کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بازده دارایی ها

بازده دارایی ها چیست ؟

بازده دارایی ها ، return on assets یا ROA ، نماگری از چگونگی مدیریت دارایی‌های موجود توسط کسب و کار از حیثدرآمدزایی است. اگر ROA کم باشد مدیریت ممکن است ناکارآمد باشد در حالی که یک رقم ROA بالا نشان می‌دهد که کسب و کار با ثبات و کارآمد در جریان است.

محاسبه‌ی بازده دارایی ها برای یک کسب و کار

ROA معمولا در غالب یک رقم درصدی بیان می‌شود. محاسبه آن با تقسیم درآمد خالص یک سال بر کل دارایی‌های کسب و کار انجام می‌شود. مثلا، اگر یک لباس‌فروشی، درآمد خالص سالانه‌ی ۱ میلیون دلار و کل دارایی‌های ۴ میلیون دلار باشد آن‌گاه ROA برابر است با:

۴$million × ۱۰۰ = ۲۵%

با محاسبه‌ی ROA کسب و کار متوجه خواهد شد در کجا برای سرمایه‌گذاری های انجام شده بازده وجود دارد و آیا مدیریت از دارایی‌های موجود برای کسب و کار بازده کافی تولید می‌کند.

مدیریت ROA

مدیریت به دقت به ROA در پایان سال نگاه خواهد کرد. اگر ROA بالا باشد، نشانه‌ی خوبی است از این که کسب و کار از دارایی‌های موجود  نهایت استفاده را برده است. جستجوی ROA با مقیاسی دیگر، بازده سرمایه‌گذاری، ممکن است نشان بدهد که سرمایه‌گذاری بیشتر ارزشمند است و این که کسب و کار توانایی استفاده‌ی موثر از سرمایه‌گذاری را دارد.

آزمایش یک ROA پایین برای اداره‌ی کارآمد یک کسب و کار حیاتی است. اگر ROA پیوسته پایین باشد این امر ممکن است حاکی از این باشد که یا مدیریت استفاده‌ی کافی از دارایی‌های موجود نمی‌برد یا دارایی‌های درون کسب و کار دیگر به هیچ کار نمی‌آیند. یک لباس فروش ممکن است متوجه شود بازده‌های فروش یکسان را می تواند از یک منطقه‌ی فروش کوچک‌تر کسب کند یا از آن فضای اشکوب می‌تواند برای رسیدن به فروش بیشتر استفاده بهتری ببرد.

یک بانک یا سرمایه‌گذار بالقوه به هر دو ارقام ROA و ROI پیش از پرداخت تسهیلات اعتباری یا تمرکز بر سرمایه‌گذاری نگاه دقیق تریی خواهد کرد. اگر فروشگاه‌های مشابه ارقام بالاتری تولید کنند، آن‌ها ممکن است موارد دریگر را بررسی کنند یا این پرسش را مطرح کنند که چرا مدیریت این فروشگاه بازده‌ی ممکن را از کسب‌ و کار به دست نمی‌آورد.

بهبود سود کلی

رقم ROA می‌تواند به مدیریت برای استفاده‌ی بهتر از دارایی‌ها انگیزه بدهد. با درک این که بازده‌ها آن‌گونه که باید باشند نیستند، آن‌ها ممکن است تغییرات لازم را در فروشگاه‌شان ایجاد کنند. همچنین یک رقم ROA می‌تواند نشان دهد که چگونه ممکن است، با مدیریت صحیح دارایی‌های موجود، بهبودهایی در سود کلی حاصل شود. این همیشه جایگزین بهتری برای تزریق پول بیشتر به فروشگاه و امیدوار بودن به کسب بهترین نتیجه است.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: shopify – شاپیفای

 

مطالب مرتبط
۹ راز طلایی سئو حرفه ای که برندتان را به اوج موفقیت می‌رساند
۵۰ جمله انگیزشی و الهام بخش از بزرگان جهان برای کار و زندگی بهتر(۲)
چگونه مشکلات شخصی را به محل کار نیاوریم
۱۷ نشانه که همکاران تان در خفا از شما متنفرند
۹ روش افزایش اعتماد به نفس برای فرزندان تان
آیا آن‌قدر باهوش هستید که فضانورد ناسا باشید؟
۳۶ درصد بازده سهام بیشتر در شرکت‌هایی با حضور پررنگ زنان
۱۰ شعار کسب و کار برندهای مشهور
۱۲ عجیب ترین بهانه های تاخیر در محل کار توسط کارمندان
۳ دلیل از دست دادن مشتری در هر کسب و کار
۵ گام اساسی و عالی موفقیت در کسب و کار
کارآفرینی کسب و کار چیست : Business Entrepreneurship

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی