کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بازار در انتظار تعدیل نرخ سود و تسهیلات بانکی است- کاهش قیمت تمام‌شده پول ضرورت است

بازده – پس از اجرایی شدن توافقات هسته‌ای و تأثیر واقعی آن بر اقتصاد، فعالان بازار سرمایه انتظار تعدیل نرخ سود و تسهیلات بانکی و کاهش قیمت تمام شده پول را دارند.
به گزارش بازده و به نقل از سنا، محمدعلی احمدزاده اصل ، مدیر عامل هلدینگ معدنی امید گفت: هر گونه بهبود در بازار سرمایه در گروی رفع ریسک‌های سیستماتیک در بازار بود و عملاً بازار سرمایه بدون کاهش ریسک‌های سیستماتیک نمی‌توانست نسبت به هیچ خبر و اقدام مثبت واکنش مثبت و درخوری نشان دهد.

احمدزاده اصل در ادامه با اشاره به بیانیه مشترک ایران با گروه ۱+۵ افزود: با گشایش سیاسی پیش آمده شاهد رشد و شکوفایی بازار سرمایه و بهبود روند معاملاتی و جهش قابل توجه بازار سرمایه خواهیم بود.

وی درباره وضعیت شرکت های بورسی و فرابورسی به لحاظ بنیادی اظهار داشت: به لحاظ بنیادی در ۱۳۹۳ افزایش سود تقسیمی شرکت‌ها (DPS) را داشتیم و عمدتاً این سود از ۱۳۹۲ بهتر بود حتی بودجه‌هایی که برای ۱۳۹۴ ارائه شده بودجه‌های قابل قبولی است و با توافقات صورت گرفته در سال جاری بین ایران با گروه ۱+۵ احتمال اعلام تعدیل‌های مثبت برای بسیارهای از شرکت‌هایی که بودجه‌های محتاطانه‌ای به بازار اعلام کردند، وجود دارد که این موضوع تأثیر مثبتی در روند قیمتی سهام این شرکت‌ها در بازار خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه درباره صنایع برتر بعد از توافقات هسته‌ای گفت: صنایعی که کشور مزیت نسبی در آن دارد، بیشترین تأثیر مثبت را با توافق هسته‌ای خواهند داشت که با برطرف شدن این ریسک، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی حرف اول را می‌زنند و بعد از آن شرکت‌های صادرات محور، بانک‌ها و واسطه‌گری‌های مالی می‌توانند جهش خیره‌کننده‌ای داشته باشند.

مدیرعامل هلدینگ معدنی امید درباره اقدامات موثر دیگر بعد از توافقات هسته‌ای گفت: انتظار می‌رود در فضای واقعی اقتصاد نرخ تسهیلات و بهره و نرخ تمام شده پول برای بانک‌ها پایین بیاید تا آن‌ها از شرایط فعلی خارج شوند.

وی درباره مزیت این اقدام اظهار داشت: بر این اساس هم مبادلات بین‌المللی شروع می‌شود هم در حوزه داخلی منابع ارزان قیمت از منابع خارجی تهیه می‌شود و در اختیار صنایع داخلی قرار می‌گیرد و طبیعتاً این اقدام بانک‌ها، صنایع را شکوفا می‌کند، تولید را افزایش می‌دهد و اشتغال را بهبود می‌بخشد، و باعث رشد شاخص‌های اقتصادی می‌شود و متقابلاً این چرخه ادامه پیدا می‌کند و بازار رونق مداوم و مستمر پیدا می‌کند.

احمد زاده اصل با بیان این‌که بورس به عنوان دماسنج اقتصادی سریع‌تر از تمام بازارها به توافقات هسته‌ای واکنش نشان می‌دهد، گفت: اولین اقدام بعد از توافق هسته‌ای ضرورت کاهش نرخ بهره و تسهیلات بانکی است. با بهبود فضای مراودات بین‌المللی جذب منابع ارزان قیمت پولی خارجی ایجاد می‌شود و بدین ترتیب قیمت تمام شده پول برای بانک‌ها به وضوح پایین می‌آید و از طرفی با تثبیت تورم در نرخ‌های پایین‌تر و خروج از رکود بدیهی‌ترین کار کاهش نرخ بهره و تسهیلات بانکی است.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان افزود: این اقدام اقتصادی در پی گشایش سیاسی به بهبود شرایط صنایع و شرکت‌های تولیدی و صنعتی کمک شایانی می‌کند.

سایت کسب و کار بازده

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۲۱ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی