کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

این قوهای اقتصادی بازارهای جهانی را به‌شدت تحت تاثیر قرار می‌دهند

بانک سوسیته جنرال به‌تازگی نمودار ریسک‌های سوآن (قو) مربوط به سه ماهه‌ی چهارم ۲۰۱۵ را منتشر کرده‌است و ممکن است انتشار این نمودار بازارهای اقتصادی جهانی را به‌شدت تحت تاثیر قرار دهد. ریسک‌های عنوان‌شده در این نمودار تغییرات اندکی در مقایسه با ریسک‌های عنوان‌شده در نمودار مربوط به ماه سپتامبر (شهریور) داشته‌اند.

تحلیل‌گران سوسیته جنرال خاطرنشان‌کرده‌اند ریسک‌های مربوط به طرح خروج انگلیس از اتحادیه‌ی اروپا (بریگزیت) (با احتمال وقوع ۴۵ درصد) و کاهش قابل ملاحظه‌ی رشد چین (با احتمال وقوع ۳۰ درصد) که بیشتر از سایر ریسک‌ها محتمل هستند. برجسته‌کردن این دو مورد به‌معنای احتمال وقوع پیامدهای محتمل هر کدام از آنها است.

در صورت قطعی‌شدن بریگزیت، مجموعه‌ای از پیامدهای محتمل اقتصادی را در سایر نقاط اروپا به‌همراه خواهد داشت؛ اروپایی که فی‌الواقع بیشتر از هر زمان دیگری در طول تاریخ میان کشورهایش مرزبندی‌های سیاسی پدید آمده‌است. کاهش قابل ملاحظه‌ی رشد چین (و/یا ادامه‌یافتن بحران بازارهای نوظهور)‌ می‌تواند “شوکی را به‌دنبال داشته‌باشد که در نهایت منجر به رکود جهانی شود.”

در عین حال، تحلیل‌گران سوسیته جنرال نوشته‌اند که “کاهش قابل ملاحظه‌ی رشد چین به خودی خود رکود جهانی را در پی نخواهد داشت. با توجه به این نکته که کانال‌های اقتصادی غیرمستقیم، اصلی‌ترین راه‌های ارتباط با اقتصادهای پیشرفته‌ی خارج از آسیا خواهند بود، کیفیت بازخورد سیاست‌گذاری در این رابطه اهمیت خواهد داشت.”

بد نیست اشاره‌کنیم که به‌لحاظ فنی، پیش‌بینی ریسک‌های بلک سوآن (قوی سیاه) بسیار نامحتمل و تقریبا غیرممکن است. پس در نظر گرفتن چنین احتمال وقوع بالایی برای هر کام از این ریسک‌ها تا حد زیادی ناقض این گفته به‌شمار می‌رود. در عین حال، وقوع هر کدام از این اتفاق‌ها ناخوشایند خواهد بود. نمودار سوآن سوسیته جنارل تنها قصد دارد احتمال وقوع ریسک‌های اقتصادی و ژئوپولتیک عمده‌ای را نشان‌بدهد که در صورت وقوع، می‌توانند مشکلات عدیده‌ای به‌همراه داشته‌باشند.

این نمودار سویه‌ی خوشایندی هم دارد. سوسیته جنرال در این نمودار به سه ریسک مثبت هم اشاره کرده‌است: سرمایه‌گذاری و تجارت بیشتر، مساعده‌های مالی بیشتر و احتمال وقوع اصلاحات زودهنگام.

 

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_محمد غفاری

نویسنده: الینا هالدنی

منبع: بیزنس اینسایدر

 

 

 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۶ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی