کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بحران اقتصادی ، تولید کوکاکولا در ونزوئلا را متوقف می‌کند

شرکت کوکاکولا اعلام کرد به علت کمبود شکر، تولید خود در ونزوئلا را فعلاً و به صورت موقت متوقف می‌کند. این یکی از جدیدترین نشانه‌های بحران اقتصادی و انسانی است که در ونزوئلا در حال گسترش است.

کوکاکولا

 دولت ونزوئلا در حال حاضر توان پرداخت هزینه واردات کالاهای اولیه‌ای مانند شکر خام، شیر، تخم مرغ و آرد را هم ندارد. کارمندان دولت، با هدف صرفه‌جویی در مصرف انرژی، تنها دو روز در هفته بر سر کارهای خود حاضر می‌شوند و خدمات پزشکی در وضعیت بحرانی قرار گرفته و کمبود دارو و مواد مصرفی بیمارستانی سلامت ۳۰ میلیون شهروند این کشور را تهدید می‌کند.

چند روز پس از آنكه عرضه‌كنندگان شكر در ونزوئلا اعلام كردند عرضه شكر تصفيه‌شده و صنعتي را فعلاً متوقف مي‌كنند، شركت كوكاكولا هم اعلام كرد اين كمبود، بر ميزان توليد شركت تاثير خواهد گذاشت. توليد نيشكر در ونزوئلا، به دليل كنترل قيمت شكر كه بدون توجه به افزايش هزينه‌هاي توليد و كمبود كود ادامه دارد، در سال‌هاي گذشته به شدت كاهش يافته است و كشاورزاني كه پيش از اين به كاشت نيشكر اشتغال داشتند، حالا زمين خود را به كاشت محصولاتي اختصاص داده‌اند كه كنترل قيمت بر آنها اعمال نشده و در نتيجه درآمدزایي بيشتري دارند. همين موضوع باعث شده بخش عمده شكر مورد نياز ونزوئلا، از محل واردات تامين شود.

رويترز در روز ۲۳ ماه مي، خبر از توقف خط توليد كوكاكولا در ونزوئلا داد. هنوز معلوم نيست چه تعداد از كاركنان اين شركت به دليل توقف زيان خواهند ديد. كوكاكولا همچنين اعلام كرد عرضه‌كنندگان محلي شكر اظهار اميدواري كرده‌اند اوضاع به زودي به حال عادي بازگردد، اما هيچ زمانبندي خاصي را ارائه نكرده‌اند. شركت كوكاكولا، حالا تنها به عرضه بسته‌بندي و ساير نوشيدني‌هاي بدون شكر اشتغال دارد.

البته در واقع، نوشيدني‌هاي داراي شكر، موضوع مهمي در اين بين نيست، بلكه وضعيت پيش‌آمده براي كوكاكولا نشانه‌اي از اوضاع نامناسب و به عبارت بهتر بحراني است كه اقتصاد ونزوئلا با آن دست به گريبان است. منبع اصلي توليد الكتريسيته در اين كشور سد ال گوري است. سدي كه اين روزها كمترين حد آب ممكن را در پشت خود ذخيره كرده است. دولت، خشكسالي را مسبب اين وضعيت مي‌داند اما كارشناسان خارجي، مديريت نامناسب و اشتباه را دليل اصلي قلمداد مي‌كنند. براي مديريت بحران الكتريسيته‌، به جز پايتخت، در بقيه شهرهاي ونزوئلا روزانه چهار ساعت خاموشي برنامه‌ريزي‌شده اعمال مي‌شود. ساعات كاري و تعداد روزهاي كار در هفته براي كارمندان دولت كاهش يافته و ساعت‌ها هم نيم ساعت به جلو كشيده شده‌اند تا در ساعات كاري امكان استفاده طولاني‌تر از نور روز فراهم باشد.

ونزوئلا اگرچه بزرگ‌ترين ذخاير نفت جهان را در اختيار دارد، اما ركوددار پرمشكل‌ترين اقتصاد جهان نيز هست‌. رشد منفي اقتصاد اين كشور در سال گذشته به ۷/ ۵ درصد رسيد و پيش‌بيني مي‌شود تورم سال جاري ميلادي نيز به ۵۰۰ درصد برسد، وضعيتي كه صندوق بين‌المللي پول پيش‌بيني مي‌كند حداقل تا سال ۲۰۱۹ ادامه داشته باشد.

سایت کسب و کار بازده

منبع: اقتصادنیوز

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی