کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

این نخ هوشمند رنگ لباستان را تغییر می‌دهد

محققان موفق به طراحی و توسعه نخ هوشمندی شده اند که قادر است رنگ خود را در کمترین زمان ممکن تغییر دهد.

نخ

این تکنولوژی که Ebb نامگذاری شده و قرار است به زودی در لباس های هوشمند مورد استفاده قرار گیرد، می تواند با توجه به شارژ الکتریکی که دریافت می کند رنگ لباس را به طور مثال از مشکی به سبز تغییر دهد.

این طرح بخشی از پروژه Jacquard کمپانی گوگل محسوب می شود و برای آن دسته از افرادی که با این پروژه آشنا نیستند باید بگوییم که مهندسان گوگل در این پروژه سعی می کنند تا راهکارهایی را به منظور تولید لباس هایی حساس به لمس و همچنین تعاملی بیابند و از آن برای ساخت نسل بعدی لباس ها استفاده کنند.

در ویدیوی زیر که توسط محققان UC Berkeley کالیفرنیا منتشر شده است، تکنولوژی نام برده را مشاهده می کنید که چگونه تغییر رنگ می دهد. البته سرعت پایین این فرآیند، یکی از نقاط ضعف بزرگ آن محسوب می شود که گفته می شود به زودی و با توجه به تغییراتی که در آن اعمال می شود، این نقص برطرف خواهد شد.

ویدیو نخ

همچنین، این محققان اظهار امیدواری کرده اند که بتوانند این تکنولوژی را تا جایی توسعه دهند که بتوان از پارچه لباس به عنوان یک نمایشگر E-InK استفاده کرد به طوری که در آینده افراد بتوانند بر روی آستین خود، پیام ها و یا تماس های از دست رفته گوشی هوشمند خود را مشاهده کنند.

از طرفی، این احتمال نیز وجود دارد که شاهد تولید لباس هایی باشیم که قادرند رنگ خود را با توجه به حالت و وضعیت فرد، تغییر دهند و از نخ هوشمند بهره گرفته باشند.

لارا دوندورف که رهبری این تیم تحقیقاتی را بر عهده دارد، در این خصوص عنوان می کند: “ما نخ های رسانا را با پوششی از رنگدانه های Thermochromic پوشاندیم و سعی کردیم تا به راز ایجاد یک لباس زیبا و البته با مصرف انرژی بهینه، دست یابیم. به طور کلی، رنگدانه های Thermochromic با سرعتی بسیار پایین تغییر رنگ می دهند و اگر آن ها را در پارچه لباس ها به کار ببریم، قادرند به زیبایی و با حالتی انیمیشنی، رنگ لباس را تغییر دهند.”

سایت کسب و کار بازده

منبع: ساینس آلرت

مرجع خبر: تک شات

مطالب مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی