کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

این کار زوج ها در کنار هم آنها را خوشبخت تر می‌کند

یک مطالعه نشان می‌دهد که قهقهه زدن دوتایی نماگر خوبی از تداوم یک رابطه‌ی زناشویی است و باعث می‌شود زوج ها خوشبخت تر باشند.

laughing-couple-2.jpg

 

پژوهش پس از پژوهش نشان داده است که خندیدن برای روح خوب است. ولی حالا چیز دیگری می‌دانیم: طبق مطالعه‌ای که در مجله‌ی پرسونال ریلیشن‌شیب(روابط شخصی) به چاپ رسید قهقهه زدن به همراه شریک رمانتیک، احساس عشق شدید را تداوم می‌بخشد. لارا کورتز، که یک روان‌شناس اجتماعی از دانشگاه کارولینای شمالی است، مدت‌ها است مجذوب ایده‌ی خنده‌های اشتراکی در روابط عاشقانه شده است، او می‌گوید، ما لحظه‌ای فکر می‌کنیم وقتی می‌خندیدیم شخص کناری ما فقط آنجا نشسته بود و کاملا سکوت کرده بود. ناگهان به فکر آن لحظه فرومی‌رویم. تعجب می‌کنیم چرا آن شخص دیگر نمی‌خندید، مشکل او چه بود، یا شاید مشکل از ما باشد، و این چه معنی برای رابطه‌ی ما دارد.”

کورتز درصدد برآمد رابطه‌ی خنده-عشق را با مطالعه‌ی رفتار ۷۷ زوج غیرهمجنس(جمعا ۱۵۴ نفر) که به طور متوسط حداقل ۴ سال رابطه داشتند شناسایی کند. او و تیم‌اش از آنها خواستند نخستین دیدارشان را بازگو کنند و وقتی آنها به یادآوری آن خاطره می‌پرداختند آنها فیلم‌برداری می‌کردند. در این اثنا، موارد خندیدن‌های بی‌اختیار زوج‌ها را با اندازه‌گیری خنده‌ی توام آنها و نیز طول دوام آن می‌شمردند. هم‌چنین پس از آن هر زوج یک پرسش‌نامه از نزدیکی روابط‌شان را پر کرد.

او می‌گوید، “در کل، زوج‌هایی که بیش‌تر با هم خندیدند روابط باکیفیت بالاتری داشتند. ما می‌توانیم خندیدن‌های اشتراکی را به عنوان نماگری از کیفیت رابطه‌ی باشکوه‌تر و خوشبخت تر شدن بنامیم.”

طبق درک عمومی نیز به نظر می‌رسد آدم‌هایی که با همدیگر می‌خندند رابطه‌ای طولانی‌تر، سلامت‌تر، و زنده‌تر دارند- ولی نقشی را که خنده بازی می‌کند اغلب نقش اصلی نیست. کورتز می‌گوید: ” به رغم این بصیرتی که این پژوهش متمایز به‌دست می‌دهد پژوهش‌های بسیار کمی در خصوص تاثیر رابطه‌ی خنده در متن اجتماع انجام شده است. بیش‌تر نوشته‌های خنده مربوط به نتایج فردی است و از در نظر گرفتن رفتار اجتماع پیرامونی غفلت می‌کنند.”

کورتز یادآوری می‌کند بعضی الگوهای جنسیتی در پژوهش‌های قبلی گزارش شده‌اند. او می‌گوید: “زنان بیش‌تر از مردان می‌خندند، و خنده‌های مردان مسری‌تر است: وقتی مردان می‌خندند ۱.۷۳ برابر احتمال خنداندن شریک زندگی‌شان بالاتر از مواقعی است که زنان می‌خندند.”

هم‌چنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهند خندیدن اشتراکی یا با هم یک فعالیت حمایت‌گرانه است. کورتز می‌گوید: “آزمایش‌شوندگان یا مشارکت‌کنندگان که با شریک‌ زندگی‌شان در طول ضبط گفت‌وگو در آزمایشگاه می‌خندیدند می‌گفتند احساس نزدیکی و حمایت‌شوندگی بیش‌تری نسبت به شریک‌شان دارند.”

از طرف دیگر، خنده‌های آهسته‌ی زورکی و مصنوعی کوتاه، نشانه‌ای از وجود چیزی غلط در زندگی مشترک هستند.

این یافته‌ها به پژوهش آزمایشگاهی کلاسیک روان‌شناسی برمی‌گردد که در ۱۹۹۲ انجام شد و طی آن احساسات ۵۲ زوج وقتی پیشینه‌ی شخصی و مشترکشان را بازگو می‌کردند ضبط شد. تیم آن پژوهش می‌گویند زوج‌ها یا مثبت و پرشور این داستان‌ها را می‌گفتند یا با اکراه و دلزدگی. آنها رابطه‌ای را بین چگونگی گفتن آن داستان‌ها از گذشته‌شان و موفقیت رابطه‌شان مشاهده کردند: هرقدر که زوج‌ها از گفتن یک داستان هیجان‌زده و سرمست بودند، احتمال بیشتری داشت کنار هم بمانند، و هرقدر که اشتیاق کم‌تری داشتند، احتمال بیش‌تری داشت رابطه‌شان از هم بپاشد.

با این که تفاوت‌های فرهنگی در نمایش خنده وجود دارد کورتز می‌گوید که فرهنگ‌های غربی لبخند با دهان بسته نشان دهنده‌ی قدردانی است و نه خنده‌های از ته دل، خنده‌های نشان‌د هنده‌ی دندان غربی‌تر هستند ولی هیچ تردیدی وجود ندارد که خنده مهم است. کورتز می‌گوید: “لحظات خنده‌ی با هم برای یک رابطه بسیار قدرتمند است و رابطه را تقویت می‌کند. این خنده‌ها یک زوج را به هم نزدیک‌تر و وابسته‌تر می‌کند.”

ترجمه: تحریریه  سایت کسب و کار بازده- امیر پوریانسب

منبع: تایم

موضوع محوری:

خوشبختی زوج ها

 

مطالب مرتبط
۱۰ حقیقت درباره‌ی شادی که فراموش کرده‌اید
ازدواج بهتر برای سلامتی‌تان بهتر است
نقش مصرف گوشت در ابتلا به سرطان
خواص گریپ فروت: ۱۹ فایده گریپ فروت برای سلامتی که عجیب هستند
۲۶ درمان خانگی شپش سر که واقعا موثر است
خارش واژن: ۲۹ بهترین درمان خانگی سوزش و خارش واژن
۳۱ بهترین درمان خانگی و طبیعی برای پاکسازی صورت
خواص آلو بخارا: ۲۸ فایده آلو بخارا برای سلامتی، پوست و مو
۲۵ درمان خانگی آفتاب سوختگی که بسیار موثر هستند
۱۰ درمان خانگی رفع چروک پیشانی که واقعا موثر است
خواص سبزیجات و میوه های سبز: ۱۲ خوراکی سبز خیلی سالم
خواص فلاونوئیدها: ۴ فایده‌ خوراکی های سرشار از فلاونوئید برای سلامتی

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی