کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

این ۱۱ زن جهان را متحول کردند

این ۱۱ زن جهان را متحول کردند

این ۱۱ زن جهان را متحول کردند عنوان این نوشتار است که درباره ۱۱ تاثیر گذارترین زن در دنیا بحث می کند.

با وجود خدمات بسیار و عظیمی که زنان به دنیای علم و فناوری عرضه داشته‌اند، بسیاری از دانشمندان زن آنگونه که باید و شاید شناخته شده نیستند. در زیر با زنان دانشمندی که از راه علم توانسته‌اند تاثیرات شگرف بر زندگی امروز ما بگذارند، آشنا می‌شوید:

۱. ویرجینیا آپگار (۱۹۰۹-۱۹۷۴)

زن

این متخصص بیهوشی پیشتاز، شاخص آپگار را ابداع کرده که سیستمی شناخته‌شده در ارزیابی سلامتی نوزادان تازه متولد شده است.

مطلب مرتبط : ۱۰ جذاب ترین و زیباترین سیاستمدار زن جهان

۲. دکتر جین کوک رایت (۱۹۱۹-۲۰۱۳)

jin kok.jpg

این پزشک مشهور در سن ۳۳ سالگی به ریاست بنیاد تحقیقات سرطان در بیمارستان هارلم رسید. رایت برای مطالعۀ شیمی‌درمانی به جای نمونه بافتهای موش از نمونه بافتهای انسانی استفاده کرد، و روشهای اجرای شیمی‌درمانی از طریق کاتتر را توسعه داد.

۳. ریتا لوی مونتالسینی (۱۹۰۹-۲۰۱۲)

rita.jpg

لوی مونتالسینی در دوران جنگ جهانی دوم در ایتالیا، برای پژوهش در مورد سلولهای عصبی با استفاده از جنین مرغ، آزمایشگاه مخفی زیرزمینی ایجاد کرد. او و همکارش، استنلی کوهن، در سال ۱۹۸۶ موفق به دریافت نوبل پزشکی شدند.

۴. آگوستا آدا، کنتِس لاولِیس (۱۸۱۵-۱۸۵۲)

aqosta.jpg

روشهای او در بکارگیری ماشین تحلیل برای بازگرداندن اعداد، چیزی را که نخستین نرم‌افزار کامپیوتری جهان محسوب می‌شود بنا نهاد. زبان کامپیوتری آدا برای ادای دین به این ریاضیدان قرن نوزدهمی به نام او نامگذاری شده است.

۵. دکتر چین شیونگ وو (۱۹۱۲-۱۹۹۷)

dr. chin.jpg

وو اگرچه پزشک بود، اما نخستین برندۀ ولف پرایز در فیزیک است. او در پروژۀ منهتن حضور داشت و در جداسازی ایزوتوپهای U-۲۳۵ و U-۲۳۸ با روش انتشار گازی همکاری داشت.

۶. آمالی نوئتر (۱۸۸۲-۱۹۳۵)

amali.jpg

این ریاضیدان متولد آلمان، با وجود تبعیض‌هایی که به خاطر جنسیت، وزن و نیاکان یهودی‌اش بر او روا می‌شد، همچنان توانست یکی از بنیانگذاران جبر مجرد باشد. انشتین او را “مهمترین نابغۀ ریاضی که از زمان حضور زنان در آموزش عالی پدید آمده” توصیف کرده است.

مطلب مرتبط : زنان برنده جایزه نوبل : از ۱۹۰۱ تا ۲۰۱۵

۷. هدی لامار (۱۹۱۳-۲۰۰۰) 

hedi.jpg

وی با نام هدویگ کیسلر در اتریش متولد شد و زمانی که در سال ۱۹۴۱ فناوری مخابرات طیف گسترده و پرش فرکانسی را ابداع می‌نمود، ستارۀ مشهور سینما هم بود.

در آن زمان از فناوری ابداعی او برای هدایت اژدرهای متحدین در جنگ جهانی دوم استفاده می‌شد. سه دهۀ بعد این فناوری کاربرد تجاری یافت و در صندوقهای فروشگاهی بی‌سیم و دستگاههای خوانش بارکد کاربرد یافت.

۸. روث بنریتو (۱۹۱۶-۲۰۱۳)

ros.jpg

این شیمیدان متولد نیواورلئان موفق به ابداع ابزاری برای ساخت کتان بادوام و ضدچروک شد. صنعت کتان در آن زمان پس از اختراع پلی‌استر و سایر الیاف مصنوعی دچار بحران شده بود.

۹. لین مارگولیس (۱۹۳۸-۲۰۱۱)

lin.jpg

این زیست‌شناس امریکایی بر مبنای این ایده که سلولها با هم همکاری می‌کنند و روابط سیمبیوتیک تشکیل می‌دهند، مقاله‌ای نوشت. پیشتر تصور می‌شد که سلولها با هم رابطۀ رقابتی دارند. مقالۀ او پیش از انتشار ۱۵ بار رد شده بود.

۱۰. دکتر باربارا مک‌کلنتاک

barbara.jpg

مک‌کلنتاک از پیشروان تحقیقات ژنتیک است. او از ذرت استفاده کرد تا به درک ایدۀ سازه‌های جابه‌جاشدنی نائل شود. برمبنای این ایده، ژن‌ها مشخصه‌های جسمانی را روشن یا خاموش می‌کنند. او که سال‌ها کمتر شناخته شده بود، در سال ۱۹۸۳ و در سن ۸۱ سالگی موفق به دریافت نوبل پزشکی شد.

۱۱. گریس مورای هاپر (۱۹۰۶-۱۹۹۲)

garis.jpg

هاپر کسی است که اصطلاح “باگ کامپیوتری” را ابداع کرده است. او این اصطلاح را وقتی که یک شب‌پره در کامپیوترش پیدا کرد، ساخت. هاپر با وجود عدم صلاحیت جسمانی، به عنوان ریاضیدان به عضویت نیروهای ذخیرۀ نیروی دریایی امریکا درآمد.
او دستورالعملی ۵۶۱ صفحه‌ای دربارۀ مارک ۱ نوشت. مارک ۱ کامپیوتری ۱۷ متری به وزن ۵ تن بود. او همچنین نخستین کمپایلر را به نام A-O طراحی کرد که کدنویسی باینری را تسهیل نمود.


سایت کسب و کار بازده

منبع: فرادید

این ۱۱ زن جهان را متحول کردند


مطالب مرتبط
۱۷ بهترین گوشی هوشمند جهان
جهان کسب و کار در هفته گذشته
جهان سیاست‌ در هفته‌ی گذشته
۱۸ رمانتیک ترین هتل‌ جهان + تصاویر
۲۰ قدرتمندترین غول فناوری جهان
۱۳ خبر مهم اقتصادی جهان در ۲۴ ساعت گذشته
۱۳ خبر اقتصادی مهم دنیا در ۲۴ ساعت گذشته
۷ عادت پولی همسر که بالاخره شما را دق می دهد
خصوصیات یک زن قدرتمند
پیش بینی جهان در ۲۰۴۵ : نظر محققان درباره جهان در آینده
مشاوره ازدواج:۵۰ بهترین نکته برای ازدواج از ۵۰ کارشناس ازدواج
۱۵ کشور که زیباترین مردم جهان را دارند

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی