کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ایران و ژئوپولتیک جدید

توافق هسته‌ای به‌دست آمده بین دولت اوباما و ایران، نقطه‌ی اوج تغییرات ژئوپولتیکی است که با تهاجم ایالات متحد به عراق در ۲۰۰۳ آغاز شد.

geopolitic.jpg

متعاقب سرنگونی رژیم صدام حسین در بغداد، ایران به شناخت راهبردی روابط بین‌الملل و امریکا روی آورد. در آن زمان دولت بوش نمی‌خواست با ایران رابطه برقرار کند. چند سال بعد نیروهای نظامی امریکا عراق را ترک کردند و موقعیت امریکا در خاورمیانه متزلزل شد. در این زمان ایران عمیقا با عراق رابطه برقرار کرد. جایی که به لحاظ تاریخی بخشی از “پارس” باستان بوده است. ایران حالا از هر زمان دیگری بیش‌تر حوزه‌ی نفوذ خود را در آسیا گسترانیده است. گستره‌ی این نفوذ و ارتباط از مدیترانه تا محدوده‌های آسیای مرکزی را شامل می‌شود که به نظر می‌رسد امپراتوری پارسیان باستان به اوج قدرت اوایل قرون وسطی رجعت کرده است.

بی‌تردید پس از خاتمه یافتن تحریم‌ها اقتصاد داخلی ایران بهبود خواهد یافت و کمک می‌کند درهای اقتصاد جهان به روی آن گشوده شود. پیش‌بینی می‌شود تا ۲۰۱۷ اقتصاد ایران به ثبات برسد و نرخ تورم کاهش شدیدی یابد. شاید بزرگ‌ترین اثر توافق با این که رسما نمی‌شود آن را تایید کرد این باشد که توافق زمینه‌ی بهتری را از همکاری ایالات متحد و ایران در خاورمیانه که منافع آنها هم‌پوشانی دارد ایجاد می‌کند؛ هم ایران و هم ایالات متحد دوست دارند دولت‌های عراق و سوریه تضعیف شوند؛ هر دو دوست دارند القاعده در یمن تضعیف شود؛ هر دو می‌خواهند دولت اسلامی افغانستان برقرار باشد؛ و هر دو خواهان ضوابط و قوانین دریایی قابل پیش‌بینی مشترک در خلیج فارس هستند.

به هر حال قدرت نفوذ ایران بر خاورمیانه در سال‌های بعد توسعه‌ی بیش‌تری خواهد یافت و امریکا با رسیدن به توافق با ایران ظاهرا با این واقعیت کنار آمده است. توافق هسته‌ای با این تعبیر، بخشی از یک تغییر ژئوپولتیک تاریخی است که خاورمیانه و آسیا را عمیقا دگرگون خواهد کرد.

منبع: تایم

//بازده//

 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۲۸ نفر)

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی