کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بخش بندی بازار

بخش بندی بازار چیست؟

بخش بندی بازار یا Market Segmentation، تقسیم کردن بازارِ هدفِ یک شرکت به گروه‌ها و زیرگروه‌ها است. با بخش بندی بازار ، شرکت ممکن است آن‌گاه کمپین‌های فروش و استراتژی بازاریابی را برای آن‌که به طور مشخص در گروه‌های مشخص شده ارزیابی شوند متناسب کند.

بخش بندی بازار در عمل

از آن‌جا که بیشترِ کسب و کارها قادر نیستند به تمام بازار خدمت‌رسانی کنند، باید جایی را که می‌تواند از همه بهتر محصولاتشان را بفروشند شناسایی کنند. یک کسب و کار، مثلا یک خرده فروش کفش، در بازارش برای کفش تحقیق خواهد کرد. آن وقت بازار را به گروه‌هایی تقسیم خواهد کرد از جمله:

  • سن
  • جنسیت
  • درآمد
  • منطقه‌ی جغرافیایی
  • سبک زندگی

آن‌گاه با بخش بندی بازار ، مالک فروشگاه خواهد دانست چه جنسی را به فروشگاهش بیاورد. اگر نزدیک‌ترین منطقه را جمعیت زنان زیر ۳۰ سالی تشکیل می‌دهد که در خدمات مالی کار می‌کنند، آنها کفش‌های رسمی، اداری را برای فروش بیشتر وارد می‌کنند. مدیریت در روزنامه‌های محلی و رادیو تبلیغات خواهند کرد، با تمرکز بر جمعیت‌شناسی و ممکن است دستی به سر و گوش فروشگاه نیز بکشد.

مزایا

در بخش بندی بازار فروشگاه همچنین ممکن است جمعیتی را شناسایی کند که پیشتر توسط آنها یا دیگر فروشگاه‌ها به آنها خدماتی ارائه نشده باشد. آنها ممکن است پی ببرند که جمعیت بزرگی، احتمالا بیرون از منطقه‌ی نزدیک، از مردان بازنشسته با درآمد متوسط وجود دارد. حالا فروشگاه ممکن است خطوط مناسبی از اجناس را ذخیره کنند، تبلیغات در منطقه را هدف خود قرار دهند و از طریق ایمیل بروشورهایی را ارسال کنند. شناسایی بازارهایی که تا کنون به آنها خدمت رسانی نشده است کلید رشد هر کسب و کار است. با خدمت رسانی به بازار و انجامِ درست این کار، یک کسب و کار می‌تواند رابطه و نام خوبی برای خود بسازد که به عنوان یک ابزار بازاریابی برای آینده بسیار ذی‌قیمت است.

در بخش بندی بازار ممکن است پی برده شود که اجناس داخل فروشگاه با ناحیه‌ی هدف رابطه‌ی بسیار کمی دارد. فروشگاه نیاز خواهد داشت که خطوط را عوض کند یا فراتر از ناحیه‌ی فروش را مد نظر داشته باشد. بخش‌بندی اولیه ممکن است به کسب و کار کمک کند از مشکلات بسیاری اجتناب کند، در حالی که همچنین به توسعه‌ی استراتژی مناسب برای جمعیت‌شناسی ناحیه‌ی بازارش کمک می‌کند.

ترسیم تصویری از یک مشتری

یک فروشگاه نخواهد توانست به همه در بازار جنس بفروشد. اما بخش‌بندی خوبِ بازار کمک می‌کند تصویر درستی از مشتریان بالقوه ترسیم کنیم. با حفظ یک تصویر بصری از مشتریان‌شان در ذهن، بخش بازاریابی می‌تواند یک استراتژی برای جذب آنها به فروشگاه ایجاد کند. مالک فروشگاه نیز می‌تواند کارکنان مناسبی را برای برخورد با نوع مشتری، و همچنین محصولات انبار شده در فروشگاه که در بازار به فروش خواهند رسید به کار بگیرد. بخش‌بندی بازار روشی ایده‌آل برای تجزیه و تحلیل بازار و دانستن این نکته است که چه چیزی در فروشگاه بهترین فروش را خواهد داشت.

مطالب مرتبط
کسب و کار خانگی : ۸ ترفند برای داشتن کسب و کار خانگی
۴ ویژگی فضای اداری مناسب برای یک کسب و کار
موفقیت در کار: ۱۲ بهترین توصیه برای موفقیت در محیط کار
۵ توصیه برای بهبود هوش تجاری یا هوش کسب و کار
بِرک‌شایر هَت‌اِوی وارن بافت ۱۱ میلیارد دلار در بازار سرازیر سهام ضرر کرد
۱۱ روش قطعی برای دریافت بازخورد از کسب و کار تان
هوش اجتماعی چگونه کسب و کار و زندگی شما را نجات می دهد
تصمیم گیری در مسائل مالی باید بر اساس ارزش های خودتان باشد نه دیگران
۹ عادت افراد کاریزماتیک و با جذبه و دوست داشتنی
ایده های بازاریابی : ۶۴ ایده بازاریابی جدید برای ارتقا کسب و کار شما
۶ کسب و کار که با ورود اینترنت از بین رفتند
۱۰ بهترین راه برای کسب درآمد بیشتر که باید بدانید

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی