کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ایران و فرانسه آماده‌‌ی امضای ۱۰ سند همکاری

سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه از آماده امضا بودن بیش از ده سند همکاری در بخش‌های مختلف بین دو کشور در سفر آقای روحانی به پاریس خبر داد.

iran-french.jpg

علی آهنی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما در پاریس با اشاره به اهمیت و اهداف این سفر گفت: “این سفر در بعد سیاسی زمینه و فرصت جدیدی را فراهم می‌کند تا رایزنی‌های سیاسی در بالاترین سطح انجام شود و هم بتواند همکاری‌های جدیدی را فراهم کند.”

وی افزود: با توجه به جایگاه و وزن دو کشور در عرصه‌های بین‌المللی، یک یادداشت تفاهم همکاری در خصوص برقراری و تعمیق رایزنی‌های سیاسی بین دو کشور در سطح وزیران امور خارجه امضا خواهد شد، تا بتوانند بر اساس آن جلسات مستمری را پس از این طراحی کنند.

آهنی گفت: جدای از بحث رایزنی‌های سیاسی دو جانبه، نقش جمهوری اسلامی ایران در منطقه اهمیت ویژه‌ای را برای این همکاری‌ها نزد دولت فرانسه ایجاد کرده است و به همین خاطر در چارچوب همین رایزنی‌ها ابعاد مختلف مسائل منطقه‌ای و بحران‌های منطقه‌ای و تلاش مشترک برای یافتن راه‌حل‌های سیاسی در دستور کار دو طرف قرار خواهد گرفت.

سفیر کشورمان در فرانسه با اشاره به دیدار روسای جمهور ایران و فرانسه در کاخ الیزه گفت: در دیدار‌های رسمی آقای روحانی با آقای فرانسوا اولاند، علاوه بر مذاکرات دو جانبه، امضای تعدادی از تفاهم‌نامه‌ها و اسناد تنظیم شده در دستور کار است.

وی افزود: این اسناد در حوزه‌های کشاورزی، بهداشت، محیط زیست، هواشناسی، حمل‌ونقل، مخابرات و همچنین توسعه فرودگاهی، در حوزه ناوگان هوایی و همکاری‌های ریلی و بحث گردشگری خواهد بود.

آهنی گفت: همچنین یک سند همکاری بین دو کشور در حوزه جامع روابط پیش‌بینی شده است که در واقع نقشه راه همکاری‌های بین دو کشور را ترسیم خواهد کرد.

وی افزود: تعدادی از اسناد و توافقنامه‌ها هم با تعدادی از شرکت‌های مهم فرانسوی در حال نهایی شدن است که به احتمال زیاد در الیزه و در حضور رؤسای جمهور دو کشور امضا خواهد شد.

سفیر کشورمان در فرانسه با تاکید براینکه این سفر فرصت بسیار مناسبی است در سطح روسای جمهور دوکشور و هم در سطح وزیران افزود: همچنین ملاقاتهای جداگانه‌ای بین وزیران امور خارجه دو کشور، درباره مسائل منطقه‌ای، بحران‌های موجود و چگونگی دست یابی به راه‌حلهای سیاسی انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه از بعد اقتصادی هم این سفر شکوفایی در روابط را ایجاد می‌کند، تصریح کرد: علاوه بر وزیران مختلفی که در حوزه‌های گوناگون رییس‌جمهوری را همراهی می‌کنند، همزمان هم هیاتی از بخش خصوصی در بالاترین سطح از سوی اتاق بازرگانی کشورمان هماهنگ شده که همراه رییس‌جمهوری خواهند بود.

آهنی گفت: برای بخش خصوصی هم جلسات مختلفی با بخش‌های خصوصی فرانسه پیش‌بینی شده است که امیدواریم بتواند به تقویت روابط اقتصادی در فضای جدید همکاری‌ها کمک کند.

وی از مهمترین برنامه بخش خصوصی کشورمان در این سفر نشست رو در رو با اعضای شورای کارفرمایان فرانسه معروف به مدف نام برد که با حضور وزیران مرتبط با گفت‌وگوها، قبل ازظهر روز دوشنبه انجام خواهد شد.

آهنی گفت: این نشست در چهار کمیته مربوط به حوزه‌های صنعت، کشاورزی، حمل‌ونقل، فناوری و مخابرات و انرژی برگزار خواهد شد و نتیجه آن، نقشه راه حرکت بخش‌های خصوصی دو کشور را مشخص خواهد کرد.

سفیر کشورمان همچنین درباره اظهارات اخیر وزیر خارجه فرانسه درباره درخواست تضمین از امریکا برای توسعه روابط اقتصادی با ایران گفت: مشکلی که کشورهای اروپایی ازجمله فرانسه درباره امضای قراردادهایشان با جمهوری اسلامی ایران، دارند، نگرانی هایی است که در خصوص مجازاتهای تحمیلی از سوی دولت و قوه قضاییه امریکا و شرکتهای شان ایجاد خواهد شد و این یکی از دغدغه هایی است که به خصوص کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس دارند.

وی افزود: اطلاعاتی که ما داریم، این کشورها تلاشهای مشترکی را نزد دولت امریکا کرده‌اند برای اینکه به تضمین هایی دست پیدا کنند، که بر اساس آن شرکت‌های این کشورها به خصوص فرانسه که بسیار مشتاق است، برای همکاری با ایران بتوانند بدون نگرانی از مجازات‌های تحمیلی در آینده همکاری هایشان را آغاز و قراردادهای مربوطه را امضا کنند.

آهنی گفت: این از آن مواردی است که آقای فابیوس اشاره کرد و دنبال آن هستند این دغدغه را رفع و برای شرکت هایشان زمینه همکاری‌ها را هرچه سریع تر فراهم کنند.

وی در پاسخ به این سئوال که ایا امضای این اسناد با فرانسه جای نگرانی ندارد، گفت: بدون شک موارد لازم در این باره پیش‌بینی شده است که بتواند نگرانی‌ها را رفع کند.

آهنی گفت: برخی از اسناد، یادداشت تفاهم‌ها و همکاریها جنبه قراردادی ندارند و در واقع نقشه راه همکاریهای بین دو کشور را ترسیم می‌کند که با استناد به آن وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و شرکت‌های دو کشور می‌توانند زمینه همکاری‌های پیش روی خود را تقویت کنند.

رییس‌جمهوری کشورمان براساس دعوت رسمی فرانسوا اولاند رییس‌جمهوری فرانسه قرار است بعد از ظهر یکشنبه پس از پایان سفرش در ایتالیا وارد پاریس شود. آقای روحانی علاوه بر سخنرانی در سی و هشتمین اجلاس سران در یونسکو با فرانسوا اولاند رییس‌جمهوری فرانسه، شرکت‌های سرمایه‌گذاری این کشور دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. همچنین رییس‌جمهوری کشورمان با ایرانیان مقیم فرانسه دیدار و در یک نشست خبری با رسانه‌های داخلی و خارجی شرکت خواهد کرد.

آقای روحانی و هیات همراه بعدازظهر سه شنبه پاریس را به مقصد تهران ترک می‌کنند.

 

سایت کسب و کار بازده

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

مطالب مرتبط
سخنرانی اوباما درباره مذاکرات هسته‌ای ایران تا ساعتی دیگر
عراق و ایران بالاترین تجربه احساسات منفی در جهان را دارند
صعود ۹ پله‌‌ای رتبه ایران در شاخص رقابت پذیری اقتصاد
مایکروسافت به ایران می‌آید
روحانی: سفارت ایران و آمریکا بازگشایی می‌شود 
ادامه وحشت در پاریس/ یک جلیقه انتحاری دیگر در فرانسه پیدا شد
با مشارکت روسیه خطوط ریلی ایران برقی می‌شود
دمای هوا در ایران و عراق کاهش می یابد
چالش‌های شرکت های نوآور در ایران
۱۱۸ ایرباس در ایران می‌نشینند
۲ تنگنای اوباما برای توافق با ایران
روسیه ۴۰ تن آب سنگین از ایران می‌خرد

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی