کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بازده سرمایه‌گذاری چیست ؟

بازده سرمایه‌گذاری چیست ؟

در این مدخل به این پرسش پاسخ داده می شود که بازده سرمایه‌گذاری چیست ؟ بازده سرمایه‌گذاری یا Return on Investment ، یا به اختصار ROI، پولی است که یک سرمایه‌گذار در یک کسب و کار در ازای تزریق سرمایه‌ی مالی به‌دست می‌آورد. هر بازده در واقع سود خالصی است که کسب و کار تولید می‌کند و نشانه‌ای از کارآمدی سرمایه‌ی سرمایه‌گذاری در سرمایه‌گذاری مشاعی است.

چگونگی محاسبه‌ی ROI

ساده‌ترین راه محاسبه‌ی ROI بیان کردن آن در قالب یک درصد، افزونه یا زیانِ، مجموع سرمایه‌ی اولیه است. برای حساب کردنِ ROI سرمایه‌گذار “بهای سرمایه‌گذاری” را از “افزونه‌ی کلِ سرمایه‌گذاری” کم خواهد کرد و آن را بر “بهای سرمایه‌گذاری” تقسیم خواهد کرد. به عنوان مثال، اگر یک سرمایه‌گذار ۵۰۰۰ دلار در یک فروشگاه لباس بگذارد، و در پایان سال در عوض ۶۰۰۰ دلار دریافت کند، ROI به این شکل خواهد بود:

 $۵،۰۰۰/($۶،۰۰۰ – $۵،۰۰۰)

ROI = ۲۰%

استفاده‌های بازده در سرمایه‌گذاری

بازده در محاسبه‌ی سرمایه‌گذاری پس از محاسبه استفاده‌های بسیاری هم برای سرمایه‌گذار و هم برای مالک فروشگاه دارد. برای سرمایه‌گذار هنگام نگاه کردن به مکان‌هایی که پولش را در آن می‌گذارد، ROI بالقوه در سرمایه‌گذاری را به او خواهد گفت. با مقایسه‌ی ROIی یک فروشگاه لباس با ROIی یک خرده‌فروشی کفش آنها در نظر خواهند گرفت که پولشان کجا بازده‌ی بهتری خواهد داشت. برای یک فروشگاه ممکن است از رقم ROI وقتی استفاده کند که به دنبال سرمایه‌گذار به بازار وارد می‌شود. با نشان دادن این که یک سرمایه‌گذار ممکن است ۲۰% در طول مدت بودنِ پول در فروشگاه دریافت خواهد کرد، مالک فروشگاه کسب و کار را برای سرمایه‌گذاری در آن، به یک کسب و کار جذاب تبدیل می‌کند.

بر عکس آن نیز درست است. اگر ROI بسیار پایین باشد یا در بعضی از موارد حتی صفر یا منفی باشد، فروشگاه برای یک سرمایه‌گذار خیلی جذاب به نظر نخواهد رسید و مالک ممکن است نیاز داشته باشد به طرز کار فروشگاه نگاه کند. درحالی که ROI به اندازه‌ی سود نیست، یک نشانگر روشن از چگونگی عملکرد فروشگاه در گذر زمان است.

چندان که ساده به نظر می‌رسد نیست

خوانشی ساده از یک بازده‌ی رقم سرمایه‌گذاری ممکن است گمراه‌کننده باشد. زمان نیز یک عامل مهم است وقتی که سرمایه‌گذاری در یک کسب و کار را در نظر می‌گیریم. به عنوان مثال رقم ROIی ۳۰% از یک فروشگاه بهتر از ROIی ۲۰% از فروشگاه دیگر به نظر می‌رسد. هرچند ۳۰% ممکن است در طول سه سال باشد در مقابل ۲۰% که تنها از یک سال است، در نتیجه سرمایه‌گذاری یک ساله علنا گزینه‌ی بهتری است. از طرف دیگر سرمایه‌گذاری یک ساله ممکن است ریسک بیشتری از سرمایه‌گذاری سه ساله داشته باشد و سرمایه‌گذار ممکن است برای مدت طولانی‌تر در وضعیت بهتری باشد

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_کامروا ابراهیمی

منبع:shopify

بازده سرمایه‌گذاری چیست ؟

مطالب مرتبط
چگونه یک فروشنده سوپراستار باشیم
سود اقتصادی برگزاری لیگ قهرمانان اروپا چقدر است؟
۸ درس برای مدیریت استعدادها در فوتبال
۱۷ سخن الهام‌بخش از ثروتمندترین آدم های جهان
۵ ویژگی شخصیتی برای موفقیت در کار
دوره نظارت شورای امنیت ۱۰ سال است؛ قطعنامه هیچ ابهامی ندارد
بورس ناتوان در جذب و افزایش سرمایه‌گذاران
۳ نکته برای افزایش سریع بهره وری
۵ اشتباه زبان بدن که نباید سر کار انجام دهید
رهبر یا دنباله رو :۱۳ دلیل که شما رهبر هستید یا دنباله‌رو
۷ روش‌ برای بالا بردن بازده کسب و کار تان
بازده سرمایه گذاری

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی