کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

اوباما هشدار داد رد توافق هسته‌ای ایران رجزخوانی جنگ خواهد بود

باراک اوباما ۵ آگوست ۲۰۱۵ در دانشگاه آمریکن در واشنگتن اظهاراتی را درباره‌ی توافق هسته‌ای با ایران ایراد کرد.

باراک اوباما، رییس جمهور امریکا، روز چهارشنبه ۵ آگوست ۲۰۱۵(۱۴ مرداد ۱۳۹۴) دوباره دفاع شدیدی از توافق هسته‌ای با ایران کرد و به قانون‌گذاران امریکا هشدار داد که رد دیپلماسی به جنگ خواهد انجامید و اعتبار امریکا نزد جهانیان خراب خواهد شد.

اوباما گفت “توافق هسته‌ای با تهران که واقعا یکی از پرچالش‌ترین و سخت‌ترین مذاکرات سیاسی در یک دهه‌ی اخیر است به آسانی به‌دست نیامده است به همین دلیل کنگره نباید زیر فشار منتقدانی برود که تاریخ اثبات کرده است اشتباه می‌کنند.”

او افزود: “بسیاری از آنان که برای جنگ در عراق جدل و اصرار می‌کردند حالا همان کار را در مقابل توافق هسته‌ای ایران انجام می‌دهند و تلاش می‌کنند به جای انتخاب سنت نیرومند دیپلماسی امریکایی، قانون‌گذاران را به رد توافق مجاب کنند.”

او گفت: ” رد لایحه‌ی توافق هسته‌ای توسط کنگره بی‌تردید فقط یک گزینه پیش‌روی دولت امریکا خواهد گذاشت: جنگی دیگر در خاورمیانه”.

او هشدار داد “اگر کنگره این توافق را ابطال کند، ما بیش‌تر از تحریم‌ برنامه‌ی هسته‌ای ایران یا تحریم‌های پرزحمت و زجرآوری را که به اقتصاد ایران تحمیل کرده‌ایم ضرر خواهیم کرد. به علاوه چیزی بسیار نفیس‌تر را از دست خواهیم داد: اعتبار امریکا در مقام رهبر دیپلماسی نوین. اعتبار امریکا به مثابه تکیه‌گاهی برای سیستم سیاست بین‌الملل است.”

اوباما با اعلام موضع مخالف علیه جنگ عراق، از کوشش دیپلماتیک جان‌اف‌کندی برای مقابله علیه اتحاد جماهیر شوروی هسته‌ای یاد کرد و آن را مثالی با ارزش برای تبعیت و پیروی امروز امریکا دانست.

اوباما در همان‌جایی سخنرانی می‌کرد که در ۱۹۶۳ جان‌اف‌کندی برای نخستین بار در بحبوحه‌ی جنگ سرد، صلح با اتحاد جماهیر شوروی را مطرح کرده بود.

توافق هسته‌ای اوباما با ایران شامل لغو تحریم‌های ایران به ازای محدود کردن برنامه‌ی هسته‌ای ایران است

_جنگ و صلح_

انتظار می‌رود کنگره‌ی امریکا در هفته‌های بعدی به این موضوع رای دهد.

منتقدان با عصبانیت اظهارات اوباما را محکوم کردند و می‌گویند آن‌چه اوباما می‌گوید یک تقسیم‌بندی دوگانه‌ی بیهوده و ابطال‌پذیر بین جنگ و صلح است.

آن‌ها می‌گویند توافق بهتر باید جایگزین توافق بد بشود، نه تنها ایران باید بازرسی‌ها و محدودیت‌های غنی‌سازی را بپذیرد بلکه باید کلا برنامه‌ی هسته‌ای اش تعطیل شود.

اختلاف‌نظرها کنگره‌ی امریکا را تا حدی  به دو دستگی کشانده است، یک طرف جمهوری‌خواهان هستند که اکثریت را دارند و شدیدا مخالف توافق هستند.

اوباما به حمایت از دموکرات‌ها برای اجتناب از رد توافق نیاز خواهد داشت. به لحاظ تاریخی اثبات شده است هرقدر مسئولیت کاری بیش‌تر باشد کمک بیش‌تری به اوباما می‌شود.

اوباما گفت، “حتی اسرائیل هم که مخالف توافق است از این توافق نفع خواهد برد.”

او گفت، “به استثنای اسرائیل انتظار می‌رود هر ملتی در جهان از این توافق حمایت کند.”

نویسنده: اندرو بیتی

مترجم: امیر پوریانسب

منبع: بیزینس اینسایدر

//بازده//

مطالب مرتبط:

 

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی