کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

اولین نوزاد با دی ان ای سه پدر و مادر متولد شد

اولین نوزاد با دی ان ای سه پدر و مادر متولد شد

در این نوشتار بنا بر گزارش سی بی اس به تولد اولین نوزاد با دی ان ای سه پدر و مادر پرداخته می شود.

نخستین نوزاد با استفاده از دی ان ای (DNA) سه پدر و مادر و به روشی که کارشناسان آن را یک رویداد “انقلابی” در حیطه‌ی علم پزشکی می‌نامند، متولد شد.

0927-health-ivf-baby
نطفه‌ی این پسر کوچک، که عنوان سنگین اولین نوزاد با دی ان ای سه پدر و مادر را یدک می کشد و درحال‌حاضر تقریبا شش ماهه است، با استفاده از روش بحث برانگیزی بسته شد که به منظور کمک به افراد حامل ژن بیماری‌های نادر و کشنده، ترتیب داده شده بود. این روش توجه گسترده‌ای را از سوی رسانه‌ها دریافت کرد پس از آن‌که در سال گذشته برای نخستین بار قانونگذاران بریتانیا استفاده از آن را تصویب کردند. ایالات متحده هنوز این روش را تصویب نکرده‌است.

چنان‌چه نخستین بار در مجله‌ی نیو ساینتیست (New Scientist) گزارش شد، این نوزاد که اولین نوزاد با دی ان ای سه پدر و مادر است در تاریخ ۶ آوریل ۲۰۱۶ به دنیا آمد و به گفته‌ی پزشکان، سالم به نظر می‌رسد. پدر و مادر او توسط متخصصان باروری ایالات متحده در مکزیک تحت درمان قرار گرفتند، کشوری که در آن هیچ قانونی برای منع چنین روش‌هایی وجود ندارد. مادر او حامل جهش ژنتیکی سندرم لی است، یک اختلال نادر عصبی که معمولا در سال اول زندگی آشکار می‌شود و به طور کلی کشنده است.
او متحمل چهار سقط جنین شده بود و دو فرزند او در اثر سندرم لی، یکی در سن شش ماهگی و یکی هم در سن هشت ماهگی درگذشته بودند. این بیماری برای والدین و کودکان فاجعه‌بار است. نشانه‌های بیماری لی معمولا به سرعت پیشرفت کرده و منجر به ضعف عمومی، فقدان تونوس ماهیچه‌ی اسکلتی و تجمع اسید لاکتیک در بدن، که می‌تواند مشکلات تنفسی و کلیوی ایجاد کند، می‌شود. کودکان مبتلا به این بیماری به ندرت بیش از شش یا هفت سال زنده می‌مانند.
هرچند که مادر خود سالم است، اما ژن این بیماری در دی‌ان‌ایِ (DNA) او ساکن است، در میتوکندری‌هایی که به سلول‌ها نیرو می‌دهند. در مورد این خانم، حدود ۲۵ درصد از میتوکندری‌های او طبق گزارش‌ حامل جهش بیماری‌زا است.
این زوج به دکتر جان ژانگ، یک متخصص غدد و تولید مثل در مرکز باروری نیو هوپ (New Hope) در شهر نیویورک مراجعه کردند.
ژانگ به وب‌گاه سی‌بی‌اس نیوز (CBS News) گفت، ” این نقائص میتوکندریایی معمولا یک وضعیت بسیار فاجعه‌بار برای نوزادان و خانواده‌ها است.”
او تصمیم گرفت که روش IVF (لقاح مصنوعی) سه پدر و مادری را امتحان کند تا اطمینان حاصل شود که جهش بیماری به نوزاد منتقل نخواهد شد.
ژانگ می‌گوید، ” این نخستین بار (حداقل در تولید مثل انسانی) است که فرزندی با سه پدر و مادر متولد شده‌است – یک اسپرم و بخش‌های متفاوت دو تخمک. بنابراین، این روش، بسیار انقلابی است.”

توضیح عکس: دکتر جان ژانگ این نوزاد که اولین نوزاد با دی ان ای سه پدر و مادر است را در آغوش گرفته است؛ نخستین نوزاد متولد شده از طریق روش IVF که در آن از دی‌ان‌ایِ ۳ نفر استفاده شده: پدر، مادر و اهداکننده‌ی تخمک. مرکز باروری “نیو هوپ”
این روش، که انتقال هسته‌ای دوکی نام دارد، به این صورت است که هسته‌ی سالم از یکی از تخمک‌های مادر برداشته می‌شود و به تخمک اهدا شده‌ای که هسته‌ی آن خارج شده‌است، منتقل می‌شود. پس از آن، تخمک حاصل – با دی‌ان‌ای هسته‌ای از مادر و دی‌ان‌ای میتوکندری از یک اهداکننده – با اسپرم پدر بارور می‌شود.
رویان به‌دست آمده شامل سه ماده‌ی ژنتیکی از سه پدر و مادر است- مادر، اهداکننده‌ی تخمک و پدر.

دکتر دیوید آگوس یکی از نویسندگان بخش پزشکی وب‌گاه سی‌بی‌اس نیوز در بخش “صبح امروز سی‌بی‌اس” نوشت، “اگر شما به مقدار DNA نگاه کنید، تقریبا مانند این است که به جای سه پدر و مادر ۲.۰۰۱ والد دارد. اما در واقع DNA این نوزاد از سه آدم مختلف است.”

او ادامه می‌دهد که روش مورد بحث این ظرفیت را دارد که در آینده به بسیاری از خانواده‌ها کمک کند. آگوس می‌گوید، “هر سال هزاران کودک با نقائص میتوکندری متولد می‌شوند و بسیاری از آنها تسلیم این بیماری وحشتناک می‌شوند. و همچنین تعداد زیادی از زنان وجود دارند که نمی‌توانند بچه‌دار شوند زیرا می‌دانند که این نقص به خصوص را دارند. بنابراین این روش واقعا دریچه‌ی امید را برای آنها باز می‌کند تا فرزندان خودشان را داشته باشند.

با توجه به گزارش نیو ساینتیست، دانشمندان در این مورد پنج رویان با استفاده از این روش به وجود آوردند. اما فقط یکی از آنها به طور طبیعی رشد کرد و در رحم مادر کاشته شد.
ژانگ گفت، در این نوزاد هیچ نشانه‌ای از رشد این بیماری دیده نمی‌شود. میتوکندری‌های او آزمایش شده‌است و کم‌تر از یک درصد آنها حامل ژن جهش یافته است. اعتقاد بر این است که این مقدار خیلی کمتر از آن است که منجر به بیماری شود.

این روش باروری در ایالات متحده قانونی نیست. ژانگ به نیو ساینتیست گفت که آنها این روش را در مکزیک انجام دادند چرا که در آن‌جا “هیچ قانونی در این زمینه وجود ندارد”.

او گفت: ” نجات جان آدم‌ها کاری اخلاقی است.”

انتظار می‌رود که ژانگ و همکارانش این مورد را در نشست سالانه‌ی “انجمن امریکایی طب تولید مثل” که ماه آینده در سالت لیک سیتی برگزار می‌شود، توضیح دهند.
سیان هاردینگ، استاد پزشکی و مشاور اخلاق زیستی که این روش را در بریتانیا به لحاظ اخلاقی بررسی می‌کند، به نیو ساینتیست گفت که به نظر می‌رسد این مورد با توجه به استانداردهای اخلاقی صورت گرفته است.
هاردینگ گفت، “این روش به خوبیِ آن‌چه در بریتانیا انجام می‌دهیم یا حتی بهتر از آن است.”
اما نگرانی‌های مرتبط با ایمنی باقی می‌مانند. با توجه به این مقاله‌ “آخرین باری که متخصصین رویا‌ن‌شناسی تلاش کردند که کودکی با استفاده از دی‌ان‌ایِ سه نفر به وجود بیاورند در دهه‌ی بود، که آنها دی‌ان‌ایِ میتوکندریایی یک اهداکننده را به تخمک زن دیگری همراه با اسپرم همسرش تزریق کردند. رشد اختلالات ژنتیکی در برخی از نوزادان دیده شد و این روش ممنوع اعلام شد. این مشکل احتمالا در نوزادانی بروز کرده بود که از دو منبع میتوکوندری داشتند. ”
حتی در بریتانیا کشوری که روش تولد نوزاد با دی ان ای سه پدر و مادر را در فوریه‌ی ۲۰۱۵ به تصویب رساند، رهبران با شدت و حدت با این مسئله مخالف کردند؛ در حالی که این موضوع در مجلس عوام به بحث گذاشته شده بود و از بابت “طراحی فرزند” و “دخالت در کار خدا” اظهار نگرانی می‌شد. کلیساهای پیشرو در بریتانیا – هم پروتستان و هم کاتولیک – بنا به دلایل دینی و اخلاقی با این روش مخالف هستند


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ سارا فیضی

منبع: سی بی اس نیوز

ماری بروفی مارکوس

اولین نوزاد با دی ان ای سه پدر و مادر متولد شد


هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۲۳۰ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی