کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

افتتاح فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی تا یک ماه آینده

مجری طرح فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس از افتتاح این فاز در شهریور ماه خبر داد.

به گزارش بازده و به نقل از فارس، فروزش در یک نشست خبری در شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به افتتاح رسمی فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در شهریورماه، گفت: هم‌اکنون حدود ۳۷ میلیون مترمکعب در روز از پالایشگاه این فاز گاز به خط لوله سراسری تزریق می‌شود که این گاز از ۳ سکوی فازهای ۱۵، ۱۶ و ۱۸ دریافت می‌شود.

South-Pars-Phase-15-16-01.jpg

وی ادامه داد: پیمانکار این فازها تعهد داده پالایشگاه را در شهریورماه به شرکت بهره‌بردار تحویل دهد و بخش باقی‌مانده حفاری نیز تا آذرماه تکمیل خواهد شد.

وی با اشاره عقد قرارداد توسعه این فاز پارس جنوبی با کنسرسیومی از قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا و شرکت تأسیسات دریایی، گفت: توسعه این دو فاز ظرف ۱۰۴ ماه تمام شد، درحالی که باید ظرف ۵۲ ماه تمام می‌شد و امیدواریم در شهریور ماه افتتاح پالایشگاه این فاز را به‌صورت کامل شاهد باشیم.

وی با اشاره به تولید ۳۶.۳ میلیون مترمکعب گاز در پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶، گفت: سکوی فاز ۱۵ با پیشرفت ۹۸ درصدی، سکوی فاز ۱۶ با پیشرفت ۹۸.۲ درصدی، خط لوله با پیشرفت ۹۸.۵۳ درصد و حفاری با پیشرفت ۹۳.۳ درصد همراه بوده است که در مجموع پیشرفت کلی این پروژه در خشکی و دریا در مجموع ۹۶.۳۶ درصد بوده است.

فروزش با بیان اینکه پیشرفت بخش خشکی به تنهایی ۹۷.۷ درصد بوده است، ‌گفت: ۴ واحد شیرین‌سازی، همچنین تثبیت میعانات و مخازن ذخیره وارد مدار شدند و واحد تفکیک گوگرد نیز هفته گذشته وارد مدار شد.

وی ادامه داد: واحد تولید LPG ابتدای مردادماه آماده قرار گرفتن در مدار بود، اما به‌دلیل آماده نبودن مخازن پروپان و بوتان وارد سرویس نشد که طی ۳ یا ۴ هفته آینده حداقل دو مخزن وارد مدار می‌شود تا واحد LPG بتواند آغاز به کار کند.

وی افزود: نخستین واحد بخش تفکیک اتان نیز از امروز وارد سرویس شده و اتان استحصال شده را به سوی پتروشیمی‌ها ارسال خواهد کرد.

South-Pars-Phase-15-16-02.jpg

مجری طرح فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در نفت و گاز پارس اضافه کرد: حجم سرمایه‌گذاری در این فاز تا به امروز ۶ میلیارد دلار بوده است که ۳ میلیارد دلار در خشکی، ۲ میلیارد دلار در بخش فراساحل و یک میلیارد دلار در بخش حفاری سرمایه‌گذاری شده است.

وی اظهارکرد: در زمان انعقاد قرارداد میزان سرمایه‌گذاری ۳ میلیارد دلار پیش‌بینی می‌شد که به ۶ میلیارد دلار افزایش یافت.

وی با تأکید بر اینکه این طرح از بالاترین نرخ بازگشت سرمایه برخوردار است، گفت: متوسط روزانه حدود ۱۹ تا ۲۰ میلیون دلار عایدی تولیدات این فاز است که در طول یک سال ۶ میلیارد دلار درآمد ارزی با احتساب میعانات، LPG، گاز طبیعی و اتان نصیب کشور می‌کند.

وی تصریح کرد: مشکلات تأمین مالی پروژه، شرایط تحریم و وضعیت بین‌المللی بر طول کشیدن این پروژه تأثیرگذار بوده است.

وی ادامه داد: در بخش خشکی از ۹۲ تا الان ۲۵۰ میلیون دلار و در بخش دریا هم ۱۵۰ میلیون دلار به این پروژه تزریق کردیم تا به بهره‌برداری برسد.

فروزش توضیح داد: پیشرفت پروژه از ۹۲ درصد در سال ۹۲ به حدود ۹۸ درصد در شرایط حاضر و امروز رسیده است.

وی با اشاره به مهندسی و ساخت تأسیسات خشکی و فراساحل توسط پیمانکاران داخلی، گفت: راه‌اندازی پروژه هم توسط شرکت‌های ایرانی انجام می‌شود، چنانکه صف و ایزوایکو سکوها را ساخته‌اند و حمل و نصب آن توسط شرکت تأسیسات دریایی انجام شده است.

وی در ادامه تأکید کرد: از یاد نبریم برای احداث این مگا پروژه با مانعی به اسم تحریم‌ها برقرار بودیم؛ چنانکه انتقال پول همین الان هم بسیار دشوار است و هزینه‌های انتقال هم بالا رفته است، چراکه در مبالغ بالا نمی‌توان پول را از طریق صرافی‌ها و موارد مشابه منتقل کرد و باید پول از مجاری خود منتقل شود.

مجری طرح فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در نفت و گاز پارس ادامه داد: در بسیاری موارد کالا را خریده‌ایم و در آلمان در دیگر کشورهای اروپایی مانده و مجبور شدیم از کانال‌های دیگر و رایزنی و انتقال به دیگر کشورها کالا را منتقل کنیم که طبعاً هزینه‌های ما را بالا برده است.

South-Pars-Phase-15-16-03.jpg

وی توضیح داد: حتی در بسته‌بندی بعضی تجهیزات مهم GPS وجود دارد و نشان می‌دهد تجهیز دقیقاً کجا باز شده و مورد استفاده قرار گرفته است.

فروزش با بیان اینکه در زمستان گذشته پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶ توانست بخشی از گاز مورد نیاز کشور را تصفیه کند، گفت: تصمیم گرفتیم حفاری در مقطعی متوقف شود و سکوها را به سرعت نصب کنیم و رکوردمان این بود که ایرانی‌ها این فعالیت را خودشان انجام دادند و سکوها ظرف ۴.۵ تا ۵ ماه نصب شد و به تولید رسید که رکورد بهتری از خارجی‌ها در پروژه‌های قبلی به حساب می‌آمد.

وی اضافه کرد: در یک سال اخیر حدوداً ۱۱ میلیارد مترمکعب گاز به خط سراسری تزریق کردیم و ۶.۷ میلیون بشکه میعانات گازی هم تا به امروز از این فاز برداشته شده است.

فروزش تصریح کرد: پیمانکار متعهد شده است پالایشگاه را تا پایان شهریور ماه تحویل دهد و تا پایان آذرماه باقی‌مانده بخش حفاری هم به پایان می‌رسد.

وی گفت: عملکرد پیمانکاران در پروژه‌های آینده لحاظ خواهد شد و پنالتی و جریمه نیز در متن قرارداد دیده شده و در صورت لزوم اعمال خواهد شد؛ چنانکه ۵ درصد مبلغ قرارداد جریمه دیرکرد غیرموجه پیمانکاران محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه صف و ایزوایکو در قالب قرارداد و به‌موقع منابع مالی را دریافت کرده‌اند، گفت: در فاز ۱۵ و ۱۶ خوشبختانه در منطقه مرزی قرار گرفتیم و در هر چاه بین ۱۰ تا ۱۵ درصد اضافه‌برداشت خواهیم داشت و پالایشگاه هم ظرفیت پالایش این میزان اضافه‌برداشت را خواهند داشت.

وی اظهارکرد: بعد از بهره‌برداری ۵۰۰ نفر در این پالایشگاه مشغول به کار خواهند شد و ۴۲۰ هزار نفر ماه کار صرف احداث پالایشگاه شده است.

مجری طرح فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در نفت و گاز پارس با اشاره به توسعه فازهای ۱۵ و ۱۶ و ۱۳ و ۲۲-۲۴ توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء گفت: در این مدت از سال ۹۲ تا به امروز قرارگاه تمام توان خود را به پای کار آورده و خواستن را به فعل تبدیل کرده و مجموعه مدیریت آنها و مدیریت کنسرسیوم همکاری کاملی با ما داشته‌اند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر مقایسه پیشرفت فازهای ۱۵ و ۱۶ با ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی که همزمان توسعه آنها آغاز شده است، گفت: ما دو سکوی یک میلیارد فوت مکعبی در فاز ۱۵ و ۱۶ داشته‌ایم و آنها ۴ سکوی ۵۰۰ میلیون مترمکعبی داشته‌اند، اما مشکلات سکوها و شرکت صدرا در تأخیر نسبی فازهای ۱۷ و ۱۸ تأثیرگذار بوده‌اند.

وی در پایان گفت: در مقایسه با پروژه‌های قبلی و حتی تجربه‌های خارجی تلاش کردیم حداکثر فعالیت مربوط به بخش فراساحل را در خشکی انجام دهیم تا هزینه و زمان کار در دریا کاهش بیابد و به همین دلیل توانستیم رکود ۴.۵ تا ۵ ماه را در عملیات راه‌اندازی سکوها در دریا نسبت به زمانی که خارجی‌ها ثبت کرده بودند، به ثبت برسانیم.

سایت کسب و کار بازده

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۱۲ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی