کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بازار سرد سکه با حراج هم داغ نشد

گذشت چند هفته از حراج سکه نشان می‌دهد که در این مدت تنها کسبه این صنف متقاضی خرید مجموعه‌های سکه بوده‌اند و مردم از این حراج استقبالی نکرده‌اند.

طلا و سکه

همزمان با افزایش قیمت طلا و سکه‌ در بازار داخلی بانک ملی از طریق بانک کارگشایی مجموعه‌ای از سکه‌های در اختیار خود را به حراج گذاشت.

با تصمیم هیات مدیره بانک ملی از ۲۱ تیرماه و در روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه هر هفته از ساعت ۴ تا ۶ بعد از ظهر بانک کارگشایی حراج سکه‌ را انجام می‌دهد.

قبلاً اعلام شده بود که تا اتمام مجموعه‌های طلا این حراج ادامه خواهد داشت ولی کسب اطلاع خبرنگار تسنیم از بانک ملی حکایت از آن دارد که علی الحساب حراج این هفته هم برقرار خواهد بود ولی برای هفته آینده هنوز مجوزی صادر نشده است.

بعد از گذشت چند سال از نوسانات ارزی این نخستین بار است که چوب حراج سکه در بانک کارگشایی به صدا درآمد. البته مشخص نیست علت تصمیم بانک ملی برای آغاز حراج سکه در این زمان چیست؟ برخی از مدیران این بانک می‌گویند شاید یکی از دلایل فروش اموال مازاد بانک باشد! این افراد اینطور ادامه میدهند که اموال مازاد فقط شامل ملک نیست، طلا هم می‌تواند جزو دارایی‌های مازاد بانک باشد.

اما یکی از تفاوت‌های دور جدید حراج سکه در بانک کارگشایی در نوع سکه هاست؛ در این حراج بعد از چند سال سکه‌ هایی وارد بازار شدند که ضرب سال ۵۸ و مجموعه‌های یاد بود بانک ملی می‌باشند.

ضمن آنکه برای نخستین بار در سال‌های اخیر و بعد از آغاز حراج سکه از سوی بانک کارگشایی سکه‌های پنج بهار وارد بازار شد. این سکه‌ها با طرح حرم حضرت علی (ع) هستند که دارای عیار ۹۰۰، وزن ۴۰.۷ گرم و قطر ۴۰ میلیمتر می‌باشند.

این سکه‌ها در قالب سه مجموعه به حراج گذاشته می‌شوند که مجموعه اول شامل سکه پنج بهار آزادی، ۲.۵ بهار آزادی، یک بهار آزادی و نیم بهار آزادی می‌باشد.

مجموعه دوم شامل سه نوع سکه در دو بخش است. بخش اول شامل سه نوع سکه ۵ بهار آزادی با ضرب‌های مختلف و بخش دوم شامل سکه‌های پنج بهار، ۲.۵ بهار و یک بهار آزادی است.

بانک کارگشایی مجموعه‌های سکه را با قیمت بازار به حراج می‌گذارد. قیمت سکه پنج بهار آزادی در این مجموعه‌ها با توجه به قیمت اینروزهای سکه در بازار آزاد حدود پنج میلیون و ۴۵۰ هزار تومان، سکه ۲.۵ بهار حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، یک بهار حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، نیم بهار هم حدود ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

بنابراین ارزش یک مجموعه پنج تایی سکه‌ شامل ۵، ۲.۵، ۱ و نیم بهار آزادی حدود ۱۰ میلیون تومان خواهد بود.

علاوه بر حراج مجموعه‌های سکه، سکه‌های پنج و ۲.۵ بهار آزادی به همراه سکه‌های گرمی نیز به حراج گذاشته می‌شوند. در این بخش، سکه‌های ۵ بهار در بسته‌های ۱۰ تایی، سکه‌های ۲.۵ بهار در بسته‌های ۲۰ تایی و سکه‌های گرمی هم در بسته‌های ۲۰ تایی فروخته می‌شود.

اما بعد از گذشت چند هفته از آغاز حراج سکه در بانک کارگشایی گفت‌وگوی خبرنگار تسنیم با مسئولان این بانک حکایت از آن دارد که این حراج چندان با استقبال مردم همراه نبوده است.

یکی از مدیران بانک ملی در همین ارتباط می‌گوید: مانند بازار آزاد، حراج سکه‌ نیز راکد است. در این مرحله مردم استقبالی از حراج نکرده‌اند.

وی با بیان اینکه عمده متقاضیان سکه‌های بانک ملی در حراج اخیر کاسبان طلا و جواهر بوده اند، گفت: این افراد هم به خاطر نوع کسب و کارشان از حراج استقبال می‌کنند.

قیمت پایه مجموعه‌های سکه‌ بهار آزادی در حراج بانک کارگشایی چند هزار تومان ارزانتر از قیمت بازار آزاد اعلام می‌شود و در نهایت با قیمتی مشابه بازار به خریدار فروخته می‌شود.

گفتنی است، در این مرحله مانند سایر حراج‌های قبلی بانک کارگشایی، چوب زنی انجام می‌شود ولی از آن هیاهوی سابق در زمان حراج سکه‌ خبری نیست. کسب اطلاع خبرنگار ما همچنین حاکی از آن است که روزانه ۵۰-۶۰ نفر از کسبه بازار طلا و جواهر در این حراج شرکت می‌کنند.

بنابراین فروش روزانه مجموعه‌های سکه‌ بانک ملی، در این حراج‌ها ۳ تا ۴ میلیارد تومان خواهد بود.

سایت کسب و کار بازده

موضوع محوری

حراج سکه

منبع:تسنیم

(مشاهده ۸۰ نفر, فقط امروز)
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.
راحت و سریع با زدن دکمه + انتشار بده

برچسب ها

0 دیدگاه در “بازار سرد سکه با حراج هم داغ نشد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page generated in 1٫157 seconds. Stats plugin by www.blog.ca

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

پشتیبانی سایت