کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بازار مس و چشم‌انداز آن

در حال‌حاضر بازار فلز مس با تقاضای زیاد از سوی مصرف‌کنندگان روبه‌رو است.

بازار جهانی مس

Copper_Beans.jpg

قیمت‌ها در بازار جهانی مس با تبعیت از بورس فلزات لندن افزایش و کاهش می‌یابد. قیمت مس که در اواخر فروردین ۱۳۹۴ به زیر ۶ هزار دلار در هر تن کاهش یافته بود در اوایل اردیبهشت به یک‌باره با رشد ۱.۸ درصد مواجه شد. این رشد می‌تواند ناشی از افزایش تقاضا به دلیل اجرای سیاست‌های انبساطی چین و کاهش ارزش دلار و تثبیت نرخ بهره در امریکا باشد. اگرچه بیشتر سرمایه‌گذاران امریکایی انتظار افزایش نرخ بهره را داشتند.

هم‌چنین می‌توان به کاهش ارزش دلار امریکا در برابر دیگر ارزها اشاره کرد. کاهش ارزش دلار می‌تواند آینده‌ی خوبی را برای بازار مس به ارمغان آورد. با این اوصاف کشورهای منطقه یورو و چین که مصرف‌کنندگان عمده‌ی فلزات پایه هستند از میان این کشورها چین بیشترین مصرف را با حدود ۴۰ درصد مس تصفیه شده جهان در صنایع به خود تخصیص داده است. همین امر سبب می‌شود که این بازار دچار رکود نشود.

مس ایران

درحال‌حاضر بازار فلز مس با تقاضای زیاد از سوی مصرف‌کنندگان روبه‌رو است، به‌طوری‌که موجودی انبارها رو به کاهش است. این افزایش تقاضا از سوی مصرف‌کنندگان ناشی از عدم اطمینان نسبت به آینده است. به همین دلیل مصرف‌کنندگان انتظار افزایش قیمت‌ها را دارند و همین واقعیت منجر به افزایش تقاضا از سوی آنها شده است.

در کشور ما معادن مس خوبی نسبت به دیگر کشورها وجود دارد. حدود سه درصد از ذخایر جهانی مس در اختیار ما است و از این نظر یکی از ۱۰ کشور برتر جهان هستیم و از نظر تولید مس کاتدی رتبه‌ی ۲۲ جهان را به خود اختصاص داده‌ایم. ایران هم‌چنین بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی مس خاورمیانه است و سالانه میلیون‌ها دلار انواع محصولات مسی شامل مس‌کاتد، مس تصفیه شده، مفتول و لوله‌های مسی، صفحه، ورق و نوار مسی، سنگ مس و کنسانتره‌های آن، اکسید و هیدروکسیدهای مولیبدن و فرومولیبدن را به بازارهای خارجی صادر کرده است.

عملکرد بازار مس

در ۱۳۹۳ در بورس کالای ایران ۳۷۲.۳۹۷ تن مس به ارزش تقریبی ۳۰ میلیارد ریال توسط چهار تولیدکننده عرضه شد که شرکت ملی مس ایران بیشترین سهم عرضه را در بین عرضه‌کنندگان داشته است. و ۱۵۱.۲۲۰ تن مس در اردیبهشت ۱۳۹۴ عرضه شد که از این مقدار عرضه ۲۳.۴۶۰ تن آن به ارزش تقریبی ۲ تریلیون و ۱۴۱ میلیارد ریال معامله شد از این مقدار ۳۸.۰۸۰ تن آن به ارزش تقریبی ۲ میلیارد و ۷۴۶ میلیارد ریال معامله شد.

mess1.png

چشمانداز بازار مس

هم‌چنین مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران در نشست خبری اعلام کرد که در ۱۳۹۴ عرضه‌ی مس‌کاتدی در رینگ صادراتی توسط شرکت ملی صنایع مس ایران صورت خواهد گرفت.

وی در ادامه اضافه کرد ظرفیت تولید مس کاتدی در ایران به ۷۰۰ هزار تن طی سند چشم‌انداز ۲۰ ساله خواهد رسید، گفت: رینگ صادراتی بورس کالای ایران، بستر مناسبی برای صادرات مس کاتدی است و با توجه به مرجعیت بورس‌های کالایی در جهان در اعلام و کشف قیمت انواع کالاها، صادرات مس‌کاتدی از طریق رینگ صادراتی بورس کالا، می‌تواند مزیت مرجعیت قیمت مس کاتدی ایران در جهان را افزایش دهد.

وی در ادامه افزود: ارزش مس کاتدی معامله شده در رینگ صادراتی بورس کالای ایران هم به صورت ریالی و هم با سایر ارزها از سوی شرکت ملی صنایع مس قابل دریافت است و چنان‌چه ارزش کالا به صورت ریالی پرداخت شود، ارز محاسباتی برای آن، ارز آزاد متقاضی خواهد بود.

تحریریه سایت کسب و کار بازده

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۳۵ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی