کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

افزایش نرخ اجاره مسکن در فصل جدید

بیشترین نقل و انتقال مستأجران در طول سال در فصل تابستان است و معمولاً هر سال در این فصل بازار اجاره افزایش قیمت دارد اما مشاوران املاک می‌گویند مالکان امسال قبل از فصل نقل و انتقال اجاره‌ها را افزایش داده‌اند.

مسکن

دو ماه دیگر، فصل نقل و انتقالات آغاز می‌شود شواهد بازار نشان می‌دهد که امسال هم مانند سال‌های گذشته، اجاره‌بها بالا می‌رود در حالی که ثبات قیمت خرید و فروش در بازار مسکن انتظار افزایش اجاره‌ها را به حداقل رسانده است.

گزارش میدانی نشان می‌دهد هرچند که روند افزایشی اجاره بها نسبت به چند سال گذشته که زمان اوج گرفتن قیمت مسکن بود کمتر است اما افزایش قیمت بازهم در انتظار مستأجران است.

به گفته مشاوران املاک در مناطق مختلف تهران فایل‌های جدید اجاره‌ها در دو هفته اخیر ۱۰ تا ۲۰ درصد رشد دارد و اجاره بها که بر اساس عرف در بیشتر مناطق برای واحدهای با متراژ کمتر که امکانات معمولی دارد در حدود یک میلیون تومان برای هرمترمربع تعیین می‌شد در حال حاضر قیمت اجاره در همین آپارتمان‌ها بیشتر از یک میلیون برای هر متر مربع تعیین می‌شود که این موضوع باعث شده در یک محله آپارتمان‌هایی با شرایط نسبتاً یکسان با قیمت‌های متفاوت برای اجاره‌ها عرضه شود و مالکان در تعیین اجاره بهای بیشتر سلیقه‌ای عمل کنند. تغییر مهم دیگری در بازار اجاره امسال نسبت به سال گذشته تمایل مالکان به دریافت اجاره‌ی ماهانه به جای رهن است.

مشاوران املاک می‌گویند تقریباً در بیشتر نقاط شهر مالکان ملک خود را با اجاره‌ی بیشتر و رهن کمتر عرضه می‌کنند و دلیل آن را هم کاهش نرخ سود بانکی عنوان می‌کنند. به گفته یکی از مشاوران املاک در مرکز تهران اکنون برای عرضه شدن فایل واحدهای اجاره‌ای زود است و ازخرداد ماه حجم فایل واحدهای اجاره‌ای افزایش می‌یابد، اما تعداد مراجعه‌کننده‌ها به بازار اجاره تقریباً زیاد است؛ اما این مسأله به تنظیم قرارداد ختم نمی‌شود؛ چراکه در حال حاضر حق انتخاب در بازار اجاره بسیار محدود است.

حسام عقبایی رئیس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص این تغییر رویکرد مالکان  گفت: مطمئناً کاهش نرخ سود بانکی بر رونق بخش مسکن و ساخت و ساز تأثیر مثبتی خواهد داشت اما بر بازار اجاره‌بها تأثیر کاهشی ندارد و فقط اجاره‌ها با رهن بیشتر بجای اجاره را افزایش داده است.

وی افزود: سود بانکی نقش مهمی در بازار مسکن دارد به همین دلیل هرقدر نرخ سود بانکی کاهش یابد هم به نفع اقتصاد کلان کشور و هم ساخت و ساز مسکن خواهد بود.  بر اساس این گزارش در منطقه غرب تهران (بلوار فردوس) واحدی ۶۵ متری، ۱۰ میلیون رهن ماهیانه یک میلیون ۷۰۰ هزارتومان برای اجاره عرضه شده است. در ولیعصر خیابان زرتشت واحدی ۶۰ متری یک خوابه، با شرایط۲۰ میلیون تومان رهن و ماهی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اجاره داده می‌شود. یکی از مشاوران املاک در خیابان فاطمی در این خصوص که با آغاز تابستان آیا قیمت‌های اجاره‌ها بازهم افزایش دارد گفت: چون هنوز متقاضیان اجاره وارد بازار نشده‌اند بیشتر مالکان نیز فعلاً دست نگه داشته‌اند.

منبع: افکار نیوز

سایت کسب و کار بازده

مطالب مرتبط
استراتژی موفقیت: ۷ بهترین استراتژی که شانس موفقیت را ۷ برابر می‌کنند
کاریزما: ۷ راه افزایش کاریزما تا شخصیتی کاریزماتیک و پرابهت بسازید
۶ روش چانه زنی بر سر حقوق !
افزایش نرخ رسمی ۱۸ ارز و کاهش یک ریالی دلار
۹ روش افزایش اعتماد به نفس برای فرزندان تان
جدول قیمت روز محبوب‌ترین خودروهای سایپا
۱۰ چیز خسته کننده در خانه تان
۳ شگرد استیو جابز برای جلسات کاری کارآمد و پربارتر
۹ بهترین شگرد پس انداز پول برای همه: چگونه پول پس انداز کنیم؟
۵ قانون فیزیک برای افزایش بهره وری
۱۰ راه برای بقای کسب و کار
کاهش نرخ دلار / افزایش نرخ سكه

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی