کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بازار تحت تاثیر توافق هسته ای و توافق حقوقی‌ها

در حالی که انتظار می‌رفت امروز بورس در اثر اخبار توافق منفجر شود، ولی این اتفاق رخ نداد و حقوقی‌ها معرکه‌گردان بازار بودند.

bourse1.jpg

طبق شنیده‌های غیررسمی دو روز قبل جلسه‌ای میان رییس سازمان بورس و بزرگان بازار سرمایه برگزار شد که خبرهای منتشر شده حکایت از آن داشت که از حقوقی‌ها درخواست شده سهام خود را نفروشند. تاثیر این جلسه دیروز نمایان شد، افزایش ۱۵۰۰واحدی شاخص آن‌هم در یک‌روز شاید نتیجه‌ی آن جلسه بود.

امروز بازار پرحجم و مثبت کار خود را آغاز کرد اما با شک و تردید به وجود آمده در پی اخبار منتشر شده از مذاکرات هسته‌ای حرکت منفی خود را آغاز کرد و شاخص کل با ۴۴۶ واحد کاهش به نقطه‌ی ۶۹۱۳۵.۵ عقب‌نشینی کرد. در اوخر ساعات‌کاری امروز و با انتشار خبر نهایی شدن توافق هسته‌ای بازار مجدد واکش نشان داد و روند صعودی به خود گرفت به‌طوری که بخشی از افت ایجاد شده جبران و در نهایت با ۲۳۹ واحد افزایش و در نقطه‌ی ۶۹۴۳۳.۵ واحد توقف کرد. امروز ۹۸۸۹۷ تراکنش به ارزش ۳۹۷۷ میلیارد ریال و با جابه‌جایی۱۸۰۸ میلیون سهم انجام شد.

شاخص بازار اول نیز با ۱۴۶.۱ واحد افزایش خود را به نقطه‌ی ۴۹۹۷۵.۴ واحد بالا کشاند. بازار دوم نیز ۶۵۷.۰۳واحد افزایش نقطه‌ی ۱۴۴۰۲۰واحد را لمس کرد.

فرابورس روز خوبی نداشت و شاخص این بازار با ۳ واحد کاهش به نقطه‌ی ۸۱۹.۳ واحد عقب نشست. ۲۷۸۶۵ تراکنش به ارزش ۶۴۰۵ میلیارد ریال با جابه‌جایی ۵۱۲ میلیون سهم در این بازار انجام شد.

امروز تاپیکو با در دست داشتن پرچم سبز بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص داشت و پرچم قرمز بیشترین تاثیر منفی نیز در دست وبملت بود.

۳ گروه برتر صنعتی‌ها را گروه خودرو، بانک‌ها، و سایر مالی تشکیل دادند، دو نماد وبملت و وبصادر پربیننده‌ترین‌ها بودند و به دنبال آنها شبندر قرارداشت.

رکورد بیشترین افزایش قیمت به نام وساپا ثبت شد و رکورد بیشترین کاهش قیمت نیز نصیب فنوال شد.

امروز وبصادر رکورددار بیشترین حجم معامله بود و خپارس و ولساپا رتبه‌ی دوم و سوم را داشتند. بیشترین ارزش معامله به نام ولساپا رقم خورد. خبهمن رتبه‌ی دوم این جدول را داشت و در رتبه‌ی سوم وبصادر حضور داشت.

امروز سراسر بازار تحت تاثیر حرکات حقوقی‌ها و ایجاد هیجانات کاذب و جو ناشی از اخبار مذاکرات بود.

این اتفاق در چند هفته‌ی اخیر یکی دوبار تکرار شده و معمولا با بازی حقوقی‌ها شاخص یکی دو جهش مثبت را تجربه کرده است که منقطع بوده و تداوم نداشته است.

با انتشار خبر نهایی‌شدن توافق، بارقه‌ای از امید در تالار شیشه‌ای به چشم می‌خورد. فصل رکود پایان‌یافته و موسم پویایی فرارسیده است.

سایت کسب و کار بازده

مطالب مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی