دستاوردها به شکل گسترده‌ای در ساخت ماشین‌آلات و هم‌چنین ساخت و سازها استفاده می‌شود. ارشمیدس که در ۲۸۷ قبل از میلاد مسیح به دنیا آمد، جزء یکی از بزرگ‌ترین دانشمندانی است که هم به صورت نظری و هم در عمل به دستاوردهای بزرگی دست یافتند. وی توانست به محاسبه‌ی اعداد بسیار کوچک بپردازد و پایه‌ی حساب دیفرانسیل و انتگرال را بنا گذاشت.

وی به شرح نخستین تصاعد هندسی محدود، و محاسبه‌ی مساحت‌ها، حجم کره، و بخش‌های سهمی پرداخت. وی هم‌چنین قوانین اهرم، چگالی، تعادل مایعات، و شناوری را در زمینه‌های مختلف استاتیک و هیدرواستاتیک کشف کرد. ارشمیدس به عنوان پیامبر علم صوری تلقی می‌شود که از دوران یونان باستان آغاز شد. وی می‌گفت: “‌مکانی برای ایستادن به من بدهید تا بتوانم جهان را جا به جا کنم‌”‌؛ و ما می‌توانیم هنوز تاثیرات دانش سخاوتمندانه‌ی این دانشمند بزرگ را در دنیای امروز درک و احساس کنیم. تمام دانشمندان بعد از ارشمیدس، بر دوش این دانشمند بزرگ ایستاده‌اند. علی‌رغم این‌که بیش‌تر آثار ارشمیدس در موزه‌ی اسکندریه به آتش کشیده شد، ولی باقی‌مانده‌های‌اش آن‌چنان پر بار هستند که هنوز الهام‌بخش علم و فناوری امروزی تلقی می‌شوند.

۸. گالیله (۱۵۶۴ تا ۱۶۴۲)

۱۰ برترین دانشمند که جهان را تغییر دادند

گالیله که به خاطر کشفیات‌اش در نجوم و فیزیک به عنوان پدر علم مدرن شناخته می‌شود، در ۱۵۶۴ در شهر پیزای کشور ایتالیا به دنیا آمد. وی توسط پدرش برای آموختن طب به دانشگاه فرستاده شد، ولی وی علوم و ریاضیات را به عنوان حرفه‌اش را انتخاب کرد، و برای رصد کردن ستاره‌ها و کرات نخستین تلکسوپ را ساخت. وی هم‌چنین با مشاهده‌ی تکان‌های چلچراغ کلیسای جامع پیزا، قانون آونگ را کشف کرد. هم‌چنین، گالیله کشف کرد که سطح ماه صاف نیست، بلکه حاوی حفره‌ها و گودال‌هایی است که نام دهانه‌ (crater) را بر آن‌ها نهاد.

به علاوه، وی ۴ قمر را در اطراف سیاره‌ی مشتری کشف کرد؛ و بعدها نام وی را بر آن اقمار گذاشتند. وی نظر نیکلاس کوپرنیک را مبنی بر این‌که خورشید در نقطه‌ی مرکزی سامانه‌ی خورشیدی (منظومه‌ی شمسی) قرار دارد، تایید کرد. گالیله در سال‌های پایانی زندگی‌اش نابینا شد، و در ۱۶۴۲ درگذشت.

برترین دانشمند جهان ۷: مایکل فارادی (۱۷۹۱ تا ۱۸۶۷)

۱۰ برترین دانشمند که جهان را تغییر دادند

مایکل فارادی که در ۱۷۹۱ در بریتانیا متولد شد، پسر یک آهنگر بود و پس از تمام کردن کلاس چهارم مجبور به ترک مدرسه شد. وی در یک صحافی مشغول به کار شد، و در همین جا بود که به صورت خودآموز به تکمیل مهارت‌های خواندن و نوشتن پرداخت. وی پس از مطالعه‌ی بسیاری از آثار آکادمیک، به علوم و به خصوص به رشته‌ی الکتریسیته علاقه‌مند شد. وی بیش‌تر به خاطر کشفیات‌اش در زمینه‌ی القا و چرخش الکترومغناطیسی، نظریه‌ی میدان الکترومغناطیسی، دیامغناطیس، و اثر مگنو – اپتیکی شهرت دارد.

مطلب مرتبط: ۲۰ عجیب ترین خرافات جهان

این نابغه‌ی فروتن موتور الکتریکی و حلقه‌ی فارادی را اختراع کرد. طبیعت کنجکاو و پیگیر فارادی باعث شد، به انجام سخنرانی‌هایی در زمینه‌ی علم شیمی بپردازد و بعد از بازنشستگی همفری دیوی در مؤسسه سلطنتی تدریس کند. فارادی هم‌چنین مقالاتی پژوهشی را نیز درباره‌ی خطای دید، تراکم گازها، و جداسازی بنزن از روغن‌های گازی منتشر کرد. وی هم‌چنین به تالیف کتاب‌هایی با عناوین “‌پژوهش‌های تجربی در حوزه‌ی الکتریسیته‌‌”‌ و “‌تاریخچه‌ی شیمیایی شمع‌”‌ پرداخت. فارادی در ۱۸۶۷ دیده از جهان فرو بست.

برترین دانشمند جهان ۶: توماس آلوا ادیسون (۱۸۴۷ تا ۱۹۳۱)

۱۰ برترین دانشمند که جهان را تغییر دادند

توماس آلوا ادیسون ملقب به “جادوگر پارک منلو‌“‌ در ۱۸۴۷ دیده به جهان گشود. ‌ادیسون که به عنوان یک دانشمند و مخترع عالیقدر شناخته می‌شود، در طول زندگی‌اش تعداد حیرت‌انگیز ۱،۰۹۳ اختراع را به نام خود ثبت کرد. بیش‌تر اختراعات‌اش در زمینه‌های باتری، گرامافون، سیمان، مین، تلگراف، نور، و برق بودند. وی هم‌چنین، تلفن را که به وسیله‌ی گراهام بل اختراع شده بود، تکمیل کرد و کینتوسکوپی را اختراع کرد که برای تماشای فیلم‌های متحرک استفاده می‌شد.

دیگران ادیسون را همواره در حال کار می‌دیدند، و گفته می‌شود وی روزی ۲۰ ساعت کار می‌کرد. ادیسون با کمک دستگاه ثبت رای الکتروگرافی خود، سیستم رای‌گیری دیجیتالی را برای استفاده در مجلس قانونگذاری ابداع کرد. وی هم‌چنین ایده‌ای را مطرح کرد که در آن با نگهداری میوه‌ها در خلاء باعث افزایش طول مدت مصرف آن‌ها می‌شد. ادیسون ابتدا ایده‌ی باتری‌های ذخیره‌کننده‌ی برق را مطرح کرد که بعدها توسط هنری فورد در خودروها جاسازی شدند. جمله‌ی “‌نبوغ یعنی یک درصد الهام و نود و نه درصد عرق ریختن‌.‌”‌ یکی از مشهورترین نقل قول‌های این دانشمند بزرگ است. ادیسون در ۱۹۳۱ از دنیا رفت.

برترین دانشمند جهان ۵: ماری کوری (۱۸۶۷ تا ۱۹۳۴)

۱۰ برترین دانشمند که جهان را تغییر دادند

ماری کوری نخستین زنی است که برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شده است. این کاشف و دانشمند در ۱۸۶۷، به عنوان پنجمین فرزند خانواده، در شهر ورشوی لهستان متولد شد. ماری کوری، به دلیل عزم راسخ خود در انجام کارها، همواره به عنوان منبع الهام‌بخش و انگیزاننده‌ی دانشمندان زن در سراسر دنیا شناخته می‌شود. وی اولین دستگاه اشعه‌ی ایکس متحرک را اختراع کرد؛ این اختراع به عکسبرداری از سربازان آسیب‌دیده در میدان جنگ کمک کرد. رادیوم نیز یکی دیگر از کشفیات بزرگ ماری کوری است.

وی به دنبال بررسی رادیو اکتیو در عناصر مختلف، روی آن‌ها آزمایش‌های بسیاری به عمل آورد و در نهایت، توانست عنصر توریم را نیز کشف کند. وی هم‌چنین اورانینیت را کشف کرد که به عنوان منبع تابش در ترکیبی قوی‌تر از اورانیوم و توریم شناخته می‌شود. ماری کوری به دلیل کشف مواد رادیو اکتیو به عنوان “‌مادر بمب اتم‌‌”‌ شناخته می‌شود. با وجود این، با تمام نبوغ، تلاش زیاد، صبر، و دقت بالای‌اش در انجام آزمایش‌ها، وی قاتل خویش را نیز کشف کرد؛ ماری کوری در ۱۹۳۴ در اثر تابش مواد سمی جان خود را از دست داد.

برترین دانشمند جهان ۴: لویی پاستور (۱۸۲۲ تا ۱۸۹۵)

۱۰ برترین دانشمند که جهان را تغییر دادند

لویی پاستور در زمینه‌های علوم، فناوری، و پزشکی کمک‌های برجسته‌ای به دنیا ارائه داده است. این نابغه در ۱۸۲۲ متولد شد، و زندگی کاری‌اش را صرف شیمی و میکروبیولوژی کرد. پاستور اولین دانشمندی بود که درباره‌ی تخمیر ناشی از میکروب‌ها در عناصر غذایی مطالعه کرد. وی هم‌چنین درباره‌ی زیست‌زایی توضیحاتی ارائه داد و نظریه‌ای را تحت عنوان “‌نظریه میکروبی بیماری‌ها‌“‌ مطرح کرد. به علاوه، پاستور فرایندی را ایجاد کرد که از طریق آن، می‌توان شیر را عاری از هرگونه میکروب‌های بیماری‌زا کرد؛ فرایندی که نام آن را “‌پاستوریزه کردن‌“‌ گذاشتند.

هم‌چنین، پاستور به عنوان نخستین فردی شناخته می‌شود که تاکنون توانسته است راه درمان تب بعد از زایمان را کشف، و برای بیماری‌های هاری و سیاه ‌زخم واکسن تهیه کند. وی عدم تقارن در بلورهای مختلف را نیز بر پایه‌ی مولکولی توضیح داد. گسترده‌ی دستاوردها و موفقیت‌های‌اش در حوزه‌های مختلف اکتشاف و اختراع، نام وی را به عنوان یکی از نوابغ تاریخ جهان ثبت کرده است. لویی پاستور در ۱۸۹۵ بدرود حیات گفت.

برترین دانشمند جهان ۳: سر آیزاک نیوتن (۱۶۴۳ تا ۱۷۲۷)

۱۰ برترین دانشمند که جهان را تغییر دادند

سر آیزاک نیوتن در ۱۶۴۳، در وولزثروپ انگلستان دیده به جهان گشود؛ وی بیش‌تر به خاطر کشف قانون گرانش (جاذبه‌) مشهور است. وی در مدرسه، دانش‌آموزی ضعیف، و در اداره‌ی امور املاک خانوادگی نیز بدون مهارت بود. با وجود این، وی عاشق ساختن اسباب‌بازی‌های مکانیکی و مدل‌های آسیاب بادی بود. نیوتن با اختراع حساب دیفرانسیل و انتگرال، نظریه‌ی گرانش را به گونه‌ای توضیح داد که هیچ اصل دیگری نمی‌توانست این گونه آن را توضیح دهد.

حساب دیفرانسیل و انتگرال، به عنوان انقلابی جدید در عرصه‌ی علم ریاضی، از بسط دو جمله‌ای تا مجموعه‌ی نامتناهی مشتق شده بود، که به شکل دقیقی می‌توانست مساحت داخل منحنی یا نرخ تغییرات آن را اندازه‌گیری کند. وی هم‌چنین نظریه‌‌اش را درباره‌ی جزر و مد بر پایه‌ی نیروی گرانش حاصل از خورشید، ماه، و زمین توضیح داد. نیوتن هم‌چنین تلسکوپ بازتابی را نیز اختراع کرد. قوانین نیوتن را می‌توان در حوزه‌های مختلف علمی از جمله مکانیک، نورشناسی، و شیمی مشاهده نمود. آیزاک نیوتن در ۱۷۰۵ توسط ملکه آن به مقام شوالیه مفتخر شد. وی در ۱۷۲۷، در ۸۴ سالگی درگذشت.

برترین دانشمند جهان ۲: آلبرت اینشتین (۱۸۷۹ – ۱۹۵۵)

۱۰ برترین دانشمند که جهان را تغییر دادند

اینشتین که در ۱۸۷۹ در شهر اولم دیده به جهان گشود،‌ به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان تاریخ بشریت شناخته می‌شود که باعث ایجاد انقلابی در علم شد. “‌مرد قرن‌”‌ دارای آثار خارق‌العاده‌ای در علم فیزیک است؛ و به همین خاطر، و به خاطر تلاش‌های‌اش در توسعه‌ی نظریه‌ی عمومی نسبیت، وی را به عنوان پدر فیزیک مدرن می‌شناسند. E=mc² مشهورترین معادله‌ی جهان است که بمب اتم بر اساس همین نظریه ساخته شد. نظریه‌ی نسبیت خاص اینشتین، به عنوان بزرگ‌ترین دانشمند قرن بیستم، علم فیزیک را به گونه متحول ساخت که حتی دانشمندان سازمان اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای (سرن) را نیز به چالش کشید.

ذهن نابغه‌ی آلبرت اینشتین برای پیشرفت علمی باعث ایجاد تغییرات عظیمی در جهان شد. اینشتین، علاوه بر هوش و نبوغ‌اش، شخصیت مشهوری بود که با رفتار دلبرانه‌اش می‌توانست هر زنی را به خود جذب کند. این نابغه‌ی بی‌مثال در ۱۹۲۱ “‌به خاطر تلاش‌های‌اش بر روی فیزیک نظری، و کشف اثر فوتوالکتریک‌“‌ به دریافت جایزه‌ی نوبل نائل شد. آلبرت اینشتین، بزرگ‌ترین فیزیک‌دان تاریخ، در ۱۹۵۵ در شهر پرینستون آمریکا دیده از جهان فرو بست.

برترین دانشمند جهان ۱: نیکولا تسلا (۱۸۵۶ تا ۱۹۴۳)

۱۰ برترین دانشمند که جهان را تغییر دادند

این دانشمند اهل صربستان، به دلیل دانش بی حد و مرزش در حوزه‌های مختلف علم و فناوری، در صدر این فهرست قرار دارد. بدون تردید، این دانشمند که در ۱۸۵۶ به دنیا آمد، یک فرد بی‌‌نظیر بود. وی می‌توانست به ۸ زبان صحبت کند؛ فقط با یک بار خواندن کتاب، آن را بازگو کند؛ و وسیله‌ای را فقط با یک بار دیدن و بدون یادداشت برداری بسازد. نکته‌ی جالب در مورد نیکولا تسلا این است که وی تا آخر عمرش مجرد باقی ماند. تسلا تقریبا همه چیز را به تنهایی درست می‌کرد و هیچ چیزی را به دیگران نشان نمی‌داد تا بعدا توسط دانشمندان هم عصرش ساخته شود.

تسلا برترین دانشمند جهان ، پیش از آن‌که ادیسون چیزی درباره‌ی بارهای الکتریکی بداند، جریان متناوب را ایجاد کرده بود.

گولیلمو مارکونی که به خاطر اختراع رادیو برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شد، از تمام ایده‌های تسلا استفاده کرد. ویلهلم رونتگن کاشف اشعه‌ی ایکس، و رابرت واتسون وات مخترع رادار، همگی ایده‌های‌شان را از تسلا گرفتند. تقریبا هیچ کاری نماند که تسلا انجام ندهد. نخستین کارخانه‌ی برق آبی در آبشار نیاگارا، آزمایش‌های مربوط به مهندسی برودتی، ترانزیستورها، و دستگاه ضبط امواج رادیویی از فضای خارج زمین، همگی توسط تسلا ساخته شدند. وی یک نابغه‌ی تمام عیار بود. با وجود این، بیش‌تر ایده‌ها و اختراعات‌اش، یا از جانب دیگران کپی شدند، یا به سرقت رفتند و به نام شخص دیگری ثبت شدند.

تسلا راهی برای تولید برق از طریق رعد و برق پیدا کرد، ولی از ترس این‌که مبادا این ایده نیز توسط افراد دیگر به سرقت رود، آن را با کسی در میان نگذاشت. این نابغه‌ی باورنکردنی با اختراعات‌اش انقلابی در دنیا ایجاد کرد. ذهن وی از زمان خودش بسیار جلوتر بود و ایده‌های بسیاری در سرش وجود داشتند. با وجود این، مرگ نیکولا تسلا بسیار تراژیک بود؛ جسد وی بعد از گذشت دو روز از مرگ‌اش در ۱۹۴۳، در اتاق یک هتل پیدا شد.

کلام آخر

پیشرفت تمدن بشر تنها با تلاش‌های فراوان دانشمندان در طول تاریخ امکان‌پذیر شد. در دنیای امروز، آن‌ها را به عنوان تاثیرگذارترین آدم‌های دنیا می‌شناسیم. آن‌ها با ایجاد پیشرفت‌های عملی در عرصه‌های مهندسی، پزشکی، و فناوری در درک بهتری از دنیا و پدیده‌های تاثیرگذار مختلفی که اداره‌ی این جامعه را در دست دارند، به جامعه‌ی بشریت کمک کردند. نحوه‌ی شکل‌دهی آن‌ها به فرهنگ مدرن امروزی، کاملا بی‌نظیر است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: elist10

۱۰ برترین دانشمند که جهان را تغییر دادند


 

مطالب مرتبط
۶ دلیل که چرا باید بیشتر غذاهای تند بخورید
۷ حقیقت علمی درباره خلاقیت که شگفت انگیز هستند
۱۰ برترین دانشمند جهان در تمام دوران
۲۶ خوراکی سرشار از ویتامین E برای پاکسازی و سم زدایی بدن
۱۰ کم استرس ترین شغل دنیا در ۲۰۱۷
انجیر : ۱۵ بهترین خواص انجیر برای سلامتی
خواص قهوه :۲۰ بهترین خواص قهوه برای سلامتی
درمان بواسیر: ۳۹ بهترین درمان خانگی بواسیر (هموروئید )
اسهال مسافرتی : ۱۲ مهم ترین چیز درباره اسهال در سفر
خواص گل گاوزبان: ۱۳ فایده‌ گل گاوزبان برای سلامتی، پوست و مو
برندینگ: برای موفقیت برندتان به این ۷ سوال پاسخ دهید
اتریوم چیست: مزایای سرمایه گذاری در این ارز رمزپایه را بدانید

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی