کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

استانی روی آب/ فارس به ونیز تنه می‌زند

شهرهای مختلف استان فارس پس از بارش اخیر به قدری دچار آبگرفتگی و سیلاب شدند که در شهر‌های این استان همچون شهر ونیز ایتالیا از قایق و لباس غواصی برای امداد رسانی و جابه‌جایی استفاده شد.

shiraz1.jpg

به گزارش بازده به نقل از مهر، شاید اسم «ونیز» شهری در ایتالیا که روی آب ساخته شد و همگان این شهر را با کانال‌های آبی و آب‌راهه‌هایش می‌شناسند، به گوشتان خورده باشد یا حداقل تصاویر و فیلم‌هایش را دیده باشید.

شهری که غوطه ور بودنش در آب برایش جاذبه توریستی ساخته و گردشگران هر ساله از اقصی نقاط کشور به این شهر می‌آیند تا این جاذبه دیدنی را تماشا کنند.

اما به نظر می‌رسد طی سال‌ها اخیر رقیبی جدی برای این منظره شگفت‌انگیز پیدا شده است، شهرهای استان فارس این سال‌ها با کوچکترین میزان بارندگی در آب فرو می‌رود، آنچنانکه دیگر عملا خودرو در شهری مانند شیراز چندان کارایی ندارد و متولیان امر برای امدادرسانی قایق به آب می‌اندازند!

از یکی دو هفته پیش هواشناسی اعلام کرد باران در راه است و شرایط برای آب گرفتگی معابر مهیا است، بلافاصله جلسات مدیریت بحران در استان فارس شکل گرفت و تمام دستگاه‌ها در این جلسات از اقدامات خود برای مقابله با فصل سرما و بارندگی‌ها گفتند.

shi2.jpg

پس از این جلسه، افکار عمومی به این نتیجه رسید که امسال تجربه تلخ برف سال ۹۲ که منجر به مختل شدن شهر شیراز شده بود دیگر تکرار نمی‌شود.

طی پنج روز گذشته میزان اندک بارندگی در یک فرصت ۲۴ ساعته استان فارس را در برگرفت اما از ابتدای بارندگی هر ساعتی که می‌گذشت قسمتهای مختلفی از شهر شیراز غرق در آب میشد تا اینکه کم کم تمام زیرگذرهای شیراز مانند استخر مملو از آب باران بود.

شهرهای دیگری فارس نیز دستکمی از شیراز نداشت، در داراب آبگرفتکی شدیدی در خیابانها گزارش شد، در لامرد آب وارد خانه‌ها شد، در لارستان نیز آب گرفتگی تردد را مختل کرد.

همه اینها ظرف ۲۴ ساعت به وقوع پیوست تا افکار عمومی به این نتیجه برسند که جلسات مدیریت بحران در استان نیز چندان کاربردی نیست.

امسال مردم شیراز قایق‌هایی را دیدند که در زیرگذرها و کنار گذرها مشغول امدادرسانی به مردم بودند و غواصانی که با لباس غواصی به مردم و راننده‌های گرفتار در معابر کمک می‌کردند.

اما مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس بیان کرد: با توجه به اینکه در برخی از شهرستان‌های جنوبی استان مانند خنج، لامرد، مهر، لارستان، داراب و زرین دشت هنوز بارندگی ادامه دارد و هنوز مرحله مقابله با وضعیت پایان نیافته، نمی‌توان گفت که خسارات کلی بارش اخیر در استان چه قدر بوده است.

حسن فیاض پور با بیان اینکه اعلام میزان خسارات توسط کارشناسان ۴۸ ساعت بعد از اتمام مرحله مقابله است، گفت: با این وجود می‌توان گفت خساراتی در برخی محورهای مواصلاتی، شانه‌های جاده‌های فرعی، اصلی و روستایی و تعدادی از خانه‌های شهری و روستایی به علت ورود آب به منزل وجود داشته است.

شهرک گلستان پربارش‌ترین نقطه استان

وی با اعلام اینکه تا ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه روز گذشته شهرک گلستان شیراز با ۱۱۴.۷ میلیمتر بیشترین بارش را در کل استان داشته است، گفت: پس از شهرک گلستان شهرهای جهرم با ۸۰.۲ میلیمتر، فسا با ۷۴.۳ میلیمتر، استهبان با ۶۶.۶ میلیمتر، نورآباد ممسنی با ۶۶.۷ میلیمتر، قیروکارزین با ۶۶.۵ میلیمتر و فراشبند با ۶۵.۵ میلیمتر بیشترین بارندگی را در بین سایر شهرستان‌ها داشته‌اند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس میزان بارش در شهر شیراز را نیز ۵۵ میلیمتر اعلام کرد و افزود: میانگین بارش استان تا ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه روز گذشته ۵۱.۸ میلیمتر بوده ولی این رقم تا به این لحظه افزایش یافته ولی هنوز آمار جدیدی ارائه نشده است.

shi3.jpg

فرهنگ شهروندی در زمان بحران حائز اهمیت است

فیاض پور در پاسخ به سوالی درباره عملکرد مسئولان برای مدیریت حوادث ناشی از این بارش در استان، گفت: در سال ۸۰ بارندگی شدیدی در شیراز رخ داد که باعث شد ۱۱ نفر جان خود را از دست بدهند ولی در بارش اخیر با وجود اینکه مقدار بارش و سیلاب شدیدتر از آن زمان بود خسارات وارده کمتر بوده و به هیچ وجه قابل مقایسه با آن سال نیست.

وی در اشاره به سد معبرهای ایجاد شده در سطح شیراز طی اوج گرفتن بارش، اظهارکرد: وقتی چنان حجمی از بارش طی چند ساعت رخ می‌دهد طبیعی است که آب در برخی نقاط جمع و تردد مشکل شود ضمن اینکه از قبل اعلام شده بود که مردم در این روز از تردد غیرضروری اجتناب کنند یا با وسایل حمل‌ونقل عمومی جابه شوند و یا باوسیله نقلیه خود با سرعت مطمئن حرکت کنند ولی برخی از مردم دقت نمی‌کنند و حتی در نقطه‌ای که زیرگذری را به خاطر خطر بسته شده، فردی زیرگذر را باز کرده و در هنگام عبور از آن دچار مشکل شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس تاکید کرد: باید دانست که فرهنگ شهروندی و همکاری و گوش به فرمان بودن مردم و رعایت ضوابط هم در گذر از بحران‌ها حائز اهمیت است.

معاون اجرایی شهردار شیراز نیز بیان کرد: در طول بازه زمانی اندک چند ساعته ای، مقدار بارش باران در شیراز در حدود مقدار بارش متوسط این شهر طی یک سال بود و به هر حال ظرفیت کانال‌ها و جداول شهر بیش از این نیست اما باید در نظر داشت که پاسبان‌ها در نقطه به نقطه شهر حضور داشتند تا در صورت بروز مشکل فورا آن را رفع کنند.

رمضان امینی افزود: شهروندان هم باید در چنین موقعیتی همراهی و همکاری لازم را داشته باشند و به هشدارهای هواشناسی توجه کنند، چرا که وقتی اعلام می‌شود که احتمال بروز سیل و آبگرفتگی وجود دارد به این علت است که شدت بارندگی بیش از ظرفیت و از شرایط نرمال خارج است. باید در چنین مواقعی از تردد ضروری خودداری شود تا عوامل و نیروها بتوانند به خوبی خدمات خود را ارائه دهند.

وی با بیان اینکه در چند نقطه زیرگذرهای شهر دچار مشکل شدند، گفت: وقتی که سیل آمده چاره‌ای جز بستن زیرگذرها نبود تا بتوان جان و امنیت شهروندان را حفظ کرد.

معاون اجرایی شهردار شیراز اظهارکرد: کانال‌های انتقال آب سطحی در هر شهر بر اساس بارش در یک دوره مشخص و در بازه‌های زمانی کم و زیاد پیش‌بینی می‌شود، با این حال هر از چند گاهی ممکن است شرایط جدیدی به وجود بیاید که از نظر اقتصادی به صرفه نیست که برای رخدادی که ممکن است هر چند دهه یک بار رخ دهد جدول یا کانال پیش‌بینی شود و طرح‌های شهری نیز به هیچ وجه سلیقه‌ای نیستند بلکه از سوی اساتید دانشگاه‌های ما مطرح می‌شوند.

امینی تصریح کرد: در کجای شهر خسارت مالی یا جانی ایجاد شد؟ بارش مسئله‌ای عادی و چیزی بود که مدت‌ها آرزوی آن را داشتیم تا آب‌های زیرزمینی کمی تغذیه شوند و بهتر است که به خاطر ترافیکی چند ساعته یا آبگرفتگی، شیرینی این رخداد را به خود تلخ نکنیم.

وی با اشاره به اینکه بیشترین مشکلات بارش در شمال غربی شیراز بود، گفت: طی بارش به تاسیسات شهری هیچ خسارتی وارد نشد.

shi4.jpg

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز در این رابطه گفت: نسبت به سال‌های گذشته سرمایه گذاری‌های خوبی در زمینه انتقال آب‌های سطحی در شیراز انجام شده که همین قضیه کمک کرد تا فشار زیادی بر روی چهارراه‌های شهر نباشد، با این حال هنوز کاستی‌ها و نواقصی وجود دارد که باید برای رفع آنها اقدام کرد.

جعفر قادری با بیان اینکه قابل پیش‌بینی بود که کنارگذرها و زیرگذرها طی بارندگی مشکل ایجاد می‌کنند، افزود: یکی از ویژگی‌های بد زیرگذرها در برابر روگذرها آن است که در هنگام بارندگی زیاد باعث ایجاد مشکل می‌شوند ولی دست کم باید در چنین مواقعی نسبت به جمع آوری به موقع آب و یا جلوگیری از تردد مردم از این مکان‌ها خودداری شود.

وی تصریح کرد: ایجاد کانال‌های انتقال آب‌های سطحی سرمایه زیادی نیاز دارد که از نظر اقتصادی به صرفه نیست که برای اتفاقی که ممکن است هر ۱۰ یا ۲۰ سال یک بار رخ دهد، چنین سرمایه‌گذاری کلانی انجام شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: باید از اعتبارات ملی و استانی به شهرداری اختصاص پیدا کند تا آنها بتوانند کاستی‌ها را برطرف و از ایجاد چنین مشکلاتی جلوگیری کنند.

قادری با بیان اینکه عملکرد مسئولان شهری طی بارندگی شیراز جای تقدیر دارد، گفت: در برخی از نقاط شیراز با راه بندان و از این قبیل مواجه بودیم ولی این مسائل به ویژه در جاهایی که زیرساخت هایی برای بارندگی‌های سیل آسا در آنها پیش‌بینی نشده، طبیعی است.

وی تاکید کرد: باید با سرمایه‌گذاری در حوزه زیرساخت‌ها از بروز چنین کاستی هایی در دورهای بعدی بارندگی جلوگیری کرد.

استان فارس هرساله با کمترین میزان بارندگی غرق می‌شود، هم در آب غرق می‌شود هم در بی‌تدیبری و اینگونه است که اغلب جلسات مدیریت بحران فارس جنبه غیر کابردی و تشریفاتی پیدا کرده‌اند.

 

سایت کسب و کار بازده

منبع: مهر

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی