کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بازار مسکن از خواب ۳ ساله برمی‌خیزد

براساس جدیدترین گزارش رسمی بانک مرکزی در اردیبهشت ماه سال۱۳۹۵ از بازار مسکن ، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۵هزار و ۴۳۱واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸.۲درصد افزایش را نشان می‌دهد.

مسکن

همچنین در دومین ماه امسال متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۴۰.۱میلیون ریال بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب به میزان ۱.۷ و ۲.۸درصد افزایش داشته است. رشد همزمان تعداد معاملات و قیمت مسکن در اردیبهشت ماه امسال اگرچه مثبت ارزیابی می‌شود، اما تعداد معاملات همچنان (۳۶درصد) کمتر از ماه مشابه در سال‌۹۳ است.

رشد میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در اردیبهشت ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل (۸/۲درصد) نیز کمتر از نرخ تورم (به گزارش مرکز آمار، تورم نقطه‌ به نقطه اردیبهشت ماه ۶٫۸درصد و تورم سالانه اردیبهشت نیز ۱۰٫۲درصد) است. از این رو، همان‌طور که یکی از مقام‌های مسکنی وزارت راه چند روز پیش به یک روزنامه اقتصادی به درستی گفته بود، عمق رکود بازار مسکن کاهش یافته است، اما همچنان این بازار در «رکود» به سر می‌برد. این در حالی است که به گواه آمارها و تحلیل‌های ارائه شده از سوی کارشناسان، بازار مسکن در سال۹۲ وارد رکود شدید شده است

در عین حال، بنا به اعلام بانک مرکزی، افزایش حجم معاملات در اردیبهشت ماه نشانگر تداوم روند روبه بهبود معاملات و استقبال متقاضیان از خرید مسکن در ماه‌های اخیر است، با توجه به چشم‌انداز بهبود فضای اقتصاد کلان و نیز رویکرد سیاست‌گذار پولی در کمک به تسهیل اعتباری بخش مسکن، انتظار می‌رود این روند در ماه‌های پیش رو نیز ادامه یابد.

واحدهای کم سن در صدر معاملات

براساس این گزارش، بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در اردیبهشت ماه سال۱۳۹۵ حاکی از آن است که واحدهای نوساز تا ۵سال ساخت با سهم ۵۲.۱درصدی بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده‌اند که این میزان نسبت به ماه مشابه سال۹۴، از کاهش ۱.۶درصدی برخوردار شده است. در این ماه از میان مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۷میلیون و۸۳۰هزار تومان مربوط به منطقه یک و کمترین آن با ۲میلیون و ۱۴۰هزار تومان به منطقه۱۸ تعلق داشته است.

توزیع تعداد معاملات انجام شده برحسب مناطق مختلف شهر تهران در اردیبهشت ماه سال۱۳۹۵ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران، منطقه۵ با سهم ۱۵.۲درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق۴، ۲ و ۱۵ به ترتیب با سهم ۱۰.۵، ۸.۴ و ۶.۳درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

براساس این گزارش ۷۰درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران صرفا مربوط به ۱۰منطقه شهر (به‌ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵، ۴، ۲، ۱۵، ۱۴، ۸، ۱۰، ۷، ۱۱ و ۱۳) بوده و ۱۲منطقه دیگر تنها ۳۰درصد از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

کاهش ۷.۶درصدی قیمت در منطقه۷

بر این اساس، در اردیبهشت ماه سال۱۳۹۵، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران چهار میلیون و ۱۰۰هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب به میزان ۱.۷ و ۲.۸درصد افزایش یافته است. همچنین بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه۱۱ (معادل ۶.۱درصد) و بیشترین کاهش قیمت به منطقه۷ (معادل ۷.۶درصد) تعلق دارد.

بیشترین میانگین قیمت در منطقه یک

در اردیبهشت ماه سال۱۳۹۵ از میان مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۷میلیون و ۸۳۰هزار تومان به منطقه یک و کمترین آن با دو میلیون و ۱۴۰هزار تومان به منطقه۱۸ تعلق داشته است.

گزارش آماری بانک مرکزی همچنین حاکی است توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب قیمت یک متر مربع بنا در اردیبهشت ماه سال۱۳۹۵ حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۲.۵الی ۳میلیون تومان به ازای هر متر مربع بنا با سهم ۱۴.۷درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده و دامنه‌های قیمتی ۳تا ۳.۵ و ۲تا ۲.۵میلیون تومان به ترتیب با سهم ۱۳.۲ و ۱۲.۷درصد، در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

در این ماه ۳۰.۹درصد از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با قیمت بیش از ۴.۵میلیون تومان به ازای هر متر مربع بنا اختصاص داشته است.

همچنین توزیع حجم معاملات به‌گونه‌یی بوده که حدود ۶۱درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی (۴میلیون و ۱۰هزار تومان) معامله شده‌اند.

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در اردیبهشت ماه سال۱۳۹۵ نیز نشان می‌دهد، بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای ۶۰تا ۷۰متر مربع معادل ۱۵.۷درصد اختصاص داشته است. واحدهای دارای زیربنای ۵۰ تا ۶۰ و ۷۰ تا ۸۰متر مربع به ترتیب با سهم‌های ۱۴.۷ و ۱۴.۱درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه، واحدهای مسکونی با سطر زیربنای کمتر از ۸۰متر مربع، ۵۶.۱درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

در اردیبهشت ماه سال۱۳۹۵ توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی، واحدهای مسکونی با ارزش ۱۳۰۰ تا ۱۶۰۰میلیون ریال با اختصاص سهم ۱۰درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین واحدهای دارای ارزش ۱۰۰۰تا ۱۳۰۰ و ۱۶۰۰تا ۱۹۰۰میلیون ریال نیز به ترتیب با اختصاص ۹.۱ و ۹درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. بنا به این گزارش در اردیبهشت ماه سال۱۳۹۵ حدود ۵۳.۸درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از ۲۸۰۰میلیون ریال اختصاص داشته است و ۵.۷درصد از واحدهای مسکونی معامله شده نیز ارزشی بیش از ۹۸۰۰میلیون ریال داشته‌اند. این سهم‌ها در اردیبهشت ماه سال۱۳۹۴ به ترتیب معادل ۵۹.۷ و ۶درصد بود.

 سایت کسب و کار بازده

منبع: اقتصادآنلاین

موضوع محوری:

رشد بازار مسکن

مطالب مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی