کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

اپل پرچم دزدان دریایی را بر فراز دفتر مرکزی‌اش به اهتزاز درآورد

جمعه چهلمین سالگرد تأسیس اپل بود، و برای جشن‌گرفتن این موضوع، اپل پرچم دزدان دریایی را بر فراز دفتر اصلی‌اش به اهتزاز درآورد.

اپل

در این‌جا دلیلِ این کار آورده شده‌است: پرچم دزدان دریایی در تاریخچه‌ی اپل جایگاه ویژه‌ای دارد. در جلسه‌ای در ۱۹۸۳، مدیرعامل استیو جابز به گروه مکینتاش گفت:

۱. ’این‌جا، کشتیِ هنرمندان حقیقی است.‘

۲. ’بهتر است دزد دریایی باشید تا این که به ناوگان دریایی ملحق شوید.‘

۳. ’تا ۱۹۸۶ مک در ابعاد یک کتاب راهیِ بازار می‌شود.‘

بر مبنای آن سخنانِ مدیر جابز که اکنون تمثیلی هستند، اعضای تیم مکینتاش به قالب دزدان دریایی درآمدند. در واقع، عبارت دزدان دریاییِ دره‌ی سیلیکون بعدها به عنوانِ نام فیلم ۱۹۹۹ آنتونی مایکل هال در مورد روزهای نخست اپل تبدیل شد.

(’مک در ابعاد یک کتاب‘ به تلاش‌های این تیم برای ساخت یک لپ‌تاپ اشاره دارد. این شعار مکِ قابل حمل ۶.۸۰۴ کیلوگرمی را در ۱۹۸۹ روانه‌ی بازار کرد.)

همان‌طور که مشخص است، تیم مکینتاش آن‌قدر از جابز الهام گرفت که از طراح، سوزان کِر، که آیکون‌های موجود در مکینتاش اصلی را خلق کرده بود، درخواست کرد تا پرچم دزدان دریاییِ مناسبی را خلق کند.

به استناد نمایه‌ای در Folklore.org نوشته‌ی اندی هرتزفلد، مهندس اسبق اپل، جابز عاشق این پرچم بود:

استیو کپس، برنامه‌نویس حماسی که برای عزلت‌نشینیِ ژانویه درست به موقع از تیم لیزا منتقل شده‌بود، در یک آن چیزی به او الهام شد: اگر تیم مک یک گروه دزد دریایی‌است، پس این ساختمان باید یک پرچم دزدان دریایی را به اهتزاز درآورد.

چند روز پیش از آن‌که به ساختمان جدید نقل مکان کنیم، کپس مقداری پارچه‌ی سیاه خرید و آن را به صورت یک پرچم دوخت. او از سوزان کِر خواست تا یک جمجمه‌ی بزرگ و استخوان‌هایی ضرب‌دری در وسط آن با رنگ سفید بکشد. مرحله‌ی نهایی چشم‌بندی بود که وجودش ضروری بود، که بواسطه‌ی عکس برگردان بزرگ و رنگین‌کمانیِ لوگوی اپل ارائه شد. ما می‌خواستیم این پرچم دوشنبه صبح، نخستین روز اشغال این ساختمان، بر فراز ساختمان به اهتزاز در آمده‌باشد، لذا برنامه این بود که یک‌شنبه غروب آن را نصب کنیم.
مطمئن نبودیم که واکنش افراد، به‌ویژه استیو جابز، به این پرچم چه خواهد بود، ولی استیو جابز و تقریبا همه عاشق‌اش شدند، لذا به ابزار دائمیِ این ساختمان تبدیل شد. معمولا وقتی صبح به محل کار می‌آمدم با دیدن این پرچم لبخند بر لبم می‌نشست.

 ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_ فاطمه بختیاری دزفولی

نویسنده: کف لس‌وینگ

منبع: بیزنس اینسایدر

 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۶۶ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی